• 1.349.878
Anasayfa
Spor Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Spora Başlanmalı?

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Spora Başlanmalı?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Obezite operasyonu sonrası dikkatli ve özenle yapacağınız bir egzersiz ve spor programı daha kalıcı ve sağlıklı bir sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.. Fakat sabırlı olmak, daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için dikkatli adım atmak en doğru seçim olacaktır. Bu süre zarfı içinde muhakkak doktorunuz ile iletişim halinde kalınız..

Tüp Mide Ameliyatı

Son dönemlerde obezite ve ciddi kilo problemleri olan kişiler için tüp mide ameliyatı tercih  edilen bir seçenek haline gelmektedir. Fakat bu ağır bir operasyon olup sonrasında ki dönemde ciddi olarak ihtimam gösterilmesi gerekmektedir. Operasyon için bir gün öncesinden hastaneye yatılır. Normal şartlarda ameliyattan sonra 2 gün içerisinde taburcu edilir. Operasyon sonrası 15 günlük bir ev istirahati tavsiye edilmektedir. 15 gün sonra çok fazla aktivite gerektirmeyen işlerde çalışılabilinir.

Ameliyatı olmadan bir gün önce sıvı diyetine girilir. Katı yiyeceklerden uzak durulur.. Gece saat 12 den sonrada yemek tamamen bırakılır. Ameliyat saatinden 8 saat önce ağızdan su alımıda tamamen bırakılır..

Obezite Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Obezite Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Ameliyat ile midenin %80-85’i alınmaktadır. Bu süreçte vücut enerji üretmek için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar ve depolanmış yağlar ve kaloriler kullanılır. Bu da kişinin kilo vermesine yardımcı olur. Bu süreçte ameliyat öncesi var olan midenin ciddi oranda küçülmesi ile, besin alımı da aynı oranda ciddi şekilde az olacaktır… Vücudun ameliyat öncesi dönem ile sonrası arasında ki derin farklılığı algılayıp kendisini ona göre yeniden programlaması içinde bir süreç gerekir. İşte bu dönem de kişinin değil spor yapmak hareketleri ve basit aktivitelerine dahi dikkat etmesi gerekmektedir…

Ameliyat sonrasında oluşabilecek riskler de vardır. Bunlar arasında bağırsak problemleri, enfeksiyon, göğüs problemler, dalak ve diğer organların yaralanması gibi durumlar oluşabilir.. Ameliyat öncesi ve sonrasında oluşan yoğun baskı ve stres seviyesi  de vücudun toparlanma sürecine büyük oranda etki etmektedir.. Ameliyat sonrasında hastadan hastaya değişen ağrı süreci de oluşabilmektedir.. Tüm bunlar göz önünde bulundurulmalıdır..

Obezite Cerrahisi Sonrası Spor

Obezite Cerrahisi Sonrası Spor

Operasyonun başarılı ve sağlıklı geçmesi halinde genel olarak uzmanlar yaklaşık 30 gün sonra hafif egzersizlere izin vermektedir. Fakat bu 30 günün sonunda da yapılacak egzersizler de oldukça hafif olmalıdır.. Hafif de olsa bu aktiviteler yapmadan önce muhakkak doktor gözetimi ve onayında olmak gerekmektedir..Bu süre sonrasında hafif egzersizler ile başlanan spor kademeli olarak ağırlığı ve yoğunluğu artırılabilir.. Spor başlama süresi yaklaşık olarak 8 hafta sonradır.. Bu süre sonunda da yine muhakkak doktorunuz ile iletişim halinde olmanız, onun tavsiye ve onayı ile spor programı belirlemeniz gerekmektedir..

Ameliyat süreci öncesi ve sonrası ile ağır olabilecek bir dönemdir.. Bu operasyon sonrasında kalıcı ve tatmin edici bir sonuca ulaşmak için dikkatli ve sabırlı olmak gerekmektedir.. Hızlı sonuç almak maksadı ile doktorunuzdan habersiz atacağınız her adım, kalıcı ve büyük hasarlara sebep olabilir. Ameliyat sonrasında sürecin sağlıklı gitmesi halinde hafif egzersizli spora 8 hafta, normal egzersizli bir spor programına da yaklaşık 12 hafta sonunda başlayabilirsiniz..

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite cerrahisi kilo indeksi 35 ve üzeri olan, doktor gözetiminde beslenme, egzersiz ve tıbbi tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan kişilere önerilmektedir. Bunun ile beraber vücut kilo oranı 30 üzerinde olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi kişinin yaşam kalitesini etkileyen hastalara önerilmektedir.

  • 3. gün hastane tedavisi ve hastaya göre 15 güne kadar ev istirahati olan bir dönemi kapsamaktadır. Operasyon sonrasında ilk 3 gün sadece sıvı gıdalar tüketilir.
  • 4. gün sonunda katı gıdalara geçilir fakat bu gıdalar da püre halinde alınır.

Dolayısıyla operasyon sonrası vücudun kilo oranında ciddi değişiklik olması ile beraber beslenme düzeninde de oldukça büyük bir değişim olmaktadır. Bu  sebeple operasyon sonrası vücudun bu yeni düzene ve değişime uyum sağlaması biraz zaman almaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Spor ve Egzersiz

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Spor ve Egzersiz

Operasyon sonrası ilk günlerde kişi normal aktiviteleri dahi yaparken biraz zorlanabilir. Bu da oldukça normal bir süreçtir. Normal beslenme düzenine geçiş 6-8 haftayı bulabilmektedir.. Günlük aktiviteleri yaparken de dikkatli olmak gerekir.

Operasyon sonrası dönem, operasyonun kalıcı ve etkili sonuca ulaşılması açısından oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde beslenme düzenin de köklü bir değişime gidilmelidir. Doktor gözetimi ve tavsiyesi altında hafif egzersiz programları da uygulanabilmektedir. Operasyonun kalıcı ve etkili bir sonuca ulaşabilmesi için de oldukça önemlidir. 15 gün sonunda normal süreçte yine doktorunuzun izni ile masa başında ya da hafif aktiviteler gerektiren işlerinize dönebilirsiniz.  Ağır işler gerektiren durumlardan özellikle kaçınılmalıdır. Vücut hassas bir dönemde olacağından dikkatsiz hareketler büyük hasarlara sebebiyet verebilir.

Kişilerin bu dönemde en çok dikkat etmesi gereken husus daha çabuk forma kavuşabilme kastı ile ağır aktivite içeren egzersizleri yapmaya hemen başlamamasıdır. Özellikle karın ve göbek bölgesini zorlayacak, zedeleyecek hareketlerden kaçınmak gerekir.

Tüp Mide Sonrası Mekik Ne Zaman Uygulanır?

Obezite Cerrahi Sonrası Mekik Ne Zaman Uygulanır?

Operasyon sonrası en çok değişime uğrayan vücut bölgesinin başında karın bölgesi gelir.Bu bölge de sarkmalar meydana gelir.Bu da kişi de olumsuz bir etkiye sebebiyet vermektedir. Bu durumun giderilmesi için en etkili egzersiz mekik çekmektir.

Mekik çekmek etkili olmak ile beraber çok dikkat gerektiren bir egzersizdir.. Bilinçsiz yapılması halinde omurgalara ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Kaldı ki ameliyat sonrası hassas bir dönem olup mekik hareketini bilinçsizce yapmak fıtık gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.. Bu nedenle mekik hareketine ve diğer ağır hareketlere yaklaşık 6 ay müsaade edilmemektedir. Fakat yine de doktorunuza danışarak bunu beraber kararlaştırmanız çok daha uygun bir hareket olacaktır.

Mekik çekmek karın kaslarını çalıştırmakla beraber zorlayan da bir aktivitedir. Bu bağlamda en az 6 ay gibi bir süreden önce uygulanacak bu aktivite ciddi rahatsızlıklara sebep olur. Bunun başında da fıtık gelir. Çok rahatsız edici ve günlük aktivitelerinizi dahi kısıtlayıcı bir rahatsızlıktır. Bu bakımdan çok özen göstermeniz gereken bir dönemdir.

Kilo kayıpları ile yaşayacağınız mutluluğu ve tatmini kalıcı hale getirmek için sonraki dönemde dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir. Yeni güzel görünümünüzü kutlarken yapacağınız bazı dikkatsizlikler büyük hasarlara yol açabilir.

Tüp mide sonrası spor yapılması şart mıdır? – Video

Obezite Cerrahisi Sonrası 1.Ay Egzersizleri – Video

Obezite Cerrahisi Sonrası 2.Ay Egzersizleri – Video

Obezite Cerrahisi Sonrası 3.Ay Egzersizleri – Video

Obezite ameliyatları sonrasında spor programınız var mı? Ya da spor yaptınız mı? Ne zaman spor yapmaya başladınız? Bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg