• 91.773
Anasayfa
Anne / Çocuk 20 Aylık Bebek Gelişimi, Beslenmesi ve Uykusu Nasıl Olmalıdır?

20 Aylık Bebek Gelişimi, Beslenmesi ve Uykusu Nasıl Olmalıdır?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
20 Aylık Bebek Gelişimi, Beslenmesi ve Uykusu Nasıl Olmalı?

20 aylık bebek gelişimi nasıl olmalıdır? 20 aylık bebek neler yapabilir? 20 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? 20 aylık bebek uyku düzeni nasıl olmalıdır? 20 aylık bebek hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? 20 aylık bebeklerin uyku ve beslenmesi hakkında her anne ve baba merak içinde olur. Yavaş yavaş büyüyüp değişen bebeğiniz yemek konusunda da huy değiştiriyor olabilir. Bebek gelişimi, uyku ve yemek düzeni hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımı okumaya devam etmelisiniz.

20 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

20 Aylık Bebek Gelişimi

20 Aylık Bebek Gelişimi

20 aylık olan bebeğiniz artık iki yaşı için son aylara girdi demektir. Her bebeğin gelişimi farklı olsa da bu belirttiğimiz veriler ortalama 20 aylık bebek boy ve kilo ölçüsüdür. Bu dönemde bebeğinizin boy ve kilosu hakkında bilgi vermeye çalışırsak eğer önümüze şöyle bir tablo çıkar;

Kız

20 aylık  bebek kilosu: 10,9 kg

20 aylık bebek boyu: 82,7 cm

Erkek

20 aylık  bebek kilosu: 11,50 kg

20 aylık bebek boyu: 84,2 cm

20 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

20 aylık bebeklerde yemek yeme sorunu oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bebeğiniz önceden yediklerini artık reddedebilir bu oldukça normal bir durumdur. Rengini, tadını, kokusunu  ve görüntüsünü beğenmediği bir yemek olursa reddedebilir. Israrcı olmadan farklı şekilde sunumlar yapıp vermeye çalışın. Yemesini istediğiniz yemeği siz de yiyin ki onun için rol  model olun.

20 aylık bebeklerin korkuları da gelişme göstermektedir. Size göre basit olan şeylerden bebeğiniz korkabilir. Bu bir kişi, doktor, hemşire ya da yüksek ses olabilir. Ona anlayış göstererek güven vermeniz gerekir. Korkularını basite almadan onun güvende olduğunu hissettirmeye çalışın.

20 aylık olan bebeğiniz sevgi göstermekten çok hoşlanır. Sizden ayrılmak istemeyebilir sürekli kucağınızda olmak ister. Bu döneminde geçici bir dönem olduğunu unutmayın ve bebeğinizi öpüp sarılmanın keyfine bakın.

 • 20 aylık olan bebeğiniz artık yemek yeme konusuna oldukça beceriklidir. Çatal ve kaşık kullanabilir, kendi yemeğini yiyebilir.
 • 20 aylık olan bazı bebekler merdivenlerden tek başına çıkabilir. Unutmayın ki çocuklar serbest bıraktığınız müddetçe gelişir.Kasları gelişir. Onların güvenliğini sağladıktan sonra denemesinden korkmayın.
 • 20 aylık bebeğiniz ev işlerinde sizi taklit edebilir. Toz bezi onların ilgi alanıdır ve sizin gibi toz almaya evi temizlemeye çalışır.
 • Yürümesi daha dengeli bir şekildedir. Koşabilir tek ayak üzerinde durabilir.
 • Oyun konusunda da artık daha gelişmiştir. Topunu size atarak oyuna eşlik edebilir.
 • Oyuncak küplerinden kule yapabilir.
 • Artık yavaş yavaş konuşabilir. Tek kelimeleri söyleyebilir.
 • Oyuncaklarını ve eşyalarını paylaşmaktan pek hoşlanmayabilir.
 • Eğer eline kağıt kalem verirseniz karalama yapabilir.
 • Basit cümleler kurabilir.
 • Elbiselerini çıkarabilir ve giyinebilir.
 • Yaşına uygun olan yap bozlardan oynayabilir eşleştirebilir.
20 Aylık Bebek Beslenmesi

20 Aylık Bebek Beslenmesi

20 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

20 aylık olan bebeğinizin oldukça enerjiye ihtiyacı vardır. Artık daha rahat yürüyebiliyor ve etrafa karşı daha duyarlı olmaya başladı. Bu yüzden bebeğinizin beslenmesi de iyi olmalıdır.

Bebeğinizin gün içinde;

 • Yeterli miktarda sebze meyve
 • Et, balık, yumurta ve tahıllı gıdalardan yemesi gerekir.

Bebeğin beslenme şekli değişebilir. 20 aylık dönemde bebekler daha önce belirttiğim gibi beslenmeyi ya da bazı yiyecekleri yemeyi reddedebilir. Bu durum sizi endişelendirmesin. Böyle bir durumda ona karşı nazik olup sabırlı olmanız gerekir. Yiyecek konusunda ısrarcı olmamalısınız. Farklı gıdalar ile bebeğinizi beslemeyi denemelisiniz. Bebeğinizin hala dişleri çıktığı için iştahsızlığının sebebi bu durumda olabilir.

20 Aylık Bebek Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bebeğiniz gün içinde artık 2 kez uyumak istemeyebilir. Uykusunu teke düşürebilir. Ya da gündüz hiç uyumayabilir. Bu durumda endişelenmeyin ve bebeğinizi başka bebeklerde kıyaslamayın. Eğer halsiz ve huysuz değilse uykusu ile ilgili bir sorun yok demektir. Bazı bebekler gece uykusunu daha çok sever ve ihtiyacı olan uykuyu gece uykusu ile tamamlar. 20 aylık bebeğin uyku düzeni gün de toplam 13-14 saat uyuyor olmalıdır.

20 Aylık Bebek Uyku Düzeni

20 Aylık Bebek Uyku Düzeni

20 Aylık Bebek Nelerden, Hangi Seslerden Korkar?

20 aylık bebeklerde korku görülmesi oldukça fazla rastlanan bir durumdur. Bazen düşüp kırılan bir bardağın sesinden korkarlar, bazen de başka bir bebeğin ağlama sesi onları korkutur.

Bebekler hangi seslerden korkar, çoğu yabacılardan, doktorlardan, bazı hayvanlardan, ani gürültüden, maskeli insanlardan, karanlıktan, korkabilirler. Daha ileri aylarda bebeklerde hayal güçlerinin gelişmesi ile birlikte hayali varlıklardan korkabilirler. Bunlar çoğu çocuğun korktuğu şeylerdir. Ancak bazen çocuklar çok farklı şeylerden de korkabilirler. Etrafta büyük olan eşyalar, süpürge makinesi gibi makinelerden korkabilirler.

20 Aylık Bebek Beslenme, Uyku, Aktivite Düzeni – Video

20 aylık bebeğinizin yapabildikleri nedir? Gelişim olarak ayına uygun ilerliyor mu? 20 aylık bebeğinizin gelişimi için neler yapıyorsunuz? 20 aylık bebeğin beslenmesinde neler bulunuyor? Beslenme programını nasıl uyguluyorsunuz? 20 aylık bebeği için neler yapabileceğini merak edip fikir sahibi olmak isteyen ebeveynler için bilgi ve tecrübelerinizi bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg