• 190.350
Anasayfa
Anne / Çocuk Gebelikte Salatalık Yenir mi? Bebeğe ve Gebeye Faydaları Neler?

Gebelikte Salatalık Yenir mi? Bebeğe ve Gebeye Faydaları Neler?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Gebelikte Salatalık Yenir mi? Bebeğe ve Gebeye Faydaları Neler?

Hamilelikte salatalık yenir mi? Hamilelikte salatalık yemek ne gibi sonuçlar doğurur? Hamilelikte salatalık yemek faydaları nelerdir? Hamilelikte salatalık yemek cinsiyet konusunda bebeği etkiler mi? Hamilelikte salatalık yemek zararları nelerdir? Sizin için bu yazımızda hamilelikte salatalık yenir mi sorusuna yanıt aradık.

Gebelikte Salatalık tüketimi Nasıl Olmalı?

Gebelikte Salatalık tüketimi Nasıl Olmalı?

Gebelikte Salatalık tüketimi Nasıl Olmalı?

Bu dönemlerde birçok kozmetik ürünü ve ilacı artık kullanamıyor oluruz. Bundan dolayı güzelliğimizi ve sağlığımızı korumak adına çeşitli doğal yöntemlerde soluğu alıyoruz. Hem hesaplı olması hem de yan etkileri bulunması ve zararlı olmamasıyla oldukça güçlü bir vücuda kavuşmanızı sağlar.

Salataların yaz kış demeden vazgeçilmezi olan bu harika sebze, gebelikte oldukça yararlıdır. Vücudunuzda birçok sorunda çözüm için yanınızda olurken, birçok problemin de oluşmasını önler. Bağışıklığınızı güçlendirmenin yanında en yaygın gebelik sorunlarından olan kabızlığa karşı sizi korur. Dehidrasyon gibi problemlere karşı önleyicidir ve bu süreci oldukça sağlıklı bir biçimde atlatmanıza yardımcı olur.

Hamilelikte Salatalık Yemek Faydalı mıdır?

Evet. Tek kelime ile söyleyebiliriz ki birden fazla yararı bulunmaktadır. Önemli olan ise her üründe olduğu gibi fazla tüketiminden kaçınmaktır. İçerdiği yoğun su ile vücudumuzu arındırmakla kalmaz birçok yönden güçlendirir.

İçeriği bakımından oldukça zengin olduğundan bağışıklığınızı korumanıza yardımcı olur. A vitamini, C, lutelin, beta- karoten, zeaksantin gibi çeşitli antioksidanları bolca içerir. Bağışıklık sisteminiz bu antioksidan tarafından korunacağı için hamilelikte soğuk algınlığı gibi enfeksiyon tabanlı çeşitli hastalıkların önlenmesinden yardımcı olur.

Gebelikte kabızlık nasıl giderilir diye soracak olursak cevabı bu mucize sebzeden alabilirsiniz. Lif bakımından oldukça zengin olması nedeniyle kabuğu ile birlikte yemeniz tavsiye edilir. Lifli gıdaların tüketimi bu dönemlerde yaşanan hemoroid gibi sorunlara da kolay ve doğal çözüm olacaktır.

Hamilelikte Salatalık Yemek Faydalı mı

Hamilelikte Salatalık Yemek Faydalı mı

Gebelikte Salatalık Yemek Kilo Aldırır mı?

Oldukça düşük kalorili bir sebze olduğundan dolayı kilo aldırmaz. İçerisinde bolca vitamin ve mineral olması bu konuda oldukça yarar sağlar. Kadınların günlük olarak alması gereken kalori ihtiyacı 1800 ila 2000 arasındadır. Uzman görüşlere göre gebelik durumunda ise bu ihtiyaçlar 300 ile 350 kalori artmaktadır. 100 gram üzerinden bu sebze için hesaplama yaptığınızda sadece 12 kalori içerdiğini göreceksiniz. Kısacası gün içerisinde yediğiniz miktar 1 kilo kadar olsa bile vücudunuza sadece 120 kalori almış olacaksınız.

İçerisinde magnezyum, potasyum ve fosfor gibi farklı mineralleri bolca barındırır. Bu nedenle tam bir mineral deposudur. Hipertansiyon gibi durumlarda önleyiciliği bakımından doğal ilaç gibidir. Özellikle içerisinde bulunan potasyum minerali ile metabolik atıkların ve fazla ürik asidin böbrekler tarafından vücuttan atılmasını sağlar. Böylece vücudunuzu toksinlerden arındıracak ve sağlıklı bir gebelik sürdürmenize olanak sağlayacaktır.

Kan şekeri ve basıncı konusunda başarılı bir doğal düzenleyicidir. Kan şekerini düşürerek daha kolay bir süreç atlatmanıza yardımcı olur. Bunun yanında içerdiği sodyum ve çeşitli mineraller sayesinde de kan basıncınızın dengeli olmasını sağlar.

Bu mucize sebze sizi kanserden de korur. İçerisinde bulunan saponin adlı fitokimyasal bileşiklerle kötü kolesterolünüzün düşmesini sağlar ve bu şekilde bağışıklığınızı güçlendirir. Böylece kanser oluşumu gibi risklerden sizi uzak tutar.

Fetüsün sağlıklı bir şekilde gelişmesinde en büyük yardımcınızdır. C vitamini, folik asit, magnezyum, çinko, B1, B3, B2 ve demir gibi vitaminler bakımından oldukça zengin olmasıyla fetüs gelişimini destekler. Anne karnındaki bebeğin gelişimi konusunda bu vitaminler doğrudan etkilidir.

Hamilelikte Salatalık Yemek Su Kaybını Önler mi?

En büyük problemlerden biri ise annenin yaşadığı sürekli su kaybıdır. Bu durum bebeği direkt olarak etkilemektedir. Su kaybı yani dehidrasyonun uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre erken doğum gibi risklerin oluşmasına neden olabildiği belirtilir. Bunun yanında baş ağrısı, depresyon, yorgunluk ve halsizlik gibi çeşitli semptomların oluşmasına neden olabildiği söylenmektedir. Su kaybı sorununu önlemek ise bu sebze ile oldukça kolaydır. Yüzde 96’sı sudan oluşmaktadır. Bu da vücudun günlük su ihtiyacını karşılamasında kolaylık sağlar.

Gebelikte Salatalık Yemek Zararlı mıdır?

Gebelikte Salatalık Yemek Zararlı mı

Gebelikte Salatalık Yemek Zararlı mıdır?

Sadece bu mucize sebze özelinde değil genel olarak bir tavsiye verecek olursak tüm ürünlerin kullanımında sadece vücudunuzun ihtiyacı kadarını tüketmeye özen gösterin diyebiliriz. Tamamıyla doğal olsa bile fazla tüketim olduğu durumlarda çeşitli sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz söz konusu olabilir.

Salatalığın fazla tüketimi gibi bir durumda ise hazımsızlığın yaygın bir şekilde yaşandığını söyleyebiliriz. Bunun yanında geğirmeye ve gaz gibi çeşitli bağırsak temelli sorunlara neden olduğu bilinir. Normalden fazla tüketiminde bu gibi sorunların yanında kaşıntı, ödem ve çok sık idrara çıkma gibi sorunlar oluşur.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı? – Video

Siz bu mucize sebze hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin için hazırladığımız hamilelikte salatalık yemek faydalı mı sorusuna yanıt aradığımız yazımızla ilgili tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg