• 166.126
Anasayfa
Spor İşten Sonra Spor Yapmak Zor mu Geliyor? İş ve Spor Beraber Olur mu?

İşten Sonra Spor Yapmak Zor mu Geliyor? İş ve Spor Beraber Olur mu?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
Çalışanlar Nasıl Beslenmeli, Nasıl Spor ve Egzersiz Yapmalı?

İş ve spor bir arada yürütülür mü? Çalışanlar nasıl spor salonu seçmeli? Çalışan insanlar iş ortamında nasıl beslenmeli? İş hayatı yoğun olan insanlar nasıl spor yapmalı ve beslenmeli? İş yaşamı olanlar nasıl antrenman tercih etmeli? Spor yapmak istiyorsunuz ama gözünüzde mi büyüyor? Bu yazının amacı işten sonra nasıl spor yapmalısınız, neden işten sonra spor yapmak size yorucu geliyor, sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

İşten Sonra Spor Nasıl Yapılır?

İşten Sonra Spor Nasıl Yapılır?

İşten Sonra Spor Nasıl Yapılır?

İşten sonra spor yapmak size zor gelebilir. Bütün gün çalışmışsınız eve gidip yatma hayali kuruyorsunuz. Ama doğru şekilde spor planı yaptığınızda spor yapmak eziyet değil zevk olacak.

Zamanımızın çoğu işte gidiyor, çalışma saatlerimiz ortalama 8 saat ile 10 saat arasındadır. Yol mesafesi filan hesaplansa ortalama 1 günde 11 – 12 saat iş hayatımız için zamanımız gidiyor. Bütün gününüzün gittiğini düşünüyorsunuz haklısınız ama gününüzü iş temposu ile bitirmeyin, kendiniz için bunu yapmayın.

Spor zamanım yok demeyin ve kendiniz ve sağlığınız için spora zaman ayırın, plan yapın uygulayın emin olun daha enerjik ve mutlu olacaksınız. Antrenman yapmak sizi korkutmasın, zevk aldığınız spor ve egzersizleri seçin ki spor yapmak eziyet olmasın.

Çalışanlar Nasıl Antrenman Yapmalıdır?

Çalışanlar Nasıl Antrenman Yapmalıdır?

Çalışanlar Nasıl Antrenman Yapmalıdır?

Bütün gün çalıştıktan sonra aman kim şimdi spora gidecek de spor yapacak gibi düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu düşünce yanlış çünkü spor yapmak sizi yormaz aksine sizi daha çok motive eder, enerjik hissedersiniz. İş çıkışı spor yapmanın size zoe gelmemesi için çalışanlara antrenman önerisi ilk olarak antrenman programı oluşturulmuş olmasıdır.

En önemli kriter sporun düzenli olması ve devam ettirebilirliği ama çalışan ve temposu olan insanların bu düzeni sürdürmesi biraz zordur. Özellikle spor salonuna gidip, haftanın 6 günü bölünmüş olarak planlanan program uygulaması çalışan bireyler için zor olacaktır. O yüzden her iş çıkışı her gün spor yapmak yerine kısa vadede hedefleri gerçekleştirmek daha kolay ve zevkli olur.

Kendinizi yormamak, yaptığınız spordan keyif almak ve spordan uzak durmamanız için haftanın her günü spor yapmak uzun vadede spor programı olmayacaktır. O yüzden haftanın 2 yada 3 günü düzenli spor yapmanız en güzel çözüm olacaktır.

İştah Sonra Hangi Spor Salonuna Gitmeliyim?

İştah Sonra Hangi Spor Salonuna Gitmeliyim?

İştah Sonra Hangi Spor Salonuna Gitmeliyim?

Zaten büyün gün çalışmışsın, spor yapmakta nereden çıktı şimdi diye mi düşünüyorsun? Hayır düşünme, spor için uygun spor dilimi ve spor programı oluştur, bir de uygun spor salonu buldun mu, keyifle git gel. Spor yapmak sana eziyet gelmesin, keyif almaya bak, zevk alacağın egzersizler seç ve güle oynaya iş çıkışı spor yapmaya git, zamanla geliştiği görünce zaten gözlerine inanamayacaksın ve motiven artacak.

Spor salonu seçimi nasıl yapılır? Eğer çalışıyor isen, iş çıkışı spor yapmak kabus haline gelmesin. İş yeriniz merkezi yerde ise iş yerinize yakın bir spor salonu seçmeniz en mantıklı olacaktır. Böylece işten çıktığınızda spor salonuna gitmek için yas tutmazsınız, kolayca gidip gelebilirsiniz. İş çıkışı antrenmana giderseniz, günü asıl o zaman tamamlamış olursunuz. Spor yaptıktan enerjiniz daha da tavan yapacak, yorgun hissetmeyeceksiniz hatta merkezi bir yerde olduğu zaman gittiğiniz spor salonunuz sonrasında dışarıda vakit bile geçirmek isteyebilirsiniz.

İş yerinizden spor salonunuz uzak ve iş sonrası servise binme durumunuz varsa evinizin etrafında spor salonu tercih etmelisin. Spor salonları günümüzde artık geç saatlere kadar açık oluyor, işten çıkınca evinin yakınında bir spor salonuna gitmen daha iyi olacak hem geç saatte spor salonları daha sakin olur, iş çıkışı kalabalıkta başında ağrımaz.

Evinizde spor salonunuz ya spor aletleriniz var ise, işiniz daha kolay olacaktır. Çünkü evinize gitmenin rahatlığı ve spora gitme mecburiyeti hissetmeden, istediğiniz zamanda spor yapma imkanınızın olması çok avantajlı bir durum. Evde spor aletleri ile bir ortam hazırlamak oldukça maliyetli olur ama istediğiniz ile spor yapma avantajı sunar. İmkanınız el veriyor ise evinizde home gym dedikleri ortamı kurmanız çok iyi olacak. Home gym yapmanız iyi bir fikir, bu fikri gözden geçirmeyi atlamayın.

Çalışan İnsanlar Nasıl Beslenmelidir?

Çalışan İnsanlar Nasıl Beslenmelidir?

Çalışan İnsanlar Nasıl Beslenmelidir?

Beslenme düzeni kurmak, çalışan insanlar için biraz zor. Her gün aynı düzeni sürdürebilmek bazı durumlarda sekteye uğramasına neden olabilir. Çünkü bazı iş yerlerinin yemekhaneleri oluyor ve insancıl olarak yemek varken ekstra yemek parası vermek istemeyiz ve aç kalmamak adına yemeği tüketmek durumunda kalabiliriz. Diğer bir örnek, çalıştığınız yer merkeze uzak konumda olabilir, yemek siparişi verme şansınız olmayabilir ve iş yerindeki yemeği yeme durumunda kalabilirsiniz. Yani bu tür etkenler var olan yemeği yeme mecburiyetini sunuyor.

İş yerinde yemek düzenini kontrol altında tutabilmek için, sabahları hazırladığınız peynir, tavuklu, çavdar yada kepekli ekmek arasına tost yada sandviç yapıp işe götürebilirsiniz. Çalıştığınız yer ya da ofiste imkanınız var ise, buzdolabı, fırın, ocak gibi evinizde hazırlayacağınız yemekleri saklama kabında muhafaza ederek, iş yerinde imkanları kullanarak tüketebilirsiniz. Böylece sağlığınızı korumuş ve spor yaptığınız için programınızı uygulama olursunuz.

Bu öneriler belki kulağa güzel geliyor iyi hoş ama işiniz bu kadar sakin bir ofis ortamında değil, daha aktif ve tempolu bir işiniz var nasıl beslenmelisiniz? İşte bu noktada özellikle dikkat etmeniz gereken ev yemekleri olan bir yer tercih etmeniz, fast food gıdaların sağlıksız olduğunu herkes biliyor. Daha temiz, daha sağlıklı olduğu düşünülen yemekler tüketmek beslenme programınızı kontrol altında tutmanız mümkün olacaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin püf noktası, kalori hesabı yapmalısınız. Aşağı yukarı iş saatlerinde yediğiniz besinlerin kalorilerini gün içerisinde not alabilirsiniz ve akşam yemeğini ona göre tercih edebilirsiniz.

Gece Vardiyasında Çalışanlar Nasıl Spor Yapmalı? – Video

Çalışma hayatınız var mı, var sa nasıl spor yapıyor musunuz? Hem iş hem spor bir arada yapılır mı? İşten sonra spor yaptığınızı düşünürsek yoruluyor musunuz? İş temponuzun yanında ne tür spor seçersiniz? Spor salonunu neye göre seçim yaptınız yada yaparsınız? İş hayatı ile sporun yürümeyeceğini düşünen insanlara neler önerirsiniz? Yorum yaparak önerilerde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg