Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 50.246

Obezite Cerrahi Sonrası Ne Zaman Agır Kaldırılır?

Anasayfa
SPOR Obezite Cerrahi Sonrası Ne Zaman Agır Kaldırılır?

Obezite cerrahisi kilo indeksi 35 ve üzeri olan, doktor gözetiminde beslenme, egzersiz ve tıbbi tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan kişilere önerilmektedir. Bunun ile beraber vücut kilo oranı 30 üzerinde olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi kişinin yaşam kalitesini etkileyen hastalara önerilmektedir.

Operasyon  3 gün hastane tedavisi ve hastaya göre 15 gün kadar ev istirahati olan bir dönemi kapsamaktadır. Operasyon sonrasında ilk 3 gün sadece sıvı gıdalar tüketilir. 4. gün sonunda katı gıdalara geçilir fakat bu gıdalar da püre halinde alınır. Dolayısıyla operasyon sonrası vücudun kilo oranında ciddi değişiklik olması ile beraber beslenme düzeninde de oldukça büyük bir değişim olmaktadır. Bu sebeple operasyon sonrası vücudun bu yeni düzene ve değişime uyum sağlaması biraz zaman almaktadır. Operasyon sonrası ilk günlerde kişi normal aktiviteleri dahi yaparken biraz zorlanabilir. Bu da oldukça normal bir süreçtir. Normal beslenme düzenine geçiş 6-8 haftayı bulabilmektedir.. Günlük aktiviteleri yaparken de dikkatli olmak gerekir.

obezite-cerrahi-sonrasi-ne-zaman-agir-kaldirilir

Operasyon sonrası dönem, operasyonun kalıcı ve etkili sonuca ulaşılması açısından oldukça önemli bir dönemdir. Kişi bu dönemde beslenme düzenin de köklü bir değişime gider. Doktorun gözetim ve tavsiyesi ile hafif egzersiz programları da uygulanabilmektedir. Ki operasyonun kalıcı ve etkili bir sonuca ulaşabilmesi için de oldukça önemlidir.. 15 gün sonunda normal süreçte yine doktorunuzun izni ile masa başında ya da hafif aktiviteler gerektiren işlerinize dönebilirsiniz.. Ağır işler gerektiren durumlardan özellikle kaçınılmalıdır. Vücut hassas bir dönemde olacağından dikkatsiz hareketler büyük hasarlara sebebiyet  verebilir.Kişilerin bu dönemde en çok dikkat etmesi gereken husus daha çabuk forma kavuşabilme kastı ile ağırlık çalışmaya hemen başlamamasıdır.. Sağlıklı bir süreçte dahi ilk 4-6 ay kesinlikle ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Günlük aktiviteler de basit gibi görünse dahi ağır kaldırmak, ağır işler yapmaktan uzak durulmalıdır.. Özellikle karın ve göbek bölgesini zorlayacak, zedeleyecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Sağlıklı bir kişinin dahi bilinçsizce ağır kaldırması vücudunda hasarlara sebep olabilir. Özellikle bilinçsizce ve aniden ağırlık kaldırmak omurga,bel kemiklerine hatta bacak ve dizlere ciddi anlamda hasar vermektedir.

obezite-cerrahi-sonrasi-ne-zaman-agir-kaldirilir

Bazen bu hasarlar o an da fark edilmeyebilir. Ve zamanla farklı hastalıklarla karşımıza çıkabilir.Bu sebeple vücudun çok hassas olduğu bu dönemde ağır kaldırmak ya da ağır aktivite gerektiren işler yapmak özellikle karın kaslarına ciddi hasar verebilir. İlk 4 ay hafif de olsa herhangi bir ağır kaldırmak söz konusu değildir. Bu dönem vücudun yeni düzen ve programına kendisini alıştırma sürecidir. 4 ay sonunda da yine vücudun potansiyelini aşan ağırlıkları kaldırmak zarar verici olabilir.Bu dönemlerde ani hareketlerden de kaçınmak gereklidir..Egzersiz programı uyguluyorsanız bunun hafif olmasına özen göstermelisiniz. Ve muhakkak bu dönem de attığınız her adımda doktorunuza danışınız.

Kilo kayıpları ile yaşayacağınız mutluluğu ve tatmini kalıcı hale getirmek için sonraki dönemde dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir. Yeni güzel görünümünüzü kutlarken yapacağınız bazı dikkatsizlikler büyük hasarlara yol açabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Bel Ölçünüz Bu Rakamdan Büyükse Dikkat! başlıklı makalemizde Bel Ölçüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg