• 665.972
Anasayfa
Spor Obezite Cerrahi Sonrası Ne Zaman Ağır Kaldırılır?

Obezite Cerrahi Sonrası Ne Zaman Ağır Kaldırılır?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Mide küçültme ameliyatları sonrası ne zaman spor yapılır? Obezite cerrahisi sonrası kol sarkması için hangi egzersizler yapılmalı? Spor yaparken nelere dikkat etmeli, nelerden uzak durulmalı? Aklınıza takılan obezite cerrahi sonrası spor yapmak, ağırlık kaldırmak, kol egzersizleri gibi soruların cevapları yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar.

Obezite Hastalarına Mide Küçültme

Obezite Hastalarına Mide Küçültme

Obezite hastalığında en etkili çözüm kesinlikle cerrahi yöntemlerdir. Bu yöntemlerin başında da hiç kuşkusuz ki mide küçültme ameliyatı gelmektedir. Tabi ki bu yöntem için doktorların da sizlere bazı uyarıları bulunmaktadır. Mide küçültme ameliyatında en etkili ve sağlıklı yöntem kapalı yöntemdir. Mide küçültme ameliyatının her hata için uygun olmadığı da doktorların ayrıca belirtmiş olduğu önemli noktalardan birisidir.

Özellikle vücut endekslerinin ölçülerek bu ameliyat için uygun olan hastalar mide küçültme işlemi için tercih edilmektedir. Diğer adıyla tüp mide ameliyatı sayesinde vücuttaki fazla kilonun % 80 ni veriliyor ameliyatın yanı sıra beslenmemize de dikkat etmemiz gerekiyor.

Hastanın hangi besin yöntemini daha fazla tercih ettiği de açık veya kapalı mide küçültme yönteminin uygulanmasın da bir diğer önemli etken olarak doktorların uyarıları arasında yer almaktadır. Ameliyat sonrasında sağlıklı beslenmeye ve spora önem verilirse kısa sürede sağlıklı bir şekilde ideal vücut kitle endeksine ulaşmış oluyoruz ve hem ruhen hemde bedenen sağlığımıza kavuşuyoruz.

Obezite Cerrahi Sonrası Ne Zaman Ağır Kaldırılır?

Obezite Cerrahi Sonrası Ne Zaman Ağır Kaldırılır?

Obezite cerrahisi kilo indeksi 35 ve üzeri olan, doktor gözetiminde beslenme, egzersiz ve tıbbi tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan kişilere önerilmektedir. Bunun ile beraber vücut kilo oranı 30 üzerinde olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi kişinin yaşam kalitesini etkileyen hastalara önerilmektedir.

Operasyon  3 gün hastane tedavisi ve hastaya göre 15 gün kadar ev istirahati olan bir dönemi kapsamaktadır. Operasyon sonrasında ilk 3 gün sadece sıvı gıdalar tüketilir. 4. gün sonunda katı gıdalara geçilir fakat bu gıdalar da püre halinde alınır. Dolayısıyla operasyon sonrası vücudun kilo oranında ciddi değişiklik olması ile beraber beslenme düzeninde de oldukça büyük bir değişim olmaktadır. Bu sebeple operasyon sonrası vücudun bu yeni düzene ve değişime uyum sağlaması biraz zaman almaktadır. Operasyon sonrası ilk günlerde kişi normal aktiviteleri dahi yaparken biraz zorlanabilir. Bu da oldukça normal bir süreçtir. Normal beslenme düzenine geçiş 6-8 haftayı bulabilmektedir.. Günlük aktiviteleri yaparken de dikkatli olmak gerekir.

Operasyon sonrası dönem, operasyonun kalıcı ve etkili sonuca ulaşılması açısından oldukça önemli bir dönemdir. Kişi bu dönemde beslenme düzenin de köklü bir değişime gider. Doktorun gözetim ve tavsiyesi ile hafif egzersiz programları da uygulanabilmektedir. Ki operasyonun kalıcı ve etkili bir sonuca ulaşabilmesi için de oldukça önemlidir.. 15 gün sonunda normal süreçte yine doktorunuzun izni ile masa başında ya da hafif aktiviteler gerektiren işlerinize dönebilirsiniz. Ağır işler gerektiren durumlardan özellikle kaçınılmalıdır. Vücut hassas bir dönemde olacağından dikkatsiz hareketler büyük hasarlara sebebiyet  verebilir.

Obezite Cerrahi Sonrası Ne Zaman Ağır Kaldırılır?

Kişilerin bu dönemde en çok dikkat etmesi gereken husus daha çabuk forma kavuşabilme kastı ile ağırlık çalışmaya hemen başlamamasıdır.. Sağlıklı bir süreçte dahi ilk 4-6 ay kesinlikle ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Günlük aktiviteler de basit gibi görünse dahi ağır kaldırmak, ağır işler yapmaktan uzak durulmalıdır.. Özellikle karın ve göbek bölgesini zorlayacak, zedeleyecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Sağlıklı bir kişinin dahi bilinçsizce ağır kaldırması vücudunda hasarlara sebep olabilir. Özellikle bilinçsizce ve aniden ağırlık kaldırmak omurga,bel kemiklerine hatta bacak ve dizlere ciddi anlamda hasar vermektedir.

Bazen bu hasarlar o an da fark edilmeyebilir. Ve zamanla farklı hastalıklarla karşımıza çıkabilir.Bu sebeple vücudun çok hassas olduğu bu dönemde ağır kaldırmak ya da ağır aktivite gerektiren işler yapmak özellikle karın kaslarına ciddi hasar verebilir. İlk 4 ay hafif de olsa herhangi bir ağır kaldırmak söz konusu değildir. Bu dönem vücudun yeni düzen ve programına kendisini alıştırma sürecidir. 4 ay sonunda da yine vücudun potansiyelini aşan ağırlıkları kaldırmak zarar verici olabilir.Bu dönemlerde ani hareketlerden de kaçınmak gereklidir..Egzersiz programı uyguluyorsanız bunun hafif olmasına özen göstermelisiniz. Ve muhakkak bu dönem de attığınız her adımda doktorunuza danışınız.

Kilo kayıpları ile yaşayacağınız mutluluğu ve tatmini kalıcı hale getirmek için sonraki dönemde dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir. Yeni güzel görünümünüzü kutlarken yapacağınız bazı dikkatsizlikler büyük hasarlara yol açabilir.

Obezite Cerrahi Sonrası Kol Sarkması İçin Egzersizler

Obezite Cerrahi Sonrası Kol Sarkması İçin Egzersizler

Kısa sürede hızlı kilo veren özellikle de obezite cerrahisine başvuran kişilerde yaşın da etkisi ile ortaya kollarda sarkma gibi problemler çıkabiliyor. Deride terleme, yapışma, giyimde estetik görünümde sorunlar yaratan bu sarkmalar için cerrahiye başvurulmadan önce kilo verme sürecinde düzenli kol sarkması için egzersiz yapılması tavsiye ediliyor. Siz de daha sıkı bir vücuda sahip olmak ve böylece sarkma gibi sorunlar yaşamadan verdiğiniz kiloların tadını çıkarabilmek için size özel egzersiz önerilerimizi takip edebilirsiniz.

1- Esneme ve Isınma

Egzersiz türünüz ne olursa olsun egzersizlerden önce kaslarınızı hazırlamak ve sakatlıkları önlemek için ısınma ve germeleri unutmamalısınız. Mide küçültme sonrası sık görülen bir durum olan sarkmaların en sık görüldüğü alanlardan biri olan kollarınızı bu bölgeye özel egzersizler ile sıkılaştırmanız mümkün. Ancak öncesinde kolunuzu dirseğinizden kırarak ve diğer elinizle dirseğinizi destekleyerek ellerinizi sırtınıza götürün ve arkaya doğru parmak uçlarınızı uzatarak kaslarınızı gerin.

Obezite Cerrahi Sonrası Kol Sarkması İçin Egzersizler

2- Dumbellardan Yardım

Mide küçülme zayıflama etkisini göstermiş ve kollarınızda sarkmalar meydana gelmiş olabilir. Kesinlikle endişe edilmemesi gereken bu durum için en büyük dostunuz dumbellar olabilir. Elbette dumbel sahibi değilseniz dolu su şişeleri ya da aynı boyda ağır metalleri de kullanmanız mümkün. Ağırlıkların size uygun olduğundan ve kendinizi sakatlamamak için dikkatli olduğunuzdan emin olun yeter.

Öne doğru dizlerinizi hafifçe kırarak eğilin ve kalçalarınızı arkaya doğru çıkarın. Ayaklarınız omuz genişliğinde açıkken iki elinizdeki ağırlıkları kuş kanadı açar gibi iki yana görsele bakarak açın.

Mide küçültme tedavisi sonrası  kilo verme süreciniz boyunca kol egzersizlerinizi düzenli yapmak, asla sarkma sorunu yaşamadan sağlıklı kilo vermenizi ve sizi estetik cerrahilerden kurtaracak akıllıca bir yöntemdir. Yine ağırlık kullanarak yapabileceğiniz bir başka egzersiz ise en sık sarkma görülen üst koltuk altlarına yöneliktir.

Bu hareket için tek bir ağırlığı iki elinizle önünüzde tutun ağırlığı kaldırıp dirseklerinizi kırarak sırtınıza doğru götürün. Ağırlığı aniden bırakmamaya ve kontrollü kaldırıp indirmeye özen gösterin.

3- Biraz zorlanma vakti

Tüp mide sonrası yaşadığınız sarkmaların geri dönüşünü sağlamak için kendinizi biraz zorlamanız gerekecek. Biraz ileri seviye olan bu kol hareketi için bir sandalyenin önünde durun ve ayaklarınızı yarım metre kadar açın. Ellerinizle sandalyenin oturma kısmından destek alarak kalçalarınızı indirin ve yere değmeden kalkın.

Spordan Sonra Yapılmaması Gereken Davranışlar

Spordan Sonra Yapılmaması Gereken Davranışlar

Spor yaptıktan sonra yapılmaması gereken davranışları yaptığınızda kendinize yarar yerine zarar vermiş olursunuz. Sağlıklı yaşam formda vücut yapmak isterken hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz.

Saatlerce kalori yakmak için yüksek tempoda spordan sonra enerji içeceği içmek hatalı davranışlardan bir tanesidir. Yaktığınız kalorileri fazlasıyla almanıza neden olur. Onun yerine elma havuç ve taze sebzelerle terle kaybettiğiniz mineralleri vücudunuza yeniden kazandırırsınız.

Spor yaptıktan sonra üzerinizdeki kıyafetleri hemen çıkarıp mümkünse duş alarak vücudunuzdan zararlı bakterileri ve teri uzaklaştırmalısınız. Özellikle spor yaptıktan sonra yapılmaması gereken hareketlerin başında elleri yüze ve vücudumuza sürmemektedir. Spor salonu bakterilerin üremesi için uygun ortamdır. Ve yüzünüze gözünüze ellerinizle bulaşıp hastalanmanıza neden olabilir.

Sağlıklı bir Vücuda Sahip Olmak İstiyorsanız Ayrıntılara Önem Verin

Spor yaptıktan sonra başlarken yapılan ısınma hareketleri gibi sonda da soğuma hareketleri yapılması gereken doğrulardır. Ertesi gün kas ağrılarını çekmemenizi sağlar. Kaslarınızın çalışması ve beslenmesi için öğün atlamak 10 hatalı davranıştan birini oluşturur. Spora gitmeden 2 saat önce hafif bir şeyler yemelisiniz. Ve mutlaka sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Ne kadar çok spor yaparsanız yapın bu fazla ve zararlı şeyler yiyebilirsiniz anlamına gelmez. Hamburger, çikolata yemek hatalı davranışlardan biridir. Sporu da abartmak kaslarınızı sakatlamaya neden olabilir. Düzenli ve yeterli uyumalısınız. Erken kalkacaksanız erken yatmak ve en az 7-8 saat uyumak gereklidir.

Spor malzemelerinizi, minder spor aletleri kaldırmadan temizleyiniz, bakteri üremesin. Çalıştığınız spor aletlerindeki terinizi siliniz, sizden sonra çalışacaklara saygısızlık olmasın. Yaktığınız kalori ne olursa olsun gece yatarken yemek yemeyin biraz kuru-yemiş veya yoğurt çok acıktığınızda uygundur.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Spor – Video

Obezite Cerrahisi Sonrası Egzersizler – Video

Spor yapmayı seviyor musunuz? Mide küçültme ameliyatları sonrasında spor programınız var mı? Ne zaman spor yapmaya başladınız? Soru ve düşüncelerini bizimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg