• 664.306
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamilelikte Nasıl Uzanmalı ve Uyumalı? Annenin Yatış Pozisyonları

Hamilelikte Nasıl Uzanmalı ve Uyumalı? Annenin Yatış Pozisyonları

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Gebelik sürecinde anne adayına bir çok görev düşmektedir. Kendi sağlığı ve bebeğinin gelişimi açısından oldukça dikkatli ve özen göstermelidir. Başta beslenmesine nasıl yatması gerektiği konusunda da dikkatli davranmalıdır. Gebeyken nasıl uzanmalı? Hamileyken nasıl uyumalı? Gebelikte uyuma pozisyonları nasıl olmalı? Hamileyken sağa doğru yatılmalı mı? Gebelikte merak edilen nasıl uzanmalı ve uyumalı sorularının cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz. Keyifli bir süreç sizi bekliyor, tadını çıkarın.

Hamileyken Nasıl Uzanmalı ve Uyumalı?

Hamileyken Nasıl Uzanmalı ve Uyumalı?

Hamilelik istisnasız her detayı ile hareketlerinize ve alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gereken bir dönem. Bu dönemde elbette en çok merak edilen sorulardan biri de hamileyken nasıl uzanmalı oluyor. Özellikle de hamileliğin son dönemlerinde daha sık dinlenme ve uzanma isteği yaşamanız normal. Ancak büyüyen bebeğiniz ile birlikte doğru pozisyonu bulmak güç bir hal almaya başladıysa o zaman uzmanlara göre en ideal uyuma pozisyonunun ne olduğunu öğrenmek eminiz sizi de rahatlatacak.

Uzmanlara göre hamileliğin ilerleyen ve uykunun güçleştiği dönemlerinde sağ tarafa dönerek yatmak doğum komplikasyonları riskini arttırıyor, hatta araştırmalar bu hatanın ölü doğum ile bile sonlanma riski olduğunu ortaya koyuyor. Hamile iken ne yöne nasıl yatılması gerektiğini düşünüyorsanız, işe sağ yanınıza dönmeyi unutarak başlayın.

Araştırmalara göre ilerleyen hamilelik günlerinde sağa dönmek büyük risk. Ancak sırt üstü yatmak da kendi içinde tehlikeler barındırıyor. Bacaklarda bulunan büyük damarlar kalbe doğru kanın geri akışı için önemli ve sırt üstü ya da sola dönerek yatılan pozisyonlarda bu dolaşım şekli olumsuz etkilenebiliyor. Bebeğinizin sağlığı için kanın geri dönüşümünün oldukça önemli olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde iseniz sırt üstü yatmak haricinde diğer pozisyonların uzmanlara göre riski yok. Bu haftalarda rahim daha küçük ve hafif olduğu için bacaklardaki damarlarda henüz bir baskı meydana gelmiyor. Ancak ilerleyen zamanlarda yan yatmak, yönünüzü sola çevirmek ve hatta mümkünse dizlerinizi kırarak altına yastık alıp uyumanız ya da uzanmanız tavsiye ediliyor. Bu uzanma şekli ile plasentaya minimum yük binerken bebeğiniz de maksimum beslenme sağlayabiliyor. Sola dönmenin yalnızca bebeğiniz için değil, sizin için de sunduğu faydalar mevcut. Bu yatış pozisyonu aynı zamanda böbreklerinizin daha rahat çalışmasını sağlayarak eller ve dizlerde oluşan hamilelik ödeminin de önüne geçmenizi sağlıyor.

Çalışan Anne Adaylar İçin Hamilelikte Sağlık Kuralı

Çalışan Anne Adaylar İçin Hamilelikte Sağlık Kuralı

Çalışan anne adayları, dikkat! Anne adaylarının yaklaşık olarak 40 hafta sürecek olan heyecan dolu bekleyişi beraberinde önemli ve hayati bir sorumluluğu da beraberinde taşıyor. Bu süreç içerisinde çalışıyor olmak kendinize ekstra özen göstermenizi ve dikkat etmenizi gerektiriyor. Ayrıca çalışanlar için hamilelik konusunda sizlere yardımcı olmak adına önerilerimiz ve temel tavsiyelerimiz ile yanınızda olduğumuzu aklınızdan çıkarmayın, sağlıklı kalın.

Çalışan anneler için eve girdikleri anda günün tüm yorgunluk ve stresini atmanın öneminin farkındayız. Ancak ne yazık ki kendini evinin işlerine kaptıran anne adayları dur durak bilmiyorlar. Ertesi gün zinde olabilmek için gereken enerjiyi toplayabilmek adına kendinize zaman ayırmalı ve dinlenmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Gün boyu hareketsiz kalmak yerine iş hayatının sonrasında küçük yürüyüşler ya da ev içerisinde kan akışınızı düzenleyecek küçük egzersizler yapmak da yorulmadan dinç kalmanızda yardımcı olacaktır.

  • Çalışan annelerin en büyük sorunlarının başında iş yerinde sigara içilmesi veya havasız bir atmosfere sahip olan çalışma ortamları gelmektedir. Ayrıca bu mekanlarda kendinizi olabildiğince muhafaza edebiliyor olmanız kadar, kendinizi radyasyon yayan bilgisayar, telefon, fotokopi makinesi gibi olası tehlikelerden de uzak tutmalısınız.
  • İş yerinde olmanız beslenmenin önemini azaltmıyor. Hamilelik sürecinde her anne adayı gibi sizin de düzenli beslenmenizin hem çocuğunuz hem de sizin için ne kadar önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çalışma anında yemek için olduğu kadar aralıklı dinlenme zamanlarına yaratın.
  • Anne adaylarının uzmanlara göre kan dolaşımını doğru etkilemek adına ayaklarını uzatabilecek ya da hafifçe yükseltebilecek bir ortama sahip olmaları oldukça önemli. Bu sebeple hamile çalışan kadınların ayaklarını eve geldiğinde ya da imkanları varsa çalışma ortamında yerden yüksekte tutmaya özen göstermeleri de gerekiyor.
  • Anne adayının ev işleri ve gündelik tempo içerisinde eşinizden destek almanız da çok önemli. Ek olarak yüksek tansiyon ya da kanama gibi hamilelik için ciddi risk içeren rahatsızlıklara sahip olanların ise kesin suretle çalışma yaşamına ara vermesi gerekiyor.

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte uyku aslında çok bölünen ve bu süreçte çokta kaliteli olamayan bir şeydir. Gebeliğin ilk süreçlerinden uyku sorunları başlayabilir ve bebek geliştikçe yani karnınız büyümeye başladıkça uyku sorunları iyice bölünmeye ve kalitesiz olması artmaktadır. Sizlerde bu kaliteyi arttırabilmek için sizin ve bebeğinizin rahatı açısından uygun olan uzanma ve yatma pozisyonlarını belirlemelisiniz.

Anne adayı için kesin yatması gereken bir pozisyon yoktur, anne ve bebeği için uygun olan sağ, sol yada yastık destekli bir sırt üstü yatma pozisyonudur. Yastıksız sırt üstü yatıldığı zaman anne adaylarında bazı şikayetler görülecektir. Böyle bir durumda anne adayının kan damarlarına basınç yapılmaması için sol tarafına yatmaktır. Önemli olan annenin ve bebeğin rahat etmesidir.

Anne adaylarında, hamilelik sürecinde mide yanmaları, bulantıları, ekşimesi görülebiliyor, nefes darlığı söz konusu olabiliyor. Böyle bir durumda yüksek bir yastık ile başını desteklemeli ve biraz daha yukarıda kalacak şekilde yatması sağlanmaktadır.

Hamilelikte Sol Tarafa Yatılmalı mı?

Hamilelikte Sol Tarafa Yatılmalı mı?

Gebelik döneminde en çok merak edilen sorulardan biride ne tarafa yatılmalı? Herkesin bildiği cevaplardan biri sol tarafa yatılmalı. Peki ama gebelik süreci boyunca, anne adayı bu süreçte hep sol tarafa mı yatmalı? Gebelik süreci normal ilerleyen bir anne adayı için istediği pozisyonda yatabilir, sağa, sola yada sırt üstü yatması fark etmez. Önemli olan annenin rahat ettiği pozisyondur.

  • Varis, bebekte gelişim geriliği, basur gibi sorunlar var ise gün içerisinde en az iki saat sol yanınıza yatarak uzanmalı yada uyumanız uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Gebelik süreci boyunca yüzüstü yatmak uzmanlar tarafından önerilmemektedir.
  • Sırt üstü yatıldığı durumlarda göz kararması, tansiyon düşmesi gibi şikayetler görülebilir. Bunun nedeni, kalbe kan taşıyan kan damarına rahim baskı yapmaktadır buda kalbe dönüşü azaltır böylece anne adayında bazı şikayetlere sebep olabilir.
  • Hamilelikte ilerleyen süreçlerde anne adayı kendisi ve bebeği için uygun olan yatış pozisyonlarını belirlemektedir.
  • Hamilelik sürecinde sol tarafa uzanılması yada yatılması önerilmektedir.

Yüzüstü Yatarsam Bebek Zarar Görür mü?

Anne adaylarının endişeleri arasında eğer yüz üstü yatarsam bebeğimi ezer miyim? Gebelikte yüz üstü yatmak bebeğe zarar verir mi? gibi sorulardan oluşmaktadır. Annenin canı yanmadan bebeğine zarar vermesi olanaksızdır. Zaten anne adayı uyurken, gebe için ve bebeğe için en uygun ve rahat olan pozisyonu kendisi alacaktır.

Anne adayı, karnındaki bebeğinin hareketlerine dikkat ederek, nasıl yattığı zaman bebeğin nasıl hareket ettiğini bilmeli ve ikisi içinde en rahat olabilecek pozisyonları belirlemelidir.

Hamilelikte Uzanma ve Yatma Pozisyonları – Video

Gebelikte Uygun Yatış Pozisyonları – Video

Siz gebelik sürecinde hangi pozisyonlarda uzandınız yada yattınız? Hamilelikte nasıl yatılması gerektiğini düşünüyorsunuz? Sizin doktorunuz size gebelik süreci için hangi yatış pozisyonlarını önerdi? Bizlerle yorum yaparak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg