• 113.177
Anasayfa
Diyetler Bitter Çikolata Kilo Aldırır mı? Kaç Kalori, Faydaları ve Zararları Neler?

Bitter Çikolata Kilo Aldırır mı? Kaç Kalori, Faydaları ve Zararları Neler?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Bitter Çikolata Kaç Kalori? Bitter Çikolata Kilo Aldırır Mı?

Bitter çikolata kaç kalori? Bitter çikolata besin değerleri neler? Bitter çikolata faydaları ve zararları nelerdir? Bitter çikolata kilo aldırır mı? Bitter çikolata diyette yenir mi? Bitter çikolata ne kadar yenir? Sizler için bu yazımızda bitter çikolata zayıflatır mı sorusuna yanıt aradık.

Diyette Bitter Çikolata Yenir mi?

Diyette Bitter Çikolata Yenir mi?

Diyette Bitter Çikolata Yenir mi?

Fazla kilolarımızdan kurtulmaya çalışıyorken bazen çok sevdiğimiz gıdaların aslında çok yararlı olabildiğini gözden kaçırabiliyoruz. Diyet yaparken çikolata yemek çoğu zaman önerilmese de konu bitter olunca belirli bir oranda diyet listelerinde görmek mümkün olabiliyor. ABD’nin California Üniversitesi’nde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bitter çikolatanın birçok yararı olduğu ve zayıflamada oldukça etkili olduğu saptanmıştır.

Siyah çikolata olarak da bilinen bu benzersiz lezzet sadece zayıflamada değil kas hücrelerini destekleyerek kasların daha hızlı bir biçimde forma girmesini sağlayarak da bize yardımcı olabiliyor. Özellikle spor yapan kişilere bu besinle yaptıkları sporu desteklemeleri tavsiye edilmektedir. Bunların yanında kan şekerinizi dengeler ve iştahınızı kontrol altında tutarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur.

Bitter Çikolata Kaç Kalori?

Bitter Çikolata Kaç Kalori?

Bitter Çikolata Kaç Kalori?

Bitter çikolata kalori hesabı; 28.3 gram bitter çikolata baz alınarak yapılan incelemeye göre yüzde 60 kakao içeriğiyle 170 kalori olarak saptanmıştır. 100 gram bitter çikolata kalori hesaplama yaptığımızda ise 479 kalori olduğunu görebiliriz. Diğer çikolatalara göre daha az kalori bulundurduğundan dolayı diyetlerde, belirli bir oranda, rahatlıkla tüketilebilir. Tok tutma ve metabolizma hızlandırma etkileriyle zayıflama konusunda oldukça etkilidir.

Bitter Çikolata Besin Değerleri Neler?

Aşağıdaki hesaplamalar 100 gram baz alınarak yapılmıştır.

 • Kalori: 479 kcal
 • Protein: 5.3 gram
 • Yağ: 30.0 gram
 • Karbonhidrat: 47.0 gram
 • Lif: 15.6 gram
 • Kalsiyum: 63.0 mg
 • Potasyum: 397.0 mg
 • Demir: 3.2 mg

Bitter Çikolata Faydaları Nelerdir?

Bitter Çikolata Faydaları

Bitter Çikolata Faydaları

Daha hızlı bir metabolizma sağlar: Queen Margaret Üniversitesi tarafından yapılan bir bilimsel araştırma sonucunda bitter çikolatanın karbonhidrat ve yağ emilimini önemli derecede azalttığı ve tokluk hissi yarattığı ortaya konulmuştur. Dikkat edilmesi gereken nokta ise tüketilecek çikolatanın %70 oranında kakao içermesi gerektiğidir.

Açlık krizlerini yok eder: Yapılan araştırmalar bu çikolatanın çoğu yeşil sebze ile neredeyse aynı oranda sağlığa fayda sağladığını ortaya koymuştur. Az tüketimler sonucunda kan basıncını düşürdüğü, dolaşımı arttırdığı ve damar sertliği gibi problemlere karşı önleyici olduğu belirtilmiştir. İçerdiği flavonoidler sayesinde insülin direncini düşürerek kandaki ani şeker seviyesi değişimlerini önler.

Açlığı kontrol eder, tok tutar: Vücudumuzdaki hücrelere ve kan dolaşımına şeker taşımasını denetleyen insülini kontrol eder, ghrelin ve leptinin adılı hormonların seviyelerini düşürerek iştahı azaltır.

İyi hissettirir: İçerdiği polifenollar yoluyla insan psikolojisini olumlu yönde etkileyerek stres, üzüntü gibi iştah açan durumlara karşı önleyicidir. Swinburne University tarafından yapılan bir bilimsel araştırmaya göre 30 gün boyunca düzenli olarak tüketildiği taktirde kişilerin daha mutlu ve sakin olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda anandamidin olarak da adlandırılan ve mutluluk kimyasalı olarak bilinen bir lipid tüp içermektedir.

Bitter Çikolata Zararları Nelerdir?

 • Yoğun olarak tüketildiği taktirde içerdiği yüksek kakao oranından dolayı daha hızlı bir etki göstererek bazı alerji şikayetlerine neden olabilmektedir. Özellikle çocuklarda kullanımına dikkat edilmelidir.
 • Diğer çikolatalara göre daha az kalori içermesine rağmen içerisinde bol miktarda karbonhidrat ve yağ bulundurduğundan dolayı aşırı tüketiminde kilo problemlerine neden olabilmektedir.
 • Aşırı tüketimi fazla kiloya neden olabildiğinden bu çikolatanın kalp sağlığına etkisi de olumsuz yönde ilerleyebilir. Fazla kilolar kişide yağlanmayı da arttırdığından kalbin çalışma fonksiyonlarını bozarak sağlığı etkiler.

Bitter Çikolata Ne Kadar Yenmeli?

Bitter Çikolata Ne Kadar Yenmeli

Bitter Çikolata Ne Kadar Yenmeli

Çikolata içerisinde bulunan süt ve şeker oranları yükseldiği taktirde kakao miktarında azalma olur ve bu durum ihtiyaçtan daha fazla çikolata tüketimine neden olur. Bu nedenle tüketilen çikolatanın kakao oranına dikkat etmeli, ölçülü miktarlarda tüketmeli ve daha yüksek kakao miktarı içerenleri tercih etmeliyiz.

Haftada yaklaşık olarak 40 gram kadar tüketilmesi sağlık açısından en doğru olan miktardır. Bu hesap baz alındığından günlük olarak küçük bir kare yemenizin yeterli olacağını söyleyebiliriz. Bu küçük kareyi de ara öğün olarak Türk kahvesi ile birlikte rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Bitter Çikolata Nasıl Yenmeli?

Çocuk ya da yetişkinler için yapımı kolay ve oldukça sağlıklı atıştırmalıklar ve içecekler elde edebilirsiniz. Benmari usulü erittikten sonra fondü olarak, mevsim meyvelerinden küçük dilimler elde ederek, birlikte tüketebilirsiniz. Benzer eritme işlemini uyguladıktan sonra süt ile seyrettikten sonra gazlı ve kafeinli içecekler yerine sağlıklı bir alternatif elde edebilirsiniz. Mevsim meyvelerini dilimledikten sonra süt ile birlikte sağlıklı bir dondurma yapabilirsiniz.

Evde Bitter Çikolata Nasıl Yapılır? – Video

Siz günde ne kadar çikolata tüketiyorsunuz? Sizin için hazırladığımız ve bitter çikolata kilo verdirir mi sorusuna yanıt aradığımız yazımızla ilgili tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg