• 95.013
Anasayfa
Anne / Çocuk Doğum Çatlakları Nasıl Geçer? Hamilelik Çatlakları Neden Oluşur?

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer? Hamilelik Çatlakları Neden Oluşur?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Doğum Çatlakları Nasıl Geçer? Hamilelik Çatlakları Neden Oluşur?

Hamilelikte oluşan çatlaklar neden olur? Oluşan çatlaklar nasıl geçer? Gebelikte çatlak önleyici yöntemler nelerdir? Hamilelikte kullanabileceğiniz bitkisel yağlar hangileridir? Gebelik döneminde alınan kilolar ile çatlak oluşumu bazen kaçınılmaz olur. Tedavi yöntemlerini ve kullanabileceğiniz bitkisel yağları öğrenebileceğiniz bir yazı hazırladım.

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar

Gebelikte çeşitli sebeplerden dolayı oluşan çatlaklar genellikle genetik faktörlüdür ve göbek, göğüs ve kalça bölgesinde görülür. Anne adayları gebelikleri boyunca hem ruhsal hem de bedensel olarak sürekli bir değişim içindedirler. Ruhsal olarak çok kırılgan, hassas olan anne adayları bedensel olarak da sürekli değişim içindedir.

Anne adayında hormonlardan dolayı çatlaklar, saç dökülmeleri ve kilo alma görülür. Hormonların etkisi ile en büyük değişim çatlaklar olur. Hamilelerin görüntüsü her zaman özel ve bakan insanlar için tatlı bir görüntü olarak görünse de bazen değişimlerden dolayı vücut zorlanır.

Hamile kalınca anne adayları çatlak oluşumunu önlemek için çözüm yolları arar. Bazı anneler ise hiç bir şey yapmamasına rağmen hiç çatlağı olmaz.

Gebelik Çatlakları Neden Olur?

Gebelik Çatlakları Neden Olur?

Gebelik Çatlakları Neden Olur?

Hamileliğin son dönemlerine doğru iyice kilo alımı ile gerilen derinin yırtılarak cilt üstünde pembe çatlaklar olarak kendini gösterir. Önce pembe olan bu çatlaklar daha sonra mor ve en son gümüş rengini alır. Açık tenli kişiler esmer kadınlara göre daha dezavantajlıdır çatlak oluşumuna daha meyilli bir cilt yapıları vardır.  Kullanılan hormon ilaçları, doğum kontrol hapları, kortizonlu kremler gibi bazı ilaçlar çatlak oluşumuna sebep olabilir.

Çatlak oluşumunun ana faktörü genetik yatkınlıktır. Kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durumdur bu. Tedavisinin halk arasında kesinlikle olmadığı söylense de basit tedavi yöntemleri ile giderilmektedir. Tedavi için en uygun zaman doğumdan sonraki 1 yıldır. Gebelikte oluşan küçük çatlaklar zamanla geçebilir ancak büyük olan çatlaklar kendi kendilerine geçmezler.

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer?

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer?

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer?

Tüm zamanlara kadınların yaşadığı bir sorun olan doğum sonrasında beliren karın bölgesindeki çatlaklar artık yeni teknoloji yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Çatlaklar daha kızarık görüntüde iken tedavi edilmesi daha iyi sonuç alınmasına yardımcı olur. Çeşitli lazer ve tedavi yöntemleri olsa da hamilelerin evde kendilerininde uygulayabileceği tedavi yöntemleri vardır.

Hamilelik döneminde bir tedavi uygulamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Hamilelik sonrasında yan etkisi olmayan bitkisel karışımlar ile çatlak görüntüsünü iyileştirebilirsiniz. Hamilelik sırasına kakao yağı, çöreoktu yağı, kayısı yağı, kantaron yağı gibi yağları tek tek yada aynı oranda karıştırarak uygulayabilirsiniz. Duş alırken soğuk su uygulamak cilde şok etki yaparak cildin güçlenmesine etki eder. Bu yöntemlerde çatlak oluşumunu engellemede etkilidir.

Gebelikte Çatlak Önleyici Yöntemler

Gebelikte Çatlak Önleyici Yöntemler

Gebelikte Çatlak Önleyici Yöntemler

Beslenme

Hamileliğinizin sorunsuz ve sağlıklı geçmesi için en önemli kural sağlıklı beslenmektir. Yeterli miktarda vitamin, mineral ve kalsiyum aldığınızdan emin olmanız gerekir. Çatlakları önlemek için de sağlıklı beslenmek önemlidir. Balık yemek keten ve fındık tohumu ile beslenmek de çok önemlidir. Bu besinlerin içinde bulunan omega 3 yağ asitleri hem daha sağlıklı olmanıza hemde cildinizin yenilenmesine yardımcı olur. Sağlıklı beslenerek de fazla kilo almanızı da engellemiş olursunuz. Ani kilo alımlarınızda kalça, kol ve bacaklarda çatlak oluşumuna sebep olur.

Egzersiz Yapmak

Sağlıklı beslenmekten sonra dikkat edeceğiniz en önemli şey egzersiz yapmaktır. Psikolojik olarak da egzersiz yapmak size iyi gelir. Düzenli ve gebeliğinize uygun spor programı kolajen üretimini de destekleyecektir böylelikte çatlak oluşumunu da engellemiş olacaksınız.

Bol Sıvı Alın

Hangi yöntemi uygulasanız da kesin olumlu sonuç alacaksınız diye bir garanti yoktur. Bu en iyi çatlak kremleri ya da bitkisel karışımlar olabilir. Çatlak oluşumunun en önemli sebebinin kalıtsal olduğunu düşünülüyor. Ancak su içmek hem cildinize esneklik kazandıracak hem fazla kilo alımınızı engelleyecektir. Bu yüzden gebelikte yeterli sıvı alımı yaptığınızdan emin olun.

Hindistan Cevizi Yağı

Gebelik döneminde çatlak giderici olarak bilinen en sık kullanılan bir ürün olan hindistan cevizi yağı en çok kullanılan yağlardandır. Hindistan cevizi yağı cildi ölü deriden temizler ve elastikiyet kazandırır.

Susam Yağı

E vitamini açısından oldukça zengin olan susam yağı cildi tazeler ve nemlendirir.

Aloe vera

Cilt için en fazla kullanılan ürünlerden biri de aloe veradır. Cildin sıkılaşmasına ve esneklik kazanmasına yardımcı olur. Aloe vera bitkisinin yapraklardan çıkan jeli de kullanabilirsiniz ya da bunun için hazırlanmış ürünler vardır. Bunlardan da tercih edebilirsiniz.

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Giderilir? – Video

Hamilelik döneminde çatlak problemleriniz için neler yaptınız? Çatlaklarınız kaçıncı ayda oluşmaya başladı? Kullandığınız bitkisel bir yöntem ya da tedavi yöntemi oldu mu? Hamileliğinizde kullandığınız faydasını gördüğünüz bir bitkisel yağ oldu mu? Gebelik döneminde çatlak oluşumundan korkan anne adayları için tavsiye edeceğiniz bir yöntem varsa bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg