• 779.940
Anasayfa
Spor İp Atlamak Zayıflatır mı? Doğru İp Atlama Teknikleri Nelerdir?

İp Atlamak Zayıflatır mı? Doğru İp Atlama Teknikleri Nelerdir?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Spor deyince gözünüzün korktuğunu ve vaktim yok deyişinizi duyar gibiyiz. Ama ip atlamak inanın diğer sporlar gibi çok vakit ayırmanız gereken bir yöntem değildir. Gün içerisinde sadece 10 dakikanızı ayırarak hem keyifli hemde etkili bir işlem gerçekleştirmiş olacaksınız. İp atlamak zayıflatır mı? İp atlamak kalori yakar mı? İp atlamanın yöntemleri nelerdir? Size ip atlamayı sevdireceğiz, haydi hayatınıza hareket katmaya var mısınız? 

İp Nasıl Atlanır?

İp Nasıl Atlanır?

İpinizi alın ve bir dakika boyunca atlayın, arada ipe takılmalar olacaktır sorun yapmayın ve devam edin.
Önemli olan bir dakikada kaç kez ip atladığınızın sayısıdır.

 • 0-60 sayıları arasında ise birinci seviyedesiniz, böyle ise ip atlamaya uzun bir ara vermiş olabilirsiniz yada daha önce ip atlamamış olabilirsiniz. Ama sorun değil, nasıl ip atlanır sorusunu biraz araştırdığınız zaman nasıl iyi bir atlama seviyesine zamanla gelebilirsiniz. Yazımızın içerisinde nasıl ip atlanır başlığına bakabilirsiniz.
  5 kez olmak üzere, 1 dakika ip atlayıp, 1 dakika mola vererek devam etmelisiniz.
 • 61- 120 ayıları arasında ise mükemmel bir sonuçtur, yani saniyede bir kez atlayabiliyorsunuz demektir. Ama bunu iki katına çıkarabilmek için bir çalışma yapabilirsiniz. Nasıl mı? 3 kez olacak şekilde 2 dakika ip atlamalısınız, 1 dakika mola vermelisiniz.
 • 121-150 ayıları arasında ise çok güzel bir sonuç demektir. Zaten ip atlamada dakikada 150 üst sınırdır, siz bu aralıkta iseniz sonuç çok güzel. Sizin için önerilen çalışma ise 5 kez olacak şekilde 2 dakika ip atlamalısınız ve 1 dakika mola veremelisiniz.
 • 151- 180 ayıları arasında ise bu ileri sevi niteliğindedir, dahada hızlı olmak istiyorsanız 5 kez olacak şekilde 3 dakika ip atlamalısınız 1 dakika mola vermelisiniz.
 • 181 ve üzeri ise çok çok ileri bir seviyedesiniz o kadar hızlısınız ve ip görünmüyor çünkü bir dakikada 181 ve üzeri demek bir saniyede üç kezden daha fazla ip atlamak demektir. Sizin çalışmanızda ise birer gün ara verebilirsiniz çünkü sizi biraz zorlayabilir ama çok iyi kardiyo çalışması olmaktadır. Sizde 5 kez olmak üzere 5 dakika ip atlayıp, 1 dakika mola vermelisiniz.

Eğer ikinci seviye ve üzerinde iseniz, 1 dakikalık molalarda tatlı atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Şınav çekebilir, squatlar yapabilirsiniz. İlk yaptığınızda ve 3 haftalık çalışma sonucunu not edebilir, aradaki farkı görebilirsiniz.

Doğru İp Atlama Tekniği

Doğru İp Atlama Tekniği

İp atmayı zevkli hale getirmek tamamen sizin elinizde, doğru bir ip tercihi ve belirlenen amaç doğrultusunda nerede olursanız olun, ip atlamaktan keyif alabilirsiniz. Aynı zamanda da fazla kilolarınız var ise onlardan eğlenerek kurtulabilirsiniz. İp atlamak koordinasyonunu geliştirir, vücut kaslarınızı çalıştırır.

 • Doğru ipi tercih ettiğinizden emin olmalısınız. İpin boyu koltuk altınıza gelmelidir.
 • İpin tutma yerlerinin rahat olmasına özen göstermelisiniz ki atlarken elinize ağırlık yada kayma yapmasın.
 • Silikon tabana sahip spor ayakkabılar tercih etmelisiniz.
 • İp atladığınız yerde ipe takılacak aksesuar ve eşyaların bulunmaması gerekir.
 • İp atlanılan alanda, ipe ve size çarpacak mobilya ve eşyanın olmaması gerekir.
 • İp atlamaya başlamadan önce, yere yumuşak bir halı, kilim serilmelidir.
 • İp atlama esnasında oldukça nazik ve ufak zıplamalar gerçekleştirmelisiniz.
 • Zıplama esnasında parmak uçlarına ağırlık verildikten sonra topuk kısmına yüklenmelisiniz.

Atlama İpi Nasıl Seçilir?

Atlama İpi Nasıl Seçilir?

Atlama ipinizi, kablodan, ipten, plastikten kendiniz yapabilirsiniz ya da spor malzemesi satan mağazalardan ufak maliyetler ile satın alabilirsiniz. İpi satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır. Uzunluğu, cinsi, modeli, ip ile tutma bağlantısı ve amacınızın ne olduğu önemlidir. Bu özelliklere dikkat ettiğiniz zaman alacağınız ip sizin için daha uzun

İpi Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler;

 • Tutma yerlerini incelemelisiniz. Ahşap, metal, plastik olabilir istediğinizi tercih edebilirsiniz ama alırken dikkat etmeniz gereken tutma yerlerini avuç içlerini elinize alıp rahatsız olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz.
 • Bağlantı yerlerini kontrol etmelisiniz, eğer ip ile tutma kısmının birleşimi rahat bir şekilde döüyor ise tercihiniz bu yönde olmalıdır.
 • İp kısmı plastik ya da deri olanları tercih etmelisiniz. Eğer deri ip almak isterseniz arada bir yağlamalısınız ki ipin ömrü uzun olsun. Metal olan ipler ile atlamak biraz güçleşebilir çünkü çevirmek zorlar.
 • Amacınızın ne olduğu önemlidir. Amacınız hızlı ip atlamak ise hafif ve plastik bir ip tercih etmelisiniz. Bu yöntem sizi çok hızlandıracaktır ve beyin, el ve ayak koordinasyonu geliştirecektir. Eğer amaç kondisyon ise daha ağır ipler tercih etmelisiniz.
 • İpin uzunluğu önemlidir. İpi satın alırken boyunun, size uygun olup olmadığını ölçmelisiniz. İpin tam ortasından ayaklarınız ile basın ve yukarıya kaldırın. Kaldırdığınız ip koltuk altınıza geliyor ise bu ip ile rahatça atlayabilirsiniz.

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

İp atlamak çok keyifli ve oldukça yararlı bir spor olacaktır. Spor deyince gözünüzün korktuğunu biliyoruz ama inanın ip atlamak en basit ve en etkili yöntemlerden biri. Evde, dışarıda, bahçede, deniz kenarında, spor salonunda   istediğiniz yerde yapabileceğiniz maliyetsiz bir yöntemdir ve oldukça keyiflidir. İp hem ucuz hemde yer kaplamayan taşınabilir özelliklere sahiptir.

İp atlayarak hem yağ yakabilir hemde forma girebilirsiniz. Tüm vücudun çalışmasını sağlar,

 • Kalp damar sağlığı açısından önemlidir.
 • Yağ yakmanızı sağlar, kilonuzu kontrol etmenize yardım eder.
 • İyi bir kardiyo egzersizi olur.
 • Koordinasyon kontrolünüz gelişir. Çünkü ip atlarken elinizde ipi tutacaksınız, ayaklarınızı kaldıracaksınız bu süreçte beyniniz bu işlemleri hızlı bir şekilde işlemden geçirip karar vermiş olacak. İp atlama işlemi hızlandıkça beyin, bu işlemleri daha hızlı yapmak durumunda kalacaktır.
 • El, ayak ve beyin arasında ki iletişimi geliştirir.
 • Kondisyonunuz çoğalır. Düzenli ip atlayarak, akciğer kapasitenizi arttırabilirsiniz.
 • Oksijen alma verme işlemlerini geliştirir, dayanıklılığınızı ve oksijen kapasitenizi artırır.
 • İp atlamak vücudu iyi çalıştırır. Bacak, karın, kalça, omuz, kol, göğüs, sırt kasları başka olmak üzere bir çok kasları aynı anda çalıştırmaktadır.

İp Atlamak Kalori Yakar mı?

İp Atlamak Kalori Yakar mı?

İp atlama tekniğini bağlı olarak 1 (bir) dakikada 10 – 20 kalori arasında kalori yakabilirsiniz. Hızınızı arttırmak, koordinasyonu geliştirmek ve zayıflamak için ip atlayabilirsiniz.  Zayıflamak için ip atlamanın yanı sıra beslenme listelerinize dikkat etmeniz gerekir.

İp atlarken kardiyo yapmış oluyorsunuz, kalp atımını ve kan dolaşımı hızlanmış oluyor. Bu sayede siz daha sağlıklı bir birey oluyorsunuz.

100 Kere İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

İp atlamak gerçekten büyük bir kalori kaybetmeyi sağlar. 10 dakika ip atladığınız zaman 150 kalori yakmış olursunuz. Ama beslenme programınıza dikkat etmelisiniz. İp atlamak tek başına yeterli olmaya bilir eğer yemeyi kısıtlamaz iseniz.

İp Atlayarak Zayıflanır mı?

İp atlarken eğer nefes nefese kalmıyorsanız, bu ip atlama yöntemi ile kalori yakımı yavaş olacaktır böylece kilo verme orantısı düşecektir. İp atlarken kalori harcanıyor, dolaylı olarak kilo verimi gerçekleşiyor. İp atlarken kalp atışı hızlanır, hızlanınca dolaşım daha güçlü çalışıyor, dolaşım hızlanınca vücuda giren oksijen miktarı artıyor, oksijen miktarı artınca ise yağ yakma gücü artıyor.

İp Atlamak Kas Yapar mı?

İp Atlamak Kas Yapar mı?

İp atlarken vücudun çoğu kası çalışmaktadır, özellikler yan karın kasları oldukça çok çalışır. İp atlamak oldukça keyifli, zorlu ve yorucudur. Kas kasları yağ yakımını hızla yakmaktadır. Bir saat içerisinde yüksek bir tempoda atlanan ip sayesinde ortalama 700 ile 900 arası bir kalori yakımı gerçekleşmektedir.

Göbek eritmek isteyenler için ip atlamak güzel bir yöntem olabilmekte, karın ve yan karın bölgesinde ki yağ yakımını gerçekleştirir. Yağlar eridikçe, kas kütlesinde artış görülecektir.

İp Atlamak Yağ Yakar mı?

Evet, ip atlamak göbek eritmek için güzel bir spor olabilmektedir. Karın bölgesi yağların yakımını gerçekleştirerek kilo vermenizi hızlandırmaktadır. İp atlarken, vücutta bulunan birçok kas çalışmaktadır, düzenli ip atlamak ve beslenme ile desteklenen bir spor ile yağ oranınız azalacaktır.

İp Atlamak Boy Uzatır mı?

Yapılan araştırmalar arasında, ip atlamanın basketbol ve voleybol gibi spor türlerinden daha fazla boy uzattığı doğrultusundadır. Uzmanlar tarafından, boy uzatmak için ip atlamak öneriler arasında ama bunu yiyeceğiniz besinler ile de desteklemeniz gerekir. Özellikle vitamin ve mineral besin değerleri yüksek olan gıdalar tercih edilmesi önerilmektedir.

İp Atlayanlara Uzman Önerileri

 • Yaşınız ve cinsiyetiniz fark etmeden ip atlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • İp atlamak isteyen ama obezite hastası, yaşlı olan, tıbbi sağlık sorunu yaşayan, romatizma rahatsızlığına sahip kişilere ip atlamak önerilmez.
 • İp atlarken aşırı yorgunluk, kalp sıkışması, mide bulantısı, nefes alma verme güçlüğü yaşıyor iseniz ip atlamayı hiç düşünmeden ve devam etmeden bırakıp dinlenmelisiniz. Gerekirse doktora başvurmalısınız.

İp Atlamanın Yararları Nelerdir? – Video

İp Atlamanın Kolay Yöntemleri Var mıdır? – Video

İp atlamak sizce de keyifli değil mi? Oldukça yararlı bir yöntem olan ip atlamak için ne bekliyoruz? Fırsat buldukça gün içerisinde sadece 10 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Bizlerle ip atlama sürecini ve yaşadıklarınızı paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg