• 157.311
Anasayfa
Yaşam Evde Karantinada Yapılacak 10 Aktivite

Evde Karantinada Yapılacak 10 Aktivite

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
Evde Karantinada Yapılacak 10 Aktivite

Covid-19 süreci hepimiz için biraz sancılı bir süreç. Bu zorlu zamanlarda olabildiğince kötü düşünceleri kafamızdan çıkartmalıyız. Ama bütün gün evde ne yapacaksınız? Akşama kadar evdesiniz, evde neler yapabilirsiniz? Evde vakit nasıl geçirilir? Evde vakit nasıl değerlendirilir? Karantinada evde yapabileceğiniz, evde bütün günü değerli geçirebileceğiniz aktiviteleri bir araya getirdik. Gününüz mutlu ve sağlıklı geçsin.

Evde Yapılacak Aktiviteler Neler?

Evde Yapılacak Aktiviteler Neler?

Evde Yapılacak Aktiviteler Neler?

Bu sıkıntılı süreçte bir yere gidemiyoruz. Evden çıkmanın riskli olduğu bu günlerde evde kalarak kafa dinlemek, vakit geçirmek biraz zor olsa gerek. Hele ki dışarıda vakit geçirmeye alışkın olan, çalışan, arkadaşlarıyla sı takılan biriyseniz karantina günlükleri sizin için zor olacaktır. Ama merak etmeyin bu süreci keyifli hale getirmeyi öğreniyorsunuz ve gün geçtikçe evde kalmanın ne kadar sağlıklı ve aslında ne kadar huzur verici olduğu anlayacaksınız.

Evde yapılacak aktivitelere size kitap okuyun, yapboz yapın demeyeceğim. Tabii ki kitap okumak en huzur verici bir etkinlik, kafa dinlemek için harika bir çözüm! Ama bir yere kadar değil mi?
Evde kal diyoruz ve tek başına yada ailenizle birlikte yapabileceklerinize bakalım.

1- Online Müze Gezin

Evet evet yanlış duymadınız. Günümüz teknolojisi online olarak bize pek çok hizmet almamıza imkan sunuyor.Bunlardan bir tanesi de gün geçtikçe yaygınlaşan sanal müze turları. İşin komiği hiçbir masrafı yok, oturduğunuz yerden geziyorsunuz ve bilgi sahibi oluyorsunuz. Herhangi bir üyelik yada ödeme gereği de bulunmuyor.

2- Yoga – Meditasyon Yapın

Kendinize zaman ayırın! Buna ihtiyacınız yok mu? Psikolojik olarak yıprandığımız bu süreçte toparlanmanız lazım. meditasyon yaparak, hem zihninizi hemde vücudunuzu dinlendirin. Nasıl yapacağınızı bilmiyor iseniz, bizi takip etmeye devam edin.

3- Online Kurslara Başlayın

Sizinde biran durup dururken hobi edinme isteği içine yer etmiyor mu? Mesela ne bilim, işte zaman olsa ingilizce kursuna gideceğim, ne bilim matematik, muhasebe öğreneceğim gibi.. Tabi bunlar basit klasik ilk aklıma gelen örnekler.

Her şey olabilir, yemek yapmayı öğrenmek için mutfak kursu, örgü örmek için el işi kursu tarzı zihninizi dağıtacak kurslardan bahsediyorum.

İşte tam zamanı! Evdesin, evde sağlık var, evde kal diyoruz. Sende zamanını değerlendirmek için online kurslar ile hem yeni bir hobi edinmiş olursun, hem zamanını değerli geçirmiş. Emin olun size terapi gibi gelecek.

Karantinada yapılacaklar

Karantinada yapılacaklar neler?

4- Spor yapın

Spor yapmak için illa ki spor salonuna gitmene gerek var mı? Bence yok. Hatta evde spor aletleri olmasına bile gerek yok. Evde istediğin salaş rahat kıyafetler giyin. Spor ayakkabı giymenize gerek yok. Yere bir havlu serin.

Nasıl yada nereden başlayacağınızı bilmiyor iseniz size yazı içerisine bir kaç link bırakacağım onlara tıklayabilirsiniz. Yada internetten videolar izleyerek yapabilirsiniz. Unutmayın ‘Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.’ Evde kalmanın en etkili aktivite olabilir spor yapmak yani bence öyle. Vücudu dinç tutmak lazım, öyle ise sen ne düşünüyorsunuz?

Evde Yapabileceğiniz 7 Hızlı Basen Eritme Hareketi

5- Gardırop Temizliği

Evde kalmayı keyifli hale getireceğin bir diğer aktivite ise gardırobunu düzenlemek. Ama benim tavsiyem üstten değilde, ilk önce yık o dolabı. Baştan gruplayarak yerleştir. Renklere göre ayır. Nasıl bir terapi var ya anlatamam. Yaşayan bilir.

Hep gözünüz korkmuştur dimi dağınık bir giysi dolabını toplamaktan. Her yeni birde sonra yaparım, birazdan yaparım, yarın yaparım gibi ertelemeler ile bir süre dağınık kalır o dolap. Ama başladığın zaman terapi gibi gelir. Hele sonuç düzen olunca, temiz bitince ohh çekersin.

6- Kişisel Bakım Zamanı

Malum şuan tüm kuaför ve güzellik salonları kapalı. Ve bir çoğumuz başının çaresine bakmaya başladı bile. Bakım zamanı ayırın kendinize, maske yapın, makyaj yapın, vücudunuzu nemlendirin. Ne bilim saç bakımı yapın, yüzünüze çeşitli maskeler uygulayın. Sonuçta vakit geçecek ve kendinizi güzel ve iyi hissedeceksiniz.

Nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyor iseniz, size küçük bir tarif bıraktım. Aşıdaki ki yazıya geçtiğiniz zaman evde doğal peeling, maske yapmasını öğreneceksiniz. Sonucuna inanamayacaksınız.

Cilt Temizlemek için Doğal Yöntemler | Evde Cilt Temizleme

7- Eşyalarınızı Tamir Edin

Uzun zamandır tamir edilmesini bekleyen bir eşyanız mutlaka vardır. Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız yoksa bu tamir işleminizi siz gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten yardım alarak tamir işlemini tamamlayabilirsiniz. Musluk mu damlatıyor? Dolap kapağı mı gıcırdıyor? Yapışması gereken bir parça mı var? Boş vakit değerlendirmenin tamda zamanı.

Emin ol tamir ettikten sonra becerinin farkına varacaksın ve tamir ettiğin parçalara bakıp güleceksin. Bununla da kalmayıp ‘benden kaçar mı, nasıl tamir ettim ama seni’ gibi komik cümleler kurarken bulacaksın kendini.

8- Evin Şeklini Değiştirin

Eve kalan herkes bunu yapıştır. Tam bir terapidir ev eşyalarının yerini değiştirmek. İşlem sonucunda evin ne kadar büyük olduğu kanıtına varıyorsunuz yada ev eşyalarınızın ne kadar güzel olduğunu bir kez daha kendinize hatırlatıyorsunuz.

Dolaba kaldırdığınız aksesuarlarınız var ise küçük dokunuşlar ile meydana çıkartabilirsiniz. Eve aynı eşyaları görerek sıkılma oranınızı azaltmış olursunuz hemde vakit dolu geçer.

9- Kitap Okuyun, Film İzleyin

Bunlar bir öneri olamayacak muhtemel günün 10 saati en az bu durumla geçiyor ama yapılacak en iyi 2 aktivite olsa gerek. Kafa dağıtmak, kültürü arttırmak adına en iyi zaman geçirme aracı bunlar. Ama belki bir sonraki yazıda okunması gereken kitap yada izlenmesi gereken film isimlerini paylaşırız. Böylece sana faydamız dokunmuş olur. Sende bize önerdiğin kitap ve filmleri yorum kısma yazarak paylaşabilirsin.

Karantinada neler yapılır?

Karantinada neler yapılır?

10- Ailenle Birlikte Karantinadaysan

Kalabalık bir şekilde karantina isen zaten sıkılmazsın ki? Hep tek başına yapabileceğin aktivitelerden bahsettik. Bu son madde dolu dolu olsun. Ailen ile yapabileceğin bir çok aktivite geliyor aklımıza, özellikle eğer evde yoksa grup oyunları sipariş etmeni tavsiye ederiz. Acayip eğlenceli oluyor.

Aileniz ile karantina iseniz, kitap okuma saati düzenlemek, film izlemek, evde ekmek yapmak, çeşitli yemeklerde yapmak, online oyunlar oynamak size çok eğlenceli gelecek. Puzzle yapın, pişti oynayın, sesiz sinema favorim. Eski albümleri kurcalayın, eski günleri hatırlamak, konuşmak size çok iyi gelecek. Albümleri düzenleyin, dizi izleyin, kitap okuyun.

Bizler öneride bulunuruz sizler uygulamak isterseniz yaparsanız. Gerisi size kalmış, bizim aklımıza gelen evde yapılabilecek karantina aktiviteleri bunlar. Tabi ki bunla sınırlı değil, tamamen hayal gücünüze ve yaratıcılığına kalmış. Tek başınıza da olsanız, ailenizle de olsanız vakit geçirmek istedikten sonra her şey güzel olur.

Adım Adım Evde Kolay ve Doğal Sabun Yapımı

Sen katantinada evde neler yapıyorsun? Bütün gününü nasıl geçiriyorsunuz? Sende bize evde yapabileceğimiz etkinliklerden bahset.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg