• 101.704
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamileliğin 17. Haftasında Anne ve Bebekte Ne Gibi Değişiklik Olur?

Hamileliğin 17. Haftasında Anne ve Bebekte Ne Gibi Değişiklik Olur?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Gebeliğin 17. Haftasında Anne ve Bebekteki Değişimler

17 haftalık gebelikte bebek gelişimi nasıl olmalıdır? 17 hafta gebelik kaç aylık demektir? 17 haftalık gebelikte bebekte oluşan değişimler nelerdir? Gebeliğin 17. haftasında anne adayında oluşan değişimler nelerdir? Hamileliğin 17. haftasında bebeğin cinsiyeti belli olur mu? Yuvarlak bağ ağrısı nedir? Gebeliğin 17. haftasında beslenme nasıl olmalıdır? Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte anne adayına en büyük değişimler bu haftada oluşmaya başlar. Gebeliğin 17. haftası ile ilgili her tür sorunuza cevap bulmaya çalıştım. Yazımı okurken bebeğiniz ve kendinizde oluşacak değişimler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

17 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi Nasıldır?

17 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

17 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Gebeliğin 17. haftasında 2. trimeser döneminde olduğunuzu gösterir. Artık hamilelik şikayetleri iyice azalmış hamileliğinizin en tatlı zamanlarına geldiniz demektir. Mide bulantısı ve halsizliğiniz ciddi derecede azalmıştır. Bu haftaların tadını çıkarmalısınız. Kendinizi enerjik ve zinde hissetmeniz normal. Artık hamileliğinizi saklayamazsınız. Dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz anlaşılır. Gebeliğin 17. haftasında bebeğimin boy ve kilosu ne kadar diye merak ediyorsanız karşımıza şöyle bir tablo çıkar.

 • 17 haftalık bebek boyu: 11- 13 cm
 • 17 haftalık bebek kilosu: 100 – 150 gram arasında ölçülecektir.

17 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

 • 17 haftalık gebelik: 3 ay 29 günlük gebelik
 • 17 hafta 1 günlük gebelik: 4 aylık gebelik
 • 17 hafta 2 günlük gebelik: 4 ay 1 günlük gebelik
 • 17 hafta 3 günlük gebelik: 4 ay 2 günlük gebelik
 • 17 hafta 4 günlük gebelik: 4 ay 3 günlük gebelik
 • 17 hafta 5 günlük gebelik: 4 ay 4 günlük gebelik
 • 17 hafta 6 günlük gebelik: 4 ay 5 günlük gebelik olarak hesaplanır.

17 Haftalık Gebelikte Bebekteki Değişimler Neler?

17 Haftalık Gebelikte Bebekteki Değişimler

17 Haftalık Gebelikte Bebekteki Değişimler

 • 17. hafta gebelik ile beraber bebeğinizin tüm haftalar boyunca en fazla geliştiği hafta olarak bilinir. Bu değişimi kendinizde de fark edersiniz. Karnınızda bir gerilme ve hafif ağrılar meydana gelebilir. Bebeğinizi benzetmek istersek boyut olarak bir soğan büyüklüğündedir. Dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz anlaşılabilir.
 • Bebeğinizin vücudunda bu hafta ile birlikte yağ dokusu oluşmaya başladı. Bu yağlı doku vücut ısısı ve metabolizması için oldukça önemlidir.
 • 17 haftalık bebeğiniz doğacağı gün için büyük hazırlıklar içinde. Bu aralar emme ve yutma refleksleri için bir çalışma halinde.
 • Bebeğinizin kalp atışları artık gelişigüzel bir şekilde değil beyninin komutasında düzenli olarak atmaktadır.
 • Bebeğinizin ultrason görüntüsünde kol, bacak, yüz ve ellerini rahatlıkla görebilirsiniz.
 • 17. hafta ile birlikte bebeğinizin ciğerleri de gelişmeye devam eder. Ancak bu gelişme doğum kadar devam edecektir. Göğsünde solunum hareketleri oluşmaya başladı bile.
 • Bebeğiniz artık gözlerini kırpabilir.
 • 17. hafta hamilelik ile beraber bebeğinizin saç, kaş ve kirpikleri de uzamaya başlamış olacak.
 • Bu hafta ile beraber bir çoğu annenin korkulu riyası olan düşük tehlikesi de ortadan kalkmıştır. Büyük ihtimal ile herhangi bir düşük bu haftadan sonra yaşanmaz. Bebeğinizin kordon bağı iyice kalınlaşıp güçlenmiştir.
 • Bebeğinizin gözleri ultrasonda ileri doğru bakıyor gibi olsa da hala yarı kapalı vaziyettedir.
 • 17. haftasına giren bebeğinizin artık iskeleti kıkırdak yapıdan kemik yapıya dönüşmeye başlamıştır. Ancak doğumda doğum kanalından geçebilmesi için hala esnek bir yapıda kemikleşme olacaktır.

Gebeliğin 17. Haftasında Anne Adayında ki Değişimler

Gebeliğin 17. Haftasında Anne Adayında ki Değişimler

Gebeliğin 17. Haftasında Anne Adayında ki Değişimler

 • Gebeliğinin 17. haftasına girmiş anne adayı için artık gebeliği dışarıdan da anlaşılacak şekildedir. Karnının altı kısmında belirgin bir şişlik oluşmuştur.
 • Hamileliğin bu haftası ile birlikte kilo alımı anneden anneye değişse de genellikle 2.5 kg ve 4 kg arasındadır.
 • Artık her gün karın bölgesi ve annede değişimler meydana gelecektir.
 • İştahınızda artma söz konusu olabilir. Artık eskiye oranla daha fazla acıkırsınız.
 • Bazı anne adayları bebek hareketlerini hissetmeye başlar. Ancak bu durum ilk hamilelik için pek de mümkün değildir. İlk kez hamile olanlar bebek hareketlerini gebeliğin 20. haftadan önce pek hissedemezler. Bu yüzden eğer 17. haftada bebek hareketlerini hissetmezseniz endişelenmeyin.
 • Bu hafta ile beraber rahminizin iyice yukarı çıkması sonucu mide yanması ve ekşimesi gibi şikayetleriniz olabilir.
 • Vajinal akıntınızda bir artış söz konusu olabilir. Günde 2 tane iç çamaşırı değiştirme ihtiyacınız olabilir.
 • Kendinizi daha duygusal ve hassas bulabilirsiniz. Her an her şey ağlamaya hazır bir ruh halinde olabilirsiniz.
 • Gebeliğin 17. haftası ile beraber yüzünüzde koyu kahverengi lekeler oluşabilir. Bunlara hamilelik maskesi denilir halk arasında. Güneşe çıkarken güneş koruyucu kullanmanız bu lekelerin artmasını engelleyecektir.
 • Cildinizin gerginleşmesinden dolayı karnınız ve göğüslerinizde kaşınma olabilir. Hamilelikte oluşan çatlaklar meydana gelebilir. Bu çatlakların oluşumunu engellemek veya azaltmak için bol sıvı alımına özen göstermeniz gerekir. Hamileler için kullanılabilecek nemlendirici ve masaj yağlarından da yardım alabilirsiniz.

17 Haftalık Gebelikte Bebek Cinsiyeti Belli Olur mu?

17 Haftalık Gebelikte Bebek Cinsiyeti

17 Haftalık Gebelikte Bebek Cinsiyeti

Bebeğinizin üreme organları cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olunacak kadar gelişmiştir. Bebeğinizin pozisyonu da uygunsa büyük ihtimal ile doktorunuz sizinle cinsiyetini paylaşacaktır. Bazı durumlarda 17. hafta bile bebeğin cinsiyetini söylemek için erkendir. En doğru sonuç için 20. haftadan sonrayı beklemenizi tavsiye ederim.

17. Haftada Yuvarlak Bağ Ağrısı Ne Demektir?

Yuvarlak bağlar anne vücudunda rahmin üst kısmının her iki yanında ve yan pelvis duvarına bitişik şekildedir. Bu bağlar bebeğin ve rahmin büyümesi ile incelir ve gerginleşir. Daha uzun ve ince bir hal alır. Bu sebepten dolayı gebeliğin 17. haftalık gebelikte rahim ağrıları görülebilir.

Ağrı her iki yanınızda ya da tek tarafınızda olabilir. Bu ağrıların bebeğe ya da size bir zararı yoktur. korkulacak bir durum yoktur. Ağrınız çok şiddetli ise ve beraberinde; vajinal kanama, vajinadan sıvı gelmesi gibi durumlar da yaşanıyorsa bu durumu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir.

17 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

17 Haftalık Gebelikte Beslenme

17 Haftalık Gebelikte Beslenme

Hamilelik dönemi ile birlikte bazı gıdalara karşı daha istekli ya da isteksiz olabilirsiniz. Gebeliğin 17. haftasında et ile beslenmeyi ele alırsak; bazı hamileler vejetaryen beslenme şeklini seçerken bazı hamilelerin ise etten midesi bulanır ve yemek istemezler.

Gebelikte tüm gıdalarda dengeli ve yeterli bir şekilde beslenmek hem bebek hem de anne sağlığı için oldukça önemlidir. Et tüketmemeyi tercih edecekseniz bunun yerini dolduracak besinleri tüketmeniz gerekecektir. Bakliyat, sebze ve meyvelerden bu açığı kapatmalısınız. Hamileliğin her haftasında olduğu gibi bu haftasında da boş kalorisi olan besinlerden uzak durmanız gerekir. İhtiyacınız olan besinlerden hem besin değeri hem de enerji almış olursunuz.

Baklagiller, tahıllı gıdalar, taze sebze ve meyve, balık, et, yumurta, süt, mercimek, fasulye gibi besinleri düzenli olarak yemeniz gerekir. Ekmek yerken tam tahıllı ya da tam buğday ekmeğini tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Bol sıvı ve su alımına özen göstermeniz gerekir. Hamilelikte su içmek siz ve bebeğiniz için oldukça önemlidir. Eğer gebelikte et tüketemeyen bir anne adayı iseniz bu durumu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir. Size et eksiğinin yerini dolduracak besinler ile alakalı bir yemek programı sunacaktır.

17 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor? – Video

Gebeliğin 17. haftasında sizin yaşadığınız değişimler nelerdi? Bebeğinizin ölçümleri haftasına göre uyumlu muydu? Sizde oluşan değişimler nelerdir? Uyguladığınız bir yemek programı oldu mu? Gebeliğinizin 17. haftasında nelere dikkat ettiniz? Bilgi ve tecrübelerinizi bize yazarak diğer anne adaylarının da okumasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg