• 78.316
Anasayfa
Anne / Çocuk Çocuklarda Horlama Nedenleri Neler, Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıldır?

Çocuklarda Horlama Nedenleri Neler, Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıldır?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Çocuklarda Horlama Nedenleri Neler, Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıldır?

Çocuklarda horlama neden olur? Çocuklardaki horlama ne zaman tehlikelidir? Horlama tedavisi için hangi doktor gitmelisiniz? Çocuklarda horlama tedavisi nasıldır? Tedavi kesin çözüm müdür? Çocuklarda horlama konusunda yaptığım araştırma ile size bir yazı hazırladım. Çocuğunda horlama yaşayan ebeveynlerin aklına takılacak her soruya cevap olacak bir yazı okumak için yazımın devamını okumanız yeterli.

Çocuklarda Horlama

Çocuklarda Horlama

Çocuklarda Horlama

Horlama, uyku esnasında üst solunum yolunu oluşturan burun, yumuşak damak, küçük dil ve dil kökü gibi yapıların birlikte ya da ayrı ayrı darlıklarından kaynaklanan hoş karşılanmayan gürültüye denir. Horlama denince akla yetişkinler gelse de çocuklarda da yaygın olarak görülen bir durumdur.

Horlama ciddi sağlık problemlerinin de habercisi olabilir. Solunum yolundaki hava pasajının yeterli açıklıkta olmadığına işaret edip, şiddetli bir horlama da dar olan bir alandan hava geçişinin zor olduğunu gösterir. Bununla beraber çocuklarda horlama soğuk algınlığından kaynaklanan burun tıkanıklığından, alerjiye kadar bir çok sebebe bağlı olabilir. Bu durum ebeveynler tarafından dikkate alınmasa da çözülmesi gereken bir durumdur.

Çocuklarda Horlama Nedenleri

Çocuklarda Horlama Nedenleri

Çocuklarda Horlama Nedenleri

Geniz Eti Büyümesi

Son yıllarda hava kirliliğinin artması, alerjiye sebep olacak nedenlerin artması, çocukların erken yaşta enfeksiyona maruz kalmaları gibi sebeplerle üst solunum yollarında geniz eti büyümesi görülür. Aynı şekilde bademciklerin büyümesi sebebi ile görülen horlamalar da yaygındır. Çağımızın başka bir sorunu olan obezite de hem yetişkinlerde hem çocuklarda horlama sebepleri arasındadır. Obez olan çocuklarda yağ dokusunun boyuna bası yapması sebebi ile üst hava yolunda darlık oluşur bunun sonucunda da horlama meydana gelir.

Soğuk Algınlığı

Çocuğunuzda soğuk algınlığına bağlı sinüs enfeksiyonu varsa, genizi tıkanarak nefes alması zorlaşır. Bu tıkanıklık sebebi ile çocukta horlama görülür.

Alerji

Bir çok çocukta toz ve polenlere karşı alerji görülür. Bu alerjiler çocukta burun tıkanıklığına sebep olur. Burnu yeterince temiz olmayan çocukta nefes alıp vermek zorlaşır bu da horlamaya sebep olur.

Burun Kemiği Eğriliği

Bazı çocuklar bir burun deliği diğerinden küçük şekilde burun eğriliği ile doğarlar. Burun deliğinin küçük olması sebebi ile nefes alıp vermek zorlaşır. Hava akımının doğru şekilde ilerlemesine engel olunmuş olunur. Bu da çocukta horlamaya sebep olur.

Sigara Dumanına Maruz Kalmak

Sigara içilirken içilen ortamda bulunmak pasif içiciliğe sebep olur. Bu durum hem yetişkinler için hem de çocuklar için tehlikelidir. Çocuğunuza verdiği zararlar yanında bir de burun deliklerini ve solunum yollarını tahriş eder ve iltihaplanmaya sebep olabilir. Pasif şekilde sigara içmek burun deliklerini tıkayarak horlamaya sebep olur.

Lenf Bezleri Ve Bademcik Şişmesi

Bademcikler insan vücudunda ağzın arka kısmında boğaz açıklığında, lenf bezleri ise burun deliklerinin yakınında yer alır. Bu iki bez de vücudumuza bakterilerin girmesini engeller. Kronik olarak bademcik ve lenf bezi şişmesi yaşayan çocuklarda horlama görülür.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi sorunu yaşayan kişi de uyku bozukluğu, uyku düzensizliği ve sorunlu nefes alma görülür. Uyku apnesi olan kişide nefes alma gece boyunca bir çok kez durur. Bunlar kısa sürelidir. Çocuğunuzun horlaması uyku apnesi gibi ciddi bir uyku hastalığının habercisi olabilir.

Çocuklarda Horlama Ne Zaman Tehlikelidir?

Çocuğunuzda görülen horlama;

  • Devamlı ise,
  • Şiddeti giderek artıyorsa,
  • İşitme kaybından şüpheleniyorsanız,
  • Uyku apnesi eşlik ediyorsa,
  • Geçirdiği enfeksiyonlar sürekli tekrarlıyorsa, bu sorunlarla beraber çocuğunuzun yaşam kalitesinden düşüş görülüyorsa, okul başarısında azalma varsa ve kardeşlerinden ya da ailede başka birinde de bu durum görülüyorsa muhakkak bir kulak burun boğaz uzmanına çocuğunuzu göstermeniz gerekir.

Çocuklarda Horlama Tedavisi

Öncelikle horlamanın sebebini öğrenmek için doktora başvurmanız gerekir. Eğer çocuğunuzda görülen horlamanın sebebi bademcik büyümesi ise bu rahatsızlık tedavi edildikten sonra horlama sorunu da ortadan kalkacaktır. Doktora gitmeden önce bu yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Çocuklarda Horlama Tedavisi

Çocuklarda Horlama Tedavisi

Horlama İçin Bal

Balın içinde bulunan iltihap sökücü içerikler hava kanallarının tıkanmasına sebep olan boğaz bölgesinde oluşan şişliğin önlenmesine yardımcı olur. Boğazı yumuşatarak horlamanın azalmasına neden olur. Gece yatmadan önce ılık  1 bardak suyun içine 1 kaşık koyulan balın tüketilmesi  horlama sorununa iyi gelebilir.

Uyku Pozisyonu

Sırt üstü yatmak horlamayı daha da arttırır. Çocuğunuzun saf tarafına dönük şekilde uyumasını sağlamak ya da horladığını fark ettiğinizde onu çevirmek horlamasını durdurabilir.

Buhar Makinesi

Havası kuru bir odada uyumak da çocuğunuzun horlamasına sebep olabilir. Bunun için buhar makinelerini kullanmak ya da odayı başka bir yolla nem dengesini korumak, havalandırmak horlamanın önüne geçebileceği gibi horlayan çocuğunuzu rahatlatabilir.

Tedavi Horlamayı Durduruyor mu?

Tedavi için detaylı bir kulak burun boğaz uzmanının yapacağı muayene gereklidir. Geniz eti ve bademcik büyümesi ise sorun bu cerrahi bir müdahale ile temizlenebilir. Bu sayede hem horlama ortadan kalkar hem de başka sorunlar varsa onlar da ortadan kaldırılmış olur. Eğer çocuğunuzun horlaması alerjik sebeplere bağlı ise 3 yaş  üstü çocuklar için deri üzerinden alerjik teslet yapılarak neye alerjisi olduğu belirlenir. Çocuğunuzun neye alerjisi varsa ondan uzak tutarak ve gerekli tedaviyi uygulayarak çocuğunuzun horlamasına kesin sonuç bulabilirsiniz.

Çocuklarda Horlama Neden Görülür? – Video

Sizin çocuğunuz horluyor mu? Çocuğunuzun horlamasını azaltmak için uyguladığınız bir yöntem var mı? Tedavi edilmesi gereken bir horlama mı? Çocuklarda horlama hakkında bildiklerinizi ve yaşadıklarınızı bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg