• 187.783
Anasayfa
Anne / Çocuk 1 Yaş 2 Yaş Yenidoğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalı ve Nerede Durmalı?

1 Yaş 2 Yaş Yenidoğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalı ve Nerede Durmalı?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
1-2 Yaş Yenidoğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalı, Nerede Durmalı?

1 yaş 2 yaş bebeği ve yeni doğan bebeklerin yatağı nasıl olmalıdır? Yatak ölçüleri nasıldır? Bebekler için en doğru yatak çeşitleri hangisidir? Bebeğin huzurla uyuması için nasıl bir yatak seçmelisiniz? Deliksiz bir uyku için yatak nasıl olmalıdır? Sizler için hazırladığım bu yazımda bebeklerin sağlıklı ve huzurlu bir uyku çekmesi için yataklar hakkında bilgi verdik. Siz okurken bebeğiniz huzurla uyusun…

Yeni Doğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Yeni Doğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Yeni Doğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bebekler neredeyse bütün vakitlerini uyku ile geçirirler. Yenidoğan bebekler günde yaklaşık 18 saat uyurlar. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin narin vücutları için içerisinde yattığı yatak uygun konfora sahip olmalıdır. Bebeğiniz için yatak seçerken uzmanların önerilerini dinlemeniz gerekir. En uygun yataklar organik bebek yataklarıdır.

  • Yatak seçerken tam ortopedik yataklar bebeğiniz için çok sert olur o yüzden yarı ortopedik yataklar bebeğiniz için en uygunu olacaktır. Sert yataklar bebeğinizin rahat uyumasını engel olur.
  • Çok yumuşak yataklar da yatmak da kas gelişimlerini olumsuz etkiler. Bebeklerin doğduklarından belli bir yaşa kadar omurgaları sertleşmez. Bu yüzden doğru yatakta uyumamak omurgaları için olumsuz sonuç doğurur.

Bebeğiniz için doğru yatağı seçerken ileride kullanmak isteyip istemediğiniz de düşünmeniz ebatları buna göre seçmeniz önemlidir. Yatak boyunun kısa olması bebeğinizin boynunu bükülmesine sebep olabilir. Kafası uzun süre bükülerek kalırsa bebeğinizin boynu tutulabilir. Bu da bebeklerin acı çekmesine ağlamasına ve huzursuz olmasına sebep olur.

Yastık seçimi de yatak seçimi kadar önemlidir. Tıpkı omurgaları gibi kafatasları da belli bir yaşa kadar gelişmeye devam eder. Çok sert bir yastıkta uyumak bebeklerin kafataslarının şeklini değiştirebilir. Bebeğin estetik görünümü açısından önemlidir. Bebeğinize kullandırdığınız yastık orta yumuşak yastıktan biraz da yumuşak olmalıdır. Buradaki amaç yastığın bebeğin kafasına baskı yapmamasıdır. Yumuşaklığa dikkat ettiğimiz gibi yastığın yüksekliğine de dikkat etmemiz gerekir. Bebeklerin boyunları çok hassas yapıya sahiptir. Ufak bir ters yapılan hareket bile zede bırakabilir. Yastıklar çok yüksek olmamalıdır. Yatağından 4-5 cm daha yüksekte olmalıdır.

Bebekler İçin Yatak ve Yastık Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bebekler İçin Yatak ve Yastık Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bebekler İçin Yatak ve Yastık Seçimi Nasıl Yapılmalı?

  • Yeni doğan bebeklerin 6 aya kadar ani bebek ölümü sendromu (SIDS) yaşama riskleri vardır. Ve bu durum uykuda görülür. Buna dikkat ederek bebeğinizin uyurken içine gömüleceği nefes alıp vermede zorlanacağı bir yatak seçmemelisiniz.
  • Bebeğiniz için seçtiğiniz yatak orta sertlikte olmalıdır.
  • Bebeğinizin yatağının üzerinde herhangi bir çıkıntı olmamalıdır.
  • Yatağın üretilirken hangi maddeler ve malzemeler kullanıldığına dikkat etmelisiniz. Kanserojen ve sentetik malzemeler kullanılmadığından emin olmalısınız.
  • Pamuk, en iyi bebek yatak malzemesidir. Ancak doğal bir mazleme olduğu için içerisinde çeşitli organizmalar barındırabilir. Bu sebeple bebekler için sünger yatak kullanılmalıdır.
  • Yeni doğan bebekler için yatak ölçüsü de çok önemlidir. 60×120 yatak ölçüleri bebeğiniz için uygun olacaktır.

6 Aylık Bebekler İçin Yatak Nasıl Olmalıdır?

Düzenli ve sağlıklı yapılan bir uyku bebekler için çok önemlidir. Bebeklerin gelişimi ve büyümeleri için düzenli uyumaları gerekir. Büyüme hormonu en fazla uyurken salgılanır. Yani bebeklerin büyümeleri için en önemli şey uykudur. Bebeklerin en fazla zaman geçirdiği yer olan yatağın uygun şartlarda olması bebeğin gelişimi ve büyümesi için çok önemlidir. Doğru bir şekilde uyuyan bebekler daha sakin olurlar.

6 aylık bebek artık ayrı odada uyuyabilir. Artık bebeğiniz için daha büyük bir beşik tercih etmelisiniz. Artık bebeğiniz sağa sola dönmeye başladığı için yatağı yaklaşık 8 cm derinlik oluşturmalıdır. Yatağı kaplayan malzeme antibakteriyal olmalıdır. Bu süreç için 80×130 yatak ölçülerini tercih edebilirsiniz.

Bebek Yatağı Çeşitleri Hangileridir?

Bebek Yatağı Çeşitleri Hangileridir?

Bebek Yatağı Çeşitleri Hangileridir?

Sünger Yatak

Sünger bebek yatakları farklı kalitelerdeki süngerlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Bebeğiniz için seçeceğiniz sünger yatağın kaliteli malzemeden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bunu anlamak için iyi bir sünger yatağın kıvrılmadığını daha ağır olduğunu ve vücudu güzel desteklediğini unutmamalısınız.

Visco Yatak

Visco yataklar üzerindeki vücut ağırlığına göre şekillenerek bebeğinizin omurgasını destekler. Bebeğinizin vücut şeklini aldığı için bebeğinizin tüm vücudu eşit şekilde desteklenmiş olur. Visco yataklar 3 yaş ve üzeri bebekler için uygundur.

Elyaf Yatak

Özellikle alerjileri olan bebekler için güvenle kullanabileceğiniz bir yatak türüdür. Ancak elyaf yataklar bebeğinizin vücudunu desteklemede çok iyi değildir.

Yaylı Yatak

Yaylı yataklar da biz yetişkinlerinde kullandığı klasik yataklardandır. Yaylı yataklarda bir miktar sünger yay ve kumaşların bir araya getirilmesi ile üretilir.

Lateks Yataklar

Lateks bebek yatakları özellikle son zamanlarda daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Lateks doğadaki bir çok bitkinin salgıladığı bir özden oluşur. Yatakların içerisinde kullanılan lateks, kasları dinlendirir. Bebekler için üretilen lateks yataklar %100 bebekler için üretilir ve her mevsim için uygundur.

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı ve Nerede Durmalı? – Video

Sizler bebeğiniz için hangi yatak çeşidini kullandınız? Bebeğinizin yeni doğan yatağı hangi tür ve ebatlardaydı? Bebeğinizi ne zaman ayrı odada uyutmaya başladınız? 1 yaş 2 yaş ve yeni doğan bebeğiniz için tercih ettiğiniz yatak malzemesi hangisiydi? Bu konudaki deneyimlerinizi bebek bekleyen anne adayları bebeği için en uygun yatağı arayan ebeveynlerimiz ve merak edenler için bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg