• 106.534
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebeklerde Pişik Neden Olur? Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Pişik Neden Olur? Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir? Bebeklerde pişik olunca ne yapılmalı? Bebeklerde pişiğe anne sütü iyi gelir mi? Bebek pişiğine kesin çözüm olarak neler yapılabilir? Pişiğe ne iyi gelir evde yapabileceğiniz yöntemler nelerdir? Sizin için bu yazımızda bebeklerde pişik olursa ne olur sorusunu yöntemlerle birlikte yanıtladık.

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

En sık karşılaşacağınız çocuklarda cilt problemleri arasında yer alır. Özellikle bacakların sürekli olarak temas etmesi de bu durumun iyileşmesini geciktirir. Bunun için birçok kozmetik ürün ve ilaç bulunmakla beraber doğal yöntemler de mevcuttur. En sağlıklı sonuçlar için sizin ve bebeğinizin yaşadığınız sorunlarda doğal yöntemleri tercih etmeye özen gösterin.

Ana nedeni olarak kirli bezin çok uzun süre boyunca değiştirilmemesi diyebiliriz. Asit oranı bakımından yüksek olduğundan cilde teması halinde bu soruna neden olur. Diğer nedenler arasında ise bezin çok sıkı bağlanmış olması, gıda alerjisi, emziren annenin antibiyotik kullanımı ya da mantar enfeksiyonları yer alır.

Kullandığınız bez markası da alerjik reaksiyon nedeni ile bu soruna neden olabilmektedir. Bez markasını değiştirerek sorunun kaynağını öğrenmeye başlayabilirsiniz. Belirtileri olarak ciltte kızarma, kabarma ve iltihaplanma oluşur.

Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir?

Mısır nişastası kullanarak bu soruna çözüm oluşturabilirsiniz. Nişasta cildin fazla nemini emeceğinden bu sorunun ortadan kalkmasında iyi bir yardımcıdır. Bunun yanında cildi kuru tutacağından bezin sürtünmesi sonucunda oluşacak tahrişi de önlemiş olur. Bezi her kirlettiğinde bezi çıkardıktan sonra bölgeyi su ile yıkayın. Pamukla kuruttuktan sonra sorunlu bölgeye hafif bir şekilde mısır nişastası serpin ve yeni bezini takın. Sorun tamamen ortadan kalkana kadar her bez değişiminde bu işlemi uygulayın.

2 çorba kaşığı kadar karbonatı yaklaşık olarak 4 su bardağı suyun içerisine ekleyip karıştırın. Karbonat, bebeklerde pişik tedavisi için en etkili maddedir. Bezin her değişiminde sorunlu bölgeyi bu karışım ile yıkayın. Sonrasında temiz bir bez yardımıyla kurulayın. Yeni bezini takın ve sorun tamamen ortadan kalkana dek benzer uygulamayı yapın.

En bilinen yöntemlerden biri ise yoğurttur. Oldukça sağlıklı bir tedavi yöntemidir. 1 ila 2 çorba kaşığı kadar yoğurt ile 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. Karışıma 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı sorunlu bölgeyi temizledikten sonra yavaşça sürün. Yaklaşık olarak 3 ila 4 dakika bekleyin ve suyla yıkayın. Pamuklu bir havlu yardımıyla kurutun. Yeni bezi takmadan önce 3 çorba kaşığı zeytinyağı ve 2 çorba kaşığı suyu karıştırarak sorunlu bölgeye sürün. Bu işlemi problem bitine kadar devam ettirin.

Cildin pH seviyesini dengelemek konusunda en büyük yardımcı sirkedir. 1 su bardağı kadar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesini ekleyerek karıştırın. Bez değişimi öncesi bu karışımı sorunlu bölgeye yavaşça uygulayın. Yaptığınız her bez değişiminde uygulamaya özen gösterin. En kısa zamanda iyi bir sonuç alarak bu probleme veda edeceksiniz.

Bebeklerde Vazelin Pişiğe İyi Gelir mi?

Bebeklerde Vazelin Pişiğe İyi Gelir mi?

Bebeklerde Vazelin Pişiğe İyi Gelir mi?

Uzman doktorlar genellikle her bez değişimi sırasında yumuşak cildi koruması için ince bir tabaka halinde cildi koruyacak bir krem sürülmesini tavsiye etmektedir. Bu konuda en ideal seçenek olarak vazelinin faydaları yer alır. Bebek bezinde biriken dışkı ya da idrarın cildi tahriş etmesine engel olur. Böylece yumuşak cildin korunmasını sağlar. Bez değişimi sırasında bölgeyi temiz su ile yıkayın. Yıkadıktan sonra pamuklu bir havlu ile kurulayın. Sorunlu bölgeye vazelini nazik hareketler ile sürün. Bu işlemi her bez değişiminde yenileyin. Sorun kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Bebeklerde Pişiğe Anne Sütü İyi Gelir Mi?

Sadece bebeğinizi beslerken değil, cildini korurken de kullanabilirsiniz. Enfeksiyonlara karşı en güçlü mücadele yöntemleri arasında yer alır. Cildin rahatlamasını sağlar ve böyle bir problem söz konusu olduğunda en etkili ve kolay yollardandır. Bebeğinizin cildi ile tamamen uyumlu olduğundan bebeklerde alerjik reaksiyon oluşmasına neden olmaz. Kirli bezi değiştirdikten sonra bölgeyi su ile yıkayın ve temiz bir havlu yardımı ile kurulayın. Sütünüzü sağdıktan sonra sorunlu bölgeye yavaşça sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonrasında yeni bezini giydirin.

Bebeklerde Pişik Olduğunda Ne Yapmak Gerekir? – Video

Siz bu yöntemlerden hangisini denediniz? Sizin için hazırladığımız ve bebeklerde pişiğe ne iyi gelir sorusunu yanıtladığımız yazımız ile ilgili tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg