• 145.005
Anasayfa
Anne / Çocuk Çocuklarda Ağızdan Salya Akması Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Çocuklarda Ağızdan Salya Akması Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Bebeklerde ve Çocuklarda Uyurken Salya Akması Neden Olur?

Çocuklarda salya neden oluşur? Çocuklarda ağız suyu ve salya oluşumunun sebepleri nelerdir? Diş çıkarma döneminde salya oluşumu nedir? İç hastalıklardan kaynaklanan salya oluşumu nedir? Alerjik rinit kaynaklı salya oluşumu nedir? Serebral palsi hastalığından dolayı salya oluşumu nedir? Çocuklarda ağız suyu ve salya akması için tedavi nasıl olmalıdır? Doğumdan itibaren bütün çocuklarda görülen ağız suyu bazen aileleri endişelendirir. Ağız suyu ve salya akıntısının bir hastalık habercisi olup olmadığını ve sebeplerini öğrenmek için sizler için hazırladığım yazımı okumaya devam etmelisiniz.

Çocuklarda Salya Neden Oluşur?

Çocuklarda Salya Neden Oluşur?

Çocuklarda Salya Neden Oluşur?

Ağzımızdaki tükürük sayesinde yediğimiz yiyecekler kolaylıkla parçalanır. Ağzı içindeki tükürükler tükürük bezleri sayesinde salgılanır. Bu oluşum bizim istemimiz dışında gerçekleşir. Çocuklarda ve bebeklerde salya akıntısı genellikle doğum itibari ile başlar ve 2 yaşına kadar devam edebilir. Bu normal bir durumdur. Çünkü bebekler ağız kaslarını kontrol edemezler. Eğer çocuğunuz 4 yaşına geldiğinde hala ağzından salya akıyorsa bu normal değildir. Çocuğunuzu doktora götürüp bu konuyu danışmanız gerekir. Fazla bir şekilde ağız suyunun olması çocukta enfeksiyon riskini de arttırır.

Çocuklarda Ağız Suyunun Akmasının Nedenleri

Çocuklarda Ağız Suyunun Akmasının Nedenleri

Çocuklarda Ağız Suyunun Akmasının Nedenleri

Salya her yaştaki insanda olabileceği gibi genellikle 3 ile 6 aylık dönemde yaşanır. Bu dönemler en yoğun olduğu dönemlerdir. Daha sonraki dönemlerde salya olmasını başka sebepleri olabilir. Çocuğunuz yüz kaslarını kontrol edemiyorsa salya oluşabilir.

Bademcik şişmesi, burun tıkanıklığı, reflü, alerjik reaksiyonlar, mide asidinin olması ve ilaç kullanımı gibi durumlarda da ağız suyu fazlalaşabilir. Ağız suyunun akmasında uyku pozisyonunun da rolü vardır. Özellikle yüz üstü yatıldığı zaman salya akması yaşanabilir.

Ağız suyunun akması bağırsak parazitlerinin de habercisi olabilir. Çocuğunuzun ağzından akan salya eğer kıyafetlerine yastığına bulaşıyorsa bu durumu doktorunuza danışmalısınız. Ancak unutmamalısınız ilk 2 yıl çocuklar yüz kaslarını tam kontrol edemedikleri için ağzı suyu normal kabul edilir.

Çocuklarda ağzı suyu akıntısının diğer sebepleri:

  • Diş çıkarma
  • İç hastalıklarından kaynaklı
  • Alerjik rinit

Diş Çıkarma Döneminde Salya Olur mu?

Diş Çıkarma Döneminde Salya Olur mu?

Diş Çıkarma Döneminde Salya Olur mu?

Diş çıkarma belirtilerinde her şeyi ağza alıp çiğneme isteği dışında bir de ağız suyu akıntısının fazlalaştığı görülür. Diş çıkarma döneminde salya akması gayet normaldir. Çocukların tükürük bezlerinde ya da ağız içinde başka problemi varsa da salya akması olabilir. Diş çürüğü ve diş apsesi olan çocuğun ağzında salya oluşur. Tükürük bezlerinde iltihap olması gibi bir çok sebebe bağlı olarak salya akması oluşabilir. Çocuğunuzun diş çıkarma döneminde olduğunu biliyorsanız bu gayet normal bir durumdur. Bunun dışındaki sebeplerden emin olmak için doktora başvurmanız gerekir.

İç Hastalıkları Salya Oluşumuna Neden mi?

Çocuğunuzun salya akmasından sonra ağız içinde ya da boğazında bir problemi olmadığına eminseniz başka kontrollerinin de yapılması gerekir. Çocuğunuzun pankreas, karaciğer ve safrası da kontrol edilmelidir. Belki de salya oluşumunun sebebi bağırsak parazitleridir. Özellikle çocuklarda salya akmasının başlıca sebebi bağırsak parazitleridir. Bu sebeplerin dışında nörolojik bakımından damak ve yutma kaslarında çalışma düzenli değilse, kaslarda bir anormallik ya da zayıflık varsa ağız suyu salgısı fazla olur. Bu ağız suyunun fazla olmasının dışında akması da kontrol edilemez. Bu sebeple doktora gidilmelidir. Aşırı salya akması trioit bezinden kaynaklı bir sorun olduğunu da gösterebilir.

Alerjik Rinit Sebebi İle Salya Oluşumu

Alerjik Rinit Sebebi İle Salya Oluşumu

Alerjik Rinit Sebebi İle Salya Oluşumu

Alerjik Rinit Nedir Belirtileri Nelerdir?

Alerji oluşumu vücudun bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye yanıt vermesi ile başlar. Bu işlemi alerjenin giriş yerine antikor gönderimi ile yapar. Böylelikle alerjen ve antikor arasında bir savaş başlar. Bu savaş sonunda da kana çeşitli kimyasallar salınır. Alerjik rinit sebebi bilinip dikkat edildiği müddetçe ciddi bir hastalık olarak görülmez.

Alerjik Rinit Belirtileri

  • Burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı, gözlerde ve burunda kaşıntı, ve bazende oluşan baş ağrısı olarak sıralanır.
  • Alerji rahatsızlıkları bazı kişilerde bütün yıl sürerken bazı kişilerde belli mevsimlerde oluşur.
  • Mevsimsel alerjik riniti olan kişiler ilkbahar ve sonbahar aylarında daha rahatsız olurlar. Bunun sebebi çim, yabani ot poleni ve ağaçlardır.
  • Bütün yıl alerjik riniti olan kişilerin ise genellikle ev tozuna, küf mantarı ve hayvan tüylerine alerjileri olan kişilerde görülür.
  • Çocukların %10- %20 ‘si her yıl alerjik rinit hastalığına yakalanır. Alerjik rinit sonucunda burunda tıkanıklık, akıntı,  gözlerde kaşıntı ve ağız suyunun artması ile salya oluşumu meydana gelir.

Serebral Palsi Hastalığı Salya Akıntısına Neden mi?

Bu hastalık 3 yaşın altındaki çocuklarda görülen bir nörolojik hastalıktır. Çocuklarda istemsiz kasılmalara sebep olur. Motor becerileri yerine getirilemez. Bu bozuklukların sonucunda da salya oluşur ve ağız akıntısı meydana gelir.

Çocuklarda Ağız Suyu Akıntısı İçin Tedavi

Çocuğunuzda salya, ağız suyu akıntısı gibi bir durumu sık sık yaşıyorsanız öncelikle yapmanız gereken bir çocuk doktoruna başvurmak olmalıdır. Doktor tarafından  yapılacak muayene neticesinde ilaç tedavisi başlanabilir. Kendi başınıza hiç bir hastalık için ilaç kullanımı yapmayın. İlaç kullanımı sadece doktor tavsiyesi ve tedavisi üzerine olmalıdır.

Ağız Suyu İçin Kullanılacak İlaçlar

Ağız Suyu İçin Kullanılacak İlaçlar

Ağız Suyu İçin Kullanılacak İlaçlar

Atropin Sülfat İlacı

Bu ilaç bronşit ve salya akıntılarını azaltmak için doktor tarafından verilir. Diğer ilaçlar ile beraber içilmemesi gereken bir ilaçtır. Başka ilaç kullanılıyorsa doktora muhakkak söylemelisiniz.

Glikopirolat İacı

Salya akıntısını azaltan bir ilaçtır. Ancak yan etkilerinde ağzı kuruluğu ve kabızlık görülebilir.

Uyurken Neden Salya Akar, Nasıl Önlenir? – Video

Çocuğunuzda salya akıntısı oluyor mu? Bunun sebebini öğrenebildiniz mi? Salya akıntısı için nasıl bir tedavi yolu izlendi? Çocuğunda salya akıntısı yaşayan ebeveynlerin bilgilenmesi için tecrübelerinizi bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg