• 111.644
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamilelikte Suçiçeği Bulaşır mı? Belirtileri Neler, Nasıl Geçer, Tehlikeli mi?

Hamilelikte Suçiçeği Bulaşır mı? Belirtileri Neler, Nasıl Geçer, Tehlikeli mi?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Hamilelikte Suçiçeği Bulaşır mı? Belirtileri Neler, Nasıl Geçer, Tehlikeli mi?

Hamilelikte su çiçeği bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte su çiçeği çıkaranlar ne yapmalı? Hamileye su çiçeği geçer mi? Hamilelikte su çiçeği bebeğe zarar verir mi? Su çiçeği geçiren kişi hamilelikte tekrar geçirir mi? Sen de hamilelikte su çiçeği çıkaranlar hakkında tüm bilgileri bu yazımızda bulacaksın.

Suçiçeği Nedir, Nasıl Geçer?

Suçiçeği Nedir, Nasıl Geçer?

Suçiçeği Nedir, Nasıl Geçer?

 

Tıbbi adıyla varicella yani su çiçeğinin bulaşıcı bir hastalık olduğunu biliyoruz. Bu hastalığın dokunmayla ya da hapşırma, öksürme gibi durumlarda havadan geçmesi mümkün. Özellikle hamilelik döneminde bu hastalığa yakalanılması endişe yaratabilir. Anne karnındaki gelişmekte olan bebek için olumsuz etkileri olan bu hastalıktan aşı yaptıranlara korunabilir. Ayrıca daha önce su çiçeği geçirenler bağışıklık kazanmış olduğundan onlar da otomatik korunmaktadır.

Dengeli beslenmenin ve sağlıklı yaşam kurallarına dikkat etmenin hamilelikteki önemini biliyoruz. Ancak bu gibi tedbir yöntemlerinin anne kadar bebek için de önemli olduğunu unutabiliyoruz. Bu süreçte hem anneyi hem bebeği korumak için dikkat edilmesi gereken dış enfeksiyonların başında gelenlerden biri de su çiçeği oluyor.

Gebelik Döneminde İştahsızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Gebelikte Suçiçeği Geçer mi?

Kadınların vücudu hamileyken daha bitkin ve daha dirençsiz olur, bu nedenle enfeksiyonlara karşı savunmasızdırlar. Fetüsün beslenmesi için annenin kan üretmesi ve bunun için sistemlerin %50 oranında daha çok çalışması gerekir. Haliyle annenin sistemleri zorlanır ve hastalıklara karşı kendini koruması güçleşir. Ancak bahsettiğimiz bu bulaşıcı enfeksiyonlardan korunmanın farklı yolları vardır.

Su çiçeği geçiren kişi hamilelikte tekrar geçirir mi sorusunu sıkça alıyoruz. Hem daha önce suçiçeği atlatmış olanların, hem de aşı olanların bu enfeksiyondan korunacağını söyleyebiliriz. Ancak her ne kadar aşı koruyucu olsa da bağışıklığın durumu düşünülerek yine de dikkat edilmelidir.

Son dönemde yapılan bilimsel araştırmalara göre kadınların %95 kadarı çocukluğunda ya da gençliğinde su çiçeğini zaten geçirmiş oluyorlar.  Ancak daha önce hiç bu hastalığı geçirmemiş olanlar için gebelikte su çiçeği riski yüksektir. Bu kadınların gebeliğinde doktorundan test talep ederek vücudunun antikor oranını öğrenmesi ve buna bağlı olarak önlem alması mümkündür.

Gebelikte Suçiçeği Geçer mi?

Gebelikte Suçiçeği Geçer mi?

Gebelikte Suçiçeği Nasıl Anlaşılır?

Yüz ve vücut genelinde görülen kırmızı lekeler, su çiçeğinin gözlemlenebilir ve en çok bilinen belirtileridir. Bakalım diğer gebelikte suçiçeği belirtileri nelermiş:

 • Vücudun genelinde çıkan kırmızı lekeler ya da sivilceler
 • Nedeni olmayan ateş yükselesi
 • Eklemlerde ağrı ve titremeler

Gebelikte Suçiçeği Bebeğe Zarar Verir mi?

Bu sorumuzun yanıtı ‘’Evet, verir’’ olacaktır. Muhtemelen bebeğin sağlıklı doğacak ve bebeğe bu hastalık kalıcı bir hasar vermeyecektir. Ancak annesi suçiçeği olan bebekte doğduğunda konjenital varicella ismi verilen bir sendrom görülebilir ve bu da aşağıda yer alan kusurlarla sonuçlanabilir:

 • Bebek vücudunun genelinde lekelenmeler
 • Görme kusurları ya da körlük
 • Bazı bölgelerde anormal büyüme
 • Mikrosefali (bebeğin kafatasının normalden daha küçük olması)
 • Zihinsel sorunlar
 • Kas ve kemik hastalıkları
 • El veya ayaklarda felç ve benzeri durumlar
 • Epilepsi

Hamilelikte Su Çiçeği Çıkaranlar Ne Yapmalı?

Hamilelikte Su Çiçeği Çıkaranlar Ne Yapmalı?

Hamilelikte Su Çiçeği Çıkaranlar Ne Yapmalı?

Kişinin herhangi bir belirti görmesi halinde şüphesini gidermek için hemen doktoruna başvurması gerekir. Doktor kapsamlı bir değerlendirme yapıp tedaviyi uygulamaya başlayacaktır. Suçiçeği geçirmiş olmasına rağmen yine de enfeksiyona dair belirtiler varsa doktora başvurmak için gecikilmemelidir. Hamileye suçiçeği geçer mi sorusunu yanıtladığımıza göre belirtiler halinde bu konuyu ertelemen gerektiğini düşünmelisin.

Hastalığı önceden geçirenler vücudunda hali hazırda ilgili antikorlar olduğundan hastalıktan korunabilir. Ancak daha önce hastalığı geçirmemiş olanlar ya da aşı olmamış olanlar, doktorun da görüşünü alarak hamileliğin uygun döneminde 1 doz zoster immün globulin yani ZIG aşısı olması gerekir.

Hamileyken suçiçeği olanlar için tedavi normalden daha zordur ancak merak etme çünkü alternatif çözümler mevcuttur. Calamine losyon, suçiçeğinin sonucunda yaşanan kaşıntıları kontrol altına almada oldukça etkilidir. Ateşi ya da ağrıları olanların doktora danışarak içerisinde Parasetamol bulunan ilaçlar alması mümkündür. Ancak bu ilaçlar yalnızca reçeteyle alınmalı ve doktorun uygun gördüğü dozda kullanılmalıdır. Hatta yine reçeteyle alınabilecek bir diğer ilaç olan VZIG yani Varicella Zoster Immune Globulin verilebilir. Bu ilaç ise enjeksiyon yöntemiyle alınmakta ve virüsü aldıktan sonraki 10 gün içinde uygulanması gerekmektedir.

Asiklovir ismindeki antiviral etkili bir diğer ilaç da, gebelik süresince yeine suçiçeği tedavisi için önerilen ilaçlar arasındadır. Doktoruna danışmadan gebeliğin boyunca hiçbir ilaç almaman gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Gebelikte Ateşli Hastalık Geçirmenin Bebeğe Zararı Var mı? – Video

Sen de gebelikte suçiçeği hakkındaki tüm fikirlerini ve sorularını bizlere yorum kısmında yazmayı unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg