• 148.738
Anasayfa
Spor Neden Güç ve Kuvvet Antrenmanı Yapılmalıdır? İşte Nedenleri!

Neden Güç ve Kuvvet Antrenmanı Yapılmalıdır? İşte Nedenleri!

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
Güç ve Kuvvet Antrenmanı Kas Yapar mı? Yağ Yakar mı?

Kim güçlü ve kaslı olmayı istemez ki? Güç ve kuvvet antrenmanı nedir? Kuvvet kazandıran antrenmanlar neler? Güç antrenmanı hareketleri neler? Kuvvet kazandıran egzersiz hareketleri nasıl yapılır? Evde güç antrenmanı yapılır mı? Güç ve kuvvet antrenmanı evde nasıl yapılır? Güç, kuvvet antrenman programı yağ yakar mı? Güç egzersizleri kas yapar mı? Kuvvet kazandıran egzersizler neler? Antrenman programı ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilecek, güç kuvvet antrenmanı egzersizlerini öğrenip kolayca uygulayabileceksiniz.

Güç Kuvvet Antranmanı Nedir?

Güç Kuvvet Antranmanı Nedir?

Güç Kuvvet Antranmanı Nedir?

Güç ve kuvvet antrenmanı amacı, vücudun hızını arttırmak için yapılıyor. Vücudun çevikliğini ve gücünü arttırmak için kuvvet antrenmanlarını yapmalısınız. Güç antrenman hareketleri tüm vücudun kaslarını etkiler ve vücudun bütün kaslarının hızlanmasını sağlar.

Kuvvet egzersizleri daha güç olmak için yapılır mesela daha hızlı topa vurabilmek için ya da daha kuvvetli yumruk atabilmek için, daha hızlı olabilmek için güç antrenmanlarını tercih etmelisiniz.

Güç antrenmanları yağ yaktırır mı? Evet güç ve kuvvet egzersizleri sadece güç ve hız kazanmak için değil yapılmaz aynı zamanda da yağ yaktırır ve kas geliştirir. Ama amacınız bu ise daha çok odaklı çalışmalısınız.

Güç Antrenmanı Sağlık İçin Faydalı mı?

Güç Antrenmanı Sağlık İçin Faydalı mı?

Güç Antrenmanı Sağlık İçin Faydalı mı?

Kuvvet antrenmanları vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Vücudun duruş şeklinde etkisi olacaktır. birden çok kelam ve kası çalıştıran egzersizler compound çalışmalardır. Spor yapmayan yada sporu sevmeyen insanlara kıyasla güç antrenmanı yapan kişilerin postürü doğru form da olur ve fark edilir değişikliklere kavuşur. Kuvvet hareketleri metabolizma hızını arttırır. Egzersizler yağ yakımı sağlar. Ama yağ yakımının olması için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Böylece güç antrenmanları yağsız vücuda sahip olmanız için yardımcı olacaktır.

  • Günlük yaşamınız da işinize yarar, fiziksel zorluk gereken yerlerde zorlanmadan halledebilirsiniz.
  • Var olan kemik yoğunluğu sabit tutar ve kemik erimesini önler.
  • İlerleyen yaşlarda oluşabilecek kas ve eklem kaybını engeller.

Güç Antrenmanı Neden Yapılmalı?

Kas hipertrofisi gerçekleşmesi için var olan kasların ağırlık çalışmasına alışması ve sonrasında gerekli strest ve ağırlık ile çalışılması gerekir. Çünkü vücudun yapısal gereksinimi bu şekildedir, var olan kasları güçlendirmek ve ortaya çıkarmak için güç, kuvvet ağırlıklarına önem vermelisiniz.

İlk defa spor yapmaya başlayan insanlarda zaman geçtikçe kas gelişimi görülmektedir. Herkeste var olan bir kas kütlesi bulunmaktadır, antrenman yapmasanız dahi vücudumuzda belli miktarda kas dokuları vardır. Ama güç antrenmanları yapmaya başladığınız zaman sinir sistemi alışır ve mevcut kaslar daha güçlenir ve zaman geçtikçe gözle görülen değişimler oluşur.

Siz ağırlık çalışmaya devam ettikçe sinir sisteminiz ağırlık kaldırmaya alışır ve doğal süreçte kaslarınız gelişir.
Güç antrenmanlarını düzenli yapıldığı zaman kasların gelişim takibini yapmak kolaylaşıyor. Haftalık olarak ağırlık çalışmalarını arttırmanız sinir sisteminin alışmasını sağlar böylece kas gelişimine zemin hazırlar. Kas çalışmalarının işe yaradığının en belirgin özelliği güçlendiğinizin farkına varmanız. Yani antrenmanların işe yaradığını anlamanız kolay. Eğer güçlendiğinizi hissediyor iseniz doğru program yapıyorsunuz ve çalışmalar ise yarıyor demekti çünkü kaslarınız gelişme gösteriyor. Ama güçlenmediğinizi hissediyorsanız antrenman programınızı bir hoca yardımı ile gözden geçirmelisiniz. Çünkü kas gelişimi gerçekleşmiyor demektir.

Güç Antrenmanı Yağ Yaktırır mı?

Kuvvet antrenmanları yağ yaktırır mı? Evet yaktırır ama doğru beslenme ve doğru antrenman programı uygulamalısınız. Günlük almanız gereken kalori hesabı yapmalısınız. Temel konu sağlıklı beslenmelidir. günlük kalorinizi hesapladıktan sonra kalori açığı oluşturmalısınız. İşte güç antrenmanları da tam olarak bu kalori açığını tamamlamak için yapılmalıdır.

Kuvvet antrenmanı yapmak, en başta kas gelişimini sağlar ve fazla enerji harcayarak kalori açığını oluşturmayı sağlar.
Antrenman yaparken kas kütlesi artar ve yağ oranını düşürüldüğünde kardiyo egzersizleri yapmanın sonucunda vücudunuzda estetik açıdan güzel ve gösterişli olmasını sağlarsınız.

Güç antrenmanları sonucunda yağ yakımını kas gelişimini etkileyen hormonlar sağlar.
Kas kütlesinin artması, metabolizmayı arttırır ve dinlenme pozisyonunda dahi enerji harcamaya yardımcı olur.

En Etkili Güç Antrenmanı Neler?

En Etkili Güç Antrenmanı Neler?

En Etkili Güç Antrenmanı Neler?

Güç antrenmanları vücut ve kas geliştirmek açısından çok önemlidir. Özellikle üç dört hareket var ki kas gelişiminiz için oldukça etkili olacaktır. Haftalık olarak arttırarak yaptığınız çalışmalar sonucunca kuvvetlendiğinizi hissedeceksiniz.

En etkili kuvvet egzersizleri:

Core egzersizleri; Daha hızlı koşmak ister misiniz? O zaman b tam size göre! Karın kaslarınızı geliştirmek, daha iyi dönmek, yumruk atmak için core egzersizlerini yapmalısınız. Çalışmalar sonucunda aldığınız gelişmelere inanamayacaksınız.

Deadlift; En yükseğe sıçramak için deadlift egzersizleri yapmalısınız. Daha hızlı koşmak için, hızlı ve kuvvetli yumruk atmak için doğru egzersiz olacaktır. Vücudunuzun sporcu vücuduna dönebilmesi için deadlift hareketleri yapmanız kalça kaslarını geliştirecektir.

Hip thrust; Hızlı koşmak için verimli egzersizlerden biri de hip thrus, hızlı bir şekilde koşmak için bu egzersizi özellikle çalışmalısınız çünkü işe yarayacak.

Box squat; Özellikle kalça çalışmaları için squat yapmak kalça kaslarını geliştirir. Diğer bir yararı ise oldukça yükseğe sıçramak istiyorsanız squat ve box squat egzersizi yapabilirsiniz.

Evde Güç Kuvvet Antremanları Yapılır mı?

Evde Güç Kuvvet Antremanları Yapılır mı?

Evde Güç Kuvvet Antremanları Yapılır mı?

Evinizde doğru ekipman ve antrenman malzemeleri ve gerekli ağırlıklar var ise evde güç ve kuvvet antrenmanları ve harekeleri yapmanız mümkün. Ama kendinizi ilk başta çok olarak zorlamamalısınız ve her gün üst üste alışkan değil iseniz antrenman yapmanız sizi çok yorar ve zorlar. Kas ağrılarınız olur eğer ağırlık çalışmasına alışkın değilseniz bu ağrılar normaldir ve bir kaç gün sürebilir.

Spor salonuna gidip çalışmayı sevmiyorsanız, ev ortamınızda da yeteri kadar malzeme ve ekipmanınız varsa, bir antrenman hocasına danışarak sizin amacınıza uygun bir antrenman programı hazırlayabilir, sizde evde kendinizi çok zorlamadan uygulayabilirsiniz. Ama unutmamalısınız ki beslenmeniz de çok önemlidir, dikkat etmelisiniz. Çünkü yağ yakımını, yağsız beslenmeniz etkileyecektir.

Güç Kuvvet Kazanmak Egzersizler, Antrenmanlar – Video

Spor yapmayı seviyor musunuz? Güç kazanmak için egzersiz yapıyor musunuz? Kuvvet kazandıran antrenmanlar neler biliyor musunuz? Evde spor aletleriniz var mı? Evde mi spor yapmayı seviyorsunuz yoksa spor salonunda mı? Bizlerle soru ve düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg