• 106.020
Anasayfa
Güzellik Gül Suyu Nasıl Kullanılır? Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Gül Suyu Nasıl Kullanılır? Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Gül Suyu Nasıl Kullanılır? Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Gül suyu nedir? Gül suyu faydaları nelerdir? Gül suyunun cilde faydaları nelerdir? Gül suyu maskesi nasıl yapılır? Gül suyu göze damlatılır mı? Gül suyu kullanacaklara tavsiyeler nelerdir? Sizin için en sağlıklı doğal mucize olan gül suyu ile ilgili her şeyi bu yazıda derledik.

Gül Suyu Nedir?

Gül Suyu Nedir?

Gül Suyu Nedir?

Çiçekler içerisinde oldukça popüler olan gülün herkes tarafından da çok sevildiğini biliyoruz. Her yaprağında romantizm kokan bu çiçek sevgi göstergesi olmakla kalmıyor. Yeşile çok yakışmasıyla bahçelerde, vazolarda hatta evin her yerinde kırmızısıyla bize aşkı hatırlatıyor. Sadece fiziksel olarak bulunmuyor. Kitaplarımıza, şiirlerimize, filmlerimize konu ediyoruz. Bunlar da yetmez diyorsanız doğru sorudasınız.

Sadece ruhumuzu da beslemiyor aynı zamanda fiziksel olarak da bir besin sağlıyor. Reçeller konusunda bir vazgeçilmezdir. Bunun yanında oda kokusu gibi kullanımı da mevcut. Hala yetmez diyorsan biliyorsun ki birçok kozmetik ürününde de yer alıyor. Kremler ve bakım ürünlerinde hatta rujlarda sık sık karşımıza çıkıyor. Tamamen doğal olmasıyla birlikte o güzel kokusuyla cildimize müthiş yararlar sağlıyor.

Hepimizin sık sık tercih ettiği ve bildiğimiz tanıdığımız markalardan olmak şartıyla rahatlıkla kullandığımız bu ürünlerin sihirli kaynağı olan bu sıvı, gülün yapraklarından elde diliyor. Bu yaprakları önce sıcak suda bekletmeniz gerekiyor. Demleyerek elde ettiğinizde çok hoş kokusunu da koruyor.

Sadece yapraklardan değil aynı çiçek yağ özü kullanımı ile elde edilebilir. Bu hali ile parfümlerde kullanılır. Hiçbir zararı ve olumsuz etkisi olmadığından besinlerin içerisinde aroma vermesi amacıyla ekleniliyor. Hatta biraz şeker ekleyerek elde edeceğiniz şurup ile kendi başına bir besin kaynağı olabiliyor.

Kırışıklık İçin Yumurta Akı Maskesi Yapımı ve Faydaları

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Genellikle harici kullanımı tercih edilir. Yaygın olarak kullanım alanı cildimiz olmakla birlikte çok fazla alanda yararlıdır. Nemlendirici özelliği sayesinde cildinize rahatlıkla uygulayabileceğiniz gibi göz damlası olarak da kullanımı mevcuttur. Bakım ve güzellik konularında ise çeşitli saç bakım yöntemleri içerisinde de yer alır. Saçlarınızı besleyerek güçlendirir. Bunların yanında tedavi özelliği bulunan merhemler içerisinde de bulunmaktadır.

Cildinizi yatıştırmakla birlikte nemlendirir. Çeşitli hastalıklara karşı bir koruma kalkanı oluşturur. Onarıcı etkisi ile de iyileştirme özelliğine sahiptir. Duş aldıktan sonra kullanarak vücudunuzu nemlendirerek hoş bir koku sağlayabilirsiniz. Vücut temizliği önemi kullanılan ürünün etkisi bakımından dikkat edilmesi gerekilen bir noktadır. Aynı zamanda deriniz üzerinden emilerek temizler ve güçlü bir bakım sağlar.

Ülkemizde çok yaygın olmasa da gözünüzde de kullanabilirsiniz. Bu şekilde gözleriniz için bir koruma sağlar ve dinlendirir. Ağız içerisinde oluşan çeşitli iltihaplar için de kullanımı oldukça yaygındır. Çeşitli mikroplara savaş açmakla kalmayıp yaydığı kokusu sayesinde ruhunuzu besler. Yatıştırıcı ve ferahlatıcıdır. Zihinsel açıdan da olumsuz etkilerden korunmanızı sağlar.

Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Sağlığınızı korur.
 • Kuruluk oluşmasını engellediği gibi oluşan kuruluğun da giderilmesini sağlar.
 • Bitkisel akne tedavisi olarak da bilinir.
 • Egzama gibi çeşitli hastalıklarla mücadele eder.
 • pH dengenizin korunmasını sağlar.
 • Yaralarda ve kesiklerde rahatlıkla tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
 • Sakinleştirici ve canlandırıcı özelliği vardır.
 • Hücrelerinizi yeniler.
 • Var olan iltihapları tedavi etmekle kalmaz oluşumunu da engeller.
 • Erken yaşlanma belirtileri ortadan kalkar.
 • Herhangi bir kimyasal madde ve alkol içermediğinden dolayı kuruluğa neden olmaz.
 • Her tip için uygundur.
 • Düzenli kullanım uygulandığında sivilcelerinizden tamamen kurtarır.
 • Özellikle mantar ve egzamanın neden olduğu kaşıntıyı ve kuruluğu giderir.
 • Mat görünümü yok ederek parlamasını sağlar.
 • Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.
 • Gözenek oluşumunu engellemek yani gözeneklerinizi sıkılaştırmak için kullanılır.
 • Siyah noktalara karşı birebirdir.
 • Yağ dengesini korumakla birlikte dengenin oluşmasını da sağlar.
 • Nem dengesini korur.
 • Masaj yapmak için kullanılabilir.
 • Vücudunuzun her bölgesi için uyumludur.
 • Hoş bir koku yayar.
 • Tamamen doğal ve yararlıdır.

Gül Suyunun ile Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Gül Suyunun ile Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Gül Suyunun ile Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Gül suyu cilde etkileri bakımından oldukça güçlü olmakla beraber yapımı ise bir o kadar basittir.Yarım çay bardağı kullanmanız yeterli olacaktır. Üzerine 1 çay kaşığı gliserin ekleyerek iyice karıştırın. Sonrasında ise temiz bir pamuk yardımıyla yüzünüzün her yerine ve boynunuza uygulayın. Dilerseniz vücudunuzun her yerini bu mucize karışım ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Sabah ya da akşam uygulamanız açısından bir sorun olmaz. Dikkat etmeniz gereken tek noktaya değinecek olursak bu karşımı günde sadece 1 defa kullanmanız gerekiyor.

Gül Suyu Makyaj Temizler mi?

Gül Suyu Makyaj Temizler mi?

Gül Suyu Makyaj Temizler mi?

Hafif ya da ağır olması önemli olmaksızın rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Tamamen sağlıklı olduğundan olumsuz hiçbir etki göstermez. Kullandığınız ağır fondötenler ya da gözünüz için olan ürünler de dahi olmak üzere tamamını yüzünüzden arındırabilirsiniz. Gül suyuyla makyaj temizleme oldukça sağlıklıdır. Sadece temiz bir pamuğa biraz dökerek yüzünüze nazikçe hareketler yaparak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tıraş Sonrası Gül Suyu Kullanımı

Tıraş Sonrası Gül Suyu Kullanımı

Tıraş Sonrası Gül Suyu Kullanımı

Erkelerin sık sık şikayet ettikleri konuya geldik. Çeşitli kozmetik ürünlerinde bile bazen istedikleri etkiyi elde edemiyorlar. Bu kozmetikler sahip oldukları kimyasal maddelerden dolayı çözüm olmamakla birlikte farklı sorunlara da neden olabiliyor.

Tahrişi önlemek için çok tercih edilir. Bununla birlikte çeşitli kızarıklıkları ve yanmaları da engeller. Doğal dokunuzu ve pH dengesi koruma özelliği sayesinde herhangi bir yan etki yapmaz. Kokusuyla sizi tatmin etmekle kalmayıp aynı zamanda ferahlık kazandıracaktır. Sürekli işlem gören yüzünüzü besleyerek zarar görmesini de engelleyecektir.

Gül Suyu Spreyi Nasıl Kullanılır?

Gül Suyu Spreyi Nasıl Kullanılır?

Gül Suyu Spreyi Nasıl Kullanılır?

Yaz aylarında tıpkı sizin gibi vücudunuz da nefes alma ihtiyacı hisseder. Mevsim değişiklikleri ve sıcak havalar nedeniyle gözenekleriniz nefes alamaz. Yapmanız gerekenler ise çok kolay. Boş bir şişeye ekleyerek vücudunuza dilediğiniz gibi sıkın. Vücudunuzun nefes almasını sağlamanın yanında çok güzel bir koku yaymanızı sağlayacaktır. Bu koku nedeniyle de gül suyu oda spreyi kullanımı da çok yaygındır. Böylece hem nemlendirmiş hem de canlandırmış olacaksınız.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Gül Suyu Tonik Nasıl Uygulanır?

Gül Suyu Tonik Nasıl Uygulanır?

Gül Suyu Tonik Nasıl Uygulanır?

Gözeneklerinizi toz ve kir başta olmak üzere tıkanmasına neden olan yağlardan arındırır. Temizledikten sonra ise gözeneklerinizi sıkılaştırıp küçülterek yeniden kirlenmesini ya da yağlanmasını engeller. Böylece uzun süren bir temizlik kazandırmış olur. Tamamen doğal ve sağlıklı olduğundan vücudunuzun tüm yerleri için kullanımı uygundur.

Gül suyu tonik kullananlar yapımının çok basit olduğunu da bilirler. Öncelikle vücudunuzun temiz olduğundan emin olun. Aldığınız güzel duştan sonra temiz pamuk yardımıyla dilediğiniz bölgelere sürebilirsiniz. Gözeneklerini ferahlatmakla kalmayıp derinizi besleyecektir. Yaydığı koku ile ruhunuzu da dinlendirecek olup daha rahat ve daha kolay bir şekilde uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

Normal ve Kuru Ciltlerde Gül Suyu Maskesi ve Tarifi

Normal ve Kuru Ciltlerde Gül Suyu Maskesi ve Tarifi

Normal ve Kuru Ciltlerde Gül Suyu Maskesi ve Tarifi

Normal ya da kuru olduğuna bakmadan rahatlıkla uygulayabileceksiniz. Nemlendirmenin yanında yüzünüzü ferahlatacak ve size bir canlılık katacak.

Gerekli Malzemeler:

 • Gül suyu, 2 çorba kaşığı
 • Öğütülmüş badem, 5 adet
 • Bal, 1 çay kaşığı

Öncelikle tüm malzemelerinizi bir kase içerisinde karıştırın. Burada bademlerin olabildiğince ince öğütülmüş olması daha homojen bir karışım elde etmenizi sağlayacaktır. Önce yüzünüzü ve boynunuzu iyice temizlemelisiniz. Sonrasında yüz ve boyun bölgenize sürünüz. Yaklaşık yarım saat boyunca kurumasını bekleyin. Bu süre içerisinde gül suyu maskesi tam olarak etki gösterebilsin diye konuşmamanız ve olabildiğince mimiklerden kaçınmanız gerekiyor. Ilık su ile yıkadıktan sonra da temiz bir havlu yardımıyla kurulayın. Haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

Alerjik ve Hassas Ciltler İçin Gül Suyu Maskesi ve Tarifi

Alerjik ve Hassas Ciltler İçin Gül Suyu Maskesi ve Tarifi

Alerjik ve Hassas Ciltler İçin Gül Suyu Maskesi ve Tarifi

Eğer hassa bir cilde sahipseniz ya da alerjik reaksiyon göstermeye müsaitseniz o zaman biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor. Çok basit ürünler bile çeşitli komplikasyonlar yaşamanıza neden olabilir. Böyle bir yüze sahipseniz eğer rahatlıkla aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz. Yüzünüzü besleyecek ve derinlemesine temizleyecektir.

Gerekli Malzemeler:

 • Süt, 2 çorba kaşığı
 • Bal, 1 çay kaşığı
 • Yulaf ezmesi, 2 çorba kaşığı
 • Gül suyu, 3 yemek kaşığı

Tüm malzemeleri bir kasede karıştırın. İyice homojen bir karışım elde ettikten sonra yaklaşık 10 dakika bekletin. Sonrasında ise yüzünüzü ve boynunuzu temizleyin. Karışımı yüz ve boyun bölgenize fazla bastırmadan, yumuşak ve nazik hareketlerle sürün. Etkisini göstermesini beklemek için yaklaşık 15 dakika yüzünüzde tutun. Konuşmaktan ve mimiklerden kaçının. Kuruduktan sonra ılık su ile yumuşak hareketlerle yüzünüzü yıkayın. Temiz havlu ile durulayınca işleminiz tamamlanmış olacak. Sonrasında ise kesinlikle başka bir ürün kullanmayın.

Gül Suyu Güneş Yanığına İyi Gelir mi?

Gül Suyu Güneş Yanığına İyi Gelir mi?

Gül Suyu Güneş Yanığına İyi Gelir mi?

Sadece besleyici değil koruyucu ve onarıcı etkisi ile sizi yanıklara karşı da korur. Çok uzun süre boyunca güneşe maruz kaldığınızda vücudunuzda çeşitli yanıklar meydana gelir. Gül suyu güneş yanığına iyi gelir mi diye soracak olursak da rahatlıkla bu tedavide en etkili yöntem bu mucizevi sıvıdır diyebiliriz. Bir şişe içerisinde buzdolabınızda neredeyse tüm yaz bulundurarak bu tarz komplikasyonlarla kolaylıkla mücadele edebileceksiniz. Maruz kalma durumundan sonra bölgeye rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu şekilde o yanıklarınız sakinleşerek yatıştırılmış olacaktır.

Gül Suyu Göz Damlası Olarak Kullanılır mı?

Gül Suyu Göz Damlası Olarak Kullanılır mı?

Gül Suyu Göz Damlası Olarak Kullanılır mı?

Elbette cevabımız evet. Taze yapraklardan doğal olarak elde edildiğinden hiçbir konuda yan etkiye sahip değildir. Rahatlıkla ve güvenle kullanabilir, istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Gözaltı morluklarına karşı yenilmez bir savaşçıdır. İçerisindeki etken maddeler sayesinde bu morlukları tamamıyla yok eder. Aynı zamanda gözaltı torbalarınızı da gidererek yenilenmesine yardımcı olur.

Bu damla sayesinde iç kısmını yumuşak bir şekilde temizlemiş olursunuz. Sahip olduğunuz bölgesel yorgunluk da giderilmiş olacaktır. Daha ışıltılı bir görünüme kavuşturur. Bunların yanında özellikle yoğun bir biçimde bilgisayar başında zaman geçiren biriyseniz çeşitli ağrılarınızı ve yanmalarınızın giderilmesine yardımcı olacaktır.

Yarım saat ya da bir saat beklettikten sonra bir pamuk yardımıyla göz kapağına gül suyu uygulayabilirsiniz. Pamuğu kapak kısmına yerleştirdikten sonra yaklaşık 15 dakika gibi bir süre beklemeniz gerekiyor. Bu derinizin emmesine yardımcı olacaktır. Sonra pamukları kaldırın. İşte şimdi daha parlak ve aydınlık bir görünüme sahipsiniz.

Dilediğiniz yere kullanabildiğiniz gibi kullanım mikatrı konusunda da rahat olabilirsiniz. Yine de günde 1 defa uygulamanız etkisini göstermesi açısından yeterli olacaktır. Herhangi bir ürün ne kadar doğal olsa da kullanımını arttırmanız her zaman daha iyi etki göstermesini sağlamaz. Bu nedenle her zaman her ürün kullanımı için dikkatli olmakta fayda var.

Gül Suyu Diş ve Diş Eti İçin Kullanılır mı?

Gül Suyu Diş ve Diş Eti İçin Kullanılır mı?

Gül Suyu Diş ve Diş Eti İçin Kullanılır mı?

Birçok ağız içi probleminde etkilidir. Özellikle diş eti tedavisi konusunda oldukça yararlıdır. Oluşan iltihaplarla birlikte bazı rahatsızlıkları da kolayca yok eder. Eğer söz konusu sorun bir ağrı ise o zaman kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ağrınızı hafifletecektir. Sadece sorunlu durumlarda değil haftada bir iki defa kullandığınızda sorunların oluşmasını da engelleyecektir. Bunların yanında ağız kokusunu kesin çözüm olup bu kokuyu ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.

Gül Suyu Strese Etki Eder mi?

Gül Suyu Strese Etki Eder mi?

Gül Suyu Strese Etki Eder mi?

Yaydığı koku ve ferahlatıcı özelliği sayesinde sadece bedeninizi değil ruhunuzu da arındırır. Bu güzel koku gün içinde daha dinç kalmanızı sağladığı gibi geceleri daha rahat uykuya dalmanıza da neden olacaktır. Aromateripik etkisi sayesinde tüm kötü enerjinizi sizden alır ve çok uzaklara götürür. Depresif ruh haliniz ortadan kalkacağından daha zinde biri olursunuz. Pozitif bir yaşamla beraber gün içinde de daha aktif olmanızı sağlayacaktır.

Özellikle motive edici sporlarda kokusu daha etkilidir. Yoga ya da meditasyon yaptığınız alanda sadece kokusunun olması bile daha sizi daha canlı kılacaktır. Bu sayede yaptığınız spordan maksimum verim alabileceksiniz.

Gül Suyu Kullanımı İçin Öneriler

Gül Suyu Kullanımı İçin Öneriler

Gül Suyu Kullanımı İçin Öneriler

 • Gül suyu kullananlar herhangi bir zarar ya da yan etkisi ile karşılaşmamıştır. Yaşınız ne olursa olsun hayatınızın istediğiniz döneminde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Sadece özel olarak bu ürüne alerjisi olanların dikkat etmesi gerekir. Bu yüzden eğer bu bilginiz yoksa da kullanımı sonrasında en ufak bir olumsuz etki ile karşılaştığınızda mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Bu nedenle kullanmadan önce vücudunuzun çok küçük bir bölgesine sürün ve bekleyin. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadığınızda ise gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
 • Çok yaygın olmamakla beraber bazılarımızda ise ürüne değil ürünün sahip olduğu kokuya karşı hassas olabiliyoruz. Bu nedenle böyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey kokunun bulunduğu alandan olabildiğince uzaklaşarak daha temiz bir hava solumanız olacaktır. Doğru nefes alıp verme teknikleri ile bir süre temiz havayı soluyun. Eğer herhangi bir olumsuzluk etkisini koruyorsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekecektir.
 • Çeşitli sorunlar nedeniyle krem ya da benzeri ilaçlar kullanıyorsanız gül suyu kullanımı öncesi kullandığınız ilacın içerisinde yer alan maddeler ile reaksiyona geçmesini önlemek amacıyla mutlaka doktorunuza danışınız.
 • Gebelik ve emzirme döneminde olmanız hiçbir sorun teşkil etmeyecektir.
 • Mutlaka güvendiğiniz markalardan satın almanız gerekiyor. Sadece bu ürün değil kullandığınız tüm ürünler ve besinler için bu madde büyük önem taşıyor. Aksi durumlarda doğal olmayabileceğinden çeşitli sorunlar yaşanabilir ya da var olan sorunları büyütebilirsiniz.

Evde Gül Suyu Toniği Nasıl Yapılır? – Video

Bu yazımızı sizin için olabildiğince detaylandırdık. Peki, siz gül suyunun faydaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Tüm soru ve görüşlerinizi rahatlıkla yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg