• 139.385
Anasayfa
Anne / Çocuk Anne Karnında Bebek Hareketleri Hakkında Tüm Merak Edilenler

Anne Karnında Bebek Hareketleri Hakkında Tüm Merak Edilenler

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Anne Karnında Bebek Hareketleri Hakkında Tüm Merak Edilenler

Anne karnında bebeğin ne sıklıkla hareket etmesi gerekir? Anne karnında bebek hareketleri ne zaman hissedilir? Anne karnında bebek hareketleri nerede hissedilir? Sizin için bebeğin anne karnında hareketleri ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

Gebelik sırasında bizi heyecanlandıran büyük olaylardandır. Ne demek istiyor? Acaba ne yapıyor içeride? Bu soruları neredeyse buna her şahit olduğumuzda sorarız. Varlığını hissettirdiği bu davranışlar bizi oldukça mutlu eder.

Genellikle gebeliğin 16. ila 24. haftaları yavaş yavaş fark etmeye başlarız. Bazen bir tekme olup bazen bir çarpıntı ya da sallama olarak tanımlamak mümkün oluyor. Hamilelik sürecinde ilerleme oldukça bebeğinizden alacağınız bu tepkiler de farklılık gösterecektir. İlk dönemlerde ise hissedeceğiniz kadar güçlü değildir. Plasenta eğer rahmin ön kısmında yer alıyorsa bu tepkileri bastıracağından hissetmemeniz oldukça normaldir. Eğer ikinci ya da daha sonraki gebeliğinizdeyseniz, yani daha önce doğum yaptıysanız, bu tepkileri çok daha erken fark etme olasılığını bulunuyor.

Gebelikte Plasenta Previa Nedir? Durumu Nasıl Olmalıdır?

Anne Karnındaki Bebek Ne Sıklıkla Hareket Etmeli?

Anne Karnındaki Bebek Ne Sıklıkla Hareket Etmeli?

Anne Karnındaki Bebek Ne Sıklıkla Hareket Etmeli?

Bu konuda belirli bir normal sayı bulunuyor. Bu nedenle bilmeniz gereken bazı kalıp olacaktır. Gebeliğin 16. İla 24. haftası sonralarında gebeliğin 32. haftası gelene kadar bu tepkilerin artacağını, daha sonrasında ise doğum dönemine kadar da aynı kalacağını düşünmek yanlış olacaktır. Size şunlar ya da şunlar yaşanmamalı diyebileceğimiz tepkiler bulunmuyor fakat normal tepkileri ise bilmeniz gerekiyor. Anne karnında bebeğin hareketleri normal seyrinde ilerlemediğinde ya da tepkilerde aşırı düşüş gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Saat başı tepkiler 4 ve 100 arasında değişiklik gösterebilir. Bu yüzden normal olanı bilmeniz değişiklikleri kolaylıkla doktorunuza bildirmenizi sağlayacaktır.

Bu tepkiler genelde onların çevrede olan biteni hissettikleri anlamına gelir. Aşırı ses ya da ışık gibi durumlara maruz kaldığında bu tepkileri verebilir. Bunun yanında güçlü gıdalara da benzer tepkiler gösterdikleri bilinir. Eğer sizi esnetecek sporlarla ilgileniyorsanız minik yavrunun daha sessiz olduğunu fark edeceksiniz. Egzersiz yaptığında kalp atış hızında farklılık, soluk alıp vermenizde değişme fizyolojik anlamda gevşeme işaretleri içerir. Bu da sonuç olarak fetal kalp hızlarınızı düşürür ve bebeğinizin daha çok sakinleşmesine neden olur.

Ortalama olarak fark edebileceğiniz tekme sayısı gün içerisinde 15 ile 20 arasında değişim gösterir. Bu yalnızca mesaneyi baskılamak anlamında değildir, tüm tepkileri kapsar. Bazıları tüm gün uyanık kaldığından daha hareketli görünse de diğerleri uykularında da hareket etmeye devam ederler. Ortalama olarak gün içerisinde 17 saat kadar uyku ve dinleme kısmına geçtikleri bilinir. Eğer siz de hareket halindeyseniz bu tepkileri fark etmeniz mümkün olmayabilir.

Hamilelikte Bebeği Hissetmek – Video

Anne Karnında Bebek Hareketleri Önemli mi?

Anne Karnında Bebek Hareketleri Önemli mi?

Anne Karnında Bebek Hareketleri Önemli mi?

Fetal azalmalar bazı rahatsızlıklara haberci olabileceği gibi farklı nedenlere dayalı da olabilmektedir. Ölü doğum yapan kadınların 3’te 2’si tepkilerin önceden yavaşlamaya başladığını fark ettiklerini söylemektedir. Bu nedenle bu gibi durumlarla karşı karşıya geldiğiniz anda durumu doktorunuza mutlaka bildirmeniz gerekiyor. Ölü doğum yapan kadınların yarısından fazlası bebeğin anne karnında hareketleri biçiminde bir farklılık söz konusu olduğunu söylemiştir.

Gebeyim Ama Bebeğim Neden Hareket Etmiyor? – Video

Bebeğin Hareketleri Azalırsa Ne Yapılmalı?

Bebeğin Hareketleri Azalırsa Ne Yapılmalı?

Bebeğin Hareketleri Azalırsa Ne Yapılmalı?

Tepkimelerin yavaşladığını ya da durduğunu fark ettiğinizde hemen doğumunuzla ilgilenen uzmanınıza ulaşın ve durumu bildirin. Kalp atışını kendiniz ölçmeye çalışmayın ve bu işi doktorunuza ya da ebenize bırakın. Kendi ölçümlerinizde en ufak atış fark etseniz bile bu ne yazık ki herhangi bir anlam içermeyebilir.  Bu nedenden dolayı olabildiğince hızlı bir şekilde uzmanınıza danışınız.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Hakkında Tüm Merak Edilenler

Anne Karnında Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Sayılmalı?

Anne Karnında Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Sayılmalı?

Anne Karnında Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Sayılmalı?

Tekme biçimlerinin normal diye tanımlanabilecek bir modeli bulunmamaktadır. Bu tamamen gelişimine bağlıdır ve büyüdükçe farklılaşır. Fakat yine de bir süre hiç tepki almazsanız endişelenmeniz oldukça normal olacaktır.

İşte tekmeleri mutlaka izlemenizi ve saymanızı gerektirecek durumlar:

  • Yaklaşık 2 saat boyunca tepki sayısının 10’un altında kalması
  • Aşırı gürültü ya da fazla ışık gibi durumlarda karnınıza dokunarak yaptığınız kontrolde bir şey hissetmemeniz
  • Ardışık iki gün boyunca tepkilerde düşüş olduğunu fark etmeniz

Eğer düşüş fark ettiyseniz mutlaka bir sonraki saate kadar gözlemleyin. Çeşitli atıştırmalıklar tükettikten sonra ayaklarını havaya kaldırın. Besinlerin içerisinde bulunan şeker ve yağ yavrunuzun uyanmasını sağlayacak. Bu durum da bir sonraki iki saat içerisinde en az 10 tepki almanızı sağlayacaktır. Bu tepkilerin arasında pokes, sersemlik, tekme ve hıçkırık yer alır. Eğer bu iki saatlik zaman diliminde de tepkilerde artış olmazsa mutlaka zaman kaybetmeden uzmanınıza görününüz.

Bu düşüşler hamilelikte beslenme eksikliği ya da oksijen kaybı nedeniyle de olabilmektedir. Bu da uzmanınız tarafından yapılacak bazı testlerin sonucunda anlaşılabilecektir. Ultrason ile de bakılmasının yanında bazı maternal değerlendirmeler yapılacaktır. Ciddi problemlerin varlığı durumlarında erken doğum gereksinimi doğabilir. Bu durum uzmanınız tarafından size aktarılır ve farklı sorunları önlemek amacıyla nasıl bir yol izleyeceğinizi anlatır.

Özellikle 36. hafta ve sonrasında gerekli alan bulunmayacağından tepkilerde azalma yaşanacağı düşüncesini oluşturmayın. Yine gün boyunca sürekli tepki hissedeceksiniz. Hatta bu dönemlerde bebeğin anne karnında duruşu yardımıyla çeşitli vücut hatlarını da takip edebilirsiniz.

Anne Karnında Bebeğin Gelişimi Nasıl Oluyor? – Video

Siz bu tepkilerle karşılaşınca neler yapıyorsunuz? Sizi de heyecanlandırıyor mu? Sizin için hazırladığımı ve anne karnında bebeğin hareketleri ile ilgi tüm bilgileri içeren bu yazımız hakkında sorularınızı yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg