• 106.129
Anasayfa
Yaşam Tüm Zamanların En İyi 15 Gençlik Filmi

Tüm Zamanların En İyi 15 Gençlik Filmi

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Tüm Zamanların En İyi 15 Gençlik Filmi

Gelmiş geçmiş en iyi film önerileri nelerdir? Hangi gençlik filmleri izlenmeli? En beğenilen gençlik filmleri hangileridir? Yıllarına göre gençlik filmleri nelerdir? Senin için izlerken asla pişman olmayacağın tüm zamanların en iyi gençlik filmleri ile dolu bir galeri hazırladık.

En İyi Gençlik Filmleri Neler?

Tüm Zamanların En İyi 15 Gençlik Filmi

Tüm Zamanların En İyi 15 Gençlik Filmi

Hayatımızın en güzel yıllarını oluşturan bu dönem, o yılların büyük karmaşıklığını hepimizin gülümseyerek hatırladığı ya da yaşadığı dönemdir. Bazılarımız en büyük aşkını yaşarken bazılarımız en büyük ayrılıklarını yaşadı. Aslında hayatımızın en çok hatalarla da dolu olan dönemidir. Gençlik filmleri bizleri işte o zamanların maceralarına, o karmaşıklığa ve o saçma ama güzel günlere götürür. İçimizde yaşattığımız ya da henüz genç olduğumuz için yaşadığımız o tatlı sert anlaşmazlıkların içine sürükler. Hangi yaşta olursak olalım bu anlaşmazlık bize hep eğlenceli görünür. Bu yapımlar havalı kızlar, yakışıklı erkekler, zekiler, aptallar, saflar ve daha fazlası ile doludur. Genellikle aşk, dram ve macera üçlüsünü harmanlar. Çok fazla çeşitliliğe sahip bu yapımlardan en iyilerini izlemen için IMDb puanı 7 ve üzeri olan filmler ile ilgili bir liste hazırladık.

1. American Pie / American Pastası

American Pie

American Pie

Listeye müthiş bir seri ile başlıyoruz. Karşı cinsle tanışmak için yeterli özgüvene sahip olmayan 4 genç daha önce hiçbir cinsel ilişki yaşamamıştır. Aralarında sürekli olan bu konuyu açarlar ve bu konu bir iddia ile bambaşka bir hal alır. Mezuniyet gecesi yaklaşmıştır. İddia, bu gece bir kızla ilişki yaşamak üzerine kuruludur. Onlar için çok büyük olan bu hedefi nasıl gerçekleştirecekleri ise en eğlenceli kısmı oluşturuyor.

2. 13 Going On / Keşke 30 Olsam

13 Going On

13 Going On

Jenna, henüz 13 yaşlarında küçük bir kız çocuğudur. Büyük bir aşkla bağlı olduğu sevgilisi onu doğum gününde incitir. Jenna’yı çok utandıran bu olay hikayenin başka bir yere sürüklemesine neden olur. Doğum günü partisinde sahip olduğu dilek tozunu üfler. Tek dileği bu utanç verici olay etrafında gelişir. 30 yaşına gitmek ister ve dileği hemen gerçekleşir.

30 yaşında çok güzel ve fit bir görüntüye sahip olan Jenna artık intikam peşindedir. Sonunda istediğine kavuşur ve onla karşılaşır. Bundan sonrası da planladığı gibi ilerlemez. İşte tam da bu noktada o aşkın yeniden yeşermesine seyirci oluruz.

3. The First Time / İlk Kez

The First Time

The First Time

Sırada başrollerinde yakışıklı oyuncu Dylan O’Brien filmleri listesinden en iyilerden olan bir yapım var. Bir partide tanışan iki gençten biri henüz birinci sınıfa gidiyorken diğeri son sınıf öğrencisidir. Kendilerini hiç beklemedikleri, hızda gelişen ve hesap edemedikleri romantik bir yaşamın içerisinde bulurlar. Bu durum sıra dışı bir duruma sürükler ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Ne yazık ki bu aşıklar yaşayacaklarına hiç hazır değillerdir.

4. Ferris Bueller’s Day Off / Ferris Bueller’la Bir Gün

Ferris Bueller’s Day Off

Ferris Bueller’s Day Off

Hepimizin elimizden geldiği kadar hayatın tadını çıkarmaya özen gösteririz. Peki, bunu altınızda bir Ferrari varken yaptığınızı hayal edin. 17 yaşında olan gencin hikayesini konu alan Ferris Bueller’la Bir Gün size farklı bir özgürlüğü tadacaktır. En yakın arkadaşı ve kız arkadaşıyla okuldan kaçar. Her şey sıradan gibi görünse de sahip oldukları Ferrari yaşanacakları farklı bir noktaya sürükler.

5. The Fault In Our Stars / Aynı Yıldızın Altında

The Fault In Our Stars

The Fault In Our Stars

Hazel, tiroid kanseri ile verdiği savaşı, bir oksijen tüpüyle yaşamaya mahkum edilerek, atlatmaya çalışır. August ise bir bacağını yaşadığı beyin tümörü nedeniyle kaybetmiştir. Sizi tutku dolu bir aşk filmi bekler. Gittikleri bir terapide tanışırlar. İkili arasında küçük kıvılcımları hissetmeye başlarsınız. Hazel’in tek hayali Amsterdam’da yaşayan çok sevdiği ünlü yazar ile tanışmak ister. August bunu yapmak için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışacaktır.

6. Keith

Keith

Keith

Hayatı ile ilgili bir problemi olmayan Keith, bazı şeylerin ona yetmediğini fark eder. Daha fazlasını istediğinde ise bunun için yeterli cesarete sahip olması gerekmektedir. Buna göre hareket etmeye çalışacaktır. Günlerden bir gün karşısına tam da istediği cesarete sahip biri çıkar. Bu güzel kız istediği her şeyi fazlasıyla yaşamıştır. İkili arasında zorlu anlaşmazlıklar olacaktır.

7. Me and Earl and the Dying Girl / Ben, Earl ve Ölen Kız

Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

Farklı bir kurgu üzerinden şekillenen bu yapım 17 yaşında bir lise öğrencisini konu alıyor. Greg, tahmin edeceğinizden daha büyük bir asosyalliğin içerisinde görünmez kalmıştır. Kendisi ne kadar mutlu olduğunu düşünse de annesi ona katılmaz. Çeşitli çabalara girerek onu sosyalleştirmek ister. Kanser ile mücadele eden Rachel ile tanıştıktan sonra Greg farklı bir dostluk yaşamaya başlayacaktır.

8. Sixteen Candles / Doğum Günüm

Sixteen Candles

Sixteen Candles

Okul arkadaşına büyük bir tutku ile bağlanan Samantha bu ilginin karşılığını okulun en itici erkeğinden bulur. Yaşamı istediği gibi gitmez, planları hep bozulur. Onun için önemli olan doğum günü de ailesi tarafından unutulunca farklı bir mutsuzluğun içerisinde bulur kendini. Samantha’nın yaşadığı acıyı izlerken parti filmleri kategorisine girecek bir yapıma dönüşmesini bekleseniz de olaylar öyle gelişmez. Ablasının düğünü, sevimsiz büyük annesi onu çıldırtmak üzeredir.

9. Scott Pilgrim vs. the World / Scott Pilgrim Dünyaya Karşı

Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

Klasik bir dizi havasında bir yapıma geçtiğimiz sanacak olursak da içinde bizi bir fantastik filmler konusu bekler. Ana karakterimiz, 22 yaşında, müziğe ilgi duyan fakat daha önce hiç cinsel ilişki yaşamamış olan Scott Pilgrim. Bir gün bir kadına aşık olur. Olaylar ne yazık ki beklediği gibi ilerlemez. Aşık olduğu kadının 7 eski sevgilisi vardır. Asıl nokta bu sevgililerin hepsinin özel güçleri olmasıdır ve artık tek amaçları Scott’a karşı savaş açmaktır.

10. Cashback / Zamana Güzellik Kat

Cashback

Cashback

Yaşadığı acının çerisinde kaybolan Ben, güzel sanatlar okuyan, resimle ilgilenen bir öğrencidir. Bir türlü düzene sokamadığı uyku sorunu vardır. Sonunda bunla mücadele etmek yerine bunu bir avantaja çevirmek ister ve gece vardiyası olan bir markette işe başlar. Hem mutsuzluğunu unutturup hem de hayatını değiştiren bu iş aslında ona iyi gelmiştir. Farklı karakterleriyle birbirinden eğlenceli olan çalışma arkadaşları ve dünyalar güzeli Sharon, tüm sıkıntılarını ona unutturur. Böylelikle renkli bir dünyanın kapılarını açmış olur.

11. The Breakfast Club / Kahvaltı Kulübü

The Breakfast Club

The Breakfast Club

Amerika’da yaşayan 5 lise öğrencisinin aldıkları ceza ile tüm hayatları farklı bir soluk kazanacaktır. Birbirinden çok farklı karakterlere sahip olan bu 5 öğrenci tüm cumartesiyi bir kütüphanede geçireceklerdir. İşler asla kolay olmayacaktır.

12. Juno

Juno

Juno

Lise çağındaki Juno, kafası bir hayli karışık ve olabildiğince çılgın bir genç kız olmakla kalmaz, aynı zamanda çok uçarıdır. Bir erkekle, sadece bir maceraya atılmak için, yatar ve sonuçlarını asla hesap etmemiştir. Hamile kalabilme riski onu büyük bir korkunun içinde bırakır ve artık bu onun için zorlu bir sorun oluşturmuştur.

13. Easy A / Adı Çıkmış

Easy A

Easy A

Yayınlandığı yılın en iyi filmleri arasında yer alan bu yapım bir lise öyküsüdür. Kendi halinde olan ve hakkında asılsız dedikoduların tüm okula yayılmasıyla herkesin dilinde dolaşan Olive, güzel ve çekici bir kızdır. Tüm öğrenciler bekaretini kaybettiğini dile getirse de aslında bu hiç de gerçek değildir. Bu asılsız dedikodu onu okulun en popüleri yapar. Popüler liseli dizileri ile sıradan bir öykü bakımından benzerlik barındırsa da farklı karakterle renk kazanmış bir yapımdır.

14. Superbad / Çok Fena

Superbad

Superbad

İki liseli arkadaş vardır. Bu arkadaşlardan birisi ne kadar ürkek ise diğeri bir o kadar çapkın ve laf cambazıdır. Pek de sosyal olmayan bu ikili tüm hayatlarını birlikte geçiriyorlardır. Onları hiç beklemedikleri bir yol bekler. Çok yakında lise hayatlarının sonuna geleceklerdir.

15. Mean Girls / Kötü Kızlar

Mean Girls

Mean Girls

Babası zoolog olduğu için hayatta ilk öğrendiği şeyin doğada kim güçlüyse o kazanır ilkesi olan Cady’i farklı bir serüven bekler. Her zaman işine yaramayan bu ilkeyi aşık olduğu lise arkadaşıyla karşılaştığında da bir yana bırakmak zorunda kalacaktır. Aşık olduğu erkek ise lisenin en popüler kızının erkek arkadaşıdır.

Dünya’nın En İyi 20 Filmi Nedir? – Video

En unutmadığının gençlik öykünüz nedir? Senin için derlediğimiz tüm zamanların en iyi gençlik filmleri arasında en çok hangisi sana kendini hatırlatıyor? Yanıtlarını ve kafana takılanları yorum kısmında bile paylaşabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg