• 123.968
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamilelikte Yorgunluk, Halsizlik, İştahsızlık Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Yorgunluk, Halsizlik, İştahsızlık Nedenleri ve Tedavisi

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Gebelik Döneminde İştahsızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte iştahsızlık neden olur? Gebelikte yaşanan iştahsızlık için nasıl bir yol izlenir? Gebelikte iştahsızlığı azaltmak için neler yapabiliriz? Gebelikte iştah açan besinler hangileridir?  Hamilelikte yaşanan iştahsızlığın sebebi ve çözüm yolları nelerdir? Hamilelikte yaşanan iştahsızlık hangi dönemlerde görülür? Hamilelikte iştahsızlık ile alakalı merak ettikleriniz ve daha fazlasını yazımda bulabilirsiniz. Elinize aldığınız krakeri atıştırırken yaşadığınız iştahsızlığa başka çözümleri yazımı okurken bulabilirsiniz…

Gebelikte İştahsızlık Neden Olur?

Gebelikte İştahsızlık Neden Olur?

Gebelikte İştahsızlık Neden Olur?

Gebelik döneminde genellikle anne adaylarının çoğunda ilk üç aylık dönemde iştahsızlık ile karşılaşılır. Oluşan bu iştahsızlık ile beraber halsizlik, mide bulantısı ve kusma da görülebilir. Bu iştahsızlığın baş sebeplerinden biri anne adaylarının yemek kokusuna karşı hassasiyetleri olur. Bazı hamileler de ile ağızda tat bozukluğu olduğu bilinir bu yüzden yemek yemekten zevk almamakla beraber iştahsızlık ortaya çıkar. Bu durumlarda  hamileler açlık çekseler bile yemek yemeyi istememektedir. Bazı yemeklerden tiksinme oluşurken bazı yiyeceklere karşı da aşerme oluşur. Bu sebeplerden dolayı genellikle hamileler ilk aylarda iştah kaybı nedeni ile kilo kaybederler. İştahsızlık durumu genellikle 12. haftadan sonra etkilerini azaltır.

Gebelikte Elma Yemenin Anneye Ve Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Gebelikte İlk Üç Ay Bulantı Neden Olur, Nasıl Geçer? – Video

Gebelikte İştahsızlık Sebepleri Nelerdir?

Gebelikte İştahsızlık Sebepleri Nelerdir?

Gebelikte İştahsızlık Sebepleri Nelerdir?

Hamileliğin ilk üç ayında görülen kusma, mide bulantısı ve halsizlik iştahsızlığın baş sebeplerindendir. Ancak endişelenmeye gerek yoktur yaşanan bu iştahsızlık oldukça doğaldır. Daha sonraki aylarda da iştahsızlık sorunu yaşansa da ilk üç aylık dönem kadar yoğun ve rahatsız edici değildir. Yine de yaşanan iştahsızlık uzun sürerse doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Yumurta Yemek Faydalı mı? Bebeğe Zararı Var mı?

Gebelikte Mide Bulantısı

Anne adayının midesi bulandıkça yemek yeme isteği azalacaktır. Bu sebeple iştahsızlığın en büyük sebebi yaşanan mide bulantısıdır. Bu bulantılar genellikle ‘sabah bulantısı’ olarak adlandırılır. Hamileler günün her saati mide bulantısı yaşayabilirler fakat genellikle sabahları daha fazla bulantı yaşarlar.

Mide bulantısının seviyesi çok önemlidir.Çok fazla yaşanan mide bulantısı sıvı ve besin kaybına sebep olabilir. Bu durum uzun süre devam ederse doktora görünmekte fayda vardır. Bebek ve anne sağlığı için yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

Hamilelikte Hormon Değişikliği

Gebelikle beraber anne rahmi içinde büyüyen fetüse göre kendini değiştirip geliştirir. Bu hormonlar sebebi ile rahim genişlemeye başlar. Bu hormon sindirim sistemini yavaşlatarak anne adayının iştahını kesebilir.

Hamilelikte Kabızlık

Kadınlık hormonlarının artması ve doktor tarafından verilen demir ilacı sayesinde birçok anne adayı kabızlık sorunu yaşamaktadır. Bu sebeple iştahsızlık ortaya çıkabilir. Kabızlık hamileliğin ilerleyen aylarında da görülebilir. Bunun sebebi ise bebeğin büyümesi ile bağırsaklara yaptığı baskıdır. Anne adayı kendini tok ve iştahsız hisseder.

Hamilelikte Stres

Hamilelik ile beraber ortaya çıkan stres, duygu değişikliği ve iştahsızlığa sebep olabilir.

Bebeğin Büyümesi

Bebeğin büyüyüp mideye baskı yapması ile anne adayı kendini tok hissederek az yemek yeme isteği gösterir. Bu da anne adayının iştahsız olmasına sebep olur.

Gebelikte İştah Açıcı Besinler Neler?

Gebelikte İştah Açıcı Besinler Neler?

Gebelikte İştah Açıcı Besinler Neler?

Mısır

İçerisindeki mineral ve vitaminler sayesinde vücudunuza birçok katkı sağlar. Glisemik indeksi yüksek olan mısır tekrar acıkmanızı sağlayacaktır. İştahınızı arttırmak için gün içerisinde mısır tüketebilirsiniz.

Havuç

Bir porsiyon havuç çeşitli vitaminler ve yüksek oranda A vitamini içerir. Günlük vitamin ihtiyacınızı karşılamaya yardım ettiği gibi tıpkı mısıda ki gibi içerisinde yüksek glisemik indeksi bulunur. Bu sebeple tükettikten kısa süre sonra tekrar acıkırsınız.

Greyfurt

Greyfurt sağlığınız açısından oldukça faydalı bir meyvedir. Greyfurt mineral ve vitamin kaynaklı bir meyvedir. Lif açısından zengin olan greyfurtun bir diğer önemli özelliği ise iştah açmasıdır.

Patates

Potasyum açısından zengin olan patatesin içinde aynı zamanda kalsiyum, demir ve magnezyum da barındırır. Özellikle kızartılmış patates kısa sürede tekrar acıkmanızı sağlayacaktır.

Gebelikte İştahsızlığın Önüne Nasıl Geçilir?

Gebelikte İştahsızlığın Önüne Nasıl Geçilir?

Gebelikte İştahsızlığın Önüne Nasıl Geçilir?

 • Yemek yemek için sabahları kendinizi zorlamayın acıkmayı bekleyin
 • Eğer ileri seviyede iştahsızlığınız varsa serum takviyesi iyi gelecektir.
 • Salatalarınız ve yemeklerinize nane ve taze kekik serpmeniz iştahınızı arttıracaktır.
 • Gebelikte ara öğünlere dikkat edip az az ama sık sık beslenmeye önem verin.
 • Açık havada yapacağınız yürüyüşler iştahınızı arttıracaktır.
 • Yağlı yiyeceklerden ve sindirimi zor ağır yiyeceklerden uzak durmanız gerekir.
 • Strese gireceğiniz durumlardan ve aşırı yorulmaktan kaçının.
 • Meyve ve sebzelerden lif açısından zengin gıdalarla beslenin.
 • Bazı anne adaylarına kraker yemek mide bulantısına iyi gelir.
 • Limon koklamak da mide bulantısına iyi gelir ve mide bulantısından kaynaklanan iştahsızlığında önüne geçer.
 • Zencefil çayı içmek de iştahsızlığa iyi gelir.

Hamilelikte İlk Aylar İştahsızlık Normal mi?

Sizler hamilik döneminde iştahsızlık sorunu ile karşılaştınız mı? Hangi dönemlerinde iştahsızlık yaşadınız, bunun için nasıl önlemler alıp hangi yiyeceklerden tükettiniz. Bu durumdan muzdarip olan anne adaylarının bilgilenmesi ve tecrübelerinizden faydalanması için bize yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg