• 268.053
Anasayfa
Sağlık Kararmış Muz Yenir mi? Kararan Muzun Vücuda Etkileri Nelerdir?

Kararmış Muz Yenir mi? Kararan Muzun Vücuda Etkileri Nelerdir?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Kararmış Muz Yenir mi? Kararan Muzun Vücuda Etkileri Neler?

Çürük muz yenir mi? Kararan muz zararlı mı? Kararmış muz ile ne yapılır? Kararmış muz bozulur mu? Kararan muz kanser hücreleri önler mi? Kararmış muz bilimsel çalışma sonuçlarına göre yararlı mı? Sen de kararmış muz tüketmeden önce mutlaka bu yazımıza göz atmalısın.

Kararmış Muz Yenir mi?

Kararan Muz Depresyonu Önleyebilir mi?

Kararan Muz Depresyonu Önleyebilir mi?

Market ya da pazardan özenle seçerek aldığın muzları belki rafın arkasında unuttun, belki de tüketmeye fırsatın olmadı. Bir baktın ki çoktan karardılar bile. Peki şimdi bu kararmış muz yenir mi yoksa direkt çöpe mi gitmeli?

Bize göre karardığını görmüş olduğun muzları çöpe yollamadan önce bir kere daha düşünmende fayda var. Çünkü rengi kararan muzun faydaları, sanılanın aksine sarı muzlardan çok daha fazla. Kabuğun kararması halinde antioksidan oranı artan olgun muzlar, ek olarak şişkinlik, kabızlık gibi sindirim sorunlarını çabucak çözebiliyor.

Gelelim kararan muz bozulur mu ya da bu muzu tüketmenin bize olan faydaları nelerdir, sorusuna…

Kararan Muzun Besin Değeri Artar mı?

Kararan Muzun Besin Değeri Artar mı?

Kararan Muzun Besin Değeri Artar mı?

Bilindiği gibi muzun sarı ya da yeşil fark etmeksizin, içerisinde bol miktarda B6 vitamin, potasyum ve lif bulundurmaktadır. Muzun kararmasıyla birlikteyse yalnızca antioksidan miktarı değil, bahsedilen bu besin değeri de artmaktadır. Vücudu koruyabilmek için oldukça önemli olan bu bileşenlerin sayesinde vücudun inflamasyona karşı direnci de yükselmektedir.

Çoğu kişi tam aksini düşünüyor olsa da muzun çok çok olgunlaşmış olan halinde sindirime karşı dirençli olan nişasta, artık basit şekere dönüşür. Yani kararan muzu yiyenler, yeşil muzu yiyene göre çok daha hızlı sindirimi tamamlayacaktır. Bu sebepledir ki eğer bir diyabet hastası isen tamamen kahverengiye dönüşen ya da kahve benekleri olan muzdan uzak durman gerekir. Çünkü kana direkt geçen şeker oranı artık yükselmiştir. Ancak bir başka bakış açısı getirecek olursak sağlıklı ve doğal şeker ihtiyacını karşılamak için olgun muzun yeşil olana göre daha avantajlı olacağını da söyleyebiliriz.

Kararmış muzun yararları, yine şeker bakımından değerlendirdiğimizde, sindirim konusunda da kendini gösterir. Bozulan muz yemek daha doğrusu olgunlaşıp rengi değişen muzu yemek, çok daha kolay bir hazım sağlayacağından, sindirim sorunları yaşayanlar için daha uygundur.

Şimdi tüm bu bilgiler ışığında akla bozuk muz yenir mi sorusunun gelmesi normaldir. Ancak bu noktada bozuk muz ile olgunlaşan ve bu yüzden rengi değişen muzu ayırt edebilmenin önemi ön plana çıkar. Buzdolabında rengi değişen muzu koklayarak çürüyüp çürümediğini anlamak basittir. Eğer muzdan hoş olmayan kokular yayılıyorsa yemekten kaçınman gerektiğini anlayabilirsin.

Kararan Muz Kanser Hücreleri Üzerinde Etkili mi?

Kabuğu kararmış muz yemek,

Kabuğu kararmış muz yemek,

Food Science and Technology Research yani Türkçe adıyla Gıda Bilimi ve Teknolojisi Araştırmaları isimli prestijli bir tıp dergisinin 2009 senesindeki bir sayısında yer alan makaleye göre, muzun üzerinde çıkan kahve-koyu benekler, bilim dünyası tarafından ‘’ Tumor Necrosis Factor’’ isimli bir maddenin salgılanmaya başladığını gösteriyor.

Peki bu madde ne işe mi yarıyor? Bahsedilen bu maddenin alınmasıyla kanser hücrelerinin de aralarında olduğu anormal hücrelerin önüne geçilebiliyor.

Kabuğu kararmış muz yemek, elbette ki direkt olarak kanseri tedavi etmiyor. Ancak en azından vücudun işleyişine uzun dönemde büyük katkılar sağlayabiliyor. Üstünde kahve benekler yer alan sarı muz, beyaz kan hücrelerinin salınmasını tetikliyor ve bu bakımdan değerlendirirsek yeşil muza göre 8 kat daha fazla avantaj sağlıyor.

Gün içinde yarım muz tüketmenin bağışıklığı desteklediği üzerine pek çok çalışma mevcut. Ancak bu makalede de açıklandığı üzere, üzerinde kahve benekler bulunan muzu yiyerek beyaz kan hücreleri aracılığıyla bağışıklığı daha da güçlendirebiliriz. Gelgelelim bozuk muz zehirlenmesi gibi istenmeyen durumlardan kaçınmak için de tamamen rengi değişen muzları atmakta fayda olabilir.

Kararan Muz Depresyonu Önleyebilir mi?

Kararan Muz Depresyonu Önleyebilir mi?

Kararan Muz Depresyonu Önleyebilir mi?

Evet, ilk başta kulağa ilginç gelebilir. Ancak doğal aminoasitler içeren muzun aslında ruh halini olumlu etkilemesi ve depresyonla savaşanların uyguladığı diyetlerde yer alması mümkün. Nedenine gelecek olursak kişinin verimli ve olumlu hissetmesinde büyük bir role sahip olan serotonin adlı bir hormon bulunuyor. Muz ise vücutta serotonine çevrilen tryptophan içermesiyle oldukça faydalı bulunuyor.

Yani kendinizi her kötü hissettiğiniz günde koyulaşan muz yenir mi henüz bilim tarafından bilinmiyor, ancak en azından uzun vadede bu meyveyle ruh halinize büyük katkı sağlayabileceğiniz kesin.

Muz Besin Değeri Nedir?

Muz Besin Değeri Nedir?

Muz Besin Değeri Nedir?

Orta bir muzun besin değerleri:

 • Porsiyon Miktarı: 100 g
 • Kalori (kcal): 88
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum: 358 mg
 • A Vitamini: 64 IU
 • B6 Vitamini: 0,4 mg
 • C Vitamini: 8,7 mg
 • D Vitamini: 0 IU
 • Karbonhidrat: 23 g
 • Diyet Lifi 2,6 g
 • Şeker: 12 g
 • Protein: 1,1 g
 • Kalsiyum: 5 mg
 • Demir: 0,3 mg
 • Kobalamin: 0 µg
 • Magnezyum: 27 mg
 • Toplam Yağ: 0,3 g
 • Doymuş Yağ: 0,1 g
 • Çoklu Doymamış Yağ: 0,1 g
 • Tekli Doymamış Yağ: 0 g

Kararan Muz Nasıl Sarı Haline Döndürülür? – Video

Görüldüğü gibi siyahlaşan muz yenir mi sorusuna karşı her ne kadar temkinli olunması gerektiğinin altını çizsek de artık olgun muzun yeşil muzlara göre daha avantajlı olabilen yönleri olduğunu biliyoruz. Sen de konuya dair soru ve fikirlerini yorumlar kısmına eklemeyi unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg