• 1.737.280
Anasayfa
Sağlık Beyinde Leke Neden Oluşur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Beyinde Leke Neden Oluşur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

       2   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Beyinde beyaz leke neden oluşur? Multiple Skleroz hastalığı nedir? MS Hastalığı belirtileri nelerdir? Multiple Skleroz (MS) Hastalığı nasıl tedavi edilir? Beyinde leke olması nasıl anlaşılır? Beyindeki leke ciddi hastalıkların belirtisi mi? Biz, sizler için Beyinde oluşan lekenin nedenlerini, belirtilerini tedavisini araştırdık ve yazdık. Keyifli okumalar..

Beyinde Leke Nedenleri

Beyinde Leke Nedenleri

Beyindeki lekelerin oluşmasına neden olan en bilinen hastalık Multiple Skleroz yani halk arasında bilinen MS hastalığıdır. Multiple Skleroz hastalığı bir nevi sinir sistemini etkilemektedir. Bir insan vücudunda sinir sisteminin anormal çalışması demek, aslında bütün vücudun etkilenmesi ve anormal davranışlar sergilemesi demektir. MS hastalığı, ilk olarak sinir sistemini ve kasları etkilemektedir. Ardından ise beyinde beyaz lekeler oluşmaya başlamaktadır. Beyinde oluşan bu lekeler ise vücutta anormal davranışlar ve belirtiler meydana getirmektedir.

Beyindeki beyaz lekeler kendi kendine oluşan bir durum değildir. Genelde bunu tetikleyen bir hastalık mevcuttur. Ve lekelerin oluşmasına neden olan hastalık tedavi edildiği zaman beyindeki lekelerde tedavi edilmiş olur.

Beyin MR’ında Lekelerin Nedenleri

Beyindeki lekeler kişide doğuştan oluşabileceği gibi sonradan da meydana gelebilmektedir. Hastalığın tam bir nedeni araştırmalar ile ortaya konulmasa da hastanın, beslenme alışkanlığına bağlı olarak da oluşabilmektedir. Özellikte hastada migren, kalp rahatsızlığı, boyun damarı tıkanıklığı, şeker gibi hastalıklar var ise bunların dışında kişi fazla kiloya ve yüksek tansiyon hastalığına sahip ise beyinde leke oluşumuna neden olabilmektedir.

Bir çok beyin lekesi nedenleri altında çok ciddi hastalıklar bulunmaz, kişinin eğer ailesinden biri genç yaşta sahip olduğu boyun-damar tıkanıklığı yaşanmış ise genetik olma ihtimali düşünülür.

Beyin MR’ında Lekelerin Nedenleri

Beyinde Leke Nasıl Tespit Edilir?

Beyinle leke halk arasında ve araştırmalarda beyinde beyaz leke olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlığın görülme olasılığı gün geçtikçe artmaktadır. Çoğunlukla görüldüğü yaş grubu elli yaş üstü kişilerdir. Beyaz leke oluştuğu zamandan itibaren bazı ciddi hastalıklara neden olabilir. Eğer beyinde oluşan leke erken teşhis edilir ise tedavisi yapılır ve ciddi sonuçlara varmadan ortadan kaldırılır.

Bu hastalık maalesef kendini belli etmeden ilerler ve genelde ileri seviyelerde fark edilir, böylece tedavi için biraz geçikmiş olabilmektedir. Bununda dezavantajı erken teşhis edilen beyaz lekelere göre geç teşhis edilen lekeler daha tedaviye daha geç cevap verir.

Beyinde oluşan anormallikleri Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile anlaşılır. Manyetik rezonans görüntüleme ile uzman doktorunuz beyinde leke olup olmadığını görebilir ve şikayetler doğrultusunda bu lekenin nedenlerine iliştin teşhis koyabilir.

Beyinde Leke Nasıl Tespit Edilir?

Beyinde Lekenin Tehlikesi

Beyinde oluşan beyaz lekelerin, bilimsel olarak tam bir sebebi bulunmamaktadır. Beyinde oluşan lekeler için yapılan çalışmalara uzun zamandan beri devam edilmekte ve tam bir neden bulunmamakta, genel olarak bilinen tek neden Multiple Skleroz (MS) hastalığıdır.

Beyinde ki beyaz lekelerin nedenleri arasında hastanın bağışıklık sistemininde etkili olduğu bilinir. Bazı yapılan araştırmalarda kişinin vücuduna giren virüs ve bakterilerin sinir sistemine uyguladığı etkenlerden kaynaklanıyor olmasıdır. Böyle bir durumda beyinde ki beyaz lekeler daha ciddi sorun halini almaktadır.

Beyin Leke Belirtileri Nelerdir?

Beyin kontrol ettiği bölgelerde beyaz lekeler oluşmaktadır. Kişinin hayatını etkileyecek belirtiler yaşanır, vücudu halsiz ve yorgun bırakır. Kişinin çalışma hayatı var ise kişi çok yorgun hissettiği için çalışma gücünü kaybeder. Ellerde ve ayaklarda oluşan titreme ve uyuşmalar kişinin yaşamını olumsuz etkiler, yeme içme, bir şeyleri tutmada zorluk yaşanır.

  • Beyinde oluşan leke büyüdükçe kişinin konuşması bozulmaya başlar.
  • Beyinde ki leke hastada, görme bozukluğuna neden olmaktadır.
  • Hastada ellerde ve ayaklarda titreme yaşanır.
  • Beyinde beyaz leke, ellerde ve ayaklarda uyuşmaya neden olur.
  • Kişinin hayatını etkileyecek düzeyde kişide halsizlik ve yorgunluk hissi yaşatır.

Beyinde Leke Nasıl Tespit Edilir?

Konuşmada bozulmalar başlar

Beyin de oluşan beyaz lekeler bazı fonksiyon anormalliklerine neden olmaktadır. Beyinde olan lekeler konuşma bozukluklarını ortaya çıkarabilir. Beyinde var olan lekenin büyümesine bağlı olarak konuşma bozukluğu artış gösterebilmektedir.

Görme sorunları yaşanır

Beyinde leke oluşumu hastada, çift görme ve bulanık görmeye sebep olabilmektedir. Eğer beyinde ki lekeler giderildiği zaman bazı belirtiler ortadan kalkmaktadır. Bu yüzden beyin lekesi tedavisi önemlidir.

Eller ve ayaklarda titreme oluşur

Beyinde leke olmasının belirtileri arasında ellerde ve ayaklarda titreme görülmektedir. Özellikte yaş ilerledikçe ellerde ve ayaklarda titreme yaşanması, beyinde leke şüphesini düşürmektedir. Ellerde titreme kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir, yeme içme gibi yaşamsal faaliyetleri olumsuz etkilemektedir.

Eller ve ayaklarda uyuşma

Beyinde leke olması durumunda, sinirsel sorunlara sebep olmaktadır. Sinirlerde oluşan anormallikler ellerde ve ayaklarda uyuşmayı ortaya çıkarır. Bu uyuşmalar hastaların yaşamını ciddi ve olumsuz etkilemektedir.

Halsizlik ve yorgunluk hali başlar

Sürekli yorgun ve halsiz hissetme durumu hastanın yaşamını olumsuz etkilemektedir. Beyinde leke olması, hastaya hayatında başarısız olacağı bir dönem yaşatır. Eğer çalışma hayatı var ise olumsuz etkilenir, çalışma hayatına devam edemez hale gelebilir.

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir? – Video

Beyin Sağlığı İçin Besin Önerileri – Video

MS hastalığı nedir, bilginiz var mı? Beyindeki beyaz lekelerin nedenleri yada tedavi nasıl yapılmaktadır? Çevrenizde MS hastası olan ya da beyinde beyaz lekesi olan hastalar var mı? Bizlerle, hastanın nasıl tedavi edildiğini ve hastalığın kişide yaşattığı olumsuzlukları bizlerle yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

“Beyinde Leke Neden Oluşur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Kader says:
  2. Engin cansu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg