• 93.717
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebekler ve Çocuklarda Yüz Felci Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Bebekler ve Çocuklarda Yüz Felci Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Bebekler ve Çocuklarda Yüz Felci Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde ve çocuklarda yüz felci nasıl geçer? Bebeklerde ve çocuklarda yüz felci belirtileri nelerdir? Bebeklerde ve çocuklarda yüz felci geçirenler ne yapmalı? Bebeklerde ve çocuklarda yüz felci için hangi doktora gitmeli? Sizin için bebeklerde ve çocuklarda yüz felci ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık.

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüz Felci Nasıl Olur?

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüz Felci Nasıl Olur?

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüz Felci Nasıl Olur?

Çocuklarımız için sürekli farklı endişeler taşıyor ve onları birçok hastalığa karşı korumak istiyoruz. Bunu yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunuyor. Öncelikli olarak çocuklarımızın yakalanacağı hastalıklara dair en doğru bilgilere sahip olarak nasıl davranmamız ve neler yapmamız gerektiğini bilmeliyiz. Gerekli durumlarda geç kalmadan uzman doktora danışmalı ve en uygun tedavinin uygulanmasını sağlamalıyız. Peki, bebeklerde ve çocuklarda yüz felci nasıl olur? İşte sizin için bu sorunun yanıtını hazırladık.

Bu problem nedeniyle çocukların ve bebeklerin yüzlerinde bulunan kasların bazı kısımları artık çalışamaz hale gelir. Bu problemin nedeni olarak yüz sinirlerinin iltihaplanması gösterilebilir. Bu iltihaplanma nedeniyle yüzde bulunan kaslar zayıflar ve bu problem ortaya çıkar. Yüzde bulunan sinirlerde ortaya çıkan hasar sonucunda yüzün bir kısmında sarkıklık meydana gelir ve nadir olarak görülse de yüzün her iki kısmında bu sarkıklık söz konusu olabilir. Bu sorun uzun süren komplikasyonlardan biri olmasa da bazı ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Yüz sinirlerinde iltihaplanma sonrasında bu problem ortaya çıkmaktadır. Bu felç türünün diğer nedenleri ise şunlardır;

 • Epstein-Barr
 • Herpes simpleks
 • Herpes zoster
 • Adenovirüs
 • İltihaplanma
 • Kızamıkçık
 • Grip
 • Viral tabanı enfeksiyonlar

Yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda özellikle bebeklerde bu sorunun kaynağı olarak herpes virüsü ya da uçuk gösterilerek anne yolu ile çocuğa geçtiği belirtilmektedir. Nadir olarak görülse de bazı durumlar içerisinde bu sorun, çocuklarda soğuk algınlığı, grip ya da üst solunum yolu enfeksiyonları gibi problemlerden de kaynaklanabilmektedir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

Yaygın olarak görünen belirtilerin oldukça açık olduğunu söyleyebiliriz. Yüz kaslarının kontrolünde yaşanan zorlanma ya da sarkma gibi problemler belirtiler arasında yer alır. Yaygın olarak görülen diğer yüz felci belirtileri ise şunlardır;

 • Gözde aşırı kuruluk
 • Gözde aşırı yaşarma
 • Sorunlu bölgede göz hareketlerinde zorlanma
 • Sese karşı kulak hassasiyetinde artış
 • Salya
 • Baş ağrısı
 • Yüz bölgesinde seyirmeler
 • Tat alma duygusunu kaybetme
 • His kaybı
 • Gülümsemenin tek taraflı olması
 • Çene çizgisi bölgesinde ağrı
 • Sorunlu kısımdaki kulağın arkasında ağrı

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüz Felci İçin Hangi Testler Yapılır?

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüz Felci

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüz Felci

Uzman doktorlar tarafından bu durum oldukça kolay bir biçimde gözlemlenebilmektedir. Bunun yanında uzman doktorunuz sorundan emin olmak ve bebeğinizin işitme, görme ve duygusal algı gibi durumlarını kontrol ve test etmek adına bazı uyarılmış potansiyel testler yapılmasını uygun görebilir. Daha çok test gerektiren durumlarda uzman doktorunuz MRI ya da CT taraması ile bebeğin sinirlerinin kaslarda nasıl durduğunu gösterebilir. Sinyal iletişimi etkinliğini ve sinirlerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için nörolojik hareketler ve Elektroensefalogram (EEG) elektrik testi uygulayacaktır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüz Felci Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

Bu problemden kaynaklı belirtilerin tamamıyla ortadan kalkması uzun sürebilir hatta bu süre ayları bulabilir. Uzman doktorunuz sorunu tespit ettikten sonra duruma göre çocuklarda fizik tedavi ya da ilaç tedavisi uygulayabilir. Yapılan istatiksel araştırmalar sonucunda yaklaşık olarak %90’lara varan bir oranla çocuklarda bu durumun kalıcı olmadığı tespit edilmiştir. Özellikle problem hafif bir biçimde gözlemleniyorsa tedavi gerektirmeden yaklaşık olarak 1 ila 2 ay içerisinde kendi kendine iyileşecektir.

Ciddi olarak gözlemlenen durumlarda ise doktorunuz Acyclovir ya da Cortiocosteroid adlı ilaçların kullanılmasını uygun görür. Problemin çok şiddetli olarak yaşandığı durumlarda sorundan etkilenen bölgede zayıflık ve sinirlerde hasar oluşabilir ve ortaya çıkan bu problemler tedavi sonrasında ortadan kalkarak yüzün hareket yeteneği eski haline dönecektir. Nadir olarak görülse de çok ciddi vakalarda sorunlu kısımda duran gözde hasar oluşması sonucu kısmı ya da tam olarak bebeklerde körlük meydana gelebilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüz Felci Nasıl Önlenir?

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüz Felci Nasıl Önlenir

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüz Felci Nasıl Önlenir

Bu problem oldukça ciddi olmakla beraber, sinir hasarının başka bir formu olduğundan, oldukça acı verir ve birçok konu bakımından tehlikeler içerir. Sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını, herpes virüsü mü yoksa anneden bebeğe geçen enfeksiyonlar mı olduğu, uzman doktorunuzun tespit edeceği bir durumdur. Bu durum tespiti sonrasında çeşitli ilaçlar ile virüs tedavisi uygulanarak sorun önlenebiliyor olsa da birçok uzman doktor bebeğin zarar görmemesi adına bu tedavi şeklini uygulamadığı bilinmektedir.

Herpes virüsü ya da anneden geçen diğer enfeksiyonlardan olup olmadığından emin olmak, doktorun görevidir. Çoğu doktor bebeğe zarar gelmemesi için bebeklerde yüz felci tedavisi olarak ilaç yoluyla virüs tedavisinden tereddüt duyuyor ancak yüz felci, felç veya sinir hasarının bir formu olarak, bebekler için oldukça acılı ve tehlikeli bir durumdur.

Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir? – Video

Siz daha önce bu sorunla karşılaştınız mı? Sizin için hazırladığımız ve bebeklerde ve çocuklarda yüz felci ile ilgili olan yazımız hakkında tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg