• 646.019
Anasayfa
Anne / Çocuk Emziren Anneler Kuru Dut Yer mi? Dut Kurusu Anne Sütü Yapar mı?

Emziren Anneler Kuru Dut Yer mi? Dut Kurusu Anne Sütü Yapar mı?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL

Emziren anneler dut yiyebilir mi? Hamilelikte dut yemek zararlı mı? Emziren annelerde dut kurusu gaz yapar mı? Siyah dut süt yapar mı? Emziren anne kuru dut yer mi? Kuru dut anne sütünü artırır mı? Sen de dut kurusu anne sütü yapar mı diyenlerden isen, soruların yanıtını yazımızda bulacaksın.

Dut Kurusunun Emziren Annelere Faydaları Nelerdir?

Dut Kurusunun Emziren Annelere Faydaları Nelerdir?

Dut Kurusunun Emziren Annelere Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bulunan harika mineral ve vitaminlerle oldukça zengin bir besin olduğundan bahsedebileceğimiz kuru dutun vücudumuz için sayısız faydası bulunuyor. A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra folat, tiamin, niasin, lifler ve pyridoxine gibi bileşenler içermesiyle her yaştan, herkese bu meyvenin diyetisyeni tarafından tavsiye edildiğini duyabilirsin.

Kanı temizleyen, inme riskini azaltan, böbrekleri iyileştiren, kan şekerini dengeleyen, bağışıklığı destekleyen ve hatta kanseri önleyebilen dut kurusu faydaları ile pek çok derde deva. Peki tüm bu faydalarının yanında annelerin aklına doğal olarak dut kurusu anne sütü yapar mı sorusu gelmektedir.

Kuru dutun bu noktada bahsetmemiz gereken bir diğer faydası da anne sütünü çoğaltıcı olmasıdır. Diyetisyenimizin verdiği tarife göre kuru dut anne sütü yapması için şu şekilde hazırlanarak tüketilebilir.

2,5 bardak suyu bir tencerenin içine koyup kaynatın ve içerisine 7 yemek kaşığı kadar dutun kurusunu ekleyin. Bu karışımı birlikte 10 dakika kaynatın. Elde ettiğiniz suyu süzüp bölerek günde 1 bardak içmiş olacak kadar tüketebilirsiniz.

Dut Kurusu Anne Sütü Yapar mı?

Dut Kurusu Süt Yapar mı?

Dut Kurusu Süt Yapar mı?

Dut kurusu süt yapar mı Saraçoğlu tarafından da yanıtlanan bir soru. Öyle ki bitkisel uzmanımızın süt artırmak isteyen ve emziren anneler için dut kurusunun şu şekilde tüketilmesini önermişliği var.

Kuru Dut Kompostosu Tarifi 1:
  • 1,5 yemek kaşığı beyaz dut kurusuyla 1 bardak suyu karıştırıp 8 dakika kadar kaynatın.
  • Kaynayan suyu süzüp soğutun ve gün içinde bölerek tüketin.

Süt artıran yiyecekler arasında başka meyvelerin ya da yemişlerin de yer aldığını bilmeniz oldukça işinize yarayacaktır. Bu sayede dut kurusuna ek diğer besinlerden de faydalanabilir, anne sütünü daha da besleyici kılabilirsiniz. Kuru incir, kabak çekirdeği, hurma gibi besinlerle sütü destekleyiniz. Ayrıca beslenme uzmanlarımız sütlü tatlılar, tahin helvası, pekmez gibi tatlı türlerini de sütü arttırmak için tüketebileceğimizi belirtiyor.

Emziren anneler dut yer mi sorusunu yanıtladığımıza göre, ek olarak tüketebileceğimiz besinlerden bahsetmeye devam edebiliriz. Roka, dereotu, maydanoz, nane gibi yeşillikler ve kuru üzüm gibi meyve kuruları yine anne sütünü arttırdığından bahsedebileceğimiz yiyeceklerdendir.

Kuru dutla yapılabilecek ve komposto olarak tüketilebilecek bir diğer tarif ise aşağıdaki gibidir.

Kuru Dut Kompostosu Tarifi 2:
  • 4 su bardağı suyun için 7-8 adet kadar kuru incir ve 3 yemek kaşığı dut kurusu atıp kaynatın.
  • Bu karışımı serinleyince günde bir öğünde yemeğin yanında içebilirsiniz.
  • Ancak 3 gün sonrasında küre son vermenizi öneririz.

Kuru dutun kendisi kadar dut pekmezi de önerilen ve süt yapan yiyecekler arasında yer alır. Kahvaltılarda üzüm pekmezi yerine dut pekmezi yemeyi deneyebilir, ayrıca tariflerinizde şeker yerine pekmezi doğal bir tatlandırıcı olarak kullanmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Özellikle emzirenler için zararlı görülen rafine, işlenmiş şeker yerine pekmez gibi doğal bir seçeneğin kullanılması çok daha sağlıklı olacaktır.

Emziren Anneler Dut Yiyebilir mi?

Emziren Anneler Dut Yiyebilir mi?

Emziren Anneler Dut Yiyebilir mi?

Anne sütünü arttırdığından dolayı, bazı besinlerin emziren annelere önerildiğinden ve bu besinlerin neler olduğundan bahsettik. Ancak annelerimizin sağlığı için bazı kurallara dikkat etmesi şart. Yani her ne kadar faydalı olsalar da bu besinleri belli kurallara göre tüketmek ve beslenme konusunda bilinçli olmak çok önemli.

Annelerin aynı kürü aynı anda uygulamamaları öneriliyor. Yani anne sütü yapan besinler bir kombine olarak değil, aralıklı ve birbirinden bağımsız yenmelidir. Özellikle komposto ya da kür sularının aynı gün içinde tüketilmemesini, karıştırılmamasını ve ayrı günlerde içilmesi gerektiğini öneririz. Seçmiş olduğunuz bir kuru meyveyi üst üste 3 gün ara öğünlerde tüketebilir, 1 gün vücudunuza mola verdirebilir ve ertesi yine bir başka 3 günlük küre başlayabilirsiniz.

Annelerimizin besinleri tüketirken dikkat etmesi gereken bir diğer husus da alışveriş kaynağıdır. Alınan besinlerin doğal ve katkısız olması, bahsedilen faydaların görülmesi için şarttır. Emzirme dönemi gibi hassas bir dönemde annelerin beslenmesi direkt olarak bebeğin beslenmesi anlamına gelmekte, bu meyve ve yemişlerin taze, doğal, onaylı olanlarından alınması bebek için eşsiz bir öneme sahip olmaktadır. Özellikle dut kurusu kurutma aşamasında herhangi bir ilaç ya da renklendiriciye maruz kalmamış olmalıdır.

Anne Sütü Yapan Meyveler Neler? – Video

Siz de emziren anneler dut kurusu yer mi sorusuna yanıt bulabildiniz mi? Kendi sorularınızı ve fikirlerinizi yorumlar kısmında yazmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg