• 99.089
Anasayfa
Anne / Çocuk Kilo Almayan İştahsız Çocuklar İçin Kilo Aldırma Yolları Nelerdir?

Kilo Almayan İştahsız Çocuklar İçin Kilo Aldırma Yolları Nelerdir?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Kilo Almayan İştahsız Çocuklar İçin Kilo Aldırma Yolları Nelerdir?

Çocuklarda iştahsızlık problemi nedir? İştahsız olan çocuklar nasıl ayrılır? Kilo alamayan çocuklar için ne yapılabilir? Çocuklara sağlıklı şekilde kilo nasıl aldırılır? Çocuğunun iştahsız olduğunu hemen hemen her anne iddia eder. Bunun gerçekten böyle olduğuna karar vermek için sizler için hazırladığım yazımı okumalısınız.

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuğunuzun ihtiyacı olan yeterli miktarda gıdayı alamaması durumuna iştahsızlık denir. Huzursuz bir aile ortamında olmak çocukta iştahsızlığa sebep olabilir. Bunun dışında idrar yolu enfeksiyonu, Psikolojik nedenler, kula, burun ve boğaz ağrıları da çocuklarda iştahsızlığa sebep olabilir. Beslenme güçlüğü olan ,iştahsız olan çocuklar 6 kategoriye ayrılırlar.

 • Yemek seçen çocuk,
 • İştahsız ve içine kapanık olan çocuk,
 • İştahsız ve hareketli olan çocuk,
 • İştahsız sanılan normal çocuk,
 • Hastalıktan dolayı iştahsız olan çocuk
 • Yemekten korkan çocuk,

Yemek seçen çocuklar, belirli yemekleri yerler bazı yemekleri reddeder ve tepkileri de net ve sert olur. Yemek seçen çocuğunuza yemeği başka zaman farklı şekilde sunmalısınız sofrada o yemeği bulundurup yemelisiniz ama asla baskılayıcı bir tavırda olmamalısınız.

İştahsız ve içine kapanık çocuk, genellikle anne babası ayrı olan çocuklarda ya da annesi dışında başkasının baktığı çocuklarda görülen bir durumdur.  Çocuk yeterli ilgiyi aileden almıyordur.

İştahsız ve hareketli çocuk, bu çocukların enerjileri çok fazladır odaklanma sorunu yaşarlar. Yemeğe karşı ilgileri çabuk dağılır ve hemen başka bir şey ile ilgilenmeye geçerler.

İştahsız sanılan normal çocuk,  bu çocuklar genellikle normal olan yeterli kadar beslenen çocuklardır. tıpkı yetişkinlerde olacağı gibi bazı çocuklarda bazı gıdaları yemek istemez. Gelişimleri oldukça iyidir ancak iştahsız olduklarını düşünen annelerinin genellikle başka çocuklarda kendi çocuğunu kıyaslamasından kaynaklanan bir düşüncedir.

Hastalıktan dolayı iştahsız olan çocuk, hastalanan çocuklarda iştahsızlık görülebilir. Çocuk iyileştiği zaman eski iştahına geri döner.

Yemekten korkan çocuk, yemek yemeye karşı aşırı tepkili ağzını açmayan ve ağlayan çocuktur.

İştahsız Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalıdır?

İştahsız Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalıdır?

İştahsız Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalıdır?

İlk dikkat etmeniz gereken durum çocuğunuzu başkalarının çocukları ile kıyaslamamak olmalıdır. Çocukların porsiyonları yetişkin porsiyonları ile bir tutulmamalıdır. Çocuğunuz sizin yediğinizin çeyreği kadar genellikle yer ve bu ona yeter.

Sevmediği besinlerde ısrarcı olmamalısınız onu kesinlikle korkutarak ya da zorlayarak yemek yedirmeye çalışmamalısınız. Sevmediği yiyecekleri ara ara ona farklı eğlenceli şekilde sunmanız gerekir. Temiz havada oynamak, enerjisini atmak çocuğunuzun iştahını artar. Her zaman güvenli ve huzurlu bir ev ortamı sağlayın.

Çocuklarda Kilo Alamama Sorunu İçin Yapılacaklar

Bazı dönemlerde çocuklar az kilo alabilirler. Eğer çocuğunuz zayıfsa ve bir hastalığı yoksa gün içinde aldığı besinler yeterli gelmiyor olabilir. Bir diğer aklınıza gelebilecek ihtimal ise çocuğunuzun beslendiğinden fazla enerji harcamasıdır. Böyle bir durumda çocuğunuzun yediği miktarı biraz arttırabilirsiniz.

 • Kahvaltı öğünlerine bir dilim tahıl ekmeği, fındık ezmesi,reçel süt ve pekmez ekleyebilirsiniz.
 • Ara öğünlerde muhallebi, sütlaç ya da bir kaç adet kurabiye vermek de iyi bir seçenektir.
 • Akşam yemeklerinde ekmek, pilav ve makarna gibi kilo aldıran yiyeceklerden verebilirsiniz.

Çocuklara Sağlıklı Kilo Aldırmak

Çocuklara Sağlıklı Kilo Aldırmak

Çocuklara Sağlıklı Kilo Aldırmak

Çocuğunuz için sağlıklı ve kalorisi yüksek içecekler hazırlayabilirsiniz. Portakal suyunun için pekmez ekleyebilirsiniz. Süt, muz, bal, bebe bisküvisi, badem ve dondurmayı blenderden geçirerek çocuğunuz için sağlıklı ve yüksek kalorili bir içecek hazırlamış olursunuz. Hazırlayacağınız elma ve armut suyunu içirebilirsiniz. Bu besinler çocuğun asıl yemeği yerine geçmemelidir.

Ara öğün olarak hem sağlıklı hemde enerji veren bir içecek olarak tercih edilebilir. Çocuğunuzun su içmesini hazırladığınız içeceği, meyve sularını yemek sırasında ve yemeklerden bir saat önce vermemelisiniz. Zaten çocukların mide hacimleri küçüktür bunu da sıvı ile doldurması yemeklerden az yemesine neden olur.

 • Çocuğunuza yapay yiyecekler yağlı ve şekerli gıdalar yerine kuru yemişlerden vermeniz hem daha sağlıklı hemde daha iyi kilo almasını sağlar.
 • Kuru incir, kuru kayısı, ceviz gibi gıdalardan vermelisiniz.
 • Ara öğün olarak ballı ekmek verebilirsiniz.
 • Çorbaları çocuğunuza yemek başında yedirmek tokluk hissine neden olur yemek yedirdikten sonra çorba içirebilirsiniz.

Sevmediği Yiyecekleri Farklı Şekilde Sunabilirsiniz

Çocuğunuzun sevmediği yiyecekleri farklı şekilde sunabilirsiniz. Örneğin bardakta süt içmeyi sevmeyen çocuklar için sütlaç, muhallebi gibi tatlılar hazırlayarak süt içmesini sağlayabilirsiniz. Yumurta sevmeyen çocuklar içinde krep ya da pankek iyi bir kahvaltı seçeneği olacaktır. Sebze sevmeyen çocuklar içinde sebzeli çorbalar hazırlayabilirsiniz.

Çocuklarda Kilo Almanın Yolları Nelerdir? – Video

Sizin çocuğunuz yemek yeme düzeni nasıl? Genellikle hangi yemekleri yemekten hoşlanmıyor? Seçtiği yemeği yedirmek için neler yaptınız? Kilo almayan çocuk için sizin nasıl önerileriniz olurdu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg