• 404.523
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamilelikte Nane Yenir Mi? Hamilelikte Nane Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Nane Yenir Mi? Hamilelikte Nane Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Hamilelikte Nane Yenir Mi? Nane Kullanmanın Faydaları Nedir?

Hamilelikte kuru nane yenir mi? Hamilelikte nane yenir mi? Hamilelikte nane yemenin faydaları nelerdir? Hamilelikte nane yemenin zararları nelerdirHamilelikte nane düşüğe neden olur mu? Sizin için bu yazımızda hamilelikte nane kullanmak ile ilgili detaylı bilgileri uzmanlara sorduk.

Hamilelikte Nane Yenir mi?

Hamilelikte Nane Yenir mi?

Hamilelikte Nane Yenir mi?

Çeşitli sebeplerden sonra ortaya çıkan problemleri çözmek ve bu süreci olabildiğince kendimiz ve bebeğimiz için en sağlıklı şekilde ilerletmek adına birçok doğal besinden destek alırız. Çoğu besinin yararları saymakla bitmediği gibi bazı noktalarda çeşitli sıkıntıların oluşmasına neden olabiliyorlar. Bundan dolayı neyi tükettiğimize özen göstermemiz ve uzman doktorumuzun onayına sunmamız gerekmektedir.

Gebelikte hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlar sık sık karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir süreçte ilaç kullanmak zararlı olabildiğinden mümkün olduğu kadar doğal yöntemler ile sorunlarımızı çözeriz. İşte sık karşılaşılan sorunlarla da bu mucizevi bitki oldukça yararlı olacaktır. Sindirimi rahatlatmanın yanında hazmın kolaylaşmasını sağlayarak bu sorunu ortadan kaldırır.

Hamilelikte Nane Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Nane Yemenin Faydaları

Hamilelikte Nane Yemenin Faydaları

 • Midenin yatıştırılmasının yanında kaslarda oluşan çeşitli krampların önlenmesinde oldukça etkilidir.
 • Gebelikte bulantı gibi kusmaya yol açan problemlerin çözülmesine yardımcı olur. Yeşil naneyi kullanmak için salatanıza koyabilir ya da kurutulmuş olan formu ile nane çayı olarak da içebilirsiniz.
 • İçerisinde bol miktarda C vitamini bulundurduğundan gebelikte bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler arasında yer alır ve soğuk algınlığı gibi problemlerin önlenmesini sağlar.
 • Antiseptik özelliği sayesinde ağız içi hijyeninin sağlanmasında ve bakterilerin temizlenmesinde oldukça önemli bir role sahiptir.
 • Mentol içeriği sayesinde gebelikte kabızlık gibi sorunları çözerek mide kramplarına engel olur ve bağırsakların çalışmalarında gerekli düzeni sağlar.
 • İçerisinde bol miktarda Manganez, C vitamini, B2 vitamini, A vitamini, potasyum, fosfor, demir ve kalsiyum gibi vitaminleri ve mineralleri bulundurur. Bundan sizin ve bebeğinizin genel sağlığı açısından oldukça yardımcı olan bir bitkidir.
 • İdrar söktürücü bitkiler arasında olması yani diüretik özelliği sayesinde bu dönemlerde oluşan ödemin engellenmesini ve şişkinlik probleminin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Yoğun kokusu ve etkili tadı ile stres sorunlarına karşı oldukça etkilidir. Bununla birlikte sadece uyumadan önce çayını içerek rahat bir uyku çekebilir ve oluşabilecek depresyon gibi sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Hamilelikte Kaç Bardak Nane Çayı İçmek Gerekir?

Hamilelikte Kaç Bardak Nane Çayı

Hamilelikte Kaç Bardak Nane Çayı

Yapılan detaylı bilimsel araştırmalar sonucunda Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nin elde ettiği verilerde bu bitkinin mide kaslarını rahatlattığı ve erken dönemlerde oluşma ihtimali olan bulantı, şişkinlik ya da kusma gibi sorunları hafiflettiği gösterilmektedir.

Bunlarla birlikte aynı araştırma sonucunda bu bitkiden yapılan çayın belli bir miktarda içilmesinin güvenli olduğu ve aşırıya kaçılmaması gerektiği belirtilmiştir.

 • Uzman doktorunuza danıştıktan sonra gün içerisinde 1 ila 2 su bardağı kadar tüketebilirsiniz.
 • 1 su bardağı kadar kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş olan nane yapraklarını attıktan sonra üzerini kapatıp yaklaşık olarak 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.
 • Dilerseniz limon sıkarak daha faydalı olmasını ve daha kolay tüketilmesini sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte Nane Yemek Zararlı mıdır?

Hamilelikte Nane Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte Nane Yemek Zararlı mı?

Gebelik dönemi tüketilen besinler konusunda dikkatli olmanızı ve gerekli gördüğünüzde her biri için doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu dönemleri göz önünde bulundurmadığımızda bile herhangi bir besinin aşırı tüketiminde olumsuz sonuçlara yol açtığı herkes tarafından bilinmektedir.

Bu dönemde nanenin aşırı tüketimi ya da nane çayının fazlaca içilmesi de büyük problemlere yol açabilir. Rahminizde bulunan kaslarınızın gevşemesini sağlar ve bundan dolayı da düşük yapma ihtimalini oluşturur. Özellikle düşük gibi bir tehlike sizin için söz konusu olan bir durum ise mutlaka uzman doktorunuza danışarak tüketmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Nane Çayı İçebilir mi?

Aşağıda yer alan sorular ve cevaplar kişilere özeldir. Uzman doktorunuzun onayı olmadan bu süreçte hiçbir ilaç ve besini tüketmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

SORU: Gebeliğin 6. haftası bitti ve şimdilik herhangi bir sağlık problemim söz konusu değil. Okuduğum yazılarda bu bitkinin düşüğe neden olabileceğini gördüm ve bu konuda endişelenmeye başladım. Bu doğru bir bilgi mi? Böyle bir problemin oluşma ihtimali var mıdır?

CEVAP: Endişelenmeniz gereken herhangi bir durum olmadığını belirtmek isterim. Doktorunuzun onayı doğrultusunda günlük 1 – 2 su bardağı kadar içmenizde bir sorun bulunmuyor.

SORU: Bu dönemlerde su içmenin dışında sıvı ihtiyacımı nasıl karşılayabilirim? Bu çaydan içmemi tavsiye ediyor musunuz?

CEVAP: Öncelikle gerekli su ihtiyacını almanız oldukça önemli. Bunun yanında taze sıkılmış meyve suları, papatya çayları, ayran, bitki çayları ve ıhlamur gibi içecekler ile destekleyebilirsiniz. Bu bitkiden elde dilmiş çayın tüketiminde ise doktor onayı oldukça ve gerekli miktarda tüketildikçe herhangi bir sorun söz konusu değil.

Gebelikte Nane Çayı İçilir mi? – Video

Siz hangi bitki çaylarını tüketiyorsunuz? Sizin için hazırladığımız ve gebelikte nanenin faydaları ile ilgili yazımız hakkında tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg