• 90.331
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar? Bebeklerde Ay Ay Görme Gelişimi!

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar? Bebeklerde Ay Ay Görme Gelişimi!

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Bebeklerde Göz Sağlığı | Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Yenidoğan bebekler ne zaman görür? Bebeklerin aylara göre göz gelişimi nasıldır? Bebeklerin görüp görmediği nasıl anlaşılır? Bebekler ne zaman net görür? Bebeklerin göz muayeneleri nasıl yapılır? Bebeklerde tedavi edilmesi gereken göz hastalıkları hangileridir? Bebeklerde göz kontrolleri ne zamanları zaman olmalıdır? Bebeklerde göz sağlığı ve bebeklerde göz gelişimi hakkında tüm bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Görür?

Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Görür?

Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Görür?

Bebekler yeni doğduklarında da görürler. Bu kulağa ilginç gelebilir ama hepimiz doğduğumuzda gözlerimizde miyopluk vardır. Bebeklerin görüş mesafesi ortalama 20- 30 cm’dir.

Bebekler ilk önce anne yüzünü tanırlar, çünkü görüş mesafesi tam olarak sizin onu kucağınıza aldığınızda ki yakınlık kadardır. Yüzünüzü daha çabuk tanır ve kucağınıza aldığınızda rahatlıkla sizi görür.

Bebekler 2 aylık olduğu zaman renkleri algılamaya ve fark etmeye başlar. Aslında işin gerçeği 2 ayı dolduktan sonra bebeklerde görme yetesi başlamaktadır. Ama yetişkin bireyler gibi renk görme seviyesine gelmesi 2 ya da 3 yaşına geldikleri zaman gerçekleşir.

Bebeklerin Ay Ay Göz Gelişimi

 • 2 aylık bebek, anne babaya tepki verir ve gülümseyeme başlar.
 • 3 aylık bebek, ellerini inceler, tanımaya çalışır.
 • 4 aylık bebek, cisimleri gözleriyle arar, algılamaya çalışır.
 • 6 aylık bebek, cisimleri elleri arasına alabilir.
 • 9 aylık bebek, cisimleri elleriyle kavrar ve düştüğü zaman kendisi alabilir.
 • 12 aylık bebek, karalama işlemleri, boyama yapabilir.
 • 18 aylık bebek, birçok oyuncağı üst üste koyabilir.
 • 3 yaşında bebek, kalemlerle çizgiler ve halkalar çizebilir ve renkleri tanıyabilir.
 • 4 yaşında bebek, kolayca çizgiler ile çöp adam şeklini çizebilir.

Bebeklerin Görüp Görmediği Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin Görüp Görmediği Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin Görüp Görmediği Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz büyükçe göz sağlığı için doktor kontrolleri olacaktır. Doktorunuz gerekli kontrol ve testleri yapacaktır ama aynı zamanda sizinde bebeğinizin tepkilerini izlemelisiniz. Bebeklerde görme gelişimi sorunu olur ise verdiği yada vermediği tepkilerden anlayabilirsiniz. Bu yüzden bebeğiniz için tetikte olmanız gerekir.

 • Parmağınızı bebeğinizin gözüne yaklaştırıp uzaklaştırın, parmağınız hareket ettiğinde bebeğiniz takip etmiyorsa göz doktoruna danışmalısınız.
 • Bebeğinizin bir gözü sabit, diğer gözü farklı yönlere bakıyor ise doktora başvurmalısınız.
 • Eğer bebeğiniz bir obje üzerinde odaklanmıyor ise dikkatli olmalısınız.
 • Bebeğinizin gözleri dairesel hareket şeklinde çeviriyorsa, göz sağlığından şüphe duymalısınız.

Bebeklerde Görülen Göz Hastalıkları Neler?

Bebeklerde göz sağlığı için sizinde bebeğinizi izliyor ve inceliyor olmanız gerekiyor. Evet bebeğinizi göz doktoruna götürüp kontrollerini yaptırmalısınız ama aynı zamanda da siz onun doktoru olmalısınız. Eğer bebeğinizin göz sağlığı için göz hastalıkları nelerdir diye araştırma yapıyorsanız, doğru yerdesiniz! Peki bebeklerde göz rahatsızları neler, sorusunun cevabı aşağıdadır.

 • Gözlerde kayma
 • Nistagmus yani istemsiz gözlerin ani sağa sola hareketleri
 • Enfeksiyon (kızarıklık, akıntı, kabarıklık)
 • Gözyaşı yolları tıkanıklığı olması (çapaklanma, sulanma)
 • Katarakt
 • Göz sulanması
 • Şaşılık (göz hizalarının bozuk olması)
 • Gözlerde tembellik (ambliyopi)
 • Prosis (göz kapağının kalmasını sağlayan kasların yeteri kadar çalışmaması)

Bebeklerin Aylara Göre Göz Gelişimi

Bebeklerin Aylara Göre Göz Gelişimi

Bebeklerin Aylara Göre Göz Gelişimi

Bebeklerde 1. Ay Göz Gelişimi

Yeni doğan bebeğin göz bebekleri küçük olduğu için ışığa karşı oldukça duyarlıdır. Sizi 20- 40 cm arası mesafede görebilir. Bebeklerin göz gelişimi ilk 2 hafta genişler. Sizinle göz teması kurması zordur. 1. ayından sonra sizinle göz göze gelebilir.

Bebeklerde 2. Ay Göz Gelişimi

Artık bebeğiniz sizi ve hareket eden nesneleri takip etmeye başlar. Gözleri tıpkı tüm vücudu gibi hızla gelişmeye devam ediyor. Bebeklerin ilk 2 aylarında göz koordinasyonunu sağlaması biraz zordur. Bazen bebeklerde göz kayması oluyor gibi görünebilir. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Bu oldukça normal bir durumdur. Bu durum sürekli oluyorsa doktora görünmekte fayda vardır.

Bebeklerde 3. Ay Göz Gelişimi

Bu ay bebeğinizin gözlerindeki gelişmeyi siz de fark edebilirsiniz. Hareket eden nesneleri takip edip nesneye doğru uzanmaya başlamış olmalıdır. Bu da demek oluyor ki bebeklerde el ve göz koordinasyonu gelişiyor. 3. ayından sonra resimli kitaplar hareket eden oyuncaklar kullanarak hem ilgisini çekebilir hem de hoşlanacağı bir şeyler yapmış olursunuz.

Bebeklerde 4. Ay Göz Gelişimi

Bebeklerin göz gelişimi 4 aylıktan sonra hızla gelişmektedir. 5.ayda görme merkezinde büyük gelişme olur. Daha keskin ve hızlı şekilde objeleri takip eder ve birden fazla farklı rengi ayırt edebilir. Bebeğiniz 4 aylıkken göz muayenesi olabilir. Doktor, bebekte olabilecek yakın uzak görme bozukluğu var ise anlayabilir. Bebeklerde astigmat olabilir ve 4. aylarında göz kontrolü yapıldığında anlaşılabilir.

Bebeklerde 5. Ay Göz Gelişimi

5. ay ile beraber bebeklerde derinlik algısı gelişir bunu sizde fark edeceksiniz. Nesnelerin uzak ya da yakın olduğunu fark edip vücudu ve gözleri bir koordinasyon içinde olacaktır. Renkleri görmesi bir yetişkin kadar olmasa da ayırt edebilecek durumda olurlar.

Bebeklerde 6. Ay Göz Gelişimi

Daha önceden gördüğü ve bildiği cisimlerin yarısını görse daha tamamını algılar ve cismi tanıyabilir. Bebeklerde görme oranı %10 düzeyinde olur.

Bebeklerde 7. Ay Göz Gelişimi

Bebeğinizin gelişimi gözle görülecek seviyeye geldiği aylar yedinci ayın başlangıcıyla yaşanır. El ve göz koordinasyonu artık işler ve hareketli döneme girer. Bebek emeklemeye başladığı bu aylarda gördüğü her cismi merak eder ve incelemeye çalışır. Bu süreçte çevresini tanımasına yardımcı olun ve sürekli onu izleyin.

Bebeklerde 8. Ay Göz Gelişimi

Bebeklerde göz rengi 8 ayda koyulaşmaya başlar. Her bebek renkli gözlü olarak doğar genelde mavi olur ama ilerleyen aylarda pigment koyulaşır ve kahverengiye dönmeye başlar. Bebeğin bu süreçte cisimleri tutmaya başlar, düşürdüğü zaman almaya çalışır.

Bebeklerde 9. Ay Göz Gelişimi

Gördüğü cisimlere tepki verir, renkleri algılar. Tanıdığı cisimleri ayırt etmeyi başarır. İzlediği çizgi filmlerini görsel hafızasında tutar ve aynı karakterleri açtığınız zaman tepi verir.

Bebeklerde 10. Ay Göz Gelişimi

Bebeğiniz artık 10 aylık olduğunda çevresindeki kişileri tanır. Daha uzak mesafe olan yani 3 metre ile 6 metre uzaklıktaki cisimleri rahatlıkla görmeye başlar.

Bebeklerde 18. Ay Göz Gelişimi

18 aylık bebek artık bir buçuk yaşındadır. Görselli kitaplar dikkatini çeker, resimleri olan kitaplar hoşuna gider. Resimleri tanır ve oyuncakların ayrıntılarını bilir.

Bebeklerde 24. Ay Göz Gelişimi

25 aylık bebek artık tam 2 yaşındadır. İki aylık bebek cisimlerin ve oyuncakların küçük ayrıntılarını görür ve tanır. Farklı noktaları ve aynı özelliklerini fark eder.

Bebeklerin Görüp Görmediği Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin Görüp Görmediği Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin Görüp Görmediği Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin ilk muayenesinde göz kontrolleri de yapılır. Bebekler miyop olarak doğdukları için görüp görmedikleri çok da anlaşılmaz. Doktorunuzun dediği gibi göz kontrollerine bebeğinizi götürün. Bazı durumlarda sizin de bebeğinizi takip ve kontrol etmeniz gerekir. Her konuda bebeğinize karşı bilinçli olmaya çalışın.

Bebeğinizin göz sağlığı konusunda dikkat etmeniz gerekler şunlardır;

 • Bir gözünde kayma yaşanıyorsa,
 • Tek bir nesneye karşı odaklanma sorunu yaşıyorsa,
 • Parmakları gözüne yakın olduğu zamanda parmaklarını takip edemiyorsa,
 • Gözlerinde dairesel olarak bir hareketlenme varsa, göz sağlığı açısından bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumlardan bir ya da bir kaçını yaşıyorsanız bebeğinizi doktor kontrolüne götürmelisiniz.

Bebekler Ne Zaman Net Görür?

Bebeklerin gözleri ilk aydan itibaren hızla gelişmeye başlar. Bebeğiniz iki göz bebeğini de cisimleri görmek için ortada buluşturmaya çalışabilir. Bu sayede ellerine de bakar. Bu durum normaldir. Renklere ilgi duymaya başlar. 4 – 5  aylık olan bebeğiniz nesnelerin büyüklük ve küçüklüklerini ayırt etmeye başlar. 6. aya girmiş olan bebeğiniz yere düşen bir nesneyi takip edebilir. Derinlik algısı oluştuğu için nesnenin yere düştüğünü fark eder.

Bebekler 8. aylarına girdiklerinde neredeyse bir yetişkin kadar görebilirler. Hala yakını daha iyi görse de tanıdığı yüzleri uzaktan da olsa fark eder. Bebeğiniz bir yaşına girdiğinde her şey yolunda gidiyorsa artık sizin kadar görüyor demektir. Yürümeye başlayan bebeğiniz artık istediği yere yönelir. Kısacası, bebekler doğduklarından itibaren görmeye başlasalar da net bir algı oluşması için belirli bir zamana ihtiyaçları vardır. Herhangi bir sorun yoksa bebekler 1 yaşına geldiklerinde net bir şekilde görmeye başlarlar.

Bebeklerde Göz Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Aklınızda bebeklerde görme bozukluğu nasıl anlaşılır diye soru varsa, bu yazımız sorularına cevap olacaktır. Bebeğinizde bu şikayetlere şahit olursanız çocuk göz doktoruna başvurmanızı tavsiye ederiz.

 • Bebeğinizin gözlerinde çapaklanma varsa,
 • Gözlerde sulanma yaşanıyorsa,
 • Gözleri sık sık kızarıyorsa,
 • Yakından televizyon izliyorsa,
 • Resim yaparken yakından çizmeye çalışıyorsa,
 • Gözlerinde kayma oluyorsa,

göz doktoruna gitmeniz iyi olacaktır.

Bebeklerin Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Bebeklerin Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Bebeklerin Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Bebeklerin göz muayeneleri 8 aşamalı olarak yapılır. Yenidoğan bebeklerin 4 hafta oldukları zaman göz kontrolü olmaları gerekir. Görme yetisinde sorun olup olmadığı belirlenir. Eğer bir göz sağlığı sorunu var ise doktor tarafından müdahale edilir.

Bebek 6 aylıkken ikinci göz muayenesi yapılmalıdır. Muayene özel işlemlerde yapılır. Amaç, göz hareketlerini incelemek ve gözlerde kayma olup olmadığını incelemektir. Damla damlatılarak da kontrol sağlanır ve iki göz arasında farklılık varsa tespit edilir.

Daha sonra bebekler 3 yaşına geldikten sonra yapılan testlere ek olarak görme oranının belirlenmesi ve 3 boyutlu görme yeteneğinin değerlendirilmesi yapılır.

Bebeklerde göz muayenesinin 8 aşaması:

 1. Işık reflkesi
 2. Kırmızı ışık yansıma testi
 3. Şaşılık testi
 4. Cisim takibi
 5. Görme testi
 6. Göz numarası ölçümü
 7. Gözün anatomik muayenesi
 8. Göz dibi muayenesi

Tedavi Edilmesi Gereken Göz Hastalıkları Neler?

Mutlaka erken teşhis ve tedavi edilmesi gereken hastalıklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Doğumsal glokomlar
 • Korneada olan hastalıklar
 • Şaşılık rahatsızlığı
 • Doğumsal kataraktlar
 • Gözyaşı tıkanıklığı
 • Doğumsal retina ve koroid hastalığı
 • Göz tümörleri

Bebeklerde Göz Kontrol Ne Zaman Yapılır?

Bebeklerde Göz Kontrol Ne Zaman Yapılır?

Bebeklerde Göz Kontrol Ne Zaman Yapılır?

Bebekler ilk doğduklarında göz muayeneleri olur. Bundan sonra yapılan rutin göz kontrolleri şu şekilde olmalıdır.

 • 6. ayda
 • 12. ayda
 • 18. ayda
 • 2 yaşında
 • 3 yaşında
 • Okul çağına gelen çocuklar içinde her yıl göz kontrolü yaptırılmalıdır.

Bebeklerde göz sağlığı konusuna ek olarak en sık yaşanan sorunlardan biri de bebekler doğduklarında itibaren kendi saçlarının, kirpik ve kaşlarının gözlerinin içine girmesidir. Gözlerini sıklıkla kaşıdıkları için gözlerine toz ve kıl benzeri şeyler çok fazla girer.

Bir anne olarak kendi tecrübelerimle de söyleyebilirim ki bebeklerin gözleri kendi kendini temizleyebiliyor. Müdahale etmek mikrop kapmasına neden olabilir. Eğer bir kaç günü geçen bir saç ya da kirpik benzeri bir madde girdiyse o zaman doktora götürüp doktorunuzun  çıkarmasını sağlamanız gerekir. Bebeklerin gözleri oldukça hassastır. Kendi gözyaşları ile temizlenir. Kızımın gözüne kendi saçının girmesi sonucu 3 gün bekledim çıkmayınca doktora götürdüm. Sorunsuz bir şekilde çıkartıldı. Ama anne sütü ile temizleneceği büyüklerimiz tarafından söylenir. Bu doktorların asla önermediği enfeksiyona sebep olan bir durumdur.

Yeni Doğan Bebekler Görür mü? – Video

Yenidoğan bebeğinizin göz muayenesinde neler yaşadınız? Bebeğinizin göz kontrollerini kendiniz de yapıyor musunuz? Görme sorunu olan bebeğinizi nasıl anladınız? Bebeğinizde yaşadığınız görme sorunları ile ilgili paylaşmak istediklerinizi bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg