• 229.936
Anasayfa
Anne / Çocuk Preiva Durumu Nasıl Olmalıdır? Rahim Ağzına Yakın Olmasının Zararları Nelerdir?

Preiva Durumu Nasıl Olmalıdır? Rahim Ağzına Yakın Olmasının Zararları Nelerdir?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Gebelikte Plasenta Previa Nedir? Durumu Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Plasentanın (Bebeğin Eşi) durumu nasıl olmalıdır? Rahime yakın olması ne tür tehlikeleri beraberinde getirir? Plasenta previa kimlerde görülür? Bebeğin eşinin aşağıda olduğu zaman nasıl belirtiler gösterir? Plasenta’nın aşağıda olması durumunda bebeğe zararı var mıdır? Plasentanın sağlığını olumsuz etkileyen etmenler nelerdir? Bu konu ile ilgili sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırladım. Kendimde bu durumu  yaşayan bir gebe olarak tecrübemi yazımın sonunda sizlerle paylaştım.

Gebelikte Bebeğin Eşi Plasentanın Durumu Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Bebeğin Eşi Plasentanın Durumu Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Bebeğin Eşi Plasentanın Durumu Nasıl Olmalıdır?

Rahime Yakın Olmasının Zararları  Nelerdir? Gebelikte plasentanın sağlığı anne ve bebeğinde gelişimi sağlıklı bir gebelik geçirmesi için çok önemlidir. Spermin yumurtayı döllemesi ile birlikte başlayan gebelik süreci 3 haftalık olan embriyonun rahim duvarına tutunarak gelişmesiyle başlar. Gebeliğin ilk haftalarından beri gelişmeye başlayan plasenta (bebeğin eşi) genellikle rahimin üst tarafına tutunur ve orada gelişir. Fakat çeşitli sebeplerle bazen plasenta doğuma yakın bebeğin doğum kanalına girmesi gereken yere  doğru inerek rahim ağzını tamamen veya kısmen kapatır. Bu duruma plasenta previa  denir.

Gebeliğin ilk aylarında da rahimin alt tarafında görülebilir. Böyle bir durumda genellikle gebeliğin ilerleyen haftalarında rahimin genişlemesiyle plasenta da hareket ederek yukarı çıkabilir. Bu yüzden plasenta previa durumundan bahsedebilmek için gebeliğin 25.haftasının geçilmesi gerekir. Plasentanın yeri ultrasonla takip edilir. Plasentanın yeri ve durumunun tespiti için gebeliğin 18. ile 20. haftaları en doğru zamandır.

Plasentanın Rahim Ağzına Yakın Olması

Plasentanın Rahim Ağzına Yakın Olması

Plasentanın Rahim Ağzına Yakın Olması

Plasentanın rahim ağzına yakın yerleşmesi durumuna Plasenta Previa denir. Eğer plasenta rahim ağzını tamamen kapatıyorsa total kısmi olarak kapattıysa parsiyel; plasenta rahim ağzını kapatmıyor ama rahim ağzına yakınsa Marjinal Plasenta Preavia denir.

Plasenta Previa Kimlerde Görülür?

Plasenta Previa çok düşük yapan yapan ya da çok sayıda doğum yapmış olanlarda, çoğul gebelik durumlarında, 35  yaş üstü gebelerde, rahim anomalili olan anne adaylarında, rahim ameliyatı geçirmiş rahiminde miyom ve kistlerin olduğu gebelerde ve sigara kullananlarda daha fazla görülür.

Plasentanın Sağlığını Olumsuz Etki Eden Durumlar

Plasentanın Sağlığını Olumsuz Etki Eden Durumlar

Plasentanın Sağlığını Olumsuz Etki Eden Durumlar

 • Gebelik Yaşı; Plasenta ile ilgili yaşanan sorunlar genellikle yaşı ilerlemiş gebelerde daha sık görülür.
 • Yüksek Tansiyon; Anne adayının tansiyon rahatsızlığının olması plasentayı etkileyebilir.
 • Çoğul Gebelikler; Eğer karnında birden çok bebek taşıyorsan plasenta ile ilgili sorun yaşama olasılığı daha yüksektir.
 • Amniyon Kesesinin Erken Yırtılması; Amniyon kesesi doğum başlamadan yırtılırsa plasentada sorun olabilir.
 • Rahim Ameliyatı; Daha önce sezaryen doğum ve ya miyom ile ilgili ameliyat yapıldıysa plasentada sorun çıkması yüksek ihtimaldir.
 • Önceden Yaşanan Plasenta Problemi; Eğer bir gebelikte plasenta sorunu yaşandıysa daha sonraki gebeliklerde de plasenta sorunu yaşanması olasıdır.
 • Madde Bağımlılığı; Hamilelikte kullanılan sigara,hap ve kokain gibi zararlı maddeler plasentanın da sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Plasenta da Sorun Olduğunun Belirtileri Nelerdir?

 • Vajinal Kanama
 • Şiddetli sırt ağrısı
 • Karın Ağrısı
 • Düşme ve herhangi bir kaza geçirerek karına darbe almak
 • Ani rahim kasılmaları

Eğer bu durumlardan herhangi birini  yaşarsanız hemen doktorunuza görünmeniz gerekir.

Bebeğin Eşi (Plasenta ) Doğumdan Önce Yer Değiştirir mi?

Bebeğin Eşi (Plasenta ) Doğumdan Önce Yer Değiştirir mi?

Bebeğin Eşi (Plasenta ) Doğumdan Önce Yer Değiştirir mi?

Bazı durumlarda plasenta doğumdan önce yer değiştirebilir.Hafif yukarı doğru ilerleyebilir.Eğer plasentanın önde olduğu durumlarda genellikle hekim ultrason takibiyle yerini tespit eder. Eğer anne adayının rahim ağzı kısa ise erken doğum riski olabilir. Yani bu riskten söz etmemek için rahim ağzının 3 cm’ den uzun olması gerekir. Gebelikte belirlenen aktivite kısıtlamaları ve istirahat gibi önlemler ile normal doğum yapılabilir.

Plasenta’nin Aşağıda Olması Nasıl Tehlikelere Yol Açar?

Plasenta’nin gebelik boyunca olması gereken yerden farklı bir yerden olması bazen hiç bir sorun teşkil etmez. Fakat bebeğin eşinin önde olması doğum açısından tehlike oluşturabilir. plasenta hafif alt yerleşimli ise bu doğum için büyük bir sorun arz etmez. Bu yüzden Plasenta’nin alt bölgede olmasından ziyade nerede olduğu çok daha önemlidir.Böyle bir durumda anne adayına eş ile cinsel birliktelik yasağı doktor tavsiyesiyle önerilir. Çünkü plasentanin kanaması durumunda bebeğin hayati riski oluşabilir. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için doğuma kadar birliktelik yasağı konulabilir.

Plasenta Durumunu Yaşayan Anne Hikayesi

Plasenta Durumunu Yaşayan Anne Hikayesi

Plasenta Durumunu Yaşayan Anne Hikayesi

Sizlerle yaşadığım gebelik deneyimimi kısaca paylaşmam gerekirse şöyle anlatmak isterim. İlk gebeliğimde hiçbir sorun yaşamadan 33. haftama kadar geldim. Bu haftadan sonra Plasenta alt segmente uzanıyor sorunu ile karşı karşıya kaldım. Herhangi bir kanama ya da rahatsızlık geçirmesem de her hafta  ultrason muayenesi ile bu ölçümler yapıldı. Yukarı ne kadar çıktığı hakkında gözlemler yapılıyor. Bu durum bebeğin sağlığı ve doğum şeklinizi belirliyor çünkü. İlk haftalarda bu sorunu yaşamış olmamam nadir bir durum. Plasenta birden bir hafta içerisinde aşağı doğru inmişti. Rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatmasa da bebeğin başına bakıldığı zaman Plasentayı görmemem gerekir dedi doktorum. Çok riske atılan bir durum değil.

Doğumda yaşanabilecek olumsuzluk aşırı kanama gibi durumlar için genellikle sezaryen doğum ile sonuçlanıyor bu durumlar. Benim gebeliğimi son haftalarda fazla yürümeme koşulu ile kadar uzatabildiğim kadar uzattım ve 38 +7 de sezaryen doğum  ile sağlıklı bir bebek dünyaya getirdim, çok şükür. Siz sevgili anne adaylarına özellikle bu durumu yaşayanlara tavsiyem doktorunuza güvenmeniz herhangi bir doğum şekli için ısrarcı olmamanız. Sizin sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı yaptığınız doğum şeklinden çok daha önemli. Yeter ki mutlu son ile bitsin.

Sizin gebeliğiniz de plasenta (bebeğin eşi) hangi konumdaydı? Herhangi bir sorun yaşayan var mı? Nasıl bir gebelik geçirdiniz? Eğer Plasenta rahim ağzına yakın durumu yaşadıysanız bunu kaçıncı haftada öğrendiniz? Gebeliğiniz boyunca nelere dikkat ettiniz? Plasenta rahim ağzında olup normal doğum yapanınız oldu mu? Sezaryen doğum sizce de bu durumda şart mı? Tecrübelerinizi paylaşmak gebelik sürecinizden bahsetmek için bize yazın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg