• 143.256
Anasayfa
Yaşam Manipülasyon Nedir? En Etkili Manipülasyon Örnekleri

Manipülasyon Nedir? En Etkili Manipülasyon Örnekleri

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Manipülasyon Nedir? En Etkili Manipülasyon Örnekleri

Manipülasyon ne demek? İş hayatı manipülasyon teknikleri nelerdir? Duygusal manipülasyon nasıl yapılır? Manipülasyon kitap önerileri neler? Manipülasyon teknikleri nasıl uygulanır? Senin de hem iş hem özel hayatında kullanabileceğin bu etkili manipülasyon teknikleri sayesinde istediklerini elde etmen artık çok daha kolay olacak!

Manipülasyon Ne Hissettirir?

Manipülasyon Ne Hissettirir?

Manipülasyon Ne Hissettirir?

İnsanın tabiatı gereği dıştan gelen görüşlerden etkilenmesi, yönlendirilmesi oldukça kolay. Hiçbirimiz bunu kendimiz için kabul etmesek ve ‘’Yok artık’’ desek de aslında hepimizi etkilemenin basit ipuçları var. Kabul edelim her zaman duygu dünyamızı biz yönetmiyoruz ve zincirler bazen karşımızdakinin elinde olabiliyor. Sınırı aşılmaması gereken bu hakimiyet duygusu aslında manipülasyonun bir diğer ifadesi.

Peki manipülasyonun ne olduğunu, kimlere uygulanabileceğini ve tekniklerini biliyor muyuz? Türkçeye çevirdiğimiz zaman“yönlendirme” şeklinde karşılık bulan bu sözcüğün altında aslında birtakım gizli güçler yer alıyor diyebiliriz. Psikolojik bakımdan değerlendirdiğimizde gün için herkesin  birbirine uyguladığı ancak bilinçli kullanıldığında tam ikna büyüsü etkisi oluşturan bu teknikleri birlikte keşfedeceğiz.

Her ne kadar detaylarından bahsedecek olsak da bu teknikleri kullananların sınırını ve amacını iyi bilmesi gerekir. Çünkü kişi ne kadar yakın olursa olsun bir başkası tarafından yönlendirildiğini hissettiğinde şüphesiz oldukça kötü hissedecektir. Bu nedenle manipülasyon nedir öğrenmek kadar, dikkatli de olmak gerekir. Kişinin kendisinin manipüle edildiğini düşünmesi onda güvensizlik duygusu oluşturacak, kendini duygusal ve zeka açılarından yetersiz hissetmesine neden olacaktır.

Psikolojik Manipülasyon Yöntemleri

Çoğu zaman gün içinde birbirimizi manipüle eder ve karşılıklı olarak bunu fark etmeyiz. Ancak incelikli ve zekice bir manipülasyonun en önemli özelliği karşındaki kişiye bunu hissettirmemektir. İnanması güç gelse de bazı insanları oldukça nazik ve ince ruhlu sansak da aslında tam bir zorba olabilir ve bizi diledikleri gibi yönlendiriyor olabilirler. Gelelim kişisel gelişim için önemli bir bilgi olan bu yönlendirme tekniklerine.

Manipülasyon İçin Yalan

Hedefine aldığı kişiyi yalanlarla kandıran ve onlardan çıkar sağlayan kişiye aslında ‘’dolandırıcı’’ diyoruz. Bu kişiler gerçekte olan her olay ve durumu çarpıtıp karşısındakine gerçekçi bir şekilde aktarır ve kurduğu olay örgüsünün kusursuzluğundan dolayı yalanı anlamak mümkün değildir. Yeni bir kurmak isteyen ya da evlenmek isteyenlerin bu gibi hilelere başvurmasının sonucu tam bir facia olacaktır.

Birinin seni bu şekilde manipüle ettiğini anlamak için öncelikle olaylar arasındaki tutarsızlıklar yakalanmalıdır. İnsan için güvensiz yaşamak zordur ve çevresine güvenmek ister. Ancak birini yeterince tanıdığından asla emin olamayacağını unutmamalısın. Mağdur konumuna düşmemek adına kişisel sırlarını ya da parayla ilgili konuları birinden kesinlikle emin olmadan açmamalısın.

Manipülasyon için Duyguları Kullanmak

Duyguları bir araç gibi kullanmak, en sinsi manipülasyon teknikleri arasındadır. Manipüle edilen kişi için bu sürecin sonu çok ağır olacaktır. Duyguları nedeniyle tehdide, baskıya ve kısıtlamaya maruz kalan kişi, koşulsuz teslimiyet halindedir. Psikolojik sorunları olan kişiler bu yöntemle kontrol edilmeye meyillidir. Usta manipülatörler de ruhsal hastalıklar için belirtiler gösteren kişileri bu şekilde kullanmaya çalışır.

Kişilerin zaafı olan, tahammülü olmayan ve asla hayır diyemediği durumlar bulunur, bu durum hepimiz için geçerlidir. Ancak bunların başkası tarafından kullanılması halinde çaresizleşir ve hassasiyetimize yenik düşüp zayıflaşırız.

Manipülasyon için Aşağılama ve Tahrik

Kitlesel olarak ilgilenilen siyaset, spor gibi dallarda genelde karşıt fikri olan taraflar birbirini kışkırtmak için aşağılamaya, küçümsemeye başvurur. Provokasyon ve küçük görme karşı tarafı toplumun önünde yanlış hareketlerde bulunmaya iter.  Özellikle kendinden emin olmayan kimselere uygulanan bu teknik, belki de en sık karşılaştığımız manipüle etme şeklidir.

Öncelikle böyle bir manipülasyonla karşı karşıya olduğunu düşünen kişinin hareketlerinin neye mal olacağını düşünmesi lazım. Bu davranışla karşılaşan kişinin mantıksız davranışların sonucunun kendi aleyhine olacağını unutmaması gerekir.

Manipülasyon için Yanıltma

Elbette insanlar olara hepimizin zaafları var ancak eksiklerimizi gören kişilerin üzerimizdeki etkisi zaaflarımızdan da büyük. Bağımlılıklarımız, hırslarımız ve tutkularımız ya da karşı koyamadığımız her neyse, manipülatör kişi bunu gördüğünde alarma geçer. Kişiyi vaatlerle yanlış yöne yönlendirir ve ona yalan bir motivasyon sağlar.

Bu gibi hırslar konusunda körüklendiğimiz zaman hırsımızın bize ne getireceğini düşünmek gerekiyor. Gerçekten istediğimiz şeylerin bizim için doğru olup olmadığını ve bize ne katacağını değerlendirmemiz şart.

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon için Beyin Yıkama

Hayatımızdaki yönlendirmelerin içerisinde yine sık görülenlerden biri de beyin yıkamadır. Bir şey bize birden çok kez söylendiğinde ya da gizli gizli sürekli gözümüzün önünde tutulduğunda aslında onun gerçek ve gerekli olduğunu düşünmeye başlarız. Bu teknik en çok marketler ve reklamcılar tarafından pazarlama yöntemleri olarak kullanılmakta, satılmak istenen ürünler sürekli karşımıza bir şekilde çıkmakta ve ona ihtiyacımız olduğuna inanmamız beklenmektedir. Elbette süreç sürekli aynı ürünü gizliden bize sunan ve sonunda ona ihtiyacımız olduğunu düşündüren marketlerin başarısıyla sonuçlanır.

Karşımıza bir şey ne kadar sık çıkarsa çıksın mantığımızı dinlemeden ikna olmamaya ve sezgisel hareket etmemeye çalışmamız gerekiyor. Özellikle altında bilgiyle desteklenmeyen ve mantıklı bir nedeni olmayan hiçbir yoldan ilerlememek gerekiyor.

Manipülasyon için Duygusal Şiddet

Biz duygusal varlıklar yani insanlar için çoğu hareketimizin tek nedeni öyle hissediyor olmamız. Ancak durumun böyle olması bazılarının duygularımız üzerinden bizi yönetmesini kolaylaştırıyor. Psikolojide aşırı hassasiyet manipüle etmeye en müsait insanların dikkat çeken özelliklerinin başında geliyor. Bu insanlara sözlü şiddette bulunmak, onları küçümsemek ve ezmek, dilenilen şekilde yönetilmelerini sağlıyor.

Kişinin duygusallığı nedeniyle şiddet ve ezmeyle karşı karşıya olduğunu düşünmesi halinde öncelikle kendinin değerinin farkına varması gerekiyor. Kendini sevmek ve gereğinden fazla verici olmadığından emin olmak, ilişkinin yükünü sırtlanmamak bu tarz manipülatörleri uzak tutmanın en etkili yoludur.

Manipülasyon için Mahrum Etme

İnsanların kendisine itaat etmesini ve hatta kölesi olmasını isteyenler, onları önce kolay bulunamayan bir şeye alıştırır ve sonrasında onları bundan mahrum bırakarak istediklerini yaptırırlar. Bunu gizliden gizliye bazen patronların çalışanlarına yaptıkları görülmektedir. Düşük maaşla çalışan birine ödül ikramiyesi verildiğini ve sonraki tüm aylarda para üzerinden patronun bu çalışanına baskı uyguladığını düşün.  Aslında ne kadar sık maruz kalıyoruz manipülasyona değil mi?

Yalnızca maddi olarak değil, zihinsel olarak kendini özgür hissetmek, hiçbir şeye bağlı olmadığını, hiçbir şey için zorunluluğun olmadığını ve daima başka seçenekler olduğunu bilmek, bu manipülasyonu savuşturmanın sırrıdır.

Manipülasyon için Övgüler

Egomuzun okşanmasına kabul edelim ki  hepimiz bayılıyoruz. Gelen övgüler mantık süzgecimizden geçmeksizin direkt kıymetli egomuzu okşuyor. Ancak kendimizi, iyi ve kötü yanlarımızın gerçek boyutunu bilmediğimizde övgülere zaaf geliştiriyoruz. Bu açığımızı bulanlar ise övgüyü araç olarak kullanarak bizi yönlendirebiliyor.

  • Egoyla başa çıkmayı bilmek, birinin övgüsüne ihtiyaç duymadan da kendini saygıdeğer görmek gerekiyor.

10 Adımda Manipülasyon Öğrenin – Video

Sence sen gün içinde manipülasyon teknikleri mağduru oluyor musun? Fikirlerini ve sorularını bizimle yorumlar olarak paylaşmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg