• 966.940
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamilelikte Bakla Yenir Mi? Hamilelikte Bakla Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Bakla Yenir Mi? Hamilelikte Bakla Yemenin Faydaları Nelerdir?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Hamilelikte Bakla Yenir Mi? Bakla Yemenin Faydaları Nedir?

Anne adayı hamilelikte bakla yiyebilir mi? Hamilelikte bakla yemenin faydaları nelerdir? Hamilelikte bakla yemek bebeği nasıl etkiler? Hamilelikte bakla yemek zararlı mı? Hamilelikte bakla zehirlenmesi nedir? Sizin için hamilelikte bakla yemenin faydaları üzerine detaylı bir yazı hazırladık.

Hamilelikte Bakla Yemek

Hamilelikte Bakla Yemek

Hamilelikte Bakla Yemek

Bebeğimiz için yediğimiz her gıdaya dikkat etmeye, sağlıklı gıdalar seçmeye özen gösteririz. Direkt olarak bizim üzerimizden beslendiğinden yaşadığımız herhangi bir sorun bebeği doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle beslenmeye özen gösterirken her gıda için ayrıca düşünmeli, olumsuzlukları göz önünde bulundurmayı ihmal etmemeliyiz. Aklımıza oluşan her türlü soru işaretleri için mutlaka bir uzman doktor tavsiyesi almanın daha sağlıklı bir süreç oluşması için gerekli olduğunu belirtmekte fayda var.

Peki, canımız bakla çekerse ne yapmalıyız? Gebelikte bakla yemek vücudumuza ve bebeğimize sağlık açısından ne gibi etkiler oluşturur. İşte tüm bu sorularının yanıtı yazımızda yer alıyor.

Hamilelikte Bakla Yenir Mi?

Hamilelikte Bakla Yenir Mi?

Hamilelikte Bakla Yenir Mi?

Baklayı aşermekten korkmayın. Eğer canınız bakla çektiyse belli bir oranda gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Hem sizi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça yararlı sebzeler arasında yer alır. 1 su bardağı kadar baklanın içerisinde 9 gram lif ve 13 gram protein bulunmaktadır.

Yapılan gözlemler üzerine oluşturulan bilimsel araştırmaların sonucunda kan şekeri ve kolesterolü kontrol altına almak için lifli gıdalar ile beslenmenin önemli olduğu gösterilmiştir. Ayrıca lifli besinler gebelikte kabızlığı önlemek gibi önemli etkilere sahiptir. Kabızlık sorunun giderilmesinde etkili olan meyve ve sebzeler içerisinde baklanın da önemli bir yeri vardır.

Günlük olarak ihtiyacınız olan protein miktarı ortalama 70 gram olduğundan baklanın proteinli gıdalar arasında yer aldığını söylemek mümkün. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi, kilo verme konusunda, karbonhidrat bakımından zengin ve düşük yağlı besinler tüketmektense protein ve lif açısından zengin olan gıdalar ile beslenmenin daha etkili olduğunu belirtmiştir. Gebelikte gereksiz kilo alımını önlemek için tüketilen en etkili besinlerin arasında baklanında yer aldığını söyleyebiliriz.

Hamilelikte Bakla Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Bakla Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Bakla Yemenin Faydaları Nelerdir?

 • Magnezyum, protein, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, bakır, çinko, tiamin, B6 vitamini, B1 vitamini, C vitamini ve K vitamini gibi birçok mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.
 • İçerdiği B1 Vitamini sayesinde merkezi sinir sisteminin kontrol altına alınarak çalışmalarının normalleşmesini sağlamaktadır.
 • Bakır açısından zengin olması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kan dolaşımının dengelenmesini sağlamak gibi konularda önemli role sahiptir.
 • İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik gelişiminde oldukça etkilidir.
 • Birçok vitamini barındırdığından sizi ve bebeğinizi vitamin eksikliğine karşı korur.
 • Folat ve manganez gibi mineraller açısından önemli bir besin kaynağı olduğundan bebeği doğum kusurlarından korur. Bu durum bilimsel olarak da ispat edilmiştir.
 • Gebelikte kalsiyum ve demir mineralleri ihtiyacı normalden fazla olmakla beraber baklanın içerdiği mineraller ile bu ihtiyacın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz.
 • Demir açısından zengin olmasıyla sizin anemiden korunmanıza ve daha sağlıklı bir süreç atlamanıza olanak sağlayacaktır.
 • C Vitamini açısından oldukça önemli bir kaynaktır. Bu vitamin antioksidanları bakımından oldukça güçlüdür ve bu özelliği ile serbest radikallere karşı savaş açar. Serbest radikallerin vücuttan atılması anne ve çocuğun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Yapısında bulunan bol miktarda potasyum sayesinde vücudun pH dengesini korur.
 • Vücudunuzun yeterli potasyumu almasıyla hücrelerinizin normal işleyişi dengelenecektir.
 • Kas fonksiyonlarınızın düzgün çalışmasına ve ritmik kalp atışlarınızın düzenlenmesinde oldukça etkilidir.

Hamilelikte Bakla Yemek Zararlı mıdır?

Hamilelikte Bakla Yemek Zararlı mıdır?

Hamilelikte Bakla Yemek Zararlı mıdır?

Her besinde olduğu gibi baklanın da aşırı tüketiminde bazı olumsuz etkiler gözlemlenmekte. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalara göre aşırı tüketilen besinler tahmin edileceğinden daha büyük sorunlara neden olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle tüketeceğiniz gıdanın ne kadar yararlı olduğunu göz önünde bulundurup fazla tüketme gibi bir hatadan kaçının.

Hamilelikte bakla zehirlenmesi denilen baklanın gereğinden fazla tüketilmesi sonucu bebeğiniz sarılık gibi bir sorun ile doğabilir ya da doğumunuzdan 2 ila 3 gün sonrasında bu problem ile karşılaşabilir. Bu durum yeni doğan sarılığı olarak da adlandırılmaktadır.

Bahsedilen sarılık hastalığı kan değişimi gibi bir işlemin uygulamasına yol açacak kadar ciddi boyutlarda gözlenebilir. Klinik bulgulara göre bu durum bu besinin tüketilmesinden 5 ila 24 saat sonrasında ortaya çıkabilir ve çoğunlukla 1 ila 5 yaşlarında olan erkek çocuklarda gözlenir.

Hemoliz sonucunda anemi oluşması oldukça ani ve ağır bir durum olmakla birlikte böbrek yetmezliğine de yol açabilmektedir. Baklanın polenlerini solumak ya da emziren annelerin bakla yemesi gibi durumlar da klinik bulguların oluşmasına neden olabilmektedir.

Bu nedenlerden dolayı bu besini tüketirken oldukça dikkatli olmamız gerekir. Sizin ve bebeğinizin daha sağlık bir süreç yaşaması için bu besini doktor kontörlünde tüketmek ve herhangi bir olumsuz etkide mutlaka uzman doktorunuza görünmek oldukça önemlidir.

Baklanın Faydaları Nelerdir? – Video

Siz baklayı tüketirken miktarına dikkat ediyor musunuz? Sizin için hazırladığımız ve hamilelikte bakla yemenin faydaları ve zararları ile ilgi olan yazımız hakkında tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg