• 86.169
Anasayfa
Sağlık Magnezyum Yağı Nedir? Magnezyum Yağı Faydaları Nelerdir?

Magnezyum Yağı Nedir? Magnezyum Yağı Faydaları Nelerdir?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Magnezyum Yağı Nedir? Magnezyum Yağı Faydaları Nelerdir?

Magnezyum yağı nedir? Magnezyum yağı evde nasıl yapılır? Magnezyum yağı yorumları ne diyor? Magnezyum yağı kullananlar memnun mu? Magnezyum yağı faydaları nelerdir? Magnezyum yağı yan etkileri neler? Sen de Magnezyum yağı hakkında tüm merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Magnezyum Eksikliği Nedir?

Magnezyum Yağı Nedir? Magnezyum Yağı Faydaları Nelerdir?

Magnezyum Yağı Nedir? Magnezyum Yağı Faydaları Nelerdir?

Yeryüzünde en çok miktarda bulunan elementlerden biri olan magnezyumun aynı zamanda insan vücudundaki pek çok organda da bulunduğunu söyleyebiliriz. Sağlığımız açısından en önemli 300 mineralden biri olan magnezyumu ne yazık ki çoğumuz yeterince almıyoruz. Neticesinde magnezyum eksikliği ile karşılaşıyoruz.

WHO yani Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortaya konan bir araştırmaya göre insanların magnezyum açısından duyduğu ihtiyaç ve eksiklik değişiyor. ABD’deki yetişkin bireylerin ancak %60’ı gerektiği kadar bu mineralden alabiliyor, filtre su aşırı kullanılan topraktan çıkan ürünler tüketmek yeterli mineral almamızın önüne geçiyor.

Aldığımız su içerisinde magnezyumdan belli bir miktar bulunsa da aslında besinlerin de mineral ihtiyacını karşılamada önemi büyük. Sebzeler, meyveler, tahıllar ve kuruyemişler, her biri ayrı bir magnezyum kaynağı olarak tüketilmesi gereken besinler. Ancak tüm bunlara ek olarak destek almak için magnezyum yağı kullanmak da bir seçenek.

Magnezyum Neden Önemlidir?

Magnezyum

Magnezyum

Vücudumuzda doğal şekilde bulunan magnezyum iyonları kemiklerde kendine yer edinmekte, aldığımız besinleri enerjiye çeviren enzimler içerisinde yer almaktadır. DNA ve RNA’lar içerisinde de bulunan bu element, hücre duvarları ve kromozomlarda da temel yapı içinde kullanılır. Kalsiyumun emilmesinde rol oynayan bu mineral, kalsiyumla senkronize çalışmakta, ikisinden herhangi birinin eksilmesi halinde diğerinin de eksikliği düşünülebilmektedir. Bu sebeple magnezyum takviyesi için yenen besinlerle birlikte kalsiyum içeren besinlerin de tüketilmesi önerilir.

Magnezyum eksikliği belirtileri ise şu şekilde kısaca özetlenebilir:

 • Yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları
 • Koroner damar rahatsızlıkları
 • Metabolik sendrom
 • Felç
 • Osteoporoz
 • Azalan insülin duyarlılığı
 • Enfeksiyonlar
 • Astım
 • Migren
 • Kan hücrelerinde bozukluklar
 • Sportif performansın azalması
 • Sindirim problemleri

Magnezyum Yağı Nedir?

Magnezyum Yağı

Magnezyum Yağı

Adının içerisinde yağ geçse de kıvamı pek de yağla ilişkili olmayan bu ürün, suyla karıştırılan magnezyum klor olarak tanımlanabilir. Elbette piyasada magnezyum oil spray gibi pek çok ürün bulunmakta ancak bunların evde yapılması da tüketicileri sevindirmektedir.

Temel olarak daha iyi bir uyku, daha iyi bir ruh hali ve stresin azalması amacıyla alınıyor olsa da ürünün cildi güzelleştirme, diyabetle mücadele, performans arttırma gibi pek çok etkisi bulunuyor.

Eski çağlarda insanların mineralleri farklı formlarda terapi amacıyla kullandıklarını biliyoruz. Ancak elbette bu çalışmaların hiçbiri bilimsel temellere dayanmıyordu. Mineral banyosu, bitki kompresleri ve çamur paketleri gibi seçenekler de bunlara dahildi. Deriye nüfus eden mineral terapilerinin ne kadar etkili olduğu ise zamanla keşfedildi ve magnezyum takviyesi önemi bu noktada ortaya çıktı.

Her ne kadar pek çok besinde magnezyumun bulunduğunu bilsek de en iyi emilim için minerallerin oral olarak alınmaması gerekmekteydi. Çünkü sindirim aşamalarından etkilenen mineraller laksatif etki sebebiyle bağırsakta yeterince duramıyor ve emilemiyordu. Magnezyum enjeksiyonu ise kalp hastalıkları ve inme için etkili olsa da deri üzerinden alınan magnezyumun en büyük emilim avantajı sağlayan olduğu görüldü. Uzmanlar tarafından bu uygulamalara ise deri ötesi magnezyum terapisi denmeye başlanmıştır.

Günlük magnezyum ihtiyacı ortalama 300 mgr. iken erkeklerde bu sayının 400 mgr. a kadar artması da söz konusudur. Ancak çoğumuz gün içinde bunun yalnızca 250 mgr.ını karşılayabiliyoruz. Tüm bu bilgiler ışığında ise magnezyum yağı faydaları ile ön plana çıkmaktadır.

Magnezyum Yağının Faydaları Nelerdir?

Magnezyum Yağının Faydaları

Magnezyum Yağının Faydaları

Egzersizler sırasında magnezyum vücutta yeniden dağıtılır ve güreş gibi ağırlıkla ilişkili sporlarda bu durum daha da ön plandadır. Bu nedenle sporcuların performansını arttırma amacıyla sık sık magnezyum desteği sağlaması gerekir. Magnezyum hapı alan sporcuların performansında yükselme olabilir ancak yağ şeklinde alındığında kas ve eklem ağrıları da azalacak, doğal bir kas gevşetici olarak yağın kullanılması mümkün olacaktır.

Özellikle migren hastalığında atak dönemlerinde magnezyumun seviyesinde ciddi düşüşler görülür. Migrenin neden olduğu ağrıları tetikleyen reseptör ve ara nörotransmitter maddeler, magnezyumun yokluğundan etkilenmiştir.  Magnezyum kapsülü ya da yağı alanlarda ise bu ağrıların büyük ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir.

Yağa dair yapılan çalışmaların bir diğer sonucu da akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının ortadan kalkması ve derideki fazla yağın kontrol altına alınıyor olmasıdır.

Diyabet olmasına rağmen yaşamsal alışkanlıklarına dikkat etmeyen kişilerde üre içerisinde glikoza rastlanır. Bu durumda magnezyum seviyesi azalır ve insülin direnci artar. Ancak magnezyum seviyesini yüksekte tutmak diyabet hastalarına avantaj sağlayacaktır. Bu durumda magnezyum yağı faydaları sayesinde kronik rahatsızlıkların da nedenleri ortadan kaldırılabilmektedir.

Kan basıncını düşürme etkisine sahip olmasıyla magnezyumun kalp damar sağlığı için de büyük bir rol üstlendiğini biliyoruz. Magnezyum yağı kullananlar ise yüksek tansiyon sorununa bu şekilde doğal çözüm olabiliyorlar.

Yağın bir diğer önemli etkisi de uyku ve ruh hali üzerine. Bedenin yoğun stresle olan mücadelesine yardımcı olan bu ürünler, hormonal seviyenin dengede tutulmasına yardımcı oluyor, böylece hem uyku sorunları hem sinirsel sorunlar son buluyor.

Magnezyum yağı yorumlar ve kullanıcı görüşlerinden yola çıkacak olursak, şu şekilde özetleyebileceğimiz bazı faydalar sağlıyor:

 • Hamilelik döneminde sabah bulantılarını önler.
 • Hormonlar için dengeleyici etki sağlar.
 • Erken doğan bebeklerde sinir sistemi hasarlarının oluşumunu engeller.
 • Regl öncesi şikayetleri azaltır.
 • Kemik erimesinin önüne geçer.

Magnezyum Yağı Nasıl Kullanılır?

Magnezyum Yağı Kullanımı

Magnezyum Yağı Kullanımı

Hangi markayı tercih etmiş olursanız olun magnezyum yağı sprey ya da krem olarak farklı alanlarda, farklı şekillerde kullanılabilir. Kısaca ürünün kullanım şekilleri;

 • Sprey
 • Deodorant
 • Banyo jeli
 • Ayak kremi
 • Masaj yağı

şeklindedir.

Magnezyum Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Magnezyum Yağının Yan Etkileri

Magnezyum Yağının Yan Etkileri

Ürünün bilinen bir zararı olmamakla birlikte hassas ve alerjik bünyelerde bazı istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Bu sebeple düşük kan basıncı olanların kullanım esnasında dikkatli olması önerilir. Ürünü kullanırken az miktardan çok miktara doğru ilerlemek önerilmekte ve tuz tüketimine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Magnezyumun hiperaktif düzeydeki sinir sistemini düzeltiyor olması sebebiyle, anksiyete için ilaç alıyor ve üzerine yağdan da kullanıyorsanız sinir sisteminiz fazlaca gevşeyebilir. Bu durumda magnezyum ilacı ya da yağı kullanılmaması önerilir.

Böbrek yetmezliği olanların da kullanım öncesinde doktoruna danışması ve fazla hassas bir cilt yapısına sahip olanların tüm vücuda uygulama yapmadan önce küçük alanlarla başlaması gerekir.

Sen de magnezyum yağı yararları hakkında edindiğin bilgilerle artık çok daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsin. Ayrılmadan önce sorularını ve görüşlerini yorum kısmına eklemeyi unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg