• 102.627
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamilelikte El ve Parmak Uyuşması Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi Nedir?

Hamilelikte El ve Parmak Uyuşması Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi Nedir?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Hamilelikte El ve Parmak Uyuşması Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi Nedir?

Hamilelikte ellerde uyuşma ve güçsüzlük neden olur? El uyuşmasının sebepleri nelerdir? Karpal tünel sendromu nedir? Karpal tünel sendromu belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Gebelikte görülen el uyuşmasının diğer sebepleri nelerdir? El uyuşmasının geçmesi için neler yapılabilir? Bir çoğu gebenin yaşadığı bir rahatsızlık olan el ve parmak uyuşması, hamileleri bu rahatsızlığın sebep ve tedavisini bulmaya yönlendirir. Sizler için bugün el ve parmak uyuşması konusunu ele aldım. Konu hakkındaki sorularınıza yanıt bulmak istiyorsanız yazımı okumaya geçmelisiniz.

Hamilelikte Ellerde Uyuşma ve Güçsüzlük

Hamilelikte Ellerde Uyuşma ve Güçsüzlük

Hamilelikte Ellerde Uyuşma ve Güçsüzlük

Gebelikte görülen el uyuşması, parmaklarda karıncalanma ve güçsüzlük bir çok gebenin yaşadığı rahatsız edici bir durumdur. Hamile kadınların yanı sıra bilgisayar başında çok fazla zaman geçiren kişilerde de bu rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bu şikayetler karpal tünel sendromu belirtisidir.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Ele giden sinirlerin sıkışıp ağrı, uyuşma ve karıncalanma yaptığı duruma karpal tünel sendromu denir. Gebelikte karpal tünel sendromu sıkça rastlanan bir durumdur. Hamilelikte oluşan ödem bütün vücutta olabildiği gibi el bileklerinde ve parmaklarda da oluşabilir. Bu da el ve parmaklarda uyuşmaya güçsüzlüğe sebep olur. Bu rahatsızlık özellikle geceleri ortaya çıkar. Anne adayını uykudan uyandıracak bir uyuşma ağrısı olabilir. Ön kol ve arka kola kadar uzanabilir bu uyuşma. Doğum ile birlikte yavaş yavaş ortadan kalkar.

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri

 • Hareketlerde zorlanma
 • Ağrı
 • His kaybı
 • Elleri yukarı kaldırdığında oluşan ani uyuşma
 • Karıncalanma
Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromuna Ne İyi Gelir?

Rahatsızlığınızı hafiflemek etkilerini azaltmak için hangi aktiviteleri yapmanız uyuşmayı arttırıyorsa ondan uzak durmaya ya da sınırlandırmaya çalışın. El parmaklarınızı gerdiren egzersizler yapabilirsiniz. Yoga yapmak da iyi bir seçenektir. Eğer ellerinizi kullandığınız bir iş yerinde çalışıyorsanız şu önlemleri alabilirsiniz.

 • Bilgisayarda yazı yazarken ellerinizin aşağı doğru bükülmemesini sağlayın. Bilgisayar masanızı yükseltmek işe yarayabilir.
 • Ergonomik bilgisayar malzemeleri kullanmak sizi rahatlatabilir. Klavye ve fareyi buna uygun olarak almanız gerekir.
 • El ve kollarınızın rahatlaması için kısa molalar vermelisiniz.

Eğer rahatsızlığınız gece daha fazla görülüyorsa;

 • Sizi uykudan uyandıracak bir uyuşma ve acı ile uyanırsanız ellerinizi hafif hafif sallayabilirsiniz.
 • Elleriniz ve kollarınızın üzerinde uyumamaya gayret edin.
 • Uyurken kollarınızı yukarı doğru koymayın.

Gebelikte El ve Parmak Uyuşmasının Diğer Sebepleri

Hormonal Nedenler

Gebelik döneminde el ve parmak uyuşmasının en büyük sebebi değişen ve yükselen hormonlardır. Progesteron ve östrojen hormonlarındaki değişimler artışlar hormonların değişmesine yol açar. Gebeliğin ilk aylarında ödem oluşumu da el ve parmakların uyuşmasına sebep olur. Pelviks bölgesini büyütmek ve yumuşatmak için salgılanan hormonlar vücudun diğer organlarını da rahatlatır. Bu durum sonucunda da parmak, omuz, kol ve parmaklarda uyuşma görülebilir.

Hamilelik Zehirlenmesi

Hamile kadının idrarında görülen protein ve kan basıncında artış da gebelik zehirlenmesinin bulguları arasındadır. El ve parmaklarda görülen uyuşmanın sebebi gebelik zehirlenmesi olabilir. Gebelik zehirlenmesi özellikle hamileliğin son aylarında daha net belli olur. Anne adayı kendini daha ağır hisseder. Acil tıbbi yardım gerektiren bir durumdur. Özellikle çoğul bebeklere hamile olanlar, böbrek hastalığı olanlar gebelik zehirlenmesi konusunda risk grubu içerisindedirler. Yorgunluk, baş ağrısı, karın ağrısı, hipertansiyonda gebelik zehirlenmesinin diğer belirtilerindendir.

Gebelikte Görülen Parmak Uyuşması

Gebelikte Görülen Parmak Uyuşması

Gebelikte Görülen Parmak Uyuşması İçin Ne Yapılabilir?

 • Anne adayının başlıca görevi biriken ödemin önüne sıvı alımına dikkat ederek geçmektir. Günlük 2 litre su içmek ödemin vücuttan kolay atılmasına yardımcı olur.
 • Eğer çok sık el ve parmak uyuşması yaşıyorsanız bu durumu kadın doğum doktorunuzla paylaşmalısınız.
 • Yaşadığınız el uyuşmasının sebebi karpal tünel sendromu ise doktorunuzun vereceği sizi rahatlatacak dirseklikleri kullanmanız gerekir.
 • Bir diğer sebep ise boyun fıtığı ya da sinir sıkışması olabilir. Bu rahatsızlığınız daha önceden biliniyorsa doktorunuz ile bunu paylaşmalısınız.

El ve Parmak Uyuşmasında Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Gebelik sırasında yaşadığınız ağrı, güçsüzlük, uyuşma sizi uykudan uyandırıyor ve günlük rutininizi etkiliyorsa bu durumu doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun vereceği bilek atelini kullanmak bileklerinizi gergin ve düz tutmak da sizi rahatlatabilir.

Doğum yaptıktan sonra bu şikayetleriniz yavaş yavaş geçecektir ama emziren annelerde iyileşme daha uzun zaman alabilir. Doğumdan sonra geçmeyen şikayetleriniz olursa doktorunuz sizi başka bölüme yönlendirecektir. Sırasıyla takip edilen tedavi yöntemleri de işe yaramazsa son olarak fizik tedavi ve sonrasında sinirlerdeki baskıyı hafifletmek için cerrahi bir işlem yapılabilir.

Hamilelerde El, Bilek Sorunları Nelerdir? – Video

Gebelik döneminde el ve parmak uyuşması yaşadınız mı? Ellerinizde oluşan karıncalanma, güçsüzlük ve karıncalanma için uyguladığınız bir tedavi yöntemi var mı? Doğumdan ne kadar süre sonra şikayetlerinizde azalma oldu? Tecrübelerinizi bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg