• 485.279
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebeklere Kuşburnu Çayı Verilir mi? Kuşburnu Çayı Faydaları Neler?

Bebeklere Kuşburnu Çayı Verilir mi? Kuşburnu Çayı Faydaları Neler?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Bebeklere Kuşburnu Çayı Verilir mi? Kuşburnu Çayı Faydaları

Kuşburnu nedir? Çocuklara kahvaltıda kuşburnu çayı verilir mi? Bebeklere bitki çayları ne zaman verilmeye başlanmalıdır? Kuşburnu çayının faydaları nelerdir? Çocukların içebileceği bitki çayları nelerdir? Çocuklar için yasaklı olan bitki çayları nelerdir? Bebekler için bitki çayı tarifi nasıldır? Bebeği olan ebeveynlerin en merak ettiği sorulardan birisi de bebeğime bitki çayı verebilir miyim sorusudur. Kuşburnu çayının bebeğiniz için faydalı mı, ne zaman vermeye başlamalısınız, kuşburnu çayını nasıl verebilirsiniz diye merak edip öğrenmek istiyorsanız yazımı okumaya geçmelisiniz.

Kuşburnu Nedir?

Kuşburnu Nedir?

Kuşburnu Nedir?

Kuşburnu bitkisi gülgillerden olan, bilimsel adı ile Rosa Canina denilen Kuzey Afrika, Avrupa ve Batı Asya  ‘ da yetişen bir bitkidir. Bu bitkinin içi tüylüdür ve içinde bir çok tohumu bulunur. Sonbaharda olgunlaşan bir meyvedir. Kuşburnu bitkisi ağaçları vardır. Bu ağaçların boyu 3,5 metreye kadar uzanan gövde ve dalları dikenli olan bir ağaçtır. İlkbahar mevsiminde pembe çiçekleri açmaya başlar ve yaz boyunca olgunlaşan bu çiçekler tam olgunlaşınca da yapraklarını döker ve kuşburnu adı verilen meyvesini ortaya çıkarır.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu bitkisi önemli vitamin, mineral ve karbonhidratları içerisinde barındırır. Kuşburnu bitkisinin içinde yüksek oranda C vitamini, A vitamini, B1, B2 ve K vitaminleri bulunur. Bunların yanı sıra kuşburnu bitkisi içinde potasyum, sodyum, kalsiyum, protein, mineral, magnezyum ve fosfor açısından da oldukça zengindir. Kuşburnu bitkisi bebeğinizin bağışıklığını güçlendiren bitkiler arasındadır. Ek gıdaya geçtikten sonra kahvaltı öğünlerinde kuşburnu bitkisi oldukça iyi bir seçenektir. Grip ve soğuk algınlığı durumunda vücudun direncini arttırır. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir.

Kuşburnu çayı bebeğiniz için kabızlık sorununa da iyi gelir. Ama bebeğinizin ishal olduğu durumlarda idrar sökücü özelliği olduğu için doktorunuza danışarak vermeniz gerekir. Bebeğinizin su kaybı yaşamaması için doktora danışıp bebeğinize vermeniz en doğrusu olacaktır.

Çocuklara Kuşburnu Çayı Verilir mi?

Çocuklara Kuşburnu Çayı Verilir mi?

Çocuklara Kuşburnu Çayı Verilir mi?

Çocukların özellikle kış aylarında hastalıklardan korunması için sıvı alımlarını arttırmak gerekir. Hastalık dönemlerinde içilen bitki çayları ve karışımlar hastalığın şikayetlerini azaltır hatta olası bazı hastalıklardan çocuğunuzu korur. Çocuğunuza kahvaltıda süt yerine kuşburnu çayı içirebilirsiniz.

Bitki Çayları Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. Bu dönemde bitki çayları dahil başka bir sıvı bebeklere kesinlikle verilmemelidir. Hatalık dönemlerinde sıvı alımı oldukça önemlidir bu yüzden hastalık dönemlerinde bebeğinizi daha fazla emzirmeniz gerekir. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra doktoruna danışarak 2 yaşına kadar bitki çaylarından kontrollü bir şekilde içirebilirsiniz.

Çocukların İçebileceği Bitki Çayları Hangileridir?

Çocukların İçebileceği Bitki Çayları

Çocukların İçebileceği Bitki Çayları

Ihlamur Çayı

Soğuk algınlığı ve grip durumlarında rahatlıkla tüketilebilir. Boğaz ağrısı ve geniz akıntısı şikayetlerine iyi gelir. Bu hastalıkların şikayetlerinden olan boğaz ağrılarına iyi gelir. Ihlamur çayının bebeğinize 6 aydan sonra verebilirsiniz. 6 aydan 1 yaşa kadar olan bebeğinize günde yarım fincan kadar, 1 yaşından sonrada günde bir fincan ıhlamur çayını bebeğinize verebilirsiniz.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı içinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Bebeğinize 6 aydan sonra kuşburnu çayından verebilirsiniz. Bebeğinizin grip, nezle, faranjit gibi hasta olduğu durumlarda bu çaydan güvenle verebilirsiniz.

Zencefil Çayı

Öksürük ve balgam şikayetlerini azaltmada yardımcı olur. Mide bulantısı ve kusma şikayetlerine de iyi gelebilmektedir. Zencefili taze olarak tüketmeniz en faydalısı olacaktır. Bebeğinize 6. ayından sonra taze zencefili rendeleyerek sıcak suda demlendirerek verebilirsiniz. Acı bir tada sahip olan zencefili tatlandırarak verebilirsiniz. Ancak 1 yaşından küçük bebeğinize bal vermemeniz önerilir. Alerji olma ihtimali yüksek olduğu için.

Papatya Çayı

Uykusuzluk sorunu bebek ve çocuklarda oldukça yaygındır. Hele ki hastalık dönemlerinde uykuya geçememe sorunu daha da artar. Günde yarım fincan papatya çayından bir yada iki kez çocuğunuza verebilirsiniz. Papatya çayı ayrıca bağırsak florasının iyileşmesine sindirim sorunlarının azalmasına yardımcı olur. Çocukların ishal ya da grip dönemlerinde onlara papatya çayı vermek daha hızlı iyileşmelerini sağlar.

Tarçın ve Karanfil

Genellikle tarçın ve karanfil çaylara aroma verici olarak kullanılır. Ağız içinde oluşan bakterilerin yok olmasına da yardım eder. Tarçın kan şekeri yüksekliğini sağlayarak çocuğunuzun daha enerjik olmasını sağlar. Bitki çayının içine koyduğunuz karanfil ise bitki çayının etkisini daha da arttırır.

Çocuklara Verilmemesi Gereken Bitki Çayları

Çocuklara Verilmemesi Gereken Bitki Çayları

Çocuklara Verilmemesi Gereken Bitki Çayları

Adaçayı

Adaçayı bitkisinin içinde yüksek oranda östrojen bulunur. Bu sebeple çocuklara verildiği zaman hormonla bozukluklara sebep olabilir. Bu nedenden dolayı çocuklarınıza ada çayı vermemeniz önerilir.

Anason ve Rezene Çayı

Anason ve rezene çayları genellikle annelere önerilir. Sindirim sorunlarına ve uykusuzluğa iyi gelir sakinleştirici özelliği vardır. İçerisinde az miktarda da olsa alkol bulunması sebebi ile bebek ve çocuklara zararı bulunabilir. 2 yaştan önce asla vermemelisiniz. Bu iki çay da da bilinen bir yanlış vardır. Daha bebekler yeni doğduklarında gaz sancılarında dolayı ağlarlar ve uykusuzluk çekerler. Annelere önerilenin aksine bebeği sakinleştirmek için anason ya da rezene çayı verilmemelidir.

Bebekler İçin Kuşburnu Çayı Tarifi

Bebekler İçin Kuşburnu Çayı Tarifi

Bebekler İçin Kuşburnu Çayı Tarifi

Malzemeler:
  • Su
  • Kuşburnu
Yapılışı:

1 bardak su içine ince kıyılmış 1 tatlı kaşığı kuşburnunu ekleyin. Bu karışımı 10 dakika kadar kaynatın. 5 -6 dakika kadar demlendirdikten sonra süzüp çocuğunuz için uygun sıcaklığa indiğinde verebilirsiniz.

Kuşburnu Çayı Demleme Nasıl Yapılır? – Video

Bebeğinize kuşburnu çayını veriyor musunuz? Ne zaman vermeye başladınız? Kuşburnu çayının bebeğinize olan faydaları nelerdir? Kuşburnu çayını siz bebeğinize daha farklı bir tarifle veriyorsanız bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg