• 104.552
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamilelikte Kiraz Yenir Mi? Kiraz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kiraz Yenir Mi? Kiraz Yemenin Faydaları Nelerdir?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Hamilelikte Kiraz Yenir Mi? Hamilelikte Kiraz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte kiraz yemek cinsiyet üzerinde etki eder mi? Hamilelikte kiraz yenir mi? Hamilelikte kiraz yemenin faydaları nelerdir? Hamilelikte kiraz kanama yapar mı? Hamilelikte kiraz yemek leke yapar mı? Sizin için bu yazımızda hamilelikte kiraz yemek ile ilgili tüm detaylı bilgileri derledik.

Hamilelikte Kiraz Yenir Mi?

Hamilelikte Kiraz Yenir Mi?

Hamilelikte Kiraz Yenir Mi?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alır. Özellikle aşerme dönemlerinde oldukça çekici gelmektedir. Bu dönemlerde meyve alımına dikkat edilmelidir. İçerdiği doğal maddeler vücuda ve bağışıklık sistemini destekleyen besinler olarak yararlı olabileceği gibi çeşitli sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu dönemler içerisinde her tüketiminizi doktor kontrolünde yapmanızı tavsiye ederiz. Önemsiz görünse de yapacaklarınız ve yiyecekleriniz konusunda ihmalden kaçınmanız gerekmektedir.

Söz konusu bu çekici kırmızı meyveye geldiğinde ise bol miktarda yarar sağladığını söylemek mümkün. Hamilelikte kiraz yemenin faydaları arasında çeşitli vücut fonksiyonlarını düzene sokmanın yanında bazı hastalıklara karşı koruyucu olması yer alır. Vücudunuzun güçlü olması bebeğinizin de daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu süreci sağlıklı geçirmenin en etkili yolu ise doğal yöntemler ile vücudun ihtiyaç duyduğu ögeleri almaktır.

Elbette yenir diyebiliriz. Bu noktada dikkat edilmesi gerekilen şey doktorunuza danışmaktadır. Çoğu annede herhangi bir etki göstermemiş olsa da bazı annelerde şişme ya da gaz gibi sorunlara neden olduğu gözlemlenmiştir. Bu konuda sizin bağışıklık sisteminizin ya da vücudunuzun verebileceği tepkileri göz önünde bulundurmak gerekir. Öncelikle kendinizi iyi tanımanızı, sonrasında ise doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte Kiraz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kiraz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kiraz Yemenin Faydaları Nelerdir?

  • Soğuk algınlığı gibi sıkça karşılaşılan enfeksiyon tabanlı rahatsızlıklara mücadele etmenin en kolay yolu vücudunuza yeterli oranda C vitamini almanız gerekmektedir. Bu meyve ise C vitamini bakımından oldukça zengindir.
  • Günlük olarak almanız gereken 85 mg. C vitamininin büyük bir kısmını bu meyveden sağlıklı bir şekilde alabilirsiniz.
  • Fetüsün büyümesi annede uyku problemi oluşmasına neden olur. Uykuya dalmakta zorlanır ve uykusuzluk sorunları kendini göstermeye başlar. Bu meyvenin içerisinde yer alan melatonin hormonu sayesinde uyku sorunu ortadan kalkar.
  • Bu mucize meyvede yer alan melatoninin anti stres özelliği sayesinde geceleri iyi bir uyku almanızı sağladığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu hormon aynı zamanda yeni hücre oluşumunu da destekler.
  • Meyveye rengini veren kimyasal bileşiklerin adı antosiyaninlerdir. Antosiyanlar vücudunuzun serbest radikallere karşı korunmasını sağlar. Serbest radikaller vücudunuz için çok zararlı olmakla birlikte böyle bir dönemde bebeğinizi doğrudan etkilemektedir. Bunun yanında çevresel kaynaklı toksinlerin oluşturduğu zararları da önler.
  • Bilimsel araştırmaları baz alırsak meyvenin kırmızı pigmentlerini oluşturan antosiyanların bu dönemlerde eklem ağrısı ve inflamasyon oluşumunu azalttığını söyleyebiliriz.
  • Gebelikte kabızlık ve mide problemleri konusunda koruyucu olması için yüksek lifli gıdalar tüketmek gerekir. Bu meyve de lif bakımından oldukça zengindir. Bu dönemlerde günlük alınması gereken lif miktarı 25 ila 30 gram arasında değişir.
  • Kan şekeri düzeyinin korunmasını sağlar. Bunun sayesinde anneyi gestasyonel dayebete karşı korur. Böylece vücudunuz dengelediğinden bu soruna karşı bebeğinizi de korumuş olursunuz.
  • İçerisinde bol miktarda mineral, vitamin, kalsiyum, demir, protein ve farklı mineraller bulunur. Bu da sağlıklı bir atıştırmalık olmasını sağlar. Bu nedenle yemek listelerinizde olması tavsiye edilir.
  • Potasyum mineralleri bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Kan basıncını düzenleme konusunda vücudu destekler. Bu dönemlerde ortaya çıkma ihitmali bulunan preeklampsi yani yüksek tansiyon sorununa karşı sizi korur.

Hamilikte Kiraz Yemek Zararlı mıdır?

Hamilikte Kiraz Yemek Zararlı Mıdır?

Hamilikte Kiraz Yemek Zararlı Mıdır?

Birçok besinde olduğu gibi bu meyvenin de fazla tüketimi konusunda dikkatli davranmamız gerekir. Bu dönemlerde bebeğiniz doğrudan kan yoluyla sizden beslendiği için sizin de yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekir. Endişe duyduğunuz konularda mutlaka uzman doktorunuza danışınız. Bu dikkati vermeniz hem siz hem de bebeğiniz için hayati önem taşımaktadır.

Yapılan bazı bilimsel araştırmaları göz önünde bulunduracak olursak hamilelikte kiraz yemek konusunda bazı problemler için neden olabildiğini söyleyebiliriz. Kişiden kişiye değişen sağlık durumu, bağışıklık sisteminin gücü ve sindirim sistemi çalışma sorunları tükettiğiniz besinlerin sizde farklı etkiler yaratmasına neden olabilir. Bu meyvenin de bazı annelerde şişkinlik, karın ve gaz ağrısı gibi sorunlar oluşmasına neden olduğu gözlemlenmiştir.

Kirazın Faydaları Nelerdir? – Video

Siz bu yararlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin için hazırladığımız hamilelikte kiraz yemenin faydaları hakkındaki yazımız ile ilgili tüm soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg