• 95.720
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebeklere Bal Ne Zaman Verilmeye Başlanır, Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Bal Ne Zaman Verilmeye Başlanır, Faydaları Nelerdir?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Bebeklere Bal Ne Zaman Verilmeye Başlanır, Faydaları Nelerdir?

Bal bebeklere ne zaman verilmelidir? 1 yaşından küçük bebeklere bal verilir mi? Bebekler için balın faydaları nelerdir? Bebekler için balın zararı var mıdır? 1 yaşından küçük bebeklere bal neden verilmez? Hazırladığımız bu yazımızda bebeğiniz için bal gıdasına ne zaman geçilmelidir bebeğiniz için herhangi bir zararı var mıdır? Bal verirken nelere dikkat etmelisiniz? Bebeğinize balı ne zaman verebilirsiniz gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Balın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Balın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Balın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Bal, arıların genellikle çiçeklerden topladıkları bal özünden yapıp kovanlardaki petek gözlerine doldurdukları rengi beyazdan esmere doğru değişebilen genellikle de kahverengine yakın sarı renkte olan doğal olduğu için sağlığa çok yararlı koyu sıvı ve tatlı maddeye denir. Bal bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeklerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bebeğin direncini artırarak hastalıklara karşı daha korunmasını sağlar, öksürüğü keser. Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli daha sonra ek gıdalara geçilmelidir.

Bebeklere Bal Ne Zaman Verilmelidir?

Bebeklere 1 yaşından sonra bal verilmeye başlanmalıdır. 1 yaşından önce verilmesi bebeklerde botulizm adındaki rahatsızlığa sebep olabilir.

Botulizm Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

 • 12-36 saat aralığında görülen ilk belirti kabızlık olsa da diğer belirtiler şunlardır;
 • Halsizlik hissi
 • Göz kapağı düşüklüğü
 • Başını sabit tutamama
 • Sürekli uyuma isteği
 • Nefes almada zorluk
 • Karında şişkinlik

Balın içeresinde bulunan bakterilerin yetişkinlere bir zarar yoktur. Ancak 12 aylıktan yani 1 yaşından küçük bebeklere verilen bal bebeklerde zehirlenmeye yol açabilir. Bu zehirlenme oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir. Bebeklerin sindirim sistemine zarar vererek bebek ölümlerine kadar ciddi sonuçlar getirebilir. Bebeklere 1 yaşından sonra 1 çay kaşığı bal vererek bu gıda ile bebeğinizi tanıştırabilirsiniz. Balı bebeğinizin sütüne, mamasına, meyvesine ,yoğurduna katarak ona bu besini severek yedirebilirsiniz. Bebeklere 1 yaşından önce kestane balının verilmesi çeşitli alerjilere sebep olabilir.

Kestane balı, arıların kestane ağacının belirli bir döneminde bu ağacın çiçeklerinden topladıkları bal özlerinden elde edilen bir bal türüdür.

Bebeklere Bal Ne Zaman Verilmelidir?

Bebeklere Bal Ne Zaman Verilmelidir?

Bebeğin Bağışıklık Sistemi İçin Bal Yedirmeli mi?

Vitamin, mineral ve bir çok enzimlerin zenginliği açısından bal bebek ve çocuk beslenmesinin vazgeçilmezidir. Bal bebekleriniz için sindirimi kolaylaştırır, bağışıklığı güçlendirir, gelişme bozukluklarında vücudun toparlanmasına yardımcı olur. İçerindeki yüksek mineral sayesinde bebekleriniz için kansızlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Araştırmalara göre bal tüketen bebek ve çocukların gelişim hızlarının daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Bebeğinize bal verirken verdiğiniz süt ile karıştırarak verirseniz olası öksürüğüne karşı da kolaylık sağlamış olur bebeğinizi boğaz hastalıklarına karşı korumuş olursunuz.

Bebeklere Balın Faydaları Nelerdir?

 • Bal bebeklerde öksürüğü keserek, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda rahatlama sağlar.
 • Bal bebeğinizin bağışıklık sistemini koruyarak hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.
 • Bal bebeğinizin daha rahat uyumasını sağlar.
 • Bal bebeğinizin sindirim sistemini güçlendirerek kabız olmasının önüne geçer.
 • Bebeğinizde oluşan yaralar bal sayesinde daha hızlı iyileşme gösterir.
 • Bal bebeğinizde bilişsel gelişimi destekleyerek bebeğinizin psikolojisini güçlendirir.
 • Bebeğiniz bal yiyerek nezle gibi hastalıkları daha kolay atlatır.
 • Bebeğinizin karaciğerinin daha kuvvetlenmesini sağlar.
 • Bal bebeğinizde gece oluşan kuru öksürüğün önüne geçer.
 • Bal gözlere oldukça faydalıdır bu yüzden bebeğinizin daha iyi görmesini sağlar.
Bebeklere Balın Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Balın Faydaları Nelerdir?

Bal Çeşitleri Nelerdir?

Ballar kaynaklarına göre çiçek balı, kestane balı ve salgı balı olarak ayrılır. Şekillerine göre ise petek bal, süzme bal ve pres balı olarak sınıflandırılabilir. Balın ham maddesi bilindiği gibi nektardır. Çicek balının nektarı çiçeklerden gelir. Salgı balının nektarı da bitkilere dayanır. Çam balı ülkemizin dünyaca bilinen salgı balıdır.

Bal 1 Yaşından Sonra Çocuklara Verilmeli mi?

Balın içerisinde bulunan clostridium botulinum adı verilen bir bakteri bulunabilir. 1 yaşına girmemiş bebeklerde bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş olduğu için brulizm hastalığınaastım, alerji, solunum ve sinir felcine yol açabilir. Bal alınırken seçici davranılmalı kalitesi ve doğallığı hakkında emin olmalıyız. 1 yaşından önce bebeklere kesinlikle bal yedirilmemelidir.

Bebekler Bal Yedikten Sonra Hangi Durumda Doktora Götürülmeli?

Bebeğinize bal yedirdikten sonra bebeğinizde geçmeyen kabızlık, halsizlik, kol bacak ve boyun kaslarını kontrol edememe, güçsüzlük, emme ve beslenme isteğinde azalma, solunum sıkıntısı gibi durumlarla karşılaştığınız zaman bu durumu derhal doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Çocuklar Neden 1 Yaşından Önce Bal Yememeli? – Video

Siz bebeğinize bal yedirmeye ne zaman başladınız, bebeğinize bal verirken nelere dikkat ettiniz, bal verirken bebeğinizde herhangi bir alerjik reaksiyon ile karşılaştınız mı karşılaştıysanız bunun için ne gibi önlemler aldınız? Bebeğinize bal verirken balın hangi faydalarını gördünüz? Siz değerli anne ve babalar tecrübelerinizi bize yazarak bu konu hakkındaki görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg