• 161.072
Anasayfa
Anne / Çocuk Metsil Gaz Damlası Nedir? Bebeklerde Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Metsil Gaz Damlası Nedir? Bebeklerde Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Metsil Gaz Damlası Nedir? Bebeklerde Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Metsil gaz damlası nasıl kullanılır? Gaz problemi nedir? Bebeklerde gaz problemi oluşma sebepleri be belirtileri nelerdir? Bebeğinizi ne zaman doktora götürmelisiniz? Emziren anneler nasıl beslenmelidir? Bebeğinizin gaz problemi ile nasıl başa çıkabilirsiniz? Bebeğinin gaz sancıları ile endişelenen anne ve babalar için bir yazı hazırladım. Kullanabileceğiniz bir damlayı öğrenirken bebeğinizin gaz sancıları için uygulayabileceğiniz diğer çözüm yollarını da öğrenmek için yazımı okumanız gerekir.

Metsil Gaz Damlasının Kullanımı Nasıldır?

Metsil Gaz Damlasının Kullanımı Nasıldır?

Metsil Gaz Damlasının Kullanımı Nasıldır?

Metsil gaz damlası, içindeki etken madde sayesinde şişkinliğin önlenmesine, mide ve bağırsak kanalındaki gaz kabarcıklarının dağıtılmasına, gaz oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

Kullanımı;
 • 2 Yaş altı bebeklerde; günde 4 kez 8 damla,
 • 2 yaş üstündeki çocuklarda ise; günde 4 kez 15 damla kullanılabilir.
 • Yemeklerden sonra ve yatmadan önce  çocuğunuzun içeceğine karıştırarak verebilirsiniz.

Gaz Problemi Nedir?

Besinlerin sindirimi sırasında gaz ortaya çıkabilir. Bu gaz sindirim kanalında dolaşarak şişkinliğe sebep olur. Eğer gaz midede ise gurultu, mideden yukarı kısımlara ulaştıysa geğirmek, kalın bağırsakta ise de gaz çıkarmak olarak dışarı atılır. Yetişkinlerin yaşadığı bu durum onların endişelenmesine hastanelerin acillerine gitmelerine sebep olurken yenidoğan bebeklerde de bu sorun panik oluşturur.

Bebeklerde Gaz Probleminin Oluşma Sebepleri

 • Bebeklerde omurilik soğanı yeterince gelişmediği için sindirim esnasında sindirim sisteminin iyi çalışmaması sonucunda bağırsak hareketleri yetersiz kalır.
 • Biberonla beslenen bebeklerde hava yutması daha fazla görülür.
 • Emzik  emilirken sık sık hava yutması da gaz oluşumuna sebep olur.
 • Bu durum anne sütü ile beslenen bebeklerde de görülür. Annesinin memesini iyi kavrayamayan bebeğiniz hava yutabilir.
 • Ek gıda dönemlerinde gaz yapan yiyeceklerin verilmesi ile de gaz problemi ortaya çıkar. (mercimek, brokoli, lahana, fasulye)
 • Ağlamak da bebeklerde gaz yapar.
Gaz Sancısı Belirtileri

Gaz Sancısı Belirtileri

Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Gaz sancısı hem ailelerin hem de bebeklerin günlük yaşam kalitelerini düşürür. Bu durum doğum ile birlikte başlayabilir. Bebeklerde gaz sancıları genellikle 4-6 aylık olduklarında sinir sistemlerinin gelişmesi ve sindirim sistemlerinin de iyice gelişmesi ile ortadan kalkar.

Bununla birlikte sadece bebeğinizin gaz problemini yaşamasının sebebi bu ise bu süre içinde geçecektir. Ancak besleme tarzınızdan ve verdiğiniz besinlerden kaynaklanıyorsa bunu değiştirmeniz gerekir. Her emzirmeden sonra bebeğinizin gazını çıkardığından emin olun.

Bebeğinizin Gazı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bebeğiniz şiddetli ve yüksek tonda ağlıyorsa, ağlarken ayaklarını karnına çekerek ağlıyorsa karnında şişkinlik varsa gaz sancısı yaşıyor demektir. Kakasını yaptıktan sonra rahatlayabilir. Ama bu durum her bebek için geçerli değildir. Eğer bebeğiniz zor sakinleşen bir bebekse 2-3 saat kadar ağlamaları olacaktır. Daha sonra kendiliğinden sakinleşir.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Bebeğinizin sakinleşmesi çok uzun sürüyorsa, karnındaki şişlik geçmiyorsa, kanlı kaka yapıyorsa, kilo alımında durma olduysa, fazla kusuyor ise doktora başvurulmalıdır.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmelidir?

Yeni doğan bebeklerin beslenmesi annelerinden gelen sütün besin değerine, enerjisine, annenin nasıl beslendiğine bağlıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz problemi daha az görüldüyse de annenin yediklerine dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı bir anne günlük 700-800 ml süt salgılar yani bunun için günlük 750 kalori fazladan almalıdır. Bu kalorilerin 500 kalorisi anneden 250 kalorisi ise gebelikte kazanılan depolardan karşılanır.

Emzirme döneminde annelerin en fazla sıvı alımına dikkat etmesi gerekir. Günlük 3 litre kadar sıvı alımı yapmalılardır. Çay, kahve gibi içinde kafein olan içecekler sütü azaltır. 12 bardağını su içerek geri kalanını da hoşaf, komposto, su, süt, ayran ve meyve suları gibi içeceklerden karşılamanız daha iyi olur. Eğer dengeli ve yeterli şekilde beslenirseniz gebelikte olan yağ dokularınız süt üretimi için kullanılır. Bu sebeple diyet yapmanız iyi olmayacaktır. Zaten emzirmek sizin kilo vermenizi sağlar.

Gaz Problemi İle Nasıl Baş Edebilirsiniz?

 • Bebeğiniz sizi emerken eğer doğru pozisyonda tutmazsanız bebeğiniz hava yutar bu da gaz oluşumuna sebep olur.
 • Bebeğinize eğer mama kullandırıyorsanız içinde inek sütü olanlarda gaz yapabilir. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız mamanızı değiştirmeniz gerekebilir. Doktorunuza danışarak en doğru mamayı öğrenebilirsiniz.
 • Biberon kullanan bebeklerin biberonları yaşlarına uygun olmalıdır. Emzik bölümü olması gerekenden daha dar ya da genişse bu da hava kaçırmasına ve bebekte gaz yapmasına sebep olur.
 • Bebeklerinizi besledikten sonra muhakkak gazını çıkarmalısınız. Mama ya da anne sütü ile besleseniz de bebeğinizin gazının çıkması gerekir.
 • Karın ve sırt bölgesine dairesel masajlar yaparak, karnına sıcak havlu koyarak gazının çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz.
 • Bebeğiniz eğer 6 aydan büyükse papatya, rezene, zencefil gibi bitki çaylarından verebilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri – Video

Sizin bebeğinizin gaz problemi olduğunda siz nasıl önlemler aldınız? Gaz sorunu ne zaman sona erdi? Bunun için kullandığınız bir damla ya da bitki çayı oldu mu? Bebeğinizin gaz problemine en çok ne iyi geldi? Bebeğinin gaz problemi ile başı dertte olan ebeveynlerimiz için tecrübelerinizi bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg