• 114.481
Anasayfa
Spor Eliptik Bisiklet Faydaları Nelerdir? Eliptik Bisiklet Kilo Verdirir mi?

Eliptik Bisiklet Faydaları Nelerdir? Eliptik Bisiklet Kilo Verdirir mi?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Eliptik Bisiklet Faydaları Nelerdir? Eliptik Bisiklet Kilo Verdirir mi?

Eliptik bisiklet kullanmanın faydaları nelerdir? Eliptik bisiklet kullananlar nasıl zayıflar? Eliptik bisiklet göbek eritir mi? Eliptik bisiklet kilo verdirir mi? Eliptik bisiklet kas yapar mı? Eliptik bisiklet işlevi nedir? Sizin için eliptik bisiklet faydaları hakkında detaylı bir yazı hazırladık.

Eliptik Bisiklet Nedir, Nasıl Kullanılır?

Eliptik Bisiklet Nedir, Nasıl Kullanılır?

Eliptik Bisiklet Nedir, Nasıl Kullanılır?

Zayıflamak için binlerce yol deniyoruz. Beslenme, sağlık, spor bunlardan en önemlileri olarak listelerimizde en başta yer alıyor. Spor yapmaya değinecek olursak oldukça kolay bir yöntem olmakla beraber çok fazla yanlış bilgi barındırıyor.

Spor salonlarına çok fazla para harcıyoruz. Peki, hangi aletin ne işe yaradığını biliyor muyuz? İstediğimiz sonuca ulaşmak için neyi kullanmalıyız? İşte tüm bu sorularınıza cevap verebilmek adına sizin için bir tanesini seçtik. Hadi gelin bu muhteşem cihazı birlikte tanıyalım.

Spor salonlarında bulunan en eğlenceli aletlerden biri bu elips şeklinde olan bisiklettir. Sadece pedallarına basmanız çalışmak adına yeterli olacaktır. Bunun yanında yürüme ve koşma ile yapmanız gerekenleri tamamlamış olacaksınız. Önemli olan tek nokta ise ayaklarınızı pedallardan hiç ayırmamak. Bu şekilde cihaz sarf ettiğiniz gücü tolere edebiliyor. Oldukça sessiz ve rahat cihazlardır. Birkaç yüz dolar harcayarak çok iyi bir cihaz satın alabilir ve birçok avantaja sahip olabilirsiniz.

Eliptik Bisiklet İşlevi Nedir?

Eliptik Bisiklet İşlevi Nedir?

Eliptik Bisiklet İşlevi Nedir?

En önemli işlevleri arasında kardiyovasküler sistemi çalıştırıyor olması yer almaktadır. Bu sayede kaslarınız daha da güçlenebilmektedir. Kalbiniz de bu güçlü hale gelebilmek adına uygun düzeyde gelişen bu aksiyona doğru tepkiler verecektir. Sağlık kurumları sürekli olarak iyi bir vücuda sahip olmak için, burada iyi sağlıklı anlamında kullanılıyor, her zaman egzersiz yapmayı tavsiye eder.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için bir haftada en az 150 dakika olacak şekilde orta seviyede ya da 75 dakika kadar yüksek seviyelerde kardiyovasküler egzersiz yapmak gerekir. Bazı cihazlarda özel donanımlar bulunmaktadır. Bu özel donanımlar sayesinde kalp atışlarınızı takip edebilirsiniz. Bunun yanında egzersiz yoğunluğunuzu izleyebilir ve kolayca kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde daha doğru bir süreç izlemiş olacaksınız.

Eliptik Bisiklet Kas Yapar Mı? Hangi Kasları Çalıştırır?

Eliptik Bisiklet Kas Yapar Mı? Hangi Kasları Çalıştırır?

Eliptik Bisiklet Kas Yapar Mı? Hangi Kasları Çalıştırır?

Bu tip egzersiz aletleri özellikle bacak ve kalça olmak üzere arka adale kaslarınızın da çalışmasını sağlar. Bu bölgelere göre baldır bölgesi ise çok az daha çalıştırılır. Bazı donanımsal özelliklerden biri ise rampa olarak ayarlayabilmektedir. Böyle bir özelliğe sahip bir cihaz kullanıyorsanız rampa pozisyonuna getirerek baldırlarınızı da oldukça iyi bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Bu cihazların orta ve yüksek uçlu olanları genellikle üst bedenin çalışmasını sağlamak için hareketli çekme ve itme çubukları bulundurur. Bu çubuklar daha doğru hareket etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda ters yönde pedal çevirmenizi sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Eliptik Bisiklet Kilo Verdirir Mi?

Bu cihazda kalbiniz başta olmak üzere az da olsa tüm kas gruplarınızın çalıştığını söylemek mümkün. Bu gibi bir durumda kilo vermemeniz ve kalori harcamamanız pek de mümkün değil. Bu konu için Harvard Üniversitesi Sağlık Yayınları’ndan bir örnek alabiliriz. 185 kiloya sahip biri bu cihazla yaklaşık olarak 1 saatlik bir çalışma ile 800 kaloriye kadar yakabilmektedir. Yapmanız gereken tek şey pedal hızınıza dikkat etmeniz ve egzersiz yoğunluğunu ayarlamak olacaktır.

Sert egzersiz programları ile daha kolay kalori yakabileceksiniz. Yalnız sert programlarda vücudunuzu öncesinde iyice ısıtmayı ve dikkatli çalışmalar yapmayı unutmayın. Sert programlarda sakatlık riskiniz daha fazla olur. Dilediğiniz görünüme kavuşmak için vücudunuza aldığınız günlük kaloriden daha fazlasını vücudunuzdan atmanız gerekmektedir. Sürenizi, egzersiz yoğunluğunuzu ve eforunuzu buna göre ayarlayarak istediğiniz sonuca ulaşın.

Eliptik Bisiklet Faydaları Nelerdir?

Eliptik Bisiklet Faydaları Nelerdir?

Eliptik Bisiklet Faydaları Nelerdir?

Bu cihazla yapacağınız antrenmanlarınızı diğer cihazlar ile yapacaklarınız ile kıyaslamayın. Kas gücünü arttıran egzersizler söz konusu olduğundan sizin için en iyi seçenek olacaktır. Sadece spor yapmış olmayacaksınız, bu kardiyo çalışmanız sayesinde gün içinde daha aktif zamanlara sahip olacaksınız. Sadece pedal çevirerek tüm fazla yağlarınızdan ve kilolarınızdan rahatça kurtulabilirsiniz.

Düzenli olarak kardiyo yapmanız kalp sağlığınızın yanında ruh sağlığınızı da etkileyecektir. Günlük yaşantınızda daha az stresli olacaksınız. Böylece yaşam kalitenizde de artış olacak. Obezite gibi çeşitli rahatsızlıklar ile karşılaşma ihtimalinizi de düşürmüş olacaksınız.

Siz bu egzersizi yapmayı düşünüyor musunuz? Sizin için hazırladığımız eliptik bisiklet faydaları hakkındaki yazımızla ilgili tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg