• 88.605
Anasayfa
Sağlık Kiraz Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Vişne Suyu Neye İyi Gelir?

Kiraz Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Vişne Suyu Neye İyi Gelir?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Kiraz ve Vişne Suyu Faydaları, Zararları Nelerdir?

Kirazın en iyisi nerede yetişir? Kiraz hangi iklimde yetişir? Kiraz sapı ve çekirdeğinin faydaları nelerdir? Kiraz çeşitleri nelerdir? Kiraz suyunun cilde faydaları nelerdir? Kiraz suyu nasıl yapılır? Vişne suyunun faydaları nelerdir? Sen de kirazın faydaları ve kiraz suyunun faydaları hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsin

Kiraz ve Vişne Suyu Faydaları Neler?

Kiraz ve Vişne Suyu Faydaları Neler?

Kiraz ve Vişne Suyu Faydaları Neler?

Yazın favori lezzetlerinden biri olan kirazı aslında artık her mevsim bulabilmek mümkün. Özellikle ülkemizdeki meyve çeşitliliği ve iklim farklılıkları sayesinde, bu lezzetten tüm sene faydalanabiliyoruz. Diyet yapanlar tarafından içerisinde bulunan A, C vitaminleri, lif, potasyum ve protein oranı ile de çok sevilen kirazın ve de kardeşi vişnenin pek çok faydası mevcut. Ayrıca bu meyvelerin içerisinde bulunan manganez, magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor, çinko ve bakır minerallerine de değinmezsek olmaz.

Yalnızca kendisi olarak değil, kiraz ve vişne suyu faydaları ile aynı bileşenleri almanı sağlayacaktır. Bu sayede meyve tüketmeyi sevmeyenlerin dahi bahanesi kalmayacaktır. Gelelim bu meyvelerin ve meyve sularının bahsettiğimiz içeriği aracılığıyla bizlere neler sağlayabileceğine.

Bahsetmiş olduğumuz belirgin etkilerinin yanı sıra kiraz yemenin faydaları arasına eklenebilecek başka yararlar da bulunmaktadır:

  • Doğal bir ağrı kesici olmasının yanı sıra ateşi de düşürmektedir.
  • İdrarı sökme etkisi olduğundan böbrekleri ve kanallarını temizler
  • Yüksek kolesterolün dengeye ulaşmasına yardımcı olur.
  • Safra kesesinde meydana gelen taş ve kumların yok edilmesine yardımcı olur.
  • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların neden olduğu etkileri siler.
  • Kiraz sapı çayı ve kürler içerisinde kullanılabilir.

Kirazın Kalbe Faydaları Nelerdir?

Kirazın Kalbe Faydaları Nelerdir?

Kirazın Kalbe Faydaları Nelerdir?

İçerisinde yer alan toksik madde ve yağ azaltıcı bileşenler sayesinde kalp ve damarları temizler. Pek çok kalp hastalığını önleyen kirazın ve vişnenin düzenli tüketimi ile var olan kalp hastalıkları da hızlıca tedavi edilebilir.

2012 senesinde Michigan Health System Üniversitesi çalışanlarının yayınlamış olduğu bir makalede kalp damar hastalıklarının önlenmesi için kullanılan ilaçlar ile kirazın ve vişne suyunun ortak etkiler gösterdiği yazılmış ve bu meyvelerin aynı zamanda inmeyi de önleyebileceği iddia edilmiştir. Yani bir başka tabirle vişne suyunun faydaları ya da kirazın içeriği sayesinde kalp ilaçlarına gerek kalmadan tamamen doğal yollarla tedavi sağlanabilir.

Kiraz Doğal Ağrı Kesici midir?

Kirazın ve de vişnenin anti-inflamatuar etkileri yani iltihap giderme özelliği gösteren flavonoidler ve antosiyaninler bakımından oldukça zengin olduğunu bilmende fayda var. Böylece bu meyvelerin hem kendisi hem de suları, doğal bir ağrı kesici görevi görebiliyor.

Antioksidan etkisi bulunan ve kanında akışkanlık özelliğini arttıran bu meyveler, kandaki ürik asit oranını azaltmaktadır. Bu sayede ağrılara neden olan ödemler ve iltihaplanmalar da vücuttan uzaklaştırılır. Bu bilgiler ışığında eğer herhangi bir nedenden dolayı ağrı sorunu yaşıyorsan günde 1 kase kiraz ya da 1 bardak vişne suyundan tüketmeni öneririz. Böylece kirazın faydaları hamilelikte ağrı kesici kullanamayan kadınlar için de bir kurtarıcı olabilmektedir.

Vişne Suyu Kilo Verdirir mi?

Vişne Suyu Kilo Verdirir mi?

Vişne Suyu Kilo Verdirir mi?

Sen de fit görünen sıkı bir vücuda sahip olmak istiyor ancak bir türlü yağlarını yakamadığından mı dert yanıyorsun? O zaman diyetinin içerisine kirazdan ve vişnenin suyundan eklemende fayda var. Kirazın ve de vişnenin içerisinde yer alan antosiyanin madde, özellikle göbek çevresindeki yağların yakılmasını hızlandırmakta, yeni yağ dokularının oluşumunun önüne geçmektedir.

Kirazın ayrıca; tiamin, riboflavin, B6 vitamini gibi farklı vitamin türevleri içeriyor olması da yenen yemeklerin daha kolay enerjiye dönüştürülmesine yani metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Yani kiraz sapı zayıflatır mı gibi soruların yanı sıra kirazın kendisinin de kilo verdirip verdirmediği sorusunun yanıtı olumlu olacaktır.

Vişne Suyu Uykuyu Etkiler mi?

Kirazın ve vişnenin içerisinde yer alan melatonin uyku getirme özelliğine sahip olduğundan, bu meyvelerin akşam saatlerinde tüketilmesinin uykuyu daha kaliteli kılması mümkün olabiliyor. 2012 senesinde Avrupa Journal of Nutrition isimli bir bilim dergisinde yayınlanan makaleye göre kronik uyku bozukluklarının giderilmesinde vişne suyunun faydaları oldukça etkili olabiliyor.

Süre olarak yeterli uyumuş olmasına rağmen gün içinde uykusunu alamadığını hisseden ya da geceleri uykuya dalmakta güçlük çekenler için 1 hafta boyunca her gün gece saatlerinde 1 bardak vişne suyu içmek ve 1 kase kiraz yemek öneriliyor.

Hamilelikte Kiraz Yenir Mi? Hamilelikte Kiraz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Vişne Suyunun Kaslara Faydaları Nelerdir?

Gerçekten de kirazın faydaları saymakla bitmiyor desek yeri. Öyle ki spora yeni başlamış olduğu için ya da yaşı itibariyle sportif faaliyetlerde hızlıca kasları yorulanlar için de kirazın önerildiğini görüyoruz. Doğal bir kan sulandırıcı olan ve bu yönüyle aspirine benzeyen meyvemiz, kan dolaşımını da bu sayede düzenlemektedir. Bu şekilde kas ağrılarını, tutulmalarını ve kramplarını önleyen vişne suyunun ve kirazın, yoğun egzersizlerden önce ya da sonra da tüketilmesi öneriliyor.

Kiraz Gut Hastalığına İyi Gelir mi?

Gut Hastalığına Ne İyi Gelir?

Gut Hastalığına Ne İyi Gelir?

İçerisinde yoğun antioksidan bulunan, bu sayede ödem, iltihap ve toksinleri uzaklaştıran meyvelerimiz, gut hastalığının ataklarını da aynı şekilde kontrol altına almana yardımcı olabilir. Arthritis & Rheumatism isimli bir tıp dergisi, 2012 yılında yayınladığı açıklama ile bizlere 2 gün boyunca kiraz tüketen gut hastalarında, tüketmeyen gruba göre atak riskinin %35 daha düşük olduğunu göstermiştir.

Aynı çalışma kapsamında asit düşüren ilaçlar ve vişnenin ürik asit azaltma etkisi aynı anda alındığı takdirde ataklarda %75 düşüş kaydedildiğinden de bahsedilmiştir.

Kiraz Hafızayı Güçlendirir mi?

Kirazın kendisinin ve kiraz sapının faydaları sayesinde, gün içinde maruz kaldığımız sigara, hava kirliliği gibi pek çok etmenin neden olduğu serbest radikallerin uzaklaştırılması mümkün. Bu sayede beyne giden kanın da temizlenmesi ve beyin fonksiyonlarının korunması mümkün olabiliyor.

Beynin hatırlama ve öğrenme fonksiyonlarını korumak adına beyne giden kanın temiz olması oldukça önemli. Alzheimer ve Parkinson gibi zihinsel etkilenime yol açan ve yaşla ilgili olan hastalıklarda kirazın bu antioksidan etkileri daha da ön plana çıkmaktadır.

Avrupa Beslenme Dergisi tarafından 2015 yılında yayınlanan bir çalışma içerisinde 12 hafta süresince düzenli şekilde vişnenin suyundan tüketerek zihinsel problemler iyileşme sağlanabileceği yazılmıştır.

Kirazın Cilde Faydaları Nelerdir?

Vücut hücrelerinde genel bir yenilenme sağlayan kirazın cilde faydaları sayesinde cilt güzelliğini de koruyabilirsin. Uzun yıllar sağlıklı görünen ve genç bir cilde sahip olmak için düzenli olarak meyvemizden tüketmen önemli. Bünyesinde tam 17 farklı antioksidan bulundurması ile adeta bir güzellik iksiri diyebileceğimiz bu meyveden gün içinde 1 kase ya da suyundan 1 bardak tüketmen gerekiyor.

Vişne Suyu Diyabete İyi Gelir mi?

Diyabete Ne İyi Gelir?

Diyabete Ne İyi Gelir?

Diyabet hastalarının meyve yerken dikkatli ve kontrollü olması gerektiğini biliyoruz. Ancak kan şekerini dengelemeye yardımcı olması ile kirazın bu kulvarda bir istisna olduğunu söyleyebiliriz. Diğer meyvelerin aksine kan şekerini düşürme etkisi olan kirazın, şeker hastaları için oldukça güvenilir olduğu söylenebilir.

2008 senesinde Beslenme ve Gıda Bilimleri tarafından yayınlanan bir çalışma göre, gün içinde 40 gr vişne suyu tüketmiş olan kadınların tip II diyabetten kaynaklanan şekeri dengelediği ve kilo vermeye yardımcı olduğu açıklanmıştır. Bahsedilen bu miktarı yakalamak için günde ½ bardak vişne suyundan  içmen dahi yeterli olacaktır.

Kiraz Kanseri Önler mi?

Antosiyanin ve kersetin içerdiğinden bahsetmiş olduğumuz kirazın ve vişnenin kanseri dahi önleyebileceğini biliyor muydun? Fitokimyasal besinler içeren bu meyvelerin yüksek oranda lif içermesi sayesinde obeziteden ya da fazla kilolardan ileri gelen kanseri de dolaylı olarak engellemesi mümkün olabiliyor. Ayrıca 2013 yılında Cancer Letters adlı derginin açıklamış olduğu üzere uzun süre vişne ya da kirazın tüketilmesi ile kolon kanserine öncül olan hücreler çoğalması durdurulabiliyor.

Kiraz ve Vişnenin Zararları Nelerdir?

Kiraz Ve Vişnenin Zararı Var mıdır?

Kiraz Ve Vişnenin Zararları

Her ne kadar faydalarından bahsetmiş olsak diğer tüm besinler gibi fazla tüketildiğinde bu meyvelerin bazı yan etkileri görülebilir:

  • Yüksek miktarda lif barındırdığı için gaz, şişkinlik ve ishal gibi sindirim problemlerine yol açabilmektedir.
  • Alerjilere neden olabilir.
  • Aşırı tüketilmesi halinde obezite riskini yükseltebilir.
  • Üzerine su içildiği takdirde mideyi rahatsız edebilir.

Kiraz En İyi Nerede Yetişir?

Bir yaz meyvesi olmasından dolayı kirazın en fazla -26,-28 dereceye kadar dayanıklılığı bulunmaktadır. Bu sebeple Türkiye’nin ikliminin kirazı ya da vişneyi yetiştirmeye uygun olduğu söylenebilir. Türkiye’de kiraz nerede yetişir sorusunun yanıtı ise elbette bölgeden bölgeye değişir. Ülke genelinde Torosların kuzey tarafı, Ege ve İç Anadolu Bölgesi, bu meyvenin yetişmesi için en uygun yerlerdir. Şehir olarak ise Afyon, Manisa, Isparta, İzmir ve Amasya kirazın çiftçiliğini yapmada ön plana çıkar ve bu mahsullerin büyük kısmı ihraç edilir.

Evde Vişne Suyu Nasıl Yapılır? – Video

Sen de kirazın ve vişnenin faydaları hakkında tüm soru ve fikirlerini yorum olarak bizlere yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg