• 424.237
Anasayfa
Sağlık Muz Gaz Yapar mı? Muz Şişkinliğe Neden Olur mu?

Muz Gaz Yapar mı? Muz Şişkinliğe Neden Olur mu?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Muz Gaz Yapar mı? Muz Bebeğe ve Emzirenlerde Gaz Yapar mı?

Muz yemek gaz yapar mı? Muz bebeklerde gaz yapar mı? Emziren annede muz gaz yapar mı? Muz kabız mı yapar ishal mi? Muz mide ağrısı yapar mı? Muz mideye dokunur mu? Muz gaz yapmayan meyveler arasında mı? Muzun midene nasıl geleceğini öğrenmek için hemen bu faydalı yazımıza göz atabilirsin.

Muz Mideye Faydalı mı, Zararlı mı?

Muz Mideye Faydalı mı, Zararlı mı?

Muz Mideye Faydalı mı, Zararlı mı?

Muzun içerisinde bolca çözünen lif bulunmasının yanı sıra vücudun genel işleyişi için faydaları da olduğunu biliyoruz. Potasyum, B6 ve C vitaminleri, manganez, liflere eşlik eden ve ön plana çıkan diğer önemli yapıtaşlarıdır.

Muzun bir meyve olmasından ileri gelen şekilde fruktoz da içerdiğini biliyoruz. Bazı kişilerin fruktoza olan intoleransı yani fruktozun kendisine dokunması nedeniyle meyve yemekten rahatsız olması mümkün. Ayrıca yüksek lif içeriği de her ne kadar bir miktara kadar gerekli ve faydalı görülse de mide için her zaman durum böyle olmayabilir.

Kararmış Muz Yenir mi? Kararan Muzun Vücuda Etkileri Neler?

Muzun ne kadar tüketildiği, hatta şaşırabilirsiniz ancak nasıl yendiği dahi midenize dokunup dokunmayacağını belirler. Bazı durumlarda muz gaz yapar mı sorusunun yanıtı olumlu olmakta, muz yiyenlerin şişkinlik şikayeti olabilmesi normal karşılanmaktadır.

Muz Kabızlık Yapar mı?

Muz Kabızlık Yapar mı?

Muz Kabızlık Yapar mı?

Fazla tüketildiği takdirde muzun diğer pek çok meyvenin aksine kabızlık şikayetine neden olması mümkün. Hatta bu nedenle muz şişkinlik yapar mı sorusu için de evet, diyebiliriz. Yapılan bilimsel bir araştırma çerçevesinde muzu yedikten sonra insanların %29 ila %48’i kabızlık şikayeti yaşar. Ancak öte yandan muzun lifli yapısının kabızlık için çözüm olması da beklenir. Hatta araştırmaya dahil olan kişilerin bir kısmı kabızlık sorununun muz yemekle çözüldüğünü dahi belirtmiştir.

Minik bir muzun günlük lif ihtiyacımızın %10’unu karşıladığını bilmek, belki de kendiniz için doğru tüketim miktarını bulmanıza yardımcı olur.

Liflerin sindirim için faydalı olduğundan bahsetmiş olmakla birlikte fazla lif alımının sindirim sistemini zorlayacağı unutulmamalıdır. Bu çerçevede özellikle emzirirken muz gaz yapar mı gibi sorular alabiliyoruz. Yani doğru miktardan daha fazla lifli gıda tüketenler için muz gaz yapan meyveler arasında yer alabilir. Bu durumda tüketilen muz miktarını azaltmak ve bir süre bu meyveyi beslenmenden çıkarmak yeterli olacaktır.

Muzu Nasıl Yemek Gerekir?

Muzu Nasıl Yemek Gerekir?

Muzu Nasıl Yemek Gerekir?

Sen de muzu eminiz senelerdir yiyor ve nasıl yenmesi gerektiğini gayet iyi bildiğini düşünüyor olabilirsin. Ancak her besin gibi muzu da yavaş yemek gerektiğini, hatta muzun midene ve diğer sindirim sistemi elemanlarına zarar vermemek için özellikle yavaş yenmesi gerektiğini biliyor muydun?

Muzu hızlıca yemek, ağzında istemeden de olsa hava birikmesine ve bu havanın içine kaçmasına neden olacaktır. Elbette bu her besin için geçerli bir durum ancak muzun gaz ve şişkinliğe yol açma riski düşünülürse, yavaş yemeye özellikle dikkat etmen gerektiğinden bahsedebiliriz.

Yani muzunu yerken tadını çıkararak tüketmen çok daha keyifli olacağı gibi çok daha sağlıklı da olacaktır.

Muz Bebeğe Gaz Yapar mı?

Muz Bebeğe Gaz Yapar mı?

Muz Bebeğe Gaz Yapar mı?

Muzun doğal olarak sararmış olmasına dikkat etmek yani herhangi bir kimyasal müdahale olmadan sararan organik olanlarını tüketmek de sağlığınız ve mide rahatlığı için önemli bir kuraldır. Aksi halde henüz içi ham olan bu meyveler, siz dış görünüşüne güvenseniz bile midenizi daha çok rahatsız edecektir.

Muzun iyi bir şekilde ezilmesi de onun gaz yapıcı etkilerini azaltmaktadır. Muz bebeklerde gaz yapar mı diye endişelenenler için bu oldukça kurtarıcı bir bilgi olabilir. Hatta çatalla ezdiğin 1 adet muzun içerisine 2 yemek kaşığı bal ilave ederek saat 10 ve 15 gibi ara öğün saatlerinde tüketilmesi harika bir fikir olabilir.

Emziren Anneler Muz Yer mi? Muz Anne Sütünde Gaz Yapar mı?

Hangi Durumlarda Muz Gaz Yapar?

Hangi Durumlarda Muz Gaz Yapar?

Hangi Durumlarda Muz Gaz Yapar?

Muz, içerisinde selüloz bulunmayan ancak nişasta bulunan bir bitki olduğundan, aslında doğru tüketildiğinde beklenenin aksine mideyi ciddi ölçüde rahatlatır. Bu nedenle portakal ve armut gibi meyvelerin yanında muz tüketerek bağırsakları yumuşatmak da iyi bir taktiktir.

Bir öğünü yalnızca muzla geçirmek, yani aç karnı yalnız muzla doyurmak yine muzun gaza neden olabilmesine yol açacak bir hatadır. Bol nişastalı bir meyve olan muzun tükürükle karışması mideye rahatsızlık vermemek için önemlidir. Bu sebeple muzu bağırsaklarda gaz ya da midede ekşime yapmaması için ağızda iyi bekletip sonra yutmak daha güvenlidir.

Tüm bu önerilere rağmen muzun bünyeye dokunduğunu ve seni rahatsız ettiğini düşünüyorsan biraz fiziksel aktivite ile hemen sorununu çözebilirsin. Hafif ve basit egzersizler dahi doğal yollarla oluşan bu gaz ve şişkinlik şikayetini hemen ortadan kaldırmanı sağlayabilir.

Muz Besin Değerleri

Muz Besin Değeri

Muz Besin Değeri

 • Porsiyon Miktarı: 100 g
 • Kalori (kcal): 88
 • Toplam Yağ: 0,3 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum: 358 mg
 • Karbonhidrat: 23 g
 • Diyet: Lifi 2,6 g
 • Şeker: 12 g
 • Protein: 1,1 g
 • A Vitamini: 64 IU
 • C Vitamini: 8,7 mg
 • D Vitamini: 0 IU B6
 • Kalsiyum: 5 mg
 • Demir: 0,3 mg
 • Magnezyum: 27 mg

Muzun Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? – Video

Sen de muz gaz yapar mı sorusuna umarım tüm detayları ile cevap alabilmişsindir. Aklına takılan diğer tüm soruları ve kendi görüşlerini ise yorumlara eklemeyi unutmamalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg