• 124.925
Anasayfa
Anne / Çocuk Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman, Nasıl Yapılır? Erken Gebelik Belirtileri Neler?

Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman, Nasıl Yapılır? Erken Gebelik Belirtileri Neler?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman, Nasıl Yapılır? Erken Gebelik Belirtileri Neler?

Erken gebelik testi ne zaman yapılır? Hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır? Gebelik testi sabah mı yapılmalı? Sen de gebelik testi ne zaman yapılır hesaplama adımları için bu yazımızı hemen şimdi okuyabilirsin.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik şüphesi olanlara uygulanan testlerin tamamı kadınların özel olarak koryonik gonadotropin yani hCG hormonun seviyesini ölçer. Evde uyguladığımız ve idrarla yapılan testler de bu şekilde çalışır. Elbette testlerin hepsi aynı hassasiyetle sonuç vermez. Bazıları hCG hormonunun seviyesinde düşüklüğü periyodunuzun başlamasından dört gün önce ve hamileliğin yedi gün sonrasında anlar. Peki yeterli hassasiyete sahip olup olmadığını nasıl anlarız?

Gebelik testi sonuçları için emin olmak istiyorsan paketi incelemen yeterli. Çünkü testlerin ne kadar hassas olduğu testlerin paketinde yazıyor. mIU / ml şeklinde ifade edilen bu hassaslık, bu testlerde 10 ila 40 mIU / ml aralığında değişiyor. Numara küçüldükçe test sonuçlarının doğruluk ihtimali o kadar artar çünkü testin hassasiyeti daha fazladır.

Her kadın eşsiz olduğu her gebelik de kendine özeldir. Bu nedenle adet gecikmesinin ardından testini yapmak senin için doğru olandır ve sabit bir tarih söylenemez. Çok erken test yapmak, fazla hassas testler yapmak, bazen idrardaki hCG miktarının algılanmamasına yol açabilir ve sonuç olumsuz görünür. Ancak olumsuz sonuçlanan testleri hala adet olmadıysan 3 gün aralıklarla yinelemen gerekir.

Kan testi de yine hCG’yi tespit etme üzerine kuruludur. Bu testler şüphesiz idrar testlerinden çok daha duyarlı ve güvenilirdir. Yumurtlamanın sonrasındaki yaklaşık altı gün ve sekiz gün arasında bir sürede gebeliğin tespit edilmesi mümkündür. Eğer tıbbi bir tedavi içerisindeysen doktorunuz gebelik testinin hemen yapılmasını uygun görmez. Bu durumda erken gebelik testi için özel birimlerde değerlendirme yapılır. Hastanenin ilgili birimleri gebelik testi ne zaman yapılır, gebelik hesaplama konusunda sana yardımcı olacaktır.

İlgili Haber

Gebelik Hesaplama

Hamilelik Testi Nasıl İşler?

Hamilelik Testi Nasıl İşler?

Hamilelik Testi Nasıl İşler?

Testlerin asıl amacı kan ya da idrar yoluyla kadınların BETA HCG hormonunun ölçülmesidir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında bu hormonun seviyesi de artacaktır. Genelde hamileliğin iki hafta sonrasında kadın vücudu gebeliğin tespiti için yeterli hormon üretmiş olur.

Erken Dönem Gebelik Belirtileri Neler?

Erken dönem hamilelik belirtileri arasında östrojen ve progesteron seviyelerindeki artış, kadınların memelerin acı ve hassaslık yaratacaktır. Ayrıca dolaşımın hızlanması nedeniyle de göğüslerin daha büyük görünmesi olasıdır. Her zaman bu belirti kesin sonuç vermese de test öncesi için bir ipucu olabilir.

Hamilelikten şüphelenenler için vajinada akıntı büyük bir ipucudur. Gebelik ilerlerken erken dönemde küçük kanama ve lekelenmeler olur. Akıntının rengi ve kanlanıp kanlanmadığı kontrol edilmelidir.

 • Memelerde hassasiyet
 • Huysuzluk ve bitkinlik
 • Midede kramp ya da rahatsızlık
 • Mide bulantısı ve sabah kusma
 • Koku hassasiyeti
 • Sık acıkma ve aşerme
 • Ağza gelen metalik tat
 • Sık idrara çıkma
 • Kabızlık
 • Vajinadan gelen akıntı artışı

Hamileler elbette bu belirtilerin tamamını gösterecek diye bir şart yoktur. Ancak bu belirtilerin birkaçını aynı anda yaşamak büyük ölçüde gebelikle ilişkilendirilir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Pek çok kadın için adet gecikmesi en belirgin gebelik belirtilerinden biri olur. 28 gün olması beklenen menstrüel döngü uzadığı takdirde test yapılması uygun olacaktır. Bu nedenle adetin gecikmesinden 1 hafta sonra ev ortamında test yapılabilir.

Yani hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır sorusunun yanıtı ortalama 1 haftadır diyebiliriz. Bunun nedeni döllenen yumurtanın döllenmeyi takip eden 6. günde rahme yerleşmeye başlaması nedeniyle hCG ancak 1 hafta içinde kana karışabilir. Elbette stres, diyabet, kilo değişimi gibi durumların da adetin gecikmesiyle sonuçlanabileceği unutulmamalı.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde yapılan testlerin amacı Beta hCG hormonu seviyesini idrar üzerinden algılamaktır. hCG hormonu, plasentaya dönüşmekte olan hücrelerden salgılanan bir hormondur ve ancak gebelikte seviyesi yükselir.

Bu günleri takip eden ilk birkaç haftada Beta hCG seviyesi yavaş yavaş düşmeye başlar. Ancak her iki günde bir iki katına çıkıp yine indiğinden, testin genelde olumlu sonuç verdiği düşünülür. Özellikle regl gecikmesi üzerinden 6-7 gün geçmesi ile yapılan testlerde doğruluk oranı %95’tir.

Testlerin banyo gibi nemli yerlerde saklanması, son kullanma tarihinin geçmiş olması gibi nedenlerden testin yanıltması söz konusu olabilir. Bu durumda yeni bir test alman yeterli.

Gebelik testi sabah mı yapılmalı sorusunu sıkça duyuyoruz . Hormon seviyesi sabah saatlerinde en üstte olduğu için testin sabah yapılması önerilir ancak gün içinde de doğru sonuç verebilir. Bazı testlerde idrar bir kaba yapılıp sonra teste batırılırken, bazı testlerde direkt idrar çubuğa yapılır. Aldığın markaya göre kutudaki kullanma talimatlarını okuyarak testin nasıl yapıldığını öğrenebilirsin.

Bazı testler pembe, bazı testler ise mavi çizgilere sahiptir. Hatta dijital testler kelimelerle sonucu söylemektedir. Bu nedenle sonucu anlamak için öncesinde mutlaka kutu içinden çıkan yönlendirme kağıdını okuman gerekir. Sonuçları görmen 5-10 dakika sürebilir. Bir süre sonra çizgiler değişebilir ancak ilk görülen sonuç baz alınmalıdır.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? – Video

Gebelik Testi Yanlış Olabilir mi?

Gebelik Testi Yanlış Olabilir mi?

Gebelik Testi Yanlış Olabilir mi?

Genelde testlerin doğru uygulandığı takdirde hatalı sonuç verme riski oldukça düşüktür. Ancak şu durumlarda gebelik testinin yanlış sonuç vermesi mümkün olabilir:

 • Geçen 2 ay içinde kürtaj olmuş olmak ya da düşük yapmak
 • hCG seviyesini etkileyen ilaç kullanmak
 • hCG seviyesini ilgilendiren bir tümör varlığı
 • Hatalı veya kullanım tarihi geçmiş test kullanmak

Dış gebelik halinde de bu testler olumlu sonuç vermekte ancak bazen dış gebeliğin hormonları normal gebelik kadar yükseltmemesi nedeniyle sonuç negatif görülebilmektedir. Bu durumda baş dönmesi, karın ağrısı gibi şikayetleri olanlar doktoruna başvurarak dış gebelik varlığından yana şüphesini giderebilir.

Ovülasyon Testi Nasıl Yapılır? – Video

Umarız gebelik testi ne zaman yapılır sorusuna yanıt bulmuşsunuzdur. Eklemek istediklerini ve sorularını yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg