• 138.431
Anasayfa
Spor Neden Düzenli Spor Yapamıyorum? Düzenli Spor Yapmanın Önemi

Neden Düzenli Spor Yapamıyorum? Düzenli Spor Yapmanın Önemi

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
Spor Yapmanın Önemi Nedir? Sporun Sağlığa Faydaları Neler?

Spor yapmanın önemi nedir? Spor türleri nelerdir? Düzenli spor planı nasıl yapılır? Spor yaparak kas yapılır mı? Düzenli spor yapmak kilo verdirir mi? Neden spor yapıyorsunuz yada neden spor yapmalıyız? Spor sağlıklı yaşamamız için önemli bir etkendir. Çoğumuz spor yapmaktan kaçmaktayız ama neden? Spor yapmanın keyifli hala gelebilmesi için bu yazımızda spor yapmanın öneminden bahsediyoruz.

Sağlık İçin Spor Önemi Nedir?

Sağlık İçin Spor Önemi Nedir?

Sağlık İçin Spor Önemi Nedir?

Sağlığımızın korunması ve vücut şeklimizin korunabilmesi için spor yapmamız önemlidir. Spor yapmak metabolizmamızı etkiler ve hızlandırır. Spor sadece günümüzde popüler değildir, aslında eski zamanlardan beri hayatımızda olan bazı insanların savunma amaçlı yaptığı bazı insanlarında zevk aldığı için yaptığı eylemdir.

Spor yapmanın faydaları, kalp damar hastalıkları, karaciğer gelişimi, vücut dokusu, kas ve eklem sağlığı açısından baştan aşağıya büyük önem taşımaktadır. Ama günümüzde baktığımız zaman az kişinin düzenli spor yapmaya vakit ayırdığını görmekteyiz. Aslında spor yapmak çokta zor değil, sadece kişinin hedeflerine ulaşması için motive etmesi spora vakit ayırmasına büyük etken olacaktır.

Spor Yapmaya Nasıl Hazırlanılır?

Spor Yapmaya Nasıl Hazırlanılır?

Spor Yapmaya Nasıl Hazırlanılır?

Spor yapmanın düzenli hale gelebilmesi için öncelikle kendinizi spora hazır hissetmelisiniz. Sporu yapmış olmak için yapmalısınız tam aksi düzenli bir spor hayatınızın olması için yaptığınız sporu sevmeniz gerekmektedir. Aksi halde, yaptığınız spor size eziyet olabilir. İlk olarak psikolojik olarak spora kendinizi hazır hissetmeli ve hedeflerinizi belirlemelisiniz.

Sevdiğiniz spor dalını yada egzersizleri belirlediğiniz dileyim, sonrasında spor yapmak için uygun zaman dilimini belirlemelisiniz. Spor verilerinin önemi, aslında spora başlamadan önce ve spor yaptığınız süreçte ne gibi değişikler olmuş, nasıl bir yol kat ettiğinizi görmeniz konusunda size yardımcı olur ve motive olmanızı sağlar. Spor verilerinin nasıl tutulması gerektiği konusunda bir bilginiz yoksa uzmandan yada spor hocalarından yardım alabilirsiniz. Yapacağınız spor mutlaka planlanmış olacak elinize olmalıdır. Böylece günlük yapmanız gerek sporu bilirsiniz ve motivasyonuzun artar.

Düzenli Spor Hayatı Nasıl Planlanır?

Düzenli Spor Hayatı Nasıl Planlanır?

Düzenli Spor Hayatı Nasıl Planlanır?

Spor yapmayı seviyor musunuz? Spor yapmaya karar verdiğiniz başladınız diyelim, ne kadar sürüyor bu kararınız? Tam gaz ile spora başlayıp bırakıyorsanız merak etmeyin problem sizde değil, bilimsel araştırmalara baktınız zaman da %80 üzerinde insanların spor yapmaya başladığı zaman pes ederek spor yapmayı bırakıyor. Sizde bu yüzdelik dilimin içerisinde iseniz, spor yapmak için sizi motiveye getireceğimiz ipuçları ile spor yapmaktan pes etmeyeceksiniz ve zevk alarak spora devam edeceksiniz.

Spor planı yaparken, uygun zaman dilimini kendiniz belirlemelisiniz ve hayatınızdan fedakarlık yaparak, spor yaşamınızı rutin haline getirmelisiniz. Pazartesi ve perşembe günleri spor yapmak, ilk spora başlayan bireyler için cazip gelecektir. Fakat fiziksel olarak yorucu bir işiniz varsa iş çıkışı yapmak mantıklı gelmez ve gün arasında öğlen tatilinde spor yapmak daha zahmetsiz gelecektir. Pazar günleri sabah spor yapmak size hoş gelecektir dinlenmiş hissedeceksiniz ama bir aç hafta sonra aile, arkadaş kahvaltıları araya girebilir ve sporunuz aksayabilir bu yüzden pazar sabahları spor yapmak düzenli bir spor yaşamı sağlamayacaktır.

Spor Yaptıktan Sonra Ne Zaman Gelişirim?

Spor Yaptıktan Sonra Ne Zaman Gelişirim?

Spor Yaptıktan Sonra Ne Zaman Gelişirim?

Spor hayatınızı gözden geçirdiniz, uygun zaman dilimini de belirlediniz ve düzenli spor yapmaya kadar verdiniz. İlk önce amacınızı belirlemelisiniz. Spor yapmanızda ki hedefiniz nedir? Kas yapmak mı istiyorsunuz, vücut geliştirmek mi yoksa kilo vermek mi? Hedeflerinizi belirlerken kısa vadeli ve gerçekçi olmasına özen gösterin. Aksi halde uzun vadede ve büyük hedefler koyarsanız kendinize ulaşamadığınız için çok üzülürsünüz. Bu yüzden kısa süreli, ulaşabileceğiniz hedefler koyun kendinize ve sonucunda mutlu olun. Örnek verecek olursak, hiç spor yapmadınız yada uzun zamandır spor yapmıyorsunuz diyelim, kısa sürede 2 km yürüyüş yapmanız ve ya antrenman sırasında başlangıçta 25 30 şınav çekmeyi amaçlamanız ulaşılabilir hedeflerdir.

Kendi hedeflerinizi belirledikten sonra, başladığınız andan itibaren vücut özelliklerinizi not almalısınız. Düzenli spor yapmaya başladıktan sonra gün gün egzersiz günlüğü tutmayı ihmal etmeyin. Emin olun, spor yaptıkça alacağınız yol size motive verecek ve spor yapma isteğinizi arttıracaktır. Hatta bunu güzelce haftalık yada aylık olarak not almanız düzenli spor yaşamanızı kolayca takip edebilmenizi kolaylaştırır. Hedeflerinize ulaştığınız süre zarfınızı tuttuğunuz notlardan görebilirsiniz. Spora başlamadan önceki ve sonrasında ki değişimlerinize ulaşabilirsiniz. Ama hedefinize ulaşamazsanız bile üzülmeyin çünkü başladığınız noktayı ve sporun işe yaradığını görmek sizi mutlu edecektir. İşte bu noktada pes etmemeniz gerektiğini de öğrenmiş olacaksınız.

Hangi Spor Dalını Yapmalıyım?

Hangi Spor Dalını Yapmalıyım?

Hangi Spor Dalını Yapmalıyım?

Spor yapmanın düzenli hale gelebilmesi için, yaptığınız spordan zevk almanız gerekmektedir. Bu yüzden sevdiğiniz bir sporu yada egzersiz programını seçmelisiniz. Eğer yüzmeyi seviyor iseniz, haftanın belirli günlerinde yüzerek hem vücudunuzun bütünü çalıştırmış olursunuz hemde düzenli spor yaşamınızın temelini atmış olursunuz. Yada diyelim mi tenis oynamaktan yada basket oynamaktan hoşlanıyor olabilirsiniz. Olur bütün spor dalları düzenli spor yapmanıza imkan sağlar.

Düzenli spor yapmak illa spor salonunda, spor aletlerini kullanarak spor yapmak değildir. İsterseniz futbol, basketbol, tenis oynayın. İsterseniz yüzme sporunu yapın. Mutluysanız da spor salonunda yada evinizde imkanların el verdikleriyle egzersiz yapın, hoplayın, zıplayın, ip atlayın, squat yapın veya şınav çekin. Düzenli spor hayatınızın olması ve istikrarlı bir biçimde spor yapmanız için önemli olan yaptığınız spordan ve egzersizden zevk almanızdır.

Spor yaparken daha da mutlu olabilmeniz için müzik açabilir yada sevdiğiniz arkadaşlarınız ile bir arada bulunabilirsiniz. Amaç tamamen hedeflerinize ulaşacağınız bu süreçte zevk almanızdır. Hem zevk alıp hemde hedeflerinize ulaştığınızı görünce mutluluğunuz daha da artacaktır. Düzenli spor hayatınızın olabilesi için kendinizden fedakarlık yapıp zevk aldığınız birleşenleri bir arada tutmalısınız. Bunlar düzenli spor yapılması için önemli püf noktalardır.

Spor Yapmak İçin 5 Sebep – Video

Düzenli spor yapıyor musunuz? Haftada kaç kez spor yapıyorsunuz? Spor yapmayı seviyor musunuz? Ne tür spor dalları yapmayı seviyorsunuz? Spor yapmak isteyip yapamayanlar için, yorum yaparak spor hayatınız ile ilgili önerilerde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg