• 138.799
Anasayfa
Yaşam Himalaya Tuzu Lambasının Faydaları Nelerdir? Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Himalaya Tuzu Lambasının Faydaları Nelerdir? Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Himalaya Tuzu Lambasının Faydaları Nelerdir? Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Tuz lambası nedir? Kaya tuzu lambası faydaları nelerdir? Tuz lambası faydaları neler? Himalaya tuzu lambası erir mi? Tuz lambası zararları nelerdir? Sen de Himalaya tuz lambası hakkında merak ettiklerini bizimle öğrenmeye hazır mısın?

Himalaya Tuzu Lambası Nedir?

Himalaya Tuzu Lambası Nedir?

Himalaya Tuzu Lambası Nedir?

Himalaya tuzunun eski dönemlerde kuruyan denizlerin bıraktığı bir kalıntı olduğu düşünülüyor. Kelt deniz tuzu, kaya tuzu ile Himalaya tuzunun diğer türlere göre sağlık için çok daha faydalı olduğu biliniyor. Şimdi de Himalaya tuz lambası faydaları hakkında bilgiler veriyor olacağız. Çünkü bu lambayla orta derecede hoş bir aydınlanmanın yanında, astımdan alerjiye pek çok sorun çözülebiliyor. Elektronik cihazlarımızın zararlarını temizlemesi de cabası.

Peki bu lambanın gerçekten faydaları var mı yoksa sadece bir aydınlatma gerece mi? Ayrıca Himalaya tuzu lambası sahtesi nasıl anlaşılır?

Dünyada gerçek pembe tuz kaynağı olan tek yer Himalaya Dağlarının batı tarafında yer alan Pakistan’ın Khewra şehrindeki derin katmanlarda bulunan yer altı madenleridir. Himalaya tuzu lambası yapımı için aslında bu tuzun katı haldeki blokları oyulmaktadır. Tuzun pembeden turuncuya doğru giden bir skalası vardır. Minerallerin konsantrasyona bağlı olarak renkler değişiklik gösterebilir. Tuzu blok halinde aldığımız içinde ısı ve ışık yayan bir ampulle alırız. Yani işlenmediğinde sadece bir kaya olarak görülür ve el işçiliğiyle lambaya dönüşür.

Pembe tuz faydaları sağlamak için su moleküllerini kendisine çeken bir yapıyla oluşur. Çünkü suyun içinde bulunan küf, bakteri ve alerji etmenleri de tuza doğru gelecek ve minerallere temas ederek hapsolacaktır. Lambanın tuzu ısıtmasıyla yeniden aktive olması ve her seferinde bu döngünün devamlılığı sağlanır.

Bu konu üzerine herhangi bir bilimsel çalışma bulunmasa da ürünü kullananların loş ışığa bakarken sakinleştiğini ifade ettiğini görüyoruz. Ayrıca işin içine çalışmalar da girince lambanın sağlığa faydalı olabileceğini de öğreniyoruz. Öyle ki Akciğer Enstitüsü yetkililerine göre bu tuzun havadaki patojenleri gidermesi, IgE düzeyini yani bağışıklık duyarlılığını düşürmesi mümkün. Ayrıca pembe tuz lambası için antibakteriyel ve antienflamatuvar etkilerinin olduğu da söylenmektedir.

Himalaya Tuzu Lambası Faydaları Nelerdir?

Himalaya Tuzu Lambası Faydaları Nelerdir?

Himalaya Tuzu Lambası Faydaları Nelerdir?

Ürünü almaya karar verenlerden tuz lambası nedir gibi soruları sıklıkla alıyoruz. Bu ürünün görünümü ilgi çekse de faydalarına odaklanarak bazı rahatsızlıkları hafifletmek mümkün.

Lambanın bilinen en büyük etkileri, havayı temizlemesi üzerinedir. Havayı arındırmak için genelde evlerimizde yeşil bitkiler kullanıyoruz. Ancak bu bitkilerin gece saatlerinde yapamadığı hava temizleme işinin tuz lambası tarafından devralması büyük bir avantaj.

Amerika Bahçe Kültürü ve Bilim Derneği’nin açıklamasına göre hava kirliliğinin ve sis oluşumunun temel nedeni ozondur. Bu kirlilik ev ve iş yerlerini de kapsar. Tuzun yapısı sayesinde su buharını ve beraberinde içindeki kirletici faktörleri çekiyor olması da fayda sağlar. Ayrıca lambanın ısısıyla buharlaşan su, odaya geri döner ancak patojenler hapsolur ve oda içinde temiz su buharı oluşur.

Çevremizdeki sayısız elektromanyetik dalga yayan cihaz, bir diğer hastalık etmeni haline geldi. Telefonlar, bilgisayarlar derken uzun vadede aldığımız zararlar artık gündem olmaya başladı. Radyasyona maruz kalmanın en belirgin etkileri gün içinde yorgun hissetmek, stresli olmak ve bağışıklıkta zayıflama oluyor. Bilim dünyasında elektromanyetik dalgaların zararlarını gösteren 2000’den fazla araştırma var. Bunlara göre bu dalgaların düşük seviyede dahi alınıyor olması halinde Alzheimer, kalp rahatsızlığı gibi kronik ve ölümcül hastalıklar meydana geliyor.

Pembe tuz lambası ile ortamdaki zararlı iyonları ve elektromanyetik etkili radyasyonu temizlemek, bizler için mükemmel bir fayda. Negatif iyonları uzaklaştıran bu tuz türüyle aynı odada olmak bil oldukça etkili. Öyle ki son dönemde tuz lambası faydaları Canan Karatay tarafından bile dile getirildi.

Pembe Tuz Lambası Hastalıkları Tedavi Eder mi?

Pembe Tuz Lambası Hastalıkları Tedavi Eder mi?

Pembe Tuz Lambası Hastalıkları Tedavi Eder mi?

Astım ve alerjinin solunum yollarından gelen patojenlerle tetiklendiğini biliyoruz. Ancak KOAH gibi kronik solunum sistemi hastalıkları da bu yoldan etkileniyor. Akciğerdeki hava dolaşımını kısıtlayan bu hastalıklar için de Akciğer Enstitüsü tuz terapisini öneriyor. Kişi hasta olsa dahi semptomları azaltmak ve daha kolay nefes almak için tuz terapisinin iyi geleceği belirtiliyor.

Klinik araştırmalara göre hafif ve orta şiddette seyreden astım vaklarının 85’i, bronşit gibi kronik solunum yolu enfeksiyonlarının 97’si ve astım hastalarının yüzde 75’i tuzla birlikte şikayetlerinin azaldığını dile getiriyor.

Sibiryada’ki tuz madenleri için çalışan işçiler üzerinde 1800’lerin sonunda yapılan bir çalışma, işçilerde solunum yolu hastalıklarına rastlanmadığını gösteriyor. Ayrıca kaplıcaların birçoğu tuz mağaralarının içinde yer alıyor. Bu mağaraları eve getiremesek de lambaları evimize taşımak mümkün elbette.

Tuzun bir diğer faydası ise stresin önlenmesi üzerine. Renk uzmanlarına göre tuzun pembe ve turuncu karşımı rengi sayesinde oda içinde rahatlatıcı bir atmosfer oluşuyor. Ayrıca tuzun saldığı iyonlar da bu rahatlatma etkisini artırıyor. Bu iyonların kişiye temas ettiğinde serotonin seviyesini arttırdığı, depresyonu hafiflettiği ve enerjiyi arttırdığı düşünülüyor.

Himalaya Tuzu Lambası Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Himalaya Tuzu Lambası Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Himalaya Tuzu Lambası Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Lambayı alırken tuz lambası zararları nelerdir gibi soruların olabilir. Ancak doğalığını kullandığında ürünün bilinen bir yan etkisi olmamakta, yalnızca sahtelerini almak bilmediğimiz kimyasallar ısı ve ışık yayacağından zarar verebilmektedir. Bu lambalardan alırken kandırılmamak için bazı ipuçlarına dikkat etmen lazım. Ancak baştan söyleyelim lambanın sahtesini anlamak artık pek de kolay değil.

Öncelikle ürünü satın alırken iade ve değişim şartlarını öğren. Eğer internet üzerinden ya da perakendecilerden alışveriş yapacaksan ‘’İade edilemez’’ gibi bir yazı ile karşılaşırsan, satıcının ürününe güvenmediğini düşünebiliriz. Artık ürün hakkında yeterince bilgi edindiğine göre satıcıya ‘’Bu tuz lambası erir mi?’’ gibi sorular sorarak gereken bilgiyi alabilirsin.

Tuzun yapısı gereği çok dayanıklı olmasını bekleyemeyiz. Bu nedenle lambayı aldıktan sonra düşürmemeye, çarpmamaya çalışmalısın. Ancak darbe aldığında kaya hiçbir hasar görmüyorsa sahte olması olasıdır.

Mineral bakımından zengin olduğu için pembe tuz lambası alanlarda ışık boğuk bir tonda ve düzensiz şekilde çıkar. Bir odayı aydınlatmak için lambanın ışığı tek başına yeterli olmaz. Ancak aldığın lamba tatmin edici bir parlaklık yayabiliyorsa sahte olduğunu anlayabilirsin. Ayrıca yayılan ışığın rengi beyazsa ve ürünü uygun renkte aldıysan da sahteliği anlaşılır. Çünkü bu tuzların beyaz ışık yayan türleri gerçekten çok pahalı olmakta, alınabilir fiyatta olanları ise pembe ve turuncu arası bir renk vermektedir.

Bir diğer sahtelik testi ise satıcıya ürün üretim yerini sormaktır. Dünya’da sadece Pakistan’da çıkan Himalaya tuzu için başka bir yerden geldiğini iddia edenlere prim vermemek gerekir.

Ürünü nemli bir yere koyduğunda, nem çekmesi gerektiği halde hiçbir bozulma olmuyorsa ya da sen düzenli kullanıma rağmen henüz bir fayda göremediysen ne yazık ki sahte ürün almış olduğunu söyleyebiliriz.

Bilim dünyasının henüz üzerinde bir çalışma yapmadığı bu ürünün alternatif tıp uzmanları tarafından övülmekte olduğunu ekleyelim. Son olarak bilim ispatlamamış olsa da bu ürünü kullananların senelere dayanan görüşlerinden yola çıkarak bilgilerin derlendiğini de ekleyelim.

Himalaya Tuzu ve Himalaya Tuz Lambası – Video

Sen de daha kolay soluk alıp vermek ve rahatlamak için Himalaya tuzu faydaları ile evini aydınlatacak mısın? Görüşlerini ve sorularını yorum olarak bizlerle paylaşmayı unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg