• 97.548
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamilelikte Diş ve Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Diş ve Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Hamilelikte Diş ve Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte diş eti büyümesi neden olur? Hamilelikte diş ağrısı için ne yapılabilir? Hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte diş ağrısında antibiyotik kullanımı doğru mudur? Hamilelikte diş ağrısı ne zaman olur? Sen de hamilelikte diş ağrısı ve hamilelikte diş eti ağrısı sorununa dair tüm cevapları bizimle öğreneceksin.

Gebelikte Diş Ve Diş Eti Ağrısına Ne Yapılır?

Hamilelikte Diş ve Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Diş ve Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte sık karşılaşılan sorunlardan birinin diş ağrısı olduğunu biliyoruz. Ancak ilaç kullanımının ya da ameliyatın uygun olmadığı bu dönemde, bu gibi bir ağrıyla baş etmek güç. Peki o zaman gebeyken diş ağrısı nasıl geçer? İşte tüm doğal ve bitkisel yollarıyla diş ağrınıza çözüm olacak önerilerimiz:

Kendi önerilerimizden bahsetmeden önce, sizlere tecrübeleri ile yardımcı olmak isteyen annelerden derlediğimiz önerileri sunuyoruz. Böylece denenmiş ve beğenilmiş farklı yöntemleri güvenle deneyebilirsiniz. Hamilelikte diş ağrısına hangi ilaç ya da bitkinin iyi gelebileceğini tecrübeli anne adayları anlatıyor:

‘’Dişim ağrıdığı zaman misvakla ovmak bana çok iyi geliyor. Sert kıllarıyla diş etini doğal olarak uyuşturduğu için çok acı çektiğimde misvakla ovuyorum ve gün içinde rahatlayabiliyorum.’’

‘’Daha önce yakınlarımdan hamilelikte diş ağrısına karanfil yağı kullanıldığını duymuş ama kendim acı çekene kadar denememiştim. Acıdan çaresiz kalınca bu yağı alıp direkt sürdüm ve üzerine biraz pamuk koyup bekledim. Sonuç gerçekten mucize, şimdi ne zaman çürüğüm acısa, birkaç damla karanfil yağı damlatıyorum ve geçiyor.’’

’Gebelikte diş ağrısı ciddi bir sorundu benim için, ta ki aklıma sarımsağı denemek gelene kadar. Diş etime vuran ağrı için bir diş sarımsağı hafifçe ezdim ve dişimin üzerine koydum, hemen enfeksiyonu aldı ve ağrım çok azaldı.’’

Hamilelikte Suçiçeği Bulaşır mı? Belirtileri Neler, Nasıl Geçer, Tehlikeli mi?

‘’Gebeyken diş ağrısına antibiyotik kullanımının yasak olduğunu biliyordum ve bu sebeple dişim ağrıyınca çok panikledim. Annemin tavsiyesiyle elma sirkesine bir çay kaşığı çörek otu ve tutam tuz atıp kaynattım. Sonra bu karışımla ağzıma gargara yaptım. Doktorum hafif bir ağrı kesici verdi ama bu karışımdan sonra ilaca hiç gerek duymadım.

‘’Hamilelikte diş ağrısı doktor ne yapar diye endişe etmemize yol açan bir sorun olabiliyor. Ancak ben  çekinmeden ve beklemeden doktora gittim. Hamileliğimi etkilemeyecek bir antibiyotik verdi ve tüm sorunum 1 haftada geçti. Bence doktora gitmekten çekinmeyin.’’

‘’Dişimde apse meydana geldi ve ilaç kullanmak istemedim. Sonradan keşfettim ki soğuk, diş ağrısına çok iyi geliyor. Ağrım başladığında hemen bir buz ısırıyorum ve hemen rahatlıyorum.’’

‘’Diş için karanfil yağının çok faydalı olduğunu duydum ama ben bunun yerine duyduğum diğer bir öneri olan kekik çayını denedim. Kekiği kaynar suda bekletip rengi değişince ve ılıyanca gargara yapıyorum, özellikle gece saatlerinde ağrımı çok rahatlatıyor.’’

Hamilelikte Diş Ağrısı için Doğal Çözüm Nedir?

Hamilelikte Diş Ağrısı için Doğal Çözüm Nedir?

Hamilelikte Diş Ağrısı için Doğal Çözüm Nedir?

Görüldüğü gibi anne adaylarının denediği ve başarılı sonuç aldığı pek çok yöntem var. Bu nedenle sorunun herhangi bir paniğe yol açmamalı. Bizim senin için derlediğimiz çözümlere gelecek olursak;

  • Ağzını sık sık sirkeli suyla çalkalamak hem mikroorganizmaları öldürerek enfeksiyonları önleyecek hem de ağız içinde hafif bir uyuşma sağlayacak.
  • 1 tatlı kaşığı doğal zeytinyağına birkaç damla limon suyu sıkıp pamukla acıyan diş ve diş eti üzerine koymak, enfeksiyonun azalıp acının dinmesine yardımcı olacak.
  • Daha önce Çin yağı diye bir şey duymamış olabilirsin. Ancak bu harika kür gargara olarak kullanıldığında ya da pamukla uygulandığında yalnızca dakikalar içinde acıyı alabiliyor. Yağın mideye de faydalı olduğunu eklemekte fayda var.
  • Tuzlu suyun tıpkı sirke gibi ağız içi hijyenine yardımcı olan bir gargara olabileceğini unutma.
  • Bir tane zeytini alıp bıçakla ikiye böl ve ağrıyan dişinin üzerine koy. İlk başta kulağa ilginç gelse de iyice bastırdığından emin olduğunda zeytinin faydalarını sen de göreceksin.
  • 1 çay kaşığı kimyon ve birkaç damla elma sirkesini karıştırıp ağrıyan bölgeye sür, üzerine bir pamuk yerleştirip bekle. Kısa sürede bu yöntemin faydasını göreceksin.
  • Gün içinde bol bol süt tüketmek kalsiyum eksikliğinden ileri gelen ağrıları dindirmek için birebir. Ayrıca sütün hamilelere olan faydaları da cabası.

Gebelikte Diş Ağrısı için Doktor Ne Yapar?

Gebelikte Diş Ağrısı için Doktor Ne Yapar?

Gebelikte Diş Ağrısı için Doktor Ne Yapar?

Şimdi ise sıra doktorumuzun, diş ağrısına dair sorulara verdiği cevaba geldi:

Soru: 5 aylık hamileyim ve hemd işlerim ve diş etlerimde çok ağrı var. Diş hekimime gittim, dediklerine uyuyorum ama sizin iyileşmeye yardımcı olacak bir öneriniz var mıdır?

Cevap: Doktor reçetelendirdiği ve uygun gördüğünü söylediği zaman Parol gibi hafif ağrı kesiciler alabilirsin. Ancak doktorun belirtmedikçe kesinlikle ilaç kullanmaman gerektiğini unutmamalısın. Bunun haricinde bir bardak suya birer tutam deniz tuzu ve sumak atıp karıştırabilir ve sonra bu karışımı çay gibi demleyip süzebilirsin. Süzdüğün sıvıyla ağzını çalkala ve her gün bu uygulamaya devam et. Birkaç gün içinde ağrın tüm bu önerilere rağmen geçmediğinde yeniden diş hekimine gitmelisin.

Bahsettiğimiz tüm önerilerin yalnızca birer yorum olduğunu ve senin kendinize özel tedavi için mutlaka doktorunla görüşmen gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Gebelikte Diş Tedavisi Yapılır mı? – Video

Sen de hamilelikte diş ağrısı hakkında umarız tüm sorularına yanıt buldun. Başka sorun varsa ya da senin de tecrübelerin varsa yorumlara eklemeyi unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg