• 89.913
Anasayfa
Beslenme Limon Kabuğunun En Önemli 10 Faydası ve Besin Değerleri

Limon Kabuğunun En Önemli 10 Faydası ve Besin Değerleri

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Limon Kabuğunun En Önemli 10 Faydası ve Besin Değerleri

Limon kabuğu nasıl kullanılır? Limon kabuğu ile ne yapılır? Limon kabuğu nasıl yenir? Limon kabuğu faydaları nelerdir? Limon kabuğunun kansere faydaları nelerdir? Limon kabuğu kilo verdirir mi? Sizin için bu yazıda en yaygın doğal ürünlerden olan limon kabuğunun faydaları hakkında detaylı bir yaz hazırladık.

Limon Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Doğal ürünler vücudumuz için birçok yarar sağlar. Çoğunlukla limon kabuğunun yan etkileri yoktur ve zarar vermezler. Peki, bu ürünlerin kabuklarını kullanmayı hiç denediniz mi? Kabukların içerisinde yer alan zenginliklerden haberdar mısınız? Ürünün sadece kendisi değil koruyucu çevresi de vücudumuza, cildimize birçok yarar sağlar. Çeşitli kullanım yolları ile oldukça basit tarifler sayesinde bu mucizeleri rahatlıkla kullanabiliriz. Vücudumuzda birçok iyileştirme sağlamanın yanında güzelliğimizi de korur ve arttırırlar.

Çok fazla bilimsel araştırma bulunan bu konu ile ilgili olarak bilmemiz gereken çok şey var. Doğal yöntemleri olabildiğince araştırmalı ve uygulamalıyız. Kozmetik ürünlere yaptığımız ödemelerin kimi zaman çok çok altında harcamalarla sağlığımızı koruyabilir ve cildimizi besleyebiliriz. İşte tam da bu nedenle sizin için limon kabuğu mucizesi ile ilgili tüm yararları bu yazımızda derledik.

Limon Kabuğu Nasıl Yenmeli?

Donmasını sağlamak için bir süre buzdolabınızın buzlu kısmında bekletin. Sonrasında ezerek kırıntılar haline getirin. Bu kırıntıları ise içeceklerinize ve salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Hem oldukça lezzetli hem de sağlığınız için oldukça yararlı olacaktır.

Limon Kabuğu Besin Değerleri

100 gramı içerisinde:

  • 160 mg potasyum
  • 134 mg kalsiyum
  • 129 mg C vitamini
  • 0.6 gram lif

1. Kemik Sağlığı İçin Önemlidir

İçerisinde bolca C vitamini bulundurmanın yanında kalsiyum miktarı bakımından da oldukça zengindir. Bu nedenle kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Kemiklerinizin korunmasına yardımcı olarak iyileşmesine olanak sağlar. Bunların yanında inflamatuvar poliartrit, römatoid artrir ve osreoporoz gibi durumlarda da kullanımı oldukça yarar sağlar. Bu gibi durumların oluşmasında engelleyici özellik taşır.

2. Oksidatif Stresin Geçmesini Sağlar

İçeriği bakımında bol miktarda bio-flavonoidler bulundurması sayesinde oksidatif stresin azalmasın önemli bir role sahiplerdir. Oksidatif stresin azalmasında rol alan sağlıklı ve doğal araçlardan biridir. Düzenli kullanımı uygulandığından doğru sonucu alacaksınız.

3. Toksinlere Karşı Güçlü Bir Savaşçıdır

Toksinler vücudumuzda biriktikçe yanlış zayıflamaya yol açar. Bunun yanında kötü besinlere ve sert içeceklere bağımlı olmamıza neden olurlar. Bu doğal ürün sayesinde toksik faktörleri oldukça sağlıklı bir şekilde ortadan kaldırabiliriz. Böylece vücudumuzu çeşitli bağımlılıklardan da korumuş oluruz.

4. Limon Kabuğu Kansere İyi Gelir

Yaygın bilgiler arasında rastlamanız söz konusu değil. Çok bilinmemekle beraber oldukça güçlü bir yardımcıdır. Tedavisinde ve önlenmesinde oldukça önemli bir role sahiptir. Doğal tedavi yöntemleri arasında yer alarak içeriğinde bulunan salvestrol Q20 ve limonene sayesinde bu zararlı hücrelerle savaşır.

5. Kolesterolü Azaltır

İçerdiği bileşenler yardımı ile vücut içerisindeki kolesterolün kontrol altına alınmasını sağlar. Sadece kolesterolü azaltmakla kalmaz bunun yanında kalp sağlığına da oldukça iyi gelir.

6. Kalp Sorunlarında Önleyicidir

İçeriğinde yer alan potasyum ile vücut kan basıncının en doğru düzeyde bulunmasını sağlar. Aynı zamanda kalp rahatsızlıkları, diyabet ve kalp krizi gibi durumlar karşı vücudunuza bir koruma sağlar.

7. Ağız Hijyenini ve Sağlığını Korur

C vitamini eksikliği olanlarda diş ve diş eti problemleri görülmesinin yanında çürük oluşumu kolaydır. İçerdiği bolca C vitamini sayesinde ağız sağlığınız için büyük önem taşır. Aynı zamanda içerisinde sitrik asit de bulundurmasıyla diş ve diş eti problemlerine doğal çözüm olur ve önlenmesini sağlar.

8. Limon Kabuğu Kilo Vermenizi Sağlar

İçerisinde bulunan pektin sayesinde vücudunuzun kilo vermesini sağlar. Aynı zamanda toksinlerle savaşacağından yanlış kilo vermenize engel olur.

9. Cilt Problemlerinde Etkilidir

Akne, kırışıklar, pigmentasyon gibi durumların yanında siyah noktalar için de oldukça etkili bir yöntemdir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikaller ile kolayca savaşır ve cildiniz için doğal detoks etkisi oluşturur.

10. Sağlığınızı Korur

Karaciğerinizi temizlemenin yanında kılcal damarlarınızın da güçlenmesini sağlar. Kulakta oluşan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Kan dolaşımınızı iyileştirir ve kas kasılmalarınızı azaltır. Sağlığınız için vücudunuzun en büyük yardımcısıdır.

Limon Kabuğu Nasıl Kullanılır, Faydaları Var mıdır? – Video

Siz bu bilgiler ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Limon kabuğu faydaları hakkında tüm sorularınızı, görüş ve önerileriniz ile birlikte, yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg