• 382.017
Anasayfa
Anne / Çocuk Gebelikte El ve Ayak Yanmasının Nedenleri Neler? Ne İyi Gelir?

Gebelikte El ve Ayak Yanmasının Nedenleri Neler? Ne İyi Gelir?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Hamilelikte El, Ayak Yanması Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

Gebelikte el ve ayak yanması nedir? Gebelikte el ve ayak yanmasının nedenleri nelerdir? El ve ayak yanmasına ne iyi gelir? Hamilelikte el ve ayak yanması nasıl geçer? Gebelikte el ve ayak yanmasının diğer sebepleri nelerdir? Hamilelikte el ve ayak yanması ne zaman başlar ve hangi bölüme gidilmelidir?  Gebelik döneminde bir çoğu anne adayının yaşadığı bir sorun olan el ve ayaklardaki yanma anne adaylarını endişelendirir. Gebelikte şişliğin artması ile beraber yanma ve kaşıntı da artar. Hamilelikte görülen bu durumun ciddi bir sorunun habercisi mi yoksa olağan bir durum olup olmadığını öğrenmeniz için yazımı okumaya devam etmelisiniz.

Gebelikte El ve Ayak Yanması Nedir?

Gebelikte El ve Ayak Yanması

Gebelikte El ve Ayak Yanması

Hamilelikte el ve ayak yanması, çoğu gebe yaşayabilir. Anne adayları hamilelik dönemlerinde hormonal dalgalanmalardan dolayı hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak değişim gösterirler. El ve ayak yanmasının bir çok farklı sebebi olabilir. Bu durum hamileliğe özel bir durumdur. Bir çok hamilelik şikayeti gibi bu durumda doğumdan bir kaç hafta sonra kendiliğinden geçer.

Hamilelikte El ve Ayak Yanması Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde el ve ayaklarda yanma oluştuğu zamana bu durumu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir. Doktorunuz çeşitli testler ile bu durumun nedenini öğrenmeye çalışır. Gebelik döneminde el ve ayak yanması ciddi bir nedeni yoksa doktorunuzun da önerisi ile ıslak mendil ile silmek, kolonya ile silmek, buz uygulaması yapmak sizi rahatlatabilir.

Gebelikte Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?

Eğer hamilelikte yaşadığınız ayak yanmasının altında ciddi bir neden yoksa doktorunuzun da önerisi ile evde basit uygulayacağınız yöntemler ile rahatlamanız muhtemel bir durumdur.

Hamilelikte El ve Ayak Yanmasının Geçirmek İçin:

 • Bir pet şişeyi dondurarak ayaklarınızın altına koyabilirsiniz.
 • Gebelik döneminde kullanılabilen ayak altına sürülen ferahlatıcı jellerden alarak ayaklarınızın altına sürmekte sizi rahatlatacaktır. Çeşitli spreyler kullanarak da rahatlama sağlayabilirsiniz.
 • Dolapta bekleterek soğuttuğunuz kolonyayı da ayaklarınıza dökebilirsiniz.
 • Sirke ile ayak yanmasından kurtulmak mümkün. Gün içinde 2 kez uygulayabileceğiniz bir yöntem olarak ılık su doldurduğunuz bir kabın içine bir miktar sirke koyup ayaklarınızı bu suda bekletebilirsiniz. Sirke yerine tuz da kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerde sizin rahatlamanız için faydalı olacaktır.
 • Kan dolaşımının düzenli ve güzel bir şeklide çalışması için aktif olmak önemlidir. Gebelik ayınıza uygun olarak doktorunuzun önerdiği spor aktivitelerini yapabilirsiniz.
 • Çorap seçimi de ayak yanmasını için önemlidir. Sentetik olan çoraplar ayak yanmasını daha fazla arttırır. Pamuklu çoraplar ise nemi ve teri önleyeceği için ayak yanması yaşıyorsanız pamuklu çorap kullanmanız daha uygun olacaktır.

Hamilelikte El ve Ayak Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte El ve Ayak Yanmasının Nedenleri

Hamilelikte El ve Ayak Yanmasının Nedenleri

Gebelikte Gestasyonel Diyabet

Hamilelik döneminde görülen el ve ayak yanmasının en önemli nedenlerinden biri hamilelik ile beraber ortaya çıkan hamilelik şekeridir. Bu rahatsızlık sinir hasarlarına, el ve ayaklarda uyuşmaya, güçsüzlüğe ve yanmaya sebep olan bir sağlık sorunudur.

Gebelikte Vitamin Eksikliği

Bazı vitaminlerin gebelikte eksik alınmasından dolayı hamilelerde el ve ayak yanması görülür. Bu vitaminler B 12, B 6 ve D vitaminleridir. El ve ayak yanması olduğu zaman bunu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir. Doktorunuz gerekli vitamin testlerini yaptırdıktan sonra vitamin takviyesi verebilir.

Gebelikte Böbrek Sorunları

Hamilelik döneminde görülen el ve ayaklarda yanma hissinin bir diğer sebebi de böbrek fonksiyonlarında görülen bozukluklar olabilir. Kanda toksit maddelerin birikmesi sonucu el ve ayaklarda yanma hissi oluşabilir.

Gebelik Hipotiriodi

Trioid hastalığının bir çeşidi olan hiprtiriodi de el ve ayak yanmalarına sebep olabilir. Bu rahatsızlık görüldüğü zaman tirioid bezleri vücudun ihtiyacı olan hormonları yeterince salgılayamaz. Eğer bu rahatsızlık tedavi edilmezse el ve ayaklarda yanma, eklemlerde ağrı gibi şikayetler görülebilir.

Gebelikte Ayak Mantarı

Bu mantar enfeksiyonu ayak parmaklarını ve topuklarını ciddi derecede etkileyen bir mantar türüdür. Bu ayak mantarı şikayetleri ciltte kızarma, döküntü, kaşıntı ve kuruluk olmasıdır.

Gebelikte Karpal Tünel Ve Tarsal Tünel Sendromu

Her iki sendrom türünde de el ve ayaklarda basınç oluşur. El ve ayaklarda karıncalanma ve yanma hissi oluşturur.

Gebelikte El ve Ayak Yanmasının Nedenleri

Gebelikte El ve Ayak Yanmasının Nedenleri

Gebelikte El ve Ayak Yanmasının Nedenleri

Gebelik döneminde görülen el ve ayak yanması için diğer nedenlerini sıralamak istersek;

 • Ödem
 • Lyme hastalığının olması
 • Magnezyum eksikliğinin olması
 • Elektrolit dengesizliği
 • Hamilelik diyabeti
 • Kan damarlarında iltihaplanma
 • Metal zehirlenmesi
 • Yüksek kan basıncı
 • Hıv-Aıds gibi virüsler
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi

Gebelikte El, Ayak Yanması İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Hamilelikte el ve ayak yanması için kadın doğum doktorunuz ile paylaştıktan sonra doktorunuz gerekli görür ise sizi ortopedi ve dahile bölümüne yönlendirecektir.

Hamilelikte Ayak Yanması Ne Zaman Başlar?

El ve ayaklarında kan akışı hızlandığı için genellikle ilk 3 aylık döneminde görülmeye başlar. El ve ayaklarda kızarma ve kaşıntı oluşur.

Gebelikte Ayak Yanmasının Nedenleri Neler? – Video

Gebelik döneminde el ve ayaklarınızda yanma oluştu mu? Bunun için ne tür çözümler uyguladınız? El ve ayak yanmalarına iyi gelecek yöntemler varsa ize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg