• 443.183
Anasayfa
Anne / Çocuk Anne Karnındaki Bebeğin 6 Aylık Gelişimi ve Duruşu Nasıldır?

Anne Karnındaki Bebeğin 6 Aylık Gelişimi ve Duruşu Nasıldır?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Anne Karnında 6 Aylık Bebek Gelişimi ve Duruşu

Anne karnında bebek gelişimi ay ay nasıldır? 6 aylık bebek anne karnında nasıl durur? 6 aylık doğmamış bebek kaç kilo olur? Anne karnında 6 aylık bebek ne kadar gelişmiştir? Sen de 6 aylık bebek anne karnında nasıldır ve ne kadar gelişmiştir, bizimle öğrenebilirsin.

Anne Karnındaki Bebeğin 6. Ayda Gelişimi

Anne Karnındaki Bebeğin 6. Ayda Gelişimi

Anne Karnındaki Bebeğin 6. Ayda Gelişimi

Hamileliğin oldukça zorlu olsa da ilk 20 haftası geride kaldı ve büyük gün giderek yaklaşıyor. Aslında sağlıklı bir bebeğin önünde duran risklerden de gün be güç uzaklaşmış oluyorsun. Çünkü bebeğin dünyada ve senin karnında geçirdiği her gün daha çok güçleniyor ve hayata daha çok tutunuyor. Hamileliğin 21. haftası ve 24. haftası arasındaki dönemi kapsayan 6. ay, bebeğin her dönemi gibi eşsiz ve mucizevi. Haydi bu dönemde anne karnında bebek gelişimi hafta hafta nasıl ilerliyor birlikte öğrenelim.

21.Hafta Gebelik

21.Hafta Gebelik

21.Hafta Gebelik

Geçen iki hafta içerisinde artık yutma refleksi kazanmış olan bebek, içerisinde yüzmekte olduğu amniyon sıvısını da yutmaya başlamıştır. Bu hareketin sayesinde sindirim sistemi de kendini geliştirmeye başlar. 21. hafta gebelikte ayrıca kan merkezi olan kemik iliği içerisinde kan hücreleri oluşturulmaya başlanır.

22. Hafta Gebelik

22. Hafta Gebelik

22. Hafta Gebelik

Artık anne bebeğin tekme atması gibi hareketleri anlamaya başlamıştır ve bebeğin hareketliliği belirginlik kazanmıştır. Bununla birlikte duyular da gelişmiş, tat alma ve dokunma yetenekleri kazanılmıştır. 22. hafta gebelikte artık parmağını emmekte ya da karında bulduğu yerlere tutunmaya çalışmaktadır. Kız bebeklerin vajinasının gelişmeye başladığı bu haftada erkeklerin ise testisleri aşağı inmeye başlar.

23. Hafta Gebelik

23. Hafta Gebelik

23. Hafta Gebelik

Annelerin karnı bebek için kusursuz şekilde evrilmiştir. Ancak doğum sonrasında bebeğin soluk alabilmesi için akciğerlerini kullanması gerekir. İşte 23. hafta gebelikte tam olarak ciğerlerin geliştiği hafta olup bu tarihten önce doğan bebeklerde ölüm oranının yüksek olmasının nedeni de bu olmaktadır. Bebek eğer 24. haftada doğar ve yoğun bakım alırsa ancak o zaman şans çok daha yüksek olmakta bu nedenle erken doğum yapanlar için bu hafta hayati önem arz etmektedir. Ayrıca akciğerleri gelişmeden doğan bebekler bir şekilde yaşatılsa da zihinsel ya da bedensel engelli olma riskleri yüksektir.

24. Hafta Gebelik

24. Hafta Gebelik

24. Hafta Gebelik

Pek çok anne adayı 6 aylık bebek anne karnında nasıl durur merak eder. Artık bu hafta itibariyle bebeğin baş aşağı durmaya başladığı söylenebilir. Bu nedenle 24. hafta gebelikte aynı zamanda iç kulak içindeki dengeden sorumlu sistemlerin geliştiği haftadır. Bir kısım hayati sistemler gelişmiş olmakta ve artık bu haftada doğan bebek için yaşama ihtimali %50’ye yükselmektedir.

Hamilelikte 6. Ay Nasıl Oluyor? – Video

Anne Karnındaki Bebeğin 6. Ayda Gelişimi

Anne Karnındaki Bebeğin 6. Ayda Gelişimi

Anne Karnındaki Bebeğin 6. Ayda Gelişimi

Anne her saatte 2 ya da 3 kere rahimde kasılma Uzun sürmeyen ve ağrıya yol açmayan bu kasılmalar 15 dakikadan daha sık aralıkla olmaz. Aksi halde erken doğum belirtileri içerisinde sayılan acılı ve uzun kasılmalar için doktora başvurulmalıdır.

Bu ay boyunca hafta hafta değişimler olsa da ay geneline yansıyan bazı özellikler hissedilir:

 • Annenin tansiyonu düşük seyirde ilerler.
 • Kanın artışı nedeniyle demire olan ihtiyaç artar.
 • Diş etlerinden kan gelebilir, dişlerde sararma
 • Solunum hızlanır ve göğüs kafesi genişler.
 • Annenin meme uçlarından sarı akıntılar gelir. Bu da anne sütünün gelişine dair bir belirtidir.

6 Aylık Gebelikte Nasıl Beslenmeli?

6 Aylık Gebelikte Nasıl Beslenmeli?

6 Aylık Gebelikte Nasıl Beslenmeli?

Diğer aylarda olduğu gibi bu ay boyunca da yeterli ve dengeli beslenme eşsiz bir öneme sahiptir. Gebelikte az kilo almak sorun olduğu gibi çok kilo almanın da anne ve bebek için zararlı olduğu da unutulmamalıdır. Gebeliğinde 20 kilo ve daha fazlasını alan anneler, sonrasında hamilelik diyabeti, bel ağrısı, bebekte obezite gibi rahatsızlıklar yaşayabilir. Annesi fazla kilo alan bebeğin diyabet ve fazla kiloya olan meyili artar. Anne adayı özellikle son 3 ay içinde kilo kontrolüne çok dikkat etmelidir. Ayda 1,5 ila 2 kilo almak ideal olarak değerlendirilir.

 • Protein, vitamin ve mineral açısından besleyici öğünler tüketilmeli,
 • Taze meyve sebzeler tüketilmeli,
 • Şekerli, hamurlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalı,
 • Haftada en az 2 kere taze balık tüketilmeli,
 • Kırmızı et, iyi pişmiş ve yağsız olarak tüketilmeli,
 • Günde en az 2,5 litre su ile 1 bardak süt ve 1 kase yoğurt tüketilmelidir.

6 Aylık Gebelikte Yenmemesi Gerekenler

6 Aylık Gebelikte Yenmemesi Gerekenler

6 Aylık Gebelikte Yenmemesi Gerekenler

Anne adayının balık tüketmesi gerektiğinden bahsettik. Ancak; fazla dipte yaşadığından cıva içeren deniz mahsulleri olup hamilelere önerilmemektedir.

 • Palamut
 • Uskumru
 • Kalkan
 • Midye
 • Barbun

Aşırı tuz içerdiğinden hamilelikte tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında yer alır.

 • Konserveler
 • Hazır çorba ve bulyon et, tavuk suyu
 • Çiğ kıyma içeren besinler

Hamileliğin 6. Ayında Beslenme Nasıl Olmalı? – Video

6 Aylık Doğmamış Bebek Kaç Kilo Olur?

6 Aylık Doğmamış Bebek Kaç Kilo Olur?

6 Aylık Doğmamış Bebek Kaç Kilo Olur?

Bir kadının beden kitle indeksi 18 ve altındaysa zayıf olarak değerlendirilir. Hamileliğinden önce zayıf kategorisinde olan anne adayları hamilelikte ideal olarak 15 kilo almalıdır.

Hamile kalmadan önce beden kitle indeksi 25 ve üstü olanlar ise gebelik boyunca 8 ila 9 kilo alarak süreci sağlıklı geçirebilirler.

Hamilelikte az kilo almak kadar fazla kilo almanın da sakıncalı olduğunu unutmamak gerekiyor. Gebeliğinde 9 kilodan daha az alanlar için düşük ihtimali 2 katına çıkıyor. 20 kilodan fazla almış olmak ise normal doğum ihtimalinin yanı sıra bebeğin sağlıklı doğma şansını da düşürüyor.

Tüm bu bilgiler ışığında hamilelikte kaç kilo alınır sorusu için ideal yanıt 10-15 kilo arası oluyor.

Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte anne karnında bebek gelişimi ay ay hızlanır. Neticede anne adayı daha çok acıkmaya başlar. Ancak hem kendisi hem bebeği için anne bu iştahı dizginlemek durumundadır. Bir insanın günlük kalori ihtiyacı ortalama 2000 kcal olup anne adayı için bu aylarda gün içinde 2100 ila 2300 kalori alması önerilir. Elbette herkes için boy kilo oranı farklıdır ancak ortalama olarak süreç boyunda 15 kilodan fazla alınmaması gerektiği söylenebilir.

6 Aylık doğmamış bebek kaç kilo olur sorusunun net bir cevabı olmamakta ancak son 3 ayda bebek hızlı geliştiğinden 2 kiloya kadar kilo alışı normal görülmektedir. Daha yüksek rakamlarda kilo alımı halinde doktora danışılmalıdır.

6. Ayda Bebek ve Anne Adayı – Video

Sen de anne karnında 6 aylık bebek gelişimi hakkında gereken bilgileri edindin mi? Fikirlerini ve sorularını bizlere yorumlar kısmında iletmelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg