• 279.443
Anasayfa
Güzellik Yüzde Çıkan Beyaz Noktalar Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Yüzde Çıkan Beyaz Noktalar Neden Olur ve Nasıl Geçer?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Yüzde Çıkan Beyaz Noktalar Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Ciltte beyaz nokta neden çıkar? Çenedeki beyaz noktalar nasıl geçer? Beyaz nokta temizleme aleti işe yarar mı? Beyaz noktalar elma sirkesi ile geçer mi? Beyaz noktalar için cilt bakımı önerileri neler? Sen de yüzdeki beyaz komedonlar hakkında tüm bilmen gerekenleri bu yazıda bulabilirsin.

Çenedeki Beyaz Noktalar Nasıl Geçer?

Çenedeki Beyaz Noktalar Nasıl Geçer?

Çenedeki Beyaz Noktalar Nasıl Geçer?

Yaygın görülen bir sivilce türü olan beyaz noktaların genelde yüzeyde ve yumru şeklinde olduğunu görebilirsin. Sert şekilde ele gelen bu yumrular siyah noktalarda olduğu gibi sıkarak kurtulamayacağın kadar serttir. 11 ile 30 yaş aralığındaki kişilerin kadın erkek fark etmeksizin %80 oranında yaşadığı bu cilt sorunu, diğer sorunlar gibi temelde gözenek tıkanmasından ileri gelir. Elbette ciltte gözeneklerin tıkanması için temizlememe, yağ birikmesi, bakteriler, ölü hücreler gibi pek çok etmen rol alır.

Vücudun her yerinde çıkabilen bu yapılar, yoğun olarak çene, yüz, boyun, sırt, omuz ve göğüste ortaya çıkar. Haliyle çenedeki beyaz noktalar nasıl geçer gibi soruları daha sık duyarız. Siyah noktalar ucu açık lezyonlarken, bu yapılar kapalı ve sert olurlar. İltihaplı olmayan bu yapının içerisine bakteri girebilirse eğer enfeksiyona neden olabilir. Sonucunda iltihaplı bir papül meydana gelebilir. Gelelim bu soruna dair diğer önemli detaylara.

Ciltte Beyaz Nokta Neden Olur?

Cildinde beyaz noktaların belirmesinin temel nedeni gözeneklerin tıkanmasıdır. Ancak özel olarak bu şekilde bir yumru oluşumunun şüphelenmen gereken yaygın nedenleri şu şekildedir:

 • Hormonal değişimler
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Makyaj malzemeleri
 • Genetik yatkınlık
 • Hava kirliliği ve nem
 • Motor kullanırken kask takmak
 • Sırt çantasının sürtmesi
 • Gözlük kullanmak
 • Sivilceleri sıkmak
 • Stres ve anksiyete
 • Cildin kaşımak, sürtmek

Bu nedenlere ek olarak gözeneklere yerleşen bakteriler de yumrular yapabilir. Propionibacterium acnes isimli bir bakteri enfeksiyona yol açarak akneler yapabilir. Yakın zamanda yapılan çalışmalar ise genelde beslenmeye bağdaştırılan cilt sorunları içinde beyaz noktanın diyetlerle pek ilgisinin olmadığını gösterir. Ayrıca adet dönemi yaklaşınca artabilen bu sorun, regl tarihinden 2 ila 7 gün öncesinde aktifleşebilir.

Yüzdeki Beyaz Noktalar Nasıl Geçer?

Yüzdeki Beyaz Noktalar Nasıl Geçer?

Yüzdeki Beyaz Noktalar Nasıl Geçer?

Burun veya yüzde yoğunlaşan beyaz noktalardan ya da akne benzeri oluşumlardan kurtulmak için pek çok yöntem vardır. Ancak herkesin cildi farklı olduğundan her yöntem herkes için başarı sağlamayabilir. Kişiler kendi cilt tipine en uygun çözümü bulana kadar yüzdeki beyaz noktalar nasıl geçer diyebilir. Bu süreç boyunca farklı ürünler ve yöntemler denenebilir.

Yöntemler içinden biri hakkında eklememiz gereken bir bilgi var: Genelde gözenekleri temizlemek için satılan burun bandı kullananlar sonuç alamamakta ve beyaz noktaların bu şekilde geçirilemediğini ifade etmektedir.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır? Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Beyaz Noktalar için Reçetesiz Çözümler

Reçetesiz olarak temin edebileceğin pek çok ürünün içinde benzoil peroksit ve salisilik asit gibi bileşenler bulunur. Bu bileşenlerin akne giderici ürünler içinde sık sık kullanıldığını görebilirsin. Benzoil peroksidin antibakteriyel özelliğinin yanı sıra hücreleri yağ ve ölü deriden arındırma özelliği de vardır. Salisilik asit ise gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır.

Alfa-hidroksi asitleri ve kükürt gibi etken maddeler içeren reçetesiz ürünler sayesinde gözenekler arındırılır ve şişkinlikler ya da yağlanma önlenebilir. Beyaz noktalar için cilt bakımı ürünleri olarak krem, jel ya da yüz yıkama ürünleri kullanabilirsin.

Lekeler ve akneler ortadan kalktıktan sonra da düzenli cilt bakımına dikkat etmen gerektiğini unutma. Sürekli maruz kaldığımız bakteri gibi dış etmenleri uzaklaştırmak için cilt bakımında düzene dikkat etmelisin.

Manuka Balı ile Beyaz Nokta Tedavisi

Yalnızca leziz bir tatlandırıcı olmakla kalmayan manuka balının bakterileri öldürme özelliği, özellikle Staphylococcus aureus gibi ilaçlara dahi dayanıklı olan bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlar. Cildini bu balla onarmak için şu adımları takip etmelisin:

 1. Yüzünü bir sabun ya da temizleme jeliyle iyice yıkayarak temizle.
 2. Sorunlu bölge üzerine baldan bir kaşık uygulayıp cildine homojen şekilde sür. Bu şekilde 15-20 dakika kadar bekle.
 3. Şimdi balı durula ve yağ içermeyen nemlendirici bir kremle cildini yumuşat.
 4. Eczane ya da aktarlarda bulunan manuka balı dilersen online bitkisel ürün satışı yapan sitelerde de bulunabilir.
Beyaz Noktalar için Reçeteli İlaçlar

Beyaz Noktalar için Reçeteli İlaçlar

Beyaz Noktalar için Reçeteli İlaçlar

Reçetesiz ürünler ve doğal çözümler elbette reçeteli ilaçlara nazaran daha zayıf etkilere sahiptir. Bu çözümlerden yarar göremeyenler için reçeteli ilaçlar bulunmakta ve bu ilaçlar bir dermatolog tarafından sağlanabilmektedir. Ciltte beyaz nokta sorunu olanların kullanabileceği reçeteli ürünlerden bazıları şu şekilde:

 • Retinoid bulunduran jel ya da kremler
 • Antibiyotik ilaçlar
 • Östrojen ve progestin bulunduran oral ilaçlar ya da doğum kontrol hapı
 • Androjen hormonu seviyesini etkileyen reçeteli ilaçlar

Hamilelik esnasında retinoid içerikli hapların ya da doğum kontrolü için kullanılan ilaçların yasak olduğunu bilmelisin. Sorunların için daha güvenilir yöntemler olduğunu unutmamalısın.

Yüzdeki Beyaz Noktalar Nasıl Önlenir?

Yüzdeki Beyaz Noktalar Nasıl Önlenir?

Yüzdeki Beyaz Noktalar Nasıl Önlenir?

Cilt yüzeyindeki beyaz noktalardan kurtulmak istediğinde olduğu gibi öncesinde oluşmalarını engellemek için de şu yöntemleri takip etmelisin:

 • Cildin gün içinde iki kere cilt tipine uygun bir temizleyici ile yıkamalı ve arındırmalısın.
 • Aşırı terlediğin yaz günlerinde ya da spor yaptığın zamanlarda makyajını mutlaka temizlemelisin.
 • Cildini fırça, kese gibi tahriş edici ürünlerden korumalısın. Beyaz nokta temizleme aleti ile cildine hasar verebileceğini ve bu yöntemin güvenilir olmadığını bilmelisin.
 • Makyaj ürünleri ya da güneş kremi seçerken yağsız ve su bazlı olanları tercih etmelisin.
 • Yüzün için aldığın ürünlerin üzerinde noncomedogenic yazıp yazmadığını kontrol edebilirsin.
 • Saç spreyi ya da jeli gibi ürünler kullanırken yüzüne gelmemesine dikkat etmelisin.
 • Saçlarını ve kullanıyorsan şapkanı, yüzüne çok fazla temas ettirmemelisin.
 • Sivilcelerin ya da beyaz noktaların sıkıldığında daha çok yayıldığını unutmamalısın.
 • Strese yol açan faktörleri ortadan kaldırmalısın.

Sivilce ve Yağ Bezeleri Nasıl Geçer? – Video

Sen de ciltte beyaz nokta hakkında görüşlerini ve sorularını yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg