• 734.391
Anasayfa
Beslenme Tüp Mide Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Tüp Mide Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Sağlıklı yaşama geçiş için uygulanan bu işlem uzman doktorunuzun kontrolünde başarılı sonuçlar verecektir. Beslenme alışkanlıklarınızı doktorunuzun belirttiği şekilde uygulayın ve eski forumuna kısa sürede dönün. Operasyon sonrası ilk günler önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı

Vücut ağırlığı ile boy orantısı normal değerlerin üzerinde çıkması halinde obezite tesisi konulmaktadır.

Bu durum ile karşılaşan hastalar normal sağlıklı günlerine geri dönebilmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar.

Zayıflayabilmek için çeşitli diyetler ve diyetisyenlere rağmen fazla kilo ve obezite sorunu hala devam ediyorsa mide mide ameliyatı ile kurtulmanın en kolay yöntemlerinden biri olduğunu unutmayın.

Tüp Mide Operasyonu Sonrası İlk Gün

Tüp Mide Operasyonu Sonrası İlk Gün

Operasyon sonrasında doktorunuzun söylediğinin dışına kesinlikle çıkmayın. Sizin için ne düzen belirledi ise harfiyen uygulayın.

İlk gün sıvı besinler tüketilerek geçirilir. Kesinlikle katı bir besin tüketilmez sadece sıvı besinler yiyerek beslenmeye devam eldir. Eğer meyve ve çorba tüketecekseniz, püre hali ile tüketin. Doyuma ulaşmanızı sağlayacak olan çorba ve yoğurt tüketiminde hiçbir sakınca yoktur.

Operasyon sonrasında sorun yaşamamak için midenizi kesinlikle doldurmayın ve aralarda en az 15 ya da 30 dk olsun. İlk gün ortalama 6 öğün en az alınmalıdır ve uzmanınızın söylediğinin dışına kesinlikle çıkmayın.

Tüp Mide Operasyonu Sonrası İki ve Üçüncü Gün

Günde en az 1,5 lt su tüketmeniz gerekmektedir. İlk gün gibi sıvı tüketimine devam edilmeli ve su 2 lt kadar da alınabilir. Tuzdan ve acıdan uzak durmanız gerekir bunları tüketmek size acı çektirecektir. Kesinlikle yağlı gıdalar tüketmeyin bunlardan uzak durun. İlk gün püre olarak yediğiniz besinleri artık küçük taneler ile ağzınıza atabilirsiniz, ancak çok fazla çiğnemelisiniz.

Tüp Mide Püre Döneminde Beslenme Önerileri

Tüp Mide Püre Döneminde Beslenme Önerileri

Tüp mide ameliyatı olarak fazla kilolara ve obezite sorununa veda etmek oldukça yakın bir hayal olabilir. Ancak tüp mide sonrası beslenme süreci hakkında endişeli ve tereddütlü olan ameliyat adayları için özellikle ilk haftalar biraz zorlu geçebilir. Oysa ilk döneme ait riskleri ve komplikasyonları önlemek için ekstra dikkatli olmanızın yanında bu süreçte farklı püre tariflerinden ilham alarak motivasyonunuzu yüksek tutmak oldukça önemlidir.

Siz de tüp mide püre dönemi için sizlere özel tavsiye ve tariflerimizi keşfederek bu süreci hem sağlıklı hem de keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Tüp Mide Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

1 – Tüp mide püre dönemi kişiden kişiye değişse ve bireysel diyetisyeniniz tarafından tavsiye edilen şekilde başlanıp devam eden bir süreç olsa da genel olarak tüp mide ameliyatınızın ilk 1-2 hafta sonrasını kapsar ve yaklaşık 2-3 hafta kadar devam eder.

2 – Tüp mide püre diyeti uygulamanızı gerektirecek bir ameliyat olmakla birlikte bu süre içerisinde yavaş ve kademeli olarak tamamen sıvı gıdalardan yumuşak püreler ve tanecikli besinlere geçiş hedeflenir. Midenizin adaptasyonu ve tamamen doğal beslenme haline geri dönüşü için bu kademeli geçiş oldukça önemlidir.

3 – Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi hazırlarken biraz da yaratıcılığınızı kullanmak ve özenli olmaya çalışmak oldukça dikkat gerektiren bu dönemi motivasyonunuz tam bir şekilde atlatabilmeniz için önemlidir. En önemlisi mutfakta vakit geçirmeye alışmalı ve farklı lezzetleri denemeye çalışmalısınız. Ayrıca bu lezzetler sayesinde kalorisi düşük bir şekilde bünyenizin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve enerji de karşılamanız gerekir.

Tüp Mide Sonrası Neleri Denemeli?

4 – Tüp mide ameliyatı sonrası vitamin alımını bünyenizin ameliyat sonrası direncini kazanması ve tam bağışıklık göstermesi için oldukça önemlidir. Püre döneminden istifade ederek bu ihtiyacınızı karşılamak için sevdiğiniz meyveleri püre haline getirerek tüketmeyi deneyin. Muz, kivi gibi meyvelerin tatlı ihtiyacınızı dizginleyecek püreler için ideal olabileceğini hatırlatırız.

5 – Pürelerinizin içerisine fazla olmamak kaydıyla baharat eklemek, iştahınızın kapanmasına ve kolay doyma hissine yardımcı olacağı gibi yemeklerinize karşı istekle yaklaşmanızı ve bu sayede yine daha yeme ihtiyacınızın azalmasını sağlayabilir.

Obezite Cerrahisi ve Katı-Sıvı Karmaşası

Obezite cerrahisi geçiren bir hastanın su tüketimi kilo vermesindeki en önemli faktördür. Hastaların günlük olarak en az 6-8 bardak arası su içmeleri gerekiyor. Diğer sıvı içecekler, çay, meyve suyu gibi içecekler su alımına dahil edilmiyor. Suyun kalorisiz olması ve kafeinsiz olması hepimiz için bir avantajdır ve su tüm hastalıkların önüne geçmede birebirdir.

Su hepimiz için hayattır.

Peki, Nedir Bu ‘Katı-Sıvı’ Olayı?

Sıvılar öğünler ile birlikte tüketilmemesi gerekir. Hacmi belli olan midenizi hem sıvı hem katı ile aynı anda doldurmaya çalışmak, midenizde bulanma veya Reflü gibi rahatsızlıklara yol açacaktır.

  • Su veya diğer sıvı içecekleri yemeklerden en az 20 dakika sonra almanız gereklidir.
  • Mesela bir öğün menünüzde 1 köfte büyüklüğünde ızgara et ve bir bardak ayranınız var.
  • İkisini birlikte yemek istiyorsanız etinizden biraz kısmanız gerekecek, dolayısıyla aldığınız protein azalacaktır.
  • Ancak doktorlarımızın tavsiyesi önce köfte 20 dakika sonra ayran tüketimidir.

Tüp Mide Sonrası Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Altın Kural

Tüp Mide Sonrası Diyet Yaparken Bunlara Dikkat!

Tüp Mide Sonrası Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Altın Kural

Tüp mide ameliyatı olmuş ya da bir aday olarak yeni hayatınıza kavuşmayı merakla bekliyor olabilirsiniz. Ancak yalnızca gözlerinizi kapatıp açtığınız aralıkta yapılan cerrahi sizin için her şeyin bitişi değil, tam tersi mücadelenizin başlangıcı ve sonrası size en çok görev düşen kısmıdır.

Tüp mide sonrası diyet ya da egzersiz programlarına uyulmaması cerrahinin tüm etkilerini ortadan kaldıracağı gibi sizin için hayati riskler de oluşturabilir. Peki bu hassas konuda nelere dikkat etmeli ve bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmak için neler yapılmalıdır? Yeni bir hayata başladığınız ve kendi başarı hikayenizi yazdığınız bu süreç için tavsiyelerimizi okumayı ihmal etmeyin.

Tüp Mide Operasyonu Sonrası Ne tüketmeli?

Tüp Mide Operasyonu Sonrası Ne tüketmeli?

1 – Ne kadar yediğiniz kadar mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme listesinde nelere yer verdiğiniz de önemlidir. İlk haftalarınızda tamamen sıvı beslenmenin olduğu bir süreçte geçeceğinizi biliyoruz. Ancak bu süreçte sıvı çeşitliliğine yer vermek yani mineral, vitamin ve protein içerikli sıvı tüketmek oldukça önemli.

2Tüp mide sonrası saç dökülmesi klasik bir tablo olmakla birlikte aldığınız protein miktarı ile direkt ilişkilidir. Bu sorunu minimumda tutmak için mutlaka sıvı döneminizde et suyu ya da püre döneminizde blender ile ezilmiş protein içerikli kıyma ya da sulu fasulye yemeği gibi yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

3 – Porsiyon küçültmenin oldukça önemli olduğu bu beslenme düzeninde asla karnınızın şişeceği kadar yemeyin. Ayrıca şişkinlik oluşmaması için su tüketimini yemeklerden bir saat sonra ve bir saat öncesine bırakın.

4 – Sudan bahsetmişken bu konunun da önemine değinmemek olmaz. Gün içerisinde mutlaka yanınızda su şişesi bulundurun ve su içmek için susamayı beklemeyin. Tüp mide sonrası beslenme düzeninin en olmazsa olmaz parçasının su içmek olduğunu unutmayın.

5Tüp mide sonrası alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklara veda edin. Bunları tüketmenin bedeninize verdiği genel zararların yanında ameliyatınızın olası risklerini de tetikleyeceğini ya da iyileşme sürenizi uzatacağını unutmayın.

6Tüp mide ameliyatı belli bir iyileşme ve alışma sürecinin ardından hayatınızdaki lezzetlere yeniden dönebileceğiniz avantajlı bir ameliyattır. Ancak bu durumu suistimal ederek eski alışkanlıklarınıza dönmek korkunç bir hata olacaktır. Örneğin tatlı tutkunuysanız eskiden bir paket yediğiniz çikolatanızı bitter olarak tercih edip, yalnızca bir kare ile sınırlı tutabilirsiniz. Artık yeni bir hayata başladığınızı unutmayın.

Siz de tüp mide püre dönemi için sizlere özel tavsiye ve tariflerimizi keşfederek bu süreci hem sağlıklı hem de keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. Bizlerle paylaşmayı unutmayın! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg