• 706.672
Anasayfa
Spor İdeal Vücut Yağ Oranları Nelerdir?

İdeal Vücut Yağ Oranları Nelerdir?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Hayalini kurduğumuz ve televizyon ve internet ortamında görüp özendiğimiz en üst derece sıkı kaslı bir vücuda sahip erkeklerin vücutlarında ki yağ oranı %3-4 arasında, kadınların vücutlarında ki yağ oranı ise %8-9 arasında olmaktadır.

Ama bu yağ oranlarına sahip olmak için profesyonel bir şekilde bu işle uğraşmalı hatta en üst düzeyde çaba sarf etmelisiniz.

Fakat normal bir insanın vücudunun kaslı, fit ve güzel olabilmesi için erkeklerde %10, bayanda da %18-20 oranları olması yeterli olmaktadır.

Sporcuların önem verdikleri  yağ oranlarına aslında hepimizin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için önem vermemiz gerekmektedir. Özellikle kendi uğraşlarıyla yaptıkları diyet ve yağ yakan egzersizler aracılığıyla zayıflamak isteyen kişilerin yağ oranları düzenli olarak kontrol etmeli gerekmektedir çünkü kilo verirken yağlarının mı yoksa kaslarının mı gittiğini bilmelidirler.

Vücut yağ oranı hesaplaması yaptıysanız ve hangi kategoride olduğunuzu bilmek istiyorsanız aşağıdaki tablomuza bakabilirsiniz:

KADINERKEK
En Az Olması Gereken Yağlar%10-%12%2-%4
Atletlerdeki Yağlar%14-%20%6-%13
Fit Vücuttaki Yağlar%21-%24%14-%17
Kabul Edilebilir Yağlar%25-%31%18-%25
Obezlerde ki Yağlar%32+%26+

Tabloda ki kadın ve erkek olarak verilen değerlerde en düşük oranın altında bir değere sahip olan erkek veya kadın kişilerin organları yavaş yavaş iflas etme tehlikesi ile karşılaşabilirler. Tabloda ki oranlara sahip olmak için kendimizce çalışmak bile tehlikeli olabilir onun için profesyonel kişiler tarafından kontrol edilerek bu yağ oranlarına sahip olmak sağlıklı olacaktır.

Vücut geliştirmeyle ilgilenen sporcular ve yarışmalara katılan sporcular sadece yarışma dönemlerinde bu yağ oranı seviyesine düşmekte, sonrasında tekrardan yükseltmektedirler. Bayanlar da sıkı bir vücuda, erkeklerde ise parçalı kaslara sahip olmak için atletlerdeki yağ oran değerlerine sahip olmalıyız.

Sizlerde sağlıklı bir vücuda sahip olmak aynı zamanda da dikkat çekici, kaslı ve fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız; yağ oranları hangi vücutları temsil etmekte ve yaptığınız çalışmalar ile hangi vücut yapısına sahip olabilirsiniz bunu inceleyelim..

  • Yabancı filmlerde görüp özendiğimiz ve herkesin sahip olmak istediği o vücutları istiyorsak yağ oranı erkekler için %6-8, kadınlar için ise %13-15 olmalıdır. Fakat başta da söylediğimiz gibi bu oranlar profesyonel ve hayatları boyunca bu işle ilgilenen kişiler için uygundur.
  • Erkeklerin baklavalı ve fit bir görünüme sahip olmaları için yağ oranı %8-11, bayanlar için ise %15-17 aralığında olmalıdır.
  • Herhangi bir sporla ilginiz yoksa fakat hedefiniz atletik fit bir vücuda sahip olmak ise yapmanız gereken yağ oranı erkekler için %15, kadınlar için de %20 oranlarında olmalıdır.
  • Amacınız sağlıklı ve kendinizi iyi hissettiren bir vücuda sahip olmak ise erkekler için %18 den aşağı oranlarda, kadınlar da ise %20-23 arası yeterli olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Online Vücut Yağ Oranı Hesaplama başlıklı makalemizde Vücut Yağ Oranı Hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg